Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от shefa »

Здравейте, от много време искам да попитам какво влакно е по-удачно да се сложи за основно - монофил или плетено на фидер?
Преди някой да каже, че има доста теми и да ползвам търсачката или да ми пусне линк, искам да кажа, че съм изчел всички теми в подфорума. Но все пак искам да ви попитам, а няма нищо по-хубаво от новите впечатления - може някой от монофил да е минал на плетено или обратното.

Предлагам, за да не стават караници или мазало, на който му се пишат два реда да каже защо е с плетено или защо е с монофил?

Например:

Аз съм с монофил, защото еди си какво.... Спрял съм се на тоя монофил, защото...
Плетено не ползвам, защото....


ИЛИ обратното:

Аз съм с плетено, защото... Спрях се на това плетено, защото...
Бях с монофил, но вече не искам, защото...


Не искам да стават караници за марки влакна, сечения, поводи и т.н. Считам, че ще бъде полезно за някой начинаещ фидер риболовец да прочете кой с какво основно влакно лови и ЗАЩО се е спрял на този вариянт. Би било полезно например да се спомене, АКО човека е с плетено, вярно ли е, че откачанията на риби са повече, ако се лови на река със силничко течение?

Има теми за това кой с каква въдица лови, кой с каква макара лови, защо не и кой с какво основно влакно лови и ЗАЩО е с него.

Благодаря ви предварително! Пак ви моля, нека не стават дразги, а с мнението си да се опитаме да помогнем на някой начинаещ или на някой, който търси качествено плетено или монофилно влакно. :D
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от chirusa_bg »

Включвам се веднага.
Като пълен фидер аматьор за две години съм пробвал с плетено 3-4 пъти.

За зимни баби с тънък плетеняк. Кълването е потресаващо по-видимо. Първите риби ги откачих всичките, после свикнах