Помощ при избор на...

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
Imaginary
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 5:17 pm
Обратна връзка:

Помощ при избор на...

Мнение от Imaginary »

Здравейте колеги. Шефа тази година е решил да отпусне душата с някое бонусче, което веднага ми развинти мръсната фантазия, че е крайно време да заприходя първият си фидер, за дните в които няма слука на мач :)
Разбира се, веднага изчетох де що има теми из форума за начинаещи риболовци, изгледах камара онлайн магазини за пръчки и макари, и накрая успях да синтезирам възможните ми вариации за покупка до... 3 фидера и 3 макари. Моля помагайте, че съм на път да полудея :lol: :lol:

Къде ще ловя?
В 99% от случаите ще ловя на гьолове, предимно паткарници (за съжаление, живея в София и нямам възможност за чести пътувания до готини свободни езера). Оставям и 1% резерв за река, но е много малко вероятно.

Какво ще ловя?
Преобладаващото рибно население което ще преследвам се състои от шарани в средните за видовете размери - 2 до 4-6 килограма (последното в сферата на фантазиите ми), амури (единствения който съм хващал на мач, беше 4.2 кг) и каракуди - около и над половинката. В плановете ми влиза и лов на платики, но все още не съм наясно къде, кога, как... Възможно (ли) е зимата да се ловят и пъстърви в зарибените гьолове наоколо.

Какви въдици харесах?
Та, тъй като парите от бонуса ще стигнат за нещо по-по- в средния клас, съм харесал следните въдици (степенувам по "харесване"):
1. Trabucco ULTIMATE MASTER FEEDER 3.90/110gr.
+ Харесал съм този фидер, тъй като ми допада акцията му изхождайки от факта, че съм тотален новобранец, и в началото ще ми е по-лесно с една идея по-тежки кошнички да действам. Също така сякаш ми се струва, че колкото по-голям диапазон в грамажа, толкова ще ми е по-добре за различни риболовни условия?
- Страхувам се, че с този строй и голяма акция, може да не усещам добре кълванетата на по-малките риби (т.е. да се окаже "кол за брулене на орехи"?

2. Trabucco Ultimate Stillwater Feeder 3.90/90gr.
+ Допада ми, че е с параболичен строй. Идвайки от мач риболова, знаейки там кефа който изпитвам при вадене на риба с такъв тип строй на въдицата, си мисля, че това е нещото от което не мога да се лиша. Но все пак, нямам опит във фидер риболова, и може би тук тези мисли и усещания не са баш правилни?
- По-малък диапазон на грамажи.

ЗАБЕЛЕЖКА: Към горните две въдици имам и един много сериозен резерв от личен опит, към марката Trabucco - имам(х) чисто нов мач Active Selektor XS, който хич не беше евтин, и на първия риболов, с първата рибка (буквално рибка, килограмов шаран), му се счупи върха, и вече трети месец "отлежава" в Риби и Такъми (от там го купих), за доставка на нова връхна секция... и изгледи за такъв внос, няма. Та, притеснявам се, дали и за фидера няма да е същото положение, особено като знам, че връхчетата се чупят често от новобранци като мен...

3. Daiwa NINJA X FEEDER 3.90/120gr.
+ Бюджетно решение, което в моя случай е добре поне докато се науча. Хубава акция (ми се струва), като за новобранец.
- Нямам идея как седи въпроса с резервни части + дали не е някакво колосално дърво като усещане :)

Какви макари харесах?
Ще се постарая да съм максимално кратък, че тоя пост се превръща в чаршаф. Единствения въпрос за всички от изброените макари е "Става ли за фидер риболов и ако "да" струва ли си да дам повечко пари, ако Ecusima-та върши същата и/или по-добра работа?". Отново съм ги степенувал по "вътрешно усещане". Всички са 4000, разбира се:
1. Ryobi ZAUBER CR
2. Ryobi Slam
3. Ryobi Ecusima

Благодаря ви предварително :)

П.П: Нямам възможност да ида да "разклатя" и "повъртя" в някой магазин гореописаната техника, така, че ще се осланям само на вашите експертни мнения, за тях :) :fishing12: :drinkers:
Match fishing
Rod: Trabucco Signym 3.90, 3-12gr; Trabucco Active Selektor XS 4.20, 5-25gr; Reel: Shimano Stradic GTM RC 3000
Feeder fishing
Rod: to be added; Reel: to be added;
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на...

Мнение от chirusa_bg »

Ако общи приказки ще са ти от полза- напълно излишно е да се насочваш към въдици с акция 100+гр за платени около София. Водоемите са малки, плитки и без течение. Едва ли някога ще ползваш по-тежка хранилка от 30гр., а дистанциите, на които се лови са малки.
За същите водоеми и риби аз ползвам пикер 2.70м, до 40гр.
За 1% шанс за риболов на река, не бих ръкомахал с излишно яка сопа в останалите 99% от времето.

