Относно монтаж

Модератор: Paublo_Eskobar

Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Относно монтаж

Мнение от Бачо Илия »

Ето от мен една снимка на инлай пружина(без гумен конус и тръбичка) и стопер над нея. Стопера представлява гумено манисто с по-широк отвор и малък пласмасив конус, с който се зклинва върху линията на 15-20 см над хранилката. При късане на линията с риба на нея, влакното лесно се изнизва от стопера, ако хранилката се закачи някъде по дъното:

Изображение

:idea: :wink:

п.п. между хранилката и вирбела на повода също има гумено манисто, за амортизатор при замятането.
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Относно монтаж

Мнение от butnik »

Обещаното го изпълнявам:
Необходимите неща са ви парче влакно,хранилка,бърза връзка,повод/в случая изпиолзвам един готов,че нямах друг под ръка,да не се взима под внимание/вирбел без карабинка,игла за топчета,ножичка.
Изображение
Отрязаното парче влакно го прекарваме през хранилката и свързваме към вирбела,към който сме закрепили повода
Изображение
издърпваме за да се застопори в леглото на хранилката
Изображение
след което правим клуп в задния край на монтажа
Изображение
с помощта на иглата прекарваме клупа през буфера
Изображение
и не ни остава нищо друго освен да закачим бързата връзка към монтажа
Изображение
издърпваме го вътре в него и се получава това
Изображение
Свързваме целият монтаж към основното влакно и сме готови за битка.Сами може да импровизирате монтажа с подходящите аксесоари,вместо тази бърза връзка с буфера може да се използва и друга като тази например
Изображение
Изображение
Желая ви творчески успехи и отлични резултати по водоемите!
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно монтаж

Мнение от genov_eng »

Бачо Илия, имам един въпрос. Как си решил въпроса със "safety"-то при монтажа с обикновени пружини (в една тема показа готови навързани пружини, за следващия сезон). Обикновено плетените поводи на куките са доста по-здрави от основното. Питам, защото по-горе казваш да се сложи след "метода" стопер, от който лесно да се освободи хранилката при късане на основното. Питам, защото мисля, че не всеки монтаж може да е на 100% защитаващ.
Гено Генов
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Относно монтаж

Мнение от Бачо Илия »

Ами, никак не съм го решил въпроса- чисто и просто, стандартните пружини ги ползвам за свободни водоеми в 90% от случаите(за едри: каракуди, платики, бабушки, морунаши...) и "методи" в останалите 10%, ако монтажа, куката и стръвта са целеви и изключително за шаран(каквито се срещат доста по рядко по свободните водоеми), а "методите" със всичките им "тинтири-минтири" обезопасявания- само за паткарници; на арендни водоеми с популации на шаран и амур, никога не ползвам пружини(поне от 10 години насам).
Така стоят нещата, поне при мен. :idea: :wink:

п.п. т.н. "безопасни монтажи" не са задължителни в любителския риболов,но все пак е накак си неестетично и неетично да се ползват пружини във водоеми за спортен риболов, основно зарибени с различни калибри шарани и после да ловим шарани с ръждясали пружини на муцуните; отделно дето аз на 10 риболова на един може да ловя и "на дъно"; основно ловя с директни телескопи и фидери. :)
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Относно монтаж

Мнение от butnik »

Бачо,фидера къде го зачисли бе,не е ли дънен риболов :lol: майтапче :lol:
И аз да се изходя-ловя основно по платени водоеми шарани по простата причина,че за един ден имам повече удари и това ми спомага да си експериментирам с различни видове монтажи,различни видове пелети,пасти и каквото си щеш.Поради малкото свободно време с което разполагам това ми е идеалният начин да релаксирам и правя опити с новите методи и начини на улов на шарани.Не съм са се замислял върху това за обезопасяването на монтажите,понеже късанията не са ми чести или почти липсват.Но ако допускам такива случаи бих потърсил безопасен монтаж с който да избегна разкарването на шарана с хранилка в уста.Чудесно би било при късане шарана да се разминава само с една забодена кука,но уви не винаги е така.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
genov_eng
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 188
Регистриран на: Чет Окт 21, 2004 9:26 am
Местоположение: Пловдив

Re: Относно монтаж

Мнение от genov_eng »

На мен ми се е случвало да вадя шарани със скъсани пружини 2 пъти при бай Гошо на Кричим. Единият даже бе и с 20 м корда и се оплете в моята въдица, но както и да е. Там пробвах следният вариант: повод с кука, вирбел, манисто, подвижна пружина - хранилка (точно като снимките от Бачо), по основното кука на "хеликоптер" с два стопера от двете страни на вирбела й (фиксирана точно над пружината - хранилка със стоперите). За вирбела долу е вързано основното. Така си забивам и двете куки в храната и няма никаква разлика, освен в ЦЕНАТА! Където и да се скъса, шарана остава само с куката.
За мен основният проблем на пружинарите е, че вързват "основното" директно за пружината, а не с бърза връзка или халка. Винаги се претърква там кордата и след 5-6 замятания е готова за късане от по-едра риба.
Гено Генов
Изображение
Аватар
Bai Dobri
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 8:52 am

Re: Относно монтаж

Мнение от Bai Dobri »

Ако се ползват инлайн пружини, монтажа можеш да го направиш "сейфти", ама ако си дереш с масовите стандартни, не става!
Straiker88
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Апр 13, 2019 2:18 pm

Re: Относно монтаж

Мнение от Straiker88 »

butnik написа:Метод хранилките могат да се блокират като зад нея на няколко см/10-15см/ се монтира бърза връзка,като връзката се издърпва в един Buffer Beads.След риболов откачате монтажа от бързата връзка и в кутията в готовност за следващият излет,ако има неясно мога да кача снимки на целия монтаж и необходимото.


Здравейте. Нов съм в риболова и малко са ми чужди всички тези връзки. Искам да попитам правилно ли съм разбрал дали мога към основното влакно да вържа вирбрл с карабинка или само вирбел и на него да си закачам монтажите които съм си подготвил преди това, или най добре е да вържа основното влакно към монтажа и след приключване на риболов да го режа.
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Относно монтаж

Мнение от fozi073 »

Връзваш си вирбела към основното без притеснения. Много е удобно за предварително направени монтажни.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”