за дължината на шок лидера

Модератор: Paublo_Eskobar

kukumqv
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 11:15 am

за дължината на шок лидера

Мнение от kukumqv »

Уважаеми колеги ,за някои въпросът ми може да се стори тъп ,но за мен не е.
Интересува ме каква е дължината на шок-лидера.Срещал съм различни мнения - от 1 до 7 м. и за това ,ако някой може да ме светне по въпроса ,ще бъда благодарен. Не можах да намеря нещо конкретно във форума ,та за това се обръщам към Вас и Ви благодаря предварително. Ловя с плетено влакно 0,12.Ползвам шок лидер флуорокарбон 0.20.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от garfield_90 »

Здравей колега ! По принцип аз шок лидер и плетено влакно за фидер не ползвам ( макар че при риболов на по-голяма дистанция заради силовото хвърляне ако си по-тънък монофил и по-тежки хранилни или за цел по едри риби при предното условие е желателно). Може ли да кажеш причината, поради която си с плетено? В смисъл за едри или дребни риби и голяма или малка дистанция търсиш? В твоя случай не виждам смисъл да имаш шок лидер на плетеното влакно. Ако беше с тънък монофил да, но в случая е безсмислено.
А иначе по твоето питане отговора е - поне една дължина или 40--50 см повече от пръчката ти. Ако си с 3.60 или 3. 90 фидер 4 - 4,50 метра ти е достатъчно. Като отговориш на горните питания, може да ти помогнем и повече. Наслука
borislav bonev
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Пет Авг 19, 2016 10:28 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от borislav bonev »

Аз също съм с плетено 0.12 и флорокарбон 0.20 на тях издръжливоста им е приблизително еднаква така че аз само слагам лидер около 60 см .
Иначе стандартно дължината на шок лидера трябва да е приблизително два пъти дължина на пръчката.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от garfield_90 »

borislav bonev написа: Иначе стандартно дължината на шок лидера трябва да е приблизително два пъти дължина на пръчката.
И аз съм ги чел тия, но според мен чак 8-9-10 метра е прекалено. Тъй като не ползвам шокове, след шарански риболов на фидер на някой паткарник с по 10-15-20 риби от около 2 до 5 кг , и след гонене на дистанция и силови замятания, на следващ риболов ако се опитам да вържа метода при стягането се къса веднага 0.28. Режа 3-4 метра не повече и си режа ръката :D , което ще рече че първите 4-5 метра са най-натоварени, от което си вадя логиката ,че чак 2 дължини или 10 метра или още повече 20 метра ( това съм го чел някъде тук, че някой връзва 20 метра шок лидер ) е напълно безсмислено разхищение на по-скъпите влакно за шок лидери. Не твърдя, че съм прав за това, но това са мои наблюдения и то не веднъж. Та и за това му казах на колегата, че на 3.60 или 3.90 сопа 4-5 метра са напълно достатъчни.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от glmv »

За какво ти е шок лидера? Какво искаш да постигнеш с него?
kukumqv
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 11:15 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от kukumqv »

Благодаря за отговорите Бяха ми изключително полезни. .Аз не робувам на някакви стандарти и ловя както ми е по удобно.Ловя с плетено ,за да може сечението на влакното да е по - малко и от там съпротивлението във водата и особено при страничен вятър. При необходимост мога да постигна и дистанция. А шок лидера го слагам да не ми се запършва плетеното влакно при плъзгането на хранилката и все пак да има някаква разтегливост. Доста време си играя да разбера каква е дълбочината и релефа на дъното и от там да търся необходимата дистанция.
Дано да съм отговорил на въпросите , а и темата да е била полезна и за други.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от garfield_90 »

Какви риби ловиш колега? В смисъл ако ловиш дребна риба - каракуди, перки, платички и т.н плетено е добър избор, особено за по-голяма дистанция ( стига да няма брутални засечки , та да извадиш само джуки като мой приятел :D ) . Като каза това за запършването на влакното, това може би е най-разумното обяснение за използване на флуорокарбон с плетено влакно :) . Та значи в твоя случай, повече от метър шок не ти трябва. Не вярвам 200-300 гр платика примерно да ти натегли 5-6 м ( освен ако не си някъде в мечти ) . И един страничен и непоискан съвет от мен - не се задълбочавай чак толкова в дълбочини, релефи и т.н., със това старание само хабиш нерви и време. Казвам ти го от опит на човек, който по време фидер състезание от 16-17 човека не участва в него, и 2 часа преди финала имаше 25-26 шарана между 1 и 5 кг , на фона на по 1-2 риби от всеки участник, както и такива с капо. Абсолютно никакви шокове и всякви такива изгъзици. Основно, метод хранилка - напълно подвижна вирбел и повод с кука. А щях да забравя - и пръчките на шаранска стойка със сигнализатори и си пиех биричка на сянка под една акация :) без да дремя и да го чакам да дръпне. Дори напук - дебело влакно 0.28, повод от същото влакно 0.28 и кука 4ка Гамакатсу и 6 Корда Микса ( напук на 8, 10 и 12 номер които ползваха колегите :) ) Старай се към максимално опростени монтажи и тогава със сигурност ще имаш по-голям успех. И все пак какви рибоци дебнеш?
kukumqv
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 11:15 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от kukumqv »

