Техники и тактики за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
mite-80
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 179
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 9:28 am

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от mite-80 »

Колега Дунавски, само да попитам- това не са ли твоите преводи, изплагиатствани и нашляпани по безобразен начин на друго място:

http://ribata.com/forum/viewtopic.php?f ... t=30#p5749

Аз от доста време ги чета и съм много благодарен за стореното и положеният труд, но явно простотиите нямат свършване при някои хора!

:?
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

mite-80 написа:Колега Дунавски, само да попитам- това не са ли твоите преводи, изплагиатствани и нашляпани по безобразен начин на друго място:

http://ribata.com/forum/viewtopic.php?f ... t=30#p5749

Аз от доста време ги чета и съм много благодарен за стореното и положеният труд, но явно простотиите нямат свършване при някои хора!

:?
Аве мани мани аз се рагистрирах там за да изясним нещата, а те чак ма банаха !!!
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
mite-80
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 179
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 9:28 am

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от mite-80 »

dunavski написа:Аве мани мани аз се рагистрирах там за да изясним нещата, а те чак ма банаха !!!
така се краде, да знай'ш за друг път... :twisted:
Аватар
Petar Nedev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 567
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 10:14 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от Petar Nedev »

Дайте съвет за черна мряна каква захранка и стръв да използвам
martineti
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1238
Регистриран на: Сря Май 26, 2010 10:57 pm

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от martineti »

Доста добра тема :)
Маска за лице с краставица: Oбелва се и се нарязва.Добавя се олио и оцет.Изяжда се с ракия.Лицето се разтяга в блажена усмивка и поруменява.
Аватар
BOBI MITREV
новобранец
новобранец
Мнения: 70
Регистриран на: Вто Апр 21, 2009 1:55 pm
Местоположение: гр.Петрич

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от BOBI MITREV »

nedevi30 написа:Дайте съвет за черна мряна каква захранка и стръв да използвам

и аз следя с интерес за някакво инфо за черна мряна
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от dunavski »

Всичко което трябва да занаете - Част 1, Фидер хранилки


Изображение Фидер хранилките в днещно време се произвеждат в различни форми и различен дизайн с цел да се усъвършенстват предишния дизайн и да ви даде предимство пред останалите колеги рибари. Основно те се разделят на три групи затворени хранилки за червеи, отворени хранилки и най-новите метод хранилки. Нека ги разгледаме последователно.

Затворени хранилки за червеи
Те са били изобретени зада задържат белите червеи и затова най-често се наричат хранилки за бял червей. Помня когато ползвахме хранилки с подобен дизайн назат през 60-те, но както всеки такъм може да се обзаложите, че някой ги разработил още през Викториянската епоха.

Те имат капаче и затворено дъно зада попречи на стръвта да изтича свободно. Отстрани имат няколко дупки през които излизат червеите, при някои модели дупките могат да са с различен размер зада се удължи освобождаването на червеите.
Също така в днешно време се използват и за задържане на семена като коноп и храна за птици храна за гълъби добър избор меду другото. Дори се използват малки пелети при риболов на мряна и кефал, но може да се използва всяка една стръв стига да не запушва дупките.
ИзображениеИзображение
Погледнете на снимката отгоре и от ляво на дясно имаме: Thamesly feeder за жалост вече не се произвеждат такива, но бяха с добър дизайн. До него още по-популярния Kamasan Black Cap feeder отваряте черния капак и пълните (вижте снимката на заглавието). В средата е Drennan blockend feeder известен сред момчетата ловящи големи риби правят ги достатъчно големи зада паснат на сякакви семена дори царевица.
Четвъртата е настройваща се хранилка, немога да си спомня кой ги правеше, но имам няколко дупките им могат да се настройват. Последния е Drennan Feeder Bomb мисля, че тя е с най-добър дизайн. Лесни са за пълнене почти с една ръка и се приводняват почти без шум. И накрая най в дясно са Drennan Oval feeder коите се правят и в ин-лаин версия и са много популярни сред ловците на мряна.
Вариация на затворените хранилки са ин-лаин версиите произведени от Fox. Те действат по същия начин само че влакното минава порез хранилката, което в някои случаи може да е полезно. Също така имат и крилца зада ги държат в права линия при полет.Изображение
Адаптациите които може да направите. Може да вземете перманентен маркер и да надраскате хранилката зада направите камуфлаж. Направете няколко произволни шарки зада нарушите правите линии на хранилката, които рибата може да забележи. Може да разширите дупките зада ускорите освобождаването, но веднъж щом го направите неможе да ги смалите пак освен ако не увите хранилката с изолир банд.