Платиките са съвсем възможни, стига да скокнеш до яз.Искър.
И последно, Екусимата не е твоята макара, другите не съм ги ползвал.
Резервна шпула винаги е +
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Помощ при избор на...

Мнение от icefire »

Колега аз не разбирам нищо от фидеров риболов , но много ми хареса поста със запитването , добре подредено , ясно и изчерпателно казано! За което поздравления !! Надявам се да получиш удовлетворителен и така изчерпателен отговор .
+1 за chirusa_bg , знае какво казва и какво прави ... с въпросния пикер вадеше риба след риба на Безденският гьол ,.. то след кратка "авария" с мачовата пръчка ...
Също така разгледай раздел " Обяви" ... може да попаднеш на много добри неща .
Желая ти успех в избора и много положителни емоции с новите такъми .. :D
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
Imaginary
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 5:17 pm
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на...

Мнение от Imaginary »

Благодаря ви за съветите :)
Успях вчера да скокна до рибарския магазин, и да поклатя трабуковците от поста ми, само, че на 3.60 както ме посъветваха доста хора на ЛС. Разликата в строя между двете е минимален поне на пръв "опън", така, че сигурно ще взема 90 грамовия.
Относно макаретата, не съм изобщо запознат с риобитата, но четейки във форума забелязах, че масово се препоръчват те (е, и тика камбрия) и за това изборът ми се сведе до тях като марка. Естествено съм отворен за съвети и от други марки. Чух добри неща за шимано sahara 4000 Fi?

Колега dimmitov, не мога да отговарям на ЛС, още съм новобранец във форума и ми е забранено :mrgreen: , но ти благодаря за съветите и на теб, определено ще огледам и daiwa за макаричка за фидера :)
Match fishing
Rod: Trabucco Signym 3.90, 3-12gr; Trabucco Active Selektor XS 4.20, 5-25gr; Reel: Shimano Stradic GTM RC 3000
Feeder fishing
Rod: to be added; Reel: to be added;
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: Помощ при избор на...

Мнение от feedermania »

Колега за макарата бих ти препоръчал заубъра. Той според мен и много други хора е високия клас на марката. Имам и екусима и от нея съм доволен но предпочитам заубъра. По здрав е с повече лагери и е доста по сигурен. За въдицата пръчките на трабуко конкретно фидерите мога да кажа че са хубави но аз бих предпочел дайвата. Защо? Защото първо е по евтина. И да я счупиш няма да се косиш толкова. Второ аз имам същия фидер на параметри но на енерго тийм. Смея да твърдя че за шарани е добър. За река също. За платики и други дреболии категорично не. Контрола над шараните е изключително добър но в същото време се усещат и правят кеф.колегата chirusa също е прав че му е голяма акцията но честно казано мен ме устройва. Предпочитам пръчки с по голяма акция просто ги усещам по сигурни но не знам като цяло не ползвам скъпи въдици за да кажа обективно. Предпочитам по евтин такъм и пари за спомени отколкото да трупам колекции и да нямам време да ходя за риба. Не визирам никого да не се обиди някой :) . За мен е по важно да си дам парите за хубави куки влакна и т.н. отколкото за въдица и макара. Относно въпроса ти за пъстървите да възможно е! Особено ако рибите са много навътре. Може да хвърляш и по тежки бомбарди а може и на фидер да ги ловиш много успешно. Стига да знаеш как. Мога да кажа че и малките пъстърви 200-300 гр си се усещат достатъчно с фидера. Не разбира се както с мач или с фидер с по малка акция но се усещат доволно. Ако имаш някакви въпроси винаги може да ме питаш на лично ще ти отговоря винаги! Дано фидера ти хареса!
Поздрави!
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Помощ при избор на...

Мнение от ilkoks »

повъпроса за фидера-съгласен съм с колегите преди мен-може и по къс от 390 и с акция до 90 гр-дайвите са добри,за макарата-ако е риоби-стария модел е за предпочитане-става въпрос за Заубер,няма нищо общо с Екусима ,Заубера е метален и е с безконечник и 8 лагера,а Екусимата е пластмасова и е локомотив с 4 лагера,обезателно 4000
Аватар
Imaginary
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 5:17 pm
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на...

