Колко замятате

Модератор: sapuna

pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Колко замятате

Мнение от pike90 »

Колеги аз с пръчка 2,4 и пружина с тегло със захранката 80 грама мятам на около 50 метра навътре. Според вас това добре ли е предвид тежестта, вида й и пръта.
aurum
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 12:03 pm

Re: Колко замятате

Мнение от aurum »

Колега да те питам ако не е добре ще почнеш ли да мяташ по 100 метра.Всеки според възможностите си и такъма който си е избрал.Според мене предвид дължината на въдицата е добре.За далечно замятане има ред фактори,като дължина на въдицата (колкото по-дълга по надалече мята ),големината на шпулата на макарата,размера и броя на водачите на въдицата,дебелината на влакното (колкото по-тънко по надалече се мята),тежестта на примамката да е съобразена с акцията на въдицата ( няма как с голяма акция да хвърлиш надалече лека примамка),другото е строя на въдицата лично аз хвърлям по-добре с въдица с по-бърз строй и с по-върхова акция,но нека специалистите да се изкажат по-добре.
Митко Кирилов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 720
Регистриран на: Нед Май 20, 2007 10:12 am
Местоположение: Варна

Re: Колко замятате

Мнение от Митко Кирилов »

В България всеки пише, никой не чете! :lol:
Колега, направи си труда да прочетеш горната тема: "Техники за големи дистанции" и ще си наясно! :)
Нещата не са такива , каквито изглеждат!
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колко замятате

Мнение от isavkov »

Можеш много лесно сам да си отговориш дали е добре - вадиш ли риби на тази дистанция? Ако да, си е перфектно, не ти трябва повече :)
Тва дето някои хора се изсилват, че хвърлят по 120-150м са си глупости...
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Колко замятате

Мнение от delio-haidutin »

isavkov написа:Тва дето някои хора се изсилват, че хвърлят по 120-150м са си глупости...
някой до тебе да хвърля на тази дистанция и да хваща ,пък ти да хвърляш на 70-80м и да чоплиш семки,нека да са глупости.това за дистанцията го дискутирахме в твоя тема,сега пак ще чоплим ли ,нужна ли ни е дистанция????
за колегата пуснал темата ,да не си помисли ,че щом с 2,4 хвърля на 50м,със 3,90 ще хвърли на 150 и то спирала.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колко замятате

Мнение от isavkov »

delio-haidutin написа:
isavkov написа:Тва дето някои хора се изсилват, че хвърлят по 120-150м са си глупости...
някой до тебе да хвърля на тази дистанция и да хваща ,пък ти да хвърляш на 70-80м и да чоплиш семки,нека да са глупости.това за дистанцията го дискутирахме в твоя тема,сега пак ще чоплим ли ,нужна ли ни е дистанция????
за колегата пуснал темата ,да не си помисли ,че щом с 2,4 хвърля на 50м,със 3,90 ще хвърли на 150 и то спирала.
Знам, но се замисли. Тия метри дето всекисе хвали че ги мята, са метри на око - дали са 50, 80, 100, 200... 500, все тая.
Номерът е по скоро да накараш рибата да дойде и на 50те метра дето си хвърлил. Баща ми едно време казваше: "рибата дом няма", така че кво като тоя до тебе хвърля на 100+?
Иди хвърляй на някой язовир като Долни Богров повече от 100м. Ще превхърлиш оградата на язовира, а там риба няма.
Има много подобни гьолове дето такива дистанции са ти безмислени. Аз бих се концетрирал над това да имам добра стръв/захранка която да привлече рибата.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Аватар
г.генков
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 22, 2015 6:20 pm

Re: Колко замятате

Мнение от г.генков »

Мечтата на рибаря е да хвърли на отсрещния бряг :rolleyes:
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: Колко замятате

Мнение от a4koy »

Виж ся, зависи от водоема.На Пясъчник хората ходят и разпъват.Ако нямаш лодка,на 50м ще хващаш таранки.2ро защо на пружина? Явно си начален стадий на шаранджия.Смени метода на ловене.Спокоино с тая пръчка може да сложиш 60 70гр олово и да стинеш 80м ,но дали там има риба?Ами пружината която мяташ ,желана ли е от рибата?Ако рибата не кълве има много фактори,но ако целта ти е дистанцията,колегата по-горе ти каза за водачи,влакно,акция и тнт.Сам си направи извода.
Аватар
rado25
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 348
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2009 5:21 pm
Местоположение: Варна

Re: Колко замятате

Мнение от rado25 »

isavkov написа: Знам, но се замисли. Тия метри дето всекисе хвали че ги мята, са метри на око - дали са 50, 80, 100, 200... 500, все тая.
Номерът е по скоро да накараш рибата да дойде и на 50те метра дето си хвърлил. Баща ми едно време казваше: "рибата дом няма", така че кво като тоя до тебе хвърля на 100+?
Иди хвърляй на някой язовир като Долни Богров повече от 100м. Ще превхърлиш оградата на язовира, а там риба няма.
Има много подобни гьолове дето такива дистанции са ти безмислени. Аз бих се концетрирал над това да имам добра стръв/захранка която да привлече рибата.
isavkov пак почна да пишеш глупости! Освен Богров и Кастел има и друг тип водоеми.На едни и същ язовир, но на различни места съм ловил на 20, 120 и 220 м.. Иначе баща ти хубаво ти е казал, че рибата дом няма, ама явно е пропуснал да ти каже, че има местообитание за хранене.
Другото което е, дистанции от порядъка на 100-120 м. са си напълно постижими, а даже немалка част от колегите шаранджий достигат и до 140-150+ м.!
На автора на темата ще кажа, че 50 м може и да е добре, но може и да не е.Не знам но като чуя пръчка 2,40-2,70, в съзнанието ми изплува един кол с акция от рода на 300-500 гр. дето за нищо не става. Ако искаш да постигаш по големи дистанции, ще е необходимо да се оборудваш с по подходящи сопи и да се откажеш от пружините. Колкото по рано се откажеш от тях, толкова по-добре.
написа:Обърни си шапката с козирката назад. Шарана си мисли, че си тръгваш и започва да кълве.
pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Re: Колко замятате