Отворени хранилки за захранка

Тяхната концепция е по-модерна, но се използват от доста години. Преди да са влезли в производство много състезатели са използвали формите за къдрици на жените си с увито олово около тях и по този начин се родила идеята за тези хранилки. Те се използват за пренасяне на захранка затова се наричат хранилки за захранка.
Изображение
На снимката имаме от ляво на дясно, първите две произведени от Abu Garcia. Една с кръгли дупки и друга с квадратни, не че има някакво значение. След това идва любимия на всички Drennan green feeder и също така предпочитан от много състезатели. И последната е направена от мрежа, някои са от тел други от пластмаса.

Изображение Може да направите няколко вариаций като поставите тръбичка в хранилката зада стане ин-лаин като затворените хранилки, но много състезатели смятат, че това не помага особенно. Друго което може да ги направите по-тежки като поставите оловни клипсове понякога познати като "dead cows", но те не пасват на всички модели хранилки. Друга промяна която може да направите и която много малко рибари правят е да олекотите хранилката като махнете оловото и пробиете дупки с бургията. С двете модификации може да се настрийвате на речен риболов или леко кълвяща риба.
Също така на повечето мои хранилки върху конектора нанизвам късо парче силикон зада намаля оплитанията. Трябва ви тръбичка достатъчно широка зада покрие вирбела.

Метод хранилки
Те бяха въведени през късната 1990 година обикновенно се използват ин-лаин със хранилка около тях и стръвта скрита вътре. Идеята е, че лакома риба като шарана атакува топката намира куката и се засича. Вършат работа и са много популярен метод на много водоеми. Тежестта е поставена по определен начин, идеята на това е, че хранилката пада винаги по един и същи начин с оловото надолу. Това означава, че ако поставите куката в обратната част на оловото тя ще е от горната част когато рибата започне да разбива топката. Всичко това ви дава увереност.
Изображение
Изображение

На снимката имаме (от ляво на дясно) Korda feeder с тежестта на една от трите крила те бяха едни от първите които го въведоха. Следващата е Fox със плоско дъно , но за него се знае, че не винаги се приземява с оловото надолу. Последно е една от които харесвам най-много е Korum in-line feeder има друг вариянт с ластик който някои рибарници го смятата като "фиксиран монтаж" и са го забранили.
Korum също така са изработили и калъп за плоските фидери с помоща на, който може да правите перфектни топки.

Нов дизайн
Винаги има някой който идва с нова идея, най-често с разработка на вече съществуващ дизайн, но една компания която беше доста по-иновативна в последните години е Dinsmores известни с техните сцепени сачми.
Изображение
Те излязоха с две различни модела. Първата от ляво е Feeder bomb с формата на лъжица и направени от метал и почти не разрушими освен ако не сте чули за някоя счупена. Намирам ги за полезни когато се пълнят със хляб при риболов на кефал, но може да ги пълните със лепкава захранка дори кучешка храна. От дясно е последния модел Scoop Feeder, който е предназнчен за накиснати плети, но може да се ползва и със захранка.