Мнение от Imaginary »

ilkoks написа:повъпроса за фидера-съгласен съм с колегите преди мен-може и по къс от 390 и с акция до 90 гр-дайвите са добри,за макарата-ако е риоби-стария модел е за предпочитане-става въпрос за Заубер,няма нищо общо с Екусима ,Заубера е метален и е с безконечник и 8 лагера,а Екусимата е пластмасова и е локомотив с 4 лагера,обезателно 4000
Извинявай, но нищо не разбрах от този отговор :mrgreen:
Match fishing
Rod: Trabucco Signym 3.90, 3-12gr; Trabucco Active Selektor XS 4.20, 5-25gr; Reel: Shimano Stradic GTM RC 3000
Feeder fishing
Rod: to be added; Reel: to be added;
Аватар
ivanst
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 6:51 am

Re: Помощ при избор на...

Мнение от ivanst »

Относно избора ти на фидер.Та на въпроса.Имам от близо година този фидер - Trabucco Ultimate Stillwater Feeder 3.9м - 90гр ... ползвам го най-вече за големи дистанций в язовири.Мога да кажа че е много добро решение ако ловиш предимно в язовири където е вазможно да има и течения и може спокойно да слагаш и по тежки хранилки.Достатъчно чувствителен е ... има 4бр връхчета.Строя е прогресиван както си е отбелязано в инфото.Сложил съм му макара Trabucco Qosmio CX 5500 Feeder ... като според мен е достатъчно ... може и една идея по малък размер.Ако предимно ще ловиш в платени водоеми и на по малки дистанции не ти трябва с такава дължина и тест ... може да потърсиш нещо до 360см и до 60гр. примерно.Виждам че си от София и ако решиш да посещаваш яз.Искър то точно този комплект фидер и макара са идеални.Това е от мен.Успех с избора!
Последно промяна от ivanst на Сря Дек 12, 2018 3:50 pm, променено общо 1 път.
Изображение

Фейсбук група на яз.Искър -https://www.facebook.com/groups/iskar2014/
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Помощ при избор на...

Мнение от glmv »

При така описаните необходимости, се съгласявам с двамата колеги отговорили ти, а именно, че пръчка с акция над 100 грама е излишна. От изброените от теб фидери имам 2. Trabucco Ultimate Stillwater Feeder 3.90/90gr. Не лоша пръчка, но не е нещо извънземно. Действително се постигат не лоши дистанции, но и както колегата е писал трябва по голяма макара - 5000, с макара 4000 сякаш го спъваш. Отделен въпрос е колко човека могат да ловят на 60 + метра в точка. Както и да е тази пръчка ще ти върши работа с оглед изискванията ти, но лично аз повече харесвам тази https://www.nasluka-shop.com/vdici/fide ... r-390-70gr . Причините са две - водачите и върховете. Върховете са здрави, а водачите противооплитащи. Относно макарата - Заубер.
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Помощ при избор на...

Мнение от Gocev »

Още един глас за Шадоу на 390, най-доброто за парите си.
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Помощ при избор на...

Мнение от kikk4o »

За фидер бих ти препоръчал този: http://best-fishing.bg/vudici/riboloven ... eeder.html
Аз ползвам същия и съм много доволен. Като съм го комплектовал с риоби заубер 4000. Ловя по арендовани и държавни водоеми риби до 3-4кг.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Помощ при избор на...

Мнение от dantho.mihov »

Нямашеда се намесвам, но ... започнаха неподходящи предложения.
Най-точно до тук му е отговорил Чируса.
Колега, от трите ти предложения, подходящия избор е Trabucco Ultimate Stillwater Feeder 3.90/90gr.
Друг е въпроса, че на платените водоеми тази дължина ти е излишна. Или пикер с дължина 3 м. или фидер с дължина 3.60 м. Заради Каракудите подходящия тест е до 50-60 грама.
И два съвета от мен:
- не се хвърляй на евтините фидери - последните две предложения в темата са много неудачни
- първо си избери фидера и едва след това макарата. Според тегло на фидера, диаметър на първия водач, разстояние от дръжката до първия водач зависи подходящата ти макара.
Отново разгледай, сортирай и отново се допитай.
Аватар
Port_Royal
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 674
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 4:20 pm

Re: Помощ при избор на...

Мнение от Port_Royal »

Колега,щом както казваш че е много малко вероятно да ловиш на река е по добре да си вземеш медуим фидер като за начало.След време си вземи и едно хеви,но като за начало медиум е по-добрия избор според мен.Относно макарите Екусима,Аплаус,Заубер,Слам са доказани модели на Риоби през годините.Може да погледнеш мултито на Филстар и Шадоу на ФорМакс като за начало.Избора си е твой с какво ще ловиш.Успех за напред с фидер риболова !!! :) :) :)
Бъди себе си, доверявай се на вълшебството, следвай сърцето си, мечтай по много и се забавлявай!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”