Относно монтаж

Модератор: Paublo_Eskobar

ANTONE
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 1:30 am

Относно монтаж

Мнение от ANTONE »

Здравейте,имам едно запитване от "групата на не разбралите :D ".Та питането ми ,при монтажа на тези метод хранилки трябва ли да се слага стопер откъм основното влакно или хранилката трябва да е подвижна.Благодаря предварително!
Прикачени файлове
SDC10157.JPG
SDC10157.JPG (63.05 KiB) Преглеждано 4596 пъти
Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Относно монтаж

Мнение от pacho109 »

Можеш да сложиш стопер на 10-15см, за да се самозасече :idea: Може и да не слагаш, и ти да я засечеш :D
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
ANTONE
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 1:30 am

Re: Относно монтаж

Мнение от ANTONE »

...и да попитам нали вирбела/бързата връзка/за повода трябва да се пъхне в отвора на хранилката от долната страна?
Аватар
qno_zloo
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2553
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 2:38 pm
Местоположение: София- Мариан Лозев
Обратна връзка:

Re: Относно монтаж

Мнение от qno_zloo »

И двете хранилки са толкова груби, че и да сложиш стопер и да не сложиш все ще е там.

Попринцип и на двете хранилки ако ползваш бърза връзка те ще се застопорят във втулките им, защото са гумени и тогава не ти трябва стопер щото автоматично стават застопорени, това имах впредвид.

ПП: аз лично ги освобождавам, залагам на добра кука и монта на стръвта;)
..с други боклуци освен Шимано, не ловя;)

Изображение
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно монтаж

Мнение от dantho.mihov »

Може и без стопер, но аз поставям такъв и след стопера нанизвам гумено мънисто.Все пак използваме влакна с минимална разтегливост.Понякога рибата "дръпва" рязко и мощно и е възможно бързата връзка /вирбела/ да излезе от леглото на хранилката. Тогава гуменото мънисто омекотява удара, намалява риска от скъсване на влакното при несработване на аванса.Мънистото го монтирам "на око" на около 10-20 см. преди хранилката.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Относно монтаж

Мнение от Бачо Илия »

Това последното, нещо не можах да го схвана! :roll: Може ли снимка или картинка? :)
Изображение
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно монтаж

Мнение от dantho.mihov »

Бачо, съжалявам, че не мога да качвам снимки, за да го онагледя. Но представи си, че издърпаш на ръка вирбелчето от леглото му на хранилката. Тогава тя става подвижна по основното влакно.Ако се използва неподходящ размер вирбел или бърза връзка, то това излизане може да се случи и във водата.И тъй като на мен се случи, приложих това решение.
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Относно монтаж

Мнение от Бачо Илия »

Подходящият размер вирбел за хранилките от този тип е размер момер 8(осем)- и то е добре да се подбират качествени модели вирбели. Този размер влиза плътно в тръбичката(леглото) и не е нужно да има стопери отзад; още повече пък от едра съчма, акуратно стисната с клещи върху линията! :mrgreen: :wink: Точно това е т.н. монтаж от полублокиран тип- блокиран е от фиксираното ухо на вирбела в тръбичката(леглото) при кълването и самозасичането, а от друга страна, при късане на линията и закачена риба, рибата лесно се освобождава от хранилката, след като вирбела се измъкне от тръбичката. Ако има стопер над хранилката и е от типа на едрите съчми, ще си ходи с хранилката на муцуната.... :wink:
Може да има стопер и над хранилката, ако тя е от модел без тръбичка или специално легло за вирбела и той няма как да се блокира там, но стопера трябва да е такъв, че при късане на основната линия, останалата част от нея на дъното да се изниже лесно от мего и то при сравнително малко усилие, ако има закачена риба, или ако това се случи след късането. :idea:
Изображение
usmiwka
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 221
Регистриран на: Вто Дек 08, 2009 9:30 pm

Re: Относно монтаж

Мнение от usmiwka »

На мен ми се е случвало при кълване и борба с голяма риба стоперът да се плъзне по основното влакно няколко метра нагоре и когато я докараш до брега опира във водача на фидера(горния) и не можеш да намотаеш линията до края(не можеш да кепнеш рибата),трябва да оставиш въдицата,да хванеш с ръка стопера и да го плъзнеш напред и е много вероятно в този момент да изтървеш рибата.Затова по-добре използвай от тези хранилки дето вирбела се застопорява в тръбичката.Освен ако водачите на фидера ти не са достатъчно големи за да пропускат стопера без проблеми.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно монтаж

Мнение от dantho.mihov »

:D Признавам, не бях се замислял и върху този сценарий, тъй като водачите на фидер пръчката са малки. Извода е : Изхвърляме некачествените вирбели и бързи връзки, набавяме си такива с реален размер.Малката грешка може да доведе до неприятни последици.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Относно монтаж

Мнение от butnik »

Метод хранилките могат да се блокират като зад нея на няколко см/10-15см/ се монтира бърза връзка,като връзката се издърпва в един Buffer Beads.След риболов откачате монтажа от бързата връзка и в кутията в готовност за следващият излет,ако има неясно мога да кача снимки на целия монтаж и необходимото.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3646
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Относно монтаж

Мнение от dantho.mihov »

Ице, харесвам идеята ти.
Аватар
Bai Dobri
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 8:52 am

Re: Относно монтаж

Мнение от Bai Dobri »

dantho.mihov написа:Ице, харесвам идеята ти.
И аз, включително и за снимковия материал.
ANTONE
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 111
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 1:30 am

Re: Относно монтаж

Мнение от ANTONE »

Благодаря Ви за отговорите.Наистина ще ми е полезно за мен и за много други колеги да видим със снимки това което предлагат по-вещити в занаята. :)
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Относно монтаж

Мнение от butnik »

Утре :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”