Превод: dunavski
Оригинална статия:http://www.fishingmagic.com/features/ar ... eders.html
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
mitko ribara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 506
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 7:04 pm
Местоположение: София

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от mitko ribara »

мерси за инфото :!:
Ако ме няма повече от 3 дни във форума ОБАДЕТЕ СЕ В ПОЛИЦИЯТА!!!
Аватар
mitko ribara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 506
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 7:04 pm
Местоположение: София

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от mitko ribara »

:drinkers:
Ако ме няма повече от 3 дни във форума ОБАДЕТЕ СЕ В ПОЛИЦИЯТА!!!
niko_tod
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:18 pm
Местоположение: ПЛЕВЕН

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от niko_tod »

Имам въпрос свързан с кривите тръбички с карабинка на които се окачва хранилката, как е редно да бъде, дългата част нанизана на влакното и от късата да излиза повода или обратното?
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от genov_eng »

niko_tod написа:Имам въпрос свързан с кривите тръбички с карабинка на които се окачва хранилката, как е редно да бъде, дългата част нанизана на влакното и от късата да излиза повода или обратното?
Здравей колега,
редно е повода да излиза от късата (около 5-6 см). Другата служи за противоусукване. Иначе трябва да утежняваш повода, че ще се повдига. Но по добре виж специално за фидер има по-къси (около 8-9 см). Има и метални такива, които лягат добре на дъното. Виж и прочети темите на Бачо Илия.
Успех!
Гено Генов
Изображение
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от genov_eng »

Гено Генов
Изображение
niko_tod
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Чет Окт 15, 2009 9:18 pm
Местоположение: ПЛЕВЕН

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от niko_tod »

Извинявам се ,че не зададох точно въпроса, правили ли сте си експерименти да обърнете тръбичката. Оня ден пробвах на едната нанизах дългото да е повода, и като напълних и хранилката не изглеждаше зле във въздуха на брега. Хванах две шаранчета по този начин и си мисля , че шанса да се оплете повода и кошницата е нулев. Имам и тръбички , на които късата част е една четвърт от окръжност /дъга/ и там номера е ясен.
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от С.Върбанов »

Ако ползвам тръбички я слагам точно на обратно с дългата част надолу ! Има само един проблем хранилката се премята по някога през тръбичката , което само по себе си не пречи ни най-малко ! И по двата начина не е проблем да се ползва !
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Техники и тактики за фидер

Мнение от Бачо Илия »

Рик Тил: Игра на нерви – изкуството да чакаме
/По материали от сп. Angling Times Advanced/

Според един от най-изявените английски състезатели Рик Тил ключът към хващането на едри платики се състои в методичното усвояване на мястото за риболов. Нека му позволим да обясни по-подробно:

Изображение

Линия за платика
Първият и възможно най-важен аспект при риболова на платика е вашата линия. Ако имате сериозно намерение на напълните живарника си с едри платики, то обикновено това е възможно най-вече ако ловите на фидер. Затова се погрижете на първо място да ви е комфортно. Убедете се, че платформата ви е балансирана добре, подхранката и прашките, като и кепчето трябва да си ви под ръка. При риболов на фидер аз предпочитам да имам две поставки за пръчката си – една в основата на големият водачи една близо до върха. По този начин при кълване потрепва само връхчето на фидера ми и се регистрират дори и най-слабите пипания.

Изображение
За да бъде успешен риболовът на фидер, се изисква сериозно “опипване” на дъното. Когато откриете вдлъбнатина, маркирайте влакното си, за да замятате винаги на едно и също място. Ако дъното е равно, просто си изберете ориентир и разстояние, на което ще ловите. Помнете, че условията през деня могат да се влошат(вятър), затова не ловете на максимална дистанция.
Изображение
Рик монтира малка цилиндрична хранилка, като се освобождава от захранката на части.
При избора на подхранка мнозина от риболовците правят груби грешки. Моята смес е Van Den Eynde Brown Crumb (кафява галета) и Fishmeal powde (рибно брашно). Ето това е, забелязвате ли, че повечето от риболовците на платика използват еднородни смеси на основата на рибно брашно. Стръвта е стандартна, но аз задължително имам бели и торни червеи както за стръв, така и за кълцане, а освен това кастери и пинки.