Относно монтажите си абсолютно прав .И аз а карам с най -простото - противооплитаща тръбичка с дължина около 3см . Оправил съм и ръбовете с една запалка. сложил съм най-мекия връх . Прътовеге ми са с акция до 120 г. Щом си от Стара Загора знаеш какво излиза на Жребчево . Не съм съгласен ,,обаче за дълбочината - на пролет гледам да държа 3.5 -4. м. , Към август септемвли слизам на 6 - 8м . По дълбоко няма смисъл. Шаран на Жребчево може след 5 дена стояне и един чувал царевица. Бяла и костур само с лодка. От брега костурът е дребен , а бялата инцидентна и нощем . Аз риба почти не ям и пускам всичко.Даже вече не нося и живарник.Ще пробвам шок лидер 4.7 м да видя как ще е. Тази година съм решил да сменя Жребч(ево с Копринка ,че там не съм ходил никога и не знам местата. Благодаля ти за съдействието ,пробвай тези или около тези дълбочини и ще видиш, че има успех - за Жребчево . За другаде не знам. На слука!
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от Gocev »

В момента има страхотни монофили и плетка изобщо не е нужна.Плетката само създава проблеми и нервни мисли :lol: .Като пример давам двата монофила на ТРАБУКО - T-FORCE XPS ABRASION и T-FORCE XPS SUPER SOFT.Пробвай ги.
Gosheto
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 228
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 5:47 pm

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от Gosheto »

Gocev написа:В момента има страхотни монофили и плетка изобщо не е нужна.Плетката само създава проблеми и нервни мисли :lol: .Като пример давам двата монофила на ТРАБУКО - T-FORCE XPS ABRASION и T-FORCE XPS SUPER SOFT.Пробвай ги.
Монофилите, които си предложил не са лоши, има и по- добри разбира се, но при риболов на бабушки, например, на голяма дистанция...с монофила, ако въобще отчетеш кълване, ще има да засииичаш и да глеедаш как с плетеняка се лови.
Темата на колегата е полезна и въобще не е за предимства на плетено и монофилно. Наслука!

Чел съм, че шоклидера трябва да е 1.5 Х дължината на въдицата и толкова слагам :roll:
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от Gocev »

Възможно е, аз не съм срещал проблем в подобни ситуации.Иначе приятели гледам, слагат 2 държини +2-3 витки на макарата.Не знам до колко са прави.
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от дядо тричко »

При използването на шок лидера за мен най важното е неговата дължина. При замятане, възела му с основното влакно, не трябва да е покрит от следващ слой. Защото при изхвърляне, изхлузващото се влакно по шпулата се закачва за този възел. И затова избирам такава дължина на шок лидера че, при замятане възела да е в горната намотка на шпулата. Или шок лидера да се навие няколко пъти на шпулата. Така мога да избера по голяма дебелина, без да се съобразявам с големият възел с линията.
Това не означава че, този вариант е най успешният при всички случай. При моя начин на риболов обаче е оптимален.
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от feedermania »

Приятел изчетох мненията и прочетох и глупости и истини. Слушай сега. Ако ловиш шарани или някакви едри риби си слагай монофила мани ги тия плетеняци. Ако ловиш дребосъци плетеното е незаменимо защото разтегливостта му е малка и отчита кълванетата. Относно шока- гледай да е толкова дълъг че като се приготвиш за замятане на макарата да има 3-4-5 навивки шок. Толкова е напълно достатъчно. Правилно правиш като си мериш дълбочината и опипваш релефа. Предполагам и на клипс ловиш браво за което! Дълбочината е мн важна макар че аз напоследък не го правя защото ме мързи но пак ще почвам хаха. Поздрави и ако имаш някакви питания питай смело!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от rap66 »

Има разлика между "лидер" и "шок лидер". Пъреото се слага пред оснивната линия за да не се вижда тя . Второто се слага за да не се къса основното от "шока" при хвърлянето. Затова във втория случай в момента на хвърлянето задния край на шок лидера трябва да е навит на макарата. Иначе шока го понася възела между двете.
kukumqv
новобранец
новобранец
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 11:15 am

Re: за дължината на шок лидера

Мнение от kukumqv »

Благодаря на всички за съдействието. Ще се възползвам максимално от прочетеното.На слука на всички.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”