Мнение от pike90 »

Според мен колеги цялата идея всеки да иска да замята далеч е по-скоро да е убеден за себе си, че прави всичко добре- като замятане, като навиване на влакното на шпулата итн. Един вид като мога на 100 метра правя нещата добре пък като реша мога да метна и на 10 в общи линии аз така си го обяснявам. Относно дистанцията и рибите се случва вече за 2 пореден път да ходя с един приятел на различни водоеми и той да лови на шише пак с пружина като мята наполовина и да хваща по-хубави и едрички риби- в случая каракуди. Затова пък наскоро бях хвана платика почти от 1 кг за по-малко от 15 минути след замятането докато при него не излезе нищо за 5 часа, но аз това повече го отдавам и на късмет.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Колко замятате

Мнение от delio-haidutin »

както ти казват и колегите ,всичко зависи от язовир ,време ,риба и т.н .днеска си хващал на 30 м ,утре може и да няма рибата там ,каракудата по принцип по държи близка дистанция ,но за шаран особенно ако е в малка популация ,си държи далечна дистанция.на един язовир ,колеги на спирала с торен ,вадиха каракуди ,буквално на 10 м от брега,но това е сезонно,после се дърпа на вътре,а хубав шаран на 40-50 м да ти удари е голям късмет,там го търси от 80 м на горе.
пробвай се само с олово 80-100 гр и кука ,да видиш колко ти е силата с тая въдица,като заметнеш и обереш излишното влакно ,можеш със конче да си отбележиш и после да си измериш реално колко метра си хвърлил.спиралата може да е 80 г със захранката,но поради по-големия си обем ,прави по-голямо съпротивление и рязко пада метража.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колко замятате

Мнение от isavkov »

Кой е този колега, който мята 150+???
Искаш да ми кажеш че е метнал и на око е определил 150м? Айде нема нужда..
За местообитаните си прав, ама това може да е навсякъде по язовира. Единственият начин да го разбереш е като обиколиш целия язовир, а не като хвърлиш на 150+м. Аз не съм казал, че са непостижими, а че много често няма голям смисъл от тях.
На Батак имаш бол място да мяташ, ама иди на платения гьол на Панчарево да видим, където от единия до другия край имаш 100м само.
И пак казвам, за много хора, меренето на разстояние на око е много относително.
За мен гоненето на дистанция е пожелателно, не задължително при риболова.
rado25 написа:
isavkov написа: Знам, но се замисли. Тия метри дето всекисе хвали че ги мята, са метри на око - дали са 50, 80, 100, 200... 500, все тая.
Номерът е по скоро да накараш рибата да дойде и на 50те метра дето си хвърлил. Баща ми едно време казваше: "рибата дом няма", така че кво като тоя до тебе хвърля на 100+?
Иди хвърляй на някой язовир като Долни Богров повече от 100м. Ще превхърлиш оградата на язовира, а там риба няма.
Има много подобни гьолове дето такива дистанции са ти безмислени. Аз бих се концетрирал над това да имам добра стръв/захранка която да привлече рибата.
isavkov пак почна да пишеш глупости! Освен Богров и Кастел има и друг тип водоеми.На едни и същ язовир, но на различни места съм ловил на 20, 120 и 220 м.. Иначе баща ти хубаво ти е казал, че рибата дом няма, ама явно е пропуснал да ти каже, че има местообитание за хранене.
Другото което е, дистанции от порядъка на 100-120 м. са си напълно постижими, а даже немалка част от колегите шаранджий достигат и до 140-150+ м.!
На автора на темата ще кажа, че 50 м може и да е добре, но може и да не е.Не знам но като чуя пръчка 2,40-2,70, в съзнанието ми изплува един кол с акция от рода на 300-500 гр. дето за нищо не става. Ако искаш да постигаш по големи дистанции, ще е необходимо да се оборудваш с по подходящи сопи и да се откажеш от пружините. Колкото по рано се откажеш от тях, толкова по-добре.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Колко замятате

Мнение от delio-haidutin »

isavkov написа:За местообитаните си прав, ама това може да е навсякъде по язовира. Единственият начин да го разбереш е като обиколиш целия язовир, а не като хвърлиш на 150+м. Аз не съм казал, че са непостижими, а че много често няма голям смисъл от тях.
ти сериозно ли го мислиш това :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: .да не си със блеснарка или мухарка и да си обикаляш,или пък ако е доста широк язовира ,ще акустираш с лодка по средата,та да достигнеш желаното място ,от пред или зад теб.стига ръси бисери,някой ще ти цитира мнението в подписа си,явно не си ходил на такива язовири,та да видиш за какво става дума.а,сега се сетих ,ако си по дунава,бая обикаляне ще падне :lol:
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: Колко замятате

Мнение от delio-haidutin »

виж в другия форум ,има една тема за състезание в румъния,наши колеги са спечелили 3 място,та прочети за дистанцията ,нещо вкарват със лодки ,а не търсят рибата на 50-60 м от брега ,защо ли????
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
aurum
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 12:03 pm

Re: Колко замятате

Мнение от aurum »

Човек да не попита нещо и специалистите се активизираха със споровете.Дайте акъл на колегата,а не да се чепкате един друг кой е една идея по-голям разбирач от другия.
Заключено

Обратно към “Риболов на тежко”