Щека или фидер
И тук възниква основният проблем – с какво да ловим, с щека или фидер? Голяма част от риболовците се разкъсват между тези два избора и това обикновено завършва зле, тъй като не успяват да усвоят мястото за риболов. Ако имате някакви, макар и малки колебания, подхранете на върха на щеката, а след 30 минути – и на голямата дистанция на фидера. Пробвайте на щеката не повече от 10-15 минути.

Изображение
1. Стръв и захранка.
2. Основната захранка.
3. Задна опора за фидера
4. Предна опора за фидера
5. Допълнителен страничен сигнализатор на кълването.

През това време ще успеете да прецените кой способ е по-удачен. Наблюдавайте също така как ловят колегите ви и къде имат повече кълване. И вече идва време за крайния избор. Потиснете желанието си да сменяте такъмите. Ловете там, където дава по-добре, независимо дали този тип риболов ви е повече, или по-малко приятен.

Монтажа на Рик Тил при риболов на платика с фидер
Изображение
Винаги при риболова на платика използвам обикновен патерностер – той е надежден и рядко се оплита. За да го направя, аз връзвам голям клуп на линията. След това разрязвам едната страна на клупа по средата – остава къс отрязък, към който прикрепвам хранилката, а към дългата част прикрепвам 90-сантиметров повод. Важно е хранилката да бъде закрепена за късата част, за да се опира в основното влакно, а не в по-тънкия повод.
Кука PR 26 Preston Innivations
Хранилка Preston Innovations Open-End feeders
Основно влакно Direct Mono – с повишена издръжливост към протъркване
Повод Grand Match – прозрачен и твърд.
Усвоете мястото за риболов
Преди началото на типичния риболов ще вкарам шест хранилки, за да подхраня зоната за риболов. След замятане дайте на хранилката да потъне и тогава с рязко придърпване освободете храната на дъното. По време на самото подхранване поводът не трябва да е привързан за линията, за да не се усуква излишно. След храненето монтирам повода и идва същественият момент при риболова на платика – точното замятане.

Сега вие си мислите: “Да, знам, избирам си ориентир на отсрещния бряг, използвам потъващо влакно – всичко това съм го чувал и преди”. Действително това е важно, но аз имам предвид два други съществени момента, които ще увеличат вашата точност още повече. Когато хранилката ви падне във водата, се старайте да задържите влакното с пръст (с практиката това ще става все по-лесно). Ако спрете полета на хранилката още във въздуха, силата на замятането ще я дръпне назад поне на два метра от хранителното ви петно. Хранилката ви трябва да пада всеки път в петното, където сте хранили. Когато вече сте заметнали, потопете върха на фидера във водата, за да потопите влакното, това ще ви предпази от получаване на “корем”. Тук, за разлика от английския риболов, няма нужда да придърпвате пръчката, за да потопите влакното. Освен това по този начин има опасност да изсипете храната преждевременно и да се изместите от петното.

Изображение
1. Фидер 3.60 с параболичен строй.
2. Макара с размер 4000.
3. Неразтегливо влакно с добра абразивоустойчивост.


Никакво плетено влакно!
При риболов на дистанция 45 метра регистрирането на кълването не създава никакви проблеми. Понякога платиките могат да бъдат много внимателни, но когато фидерът ви е на стойката, ще регистрирате и най-леките кълванета. На макарата аз използвам влакно Preston Innovations Direct Mono, което представлява нещо средно между монофилно и плетено влакно. Тази корда има по-малка разтегливост от нормалната и е изключително здрава. Плетеното влакно наистина е добро при риболов на голяма дистанция основно заради тънкия си диаметър, но колко често всъщност ви се налага да ловите на дистанция повече от 45 м?

Дохранването става по специфичен начин. Аз слагам по малко храна, кастери, кълцани червеи и бял червей, като постепенно напълвам хранилката си. Всеки път, когато дохранвам, процедирам по този начин, за да съм сигурен, че във всяка хранилка има от всички компоненти. Ако ги смеся, рискувам в някоя от хранилките да има само храна, а в друга – само от добавките.Изображение
Колко ще дохранвам, зависи от активността на рибата. Колкото е по-активна, толкова повече дохранвам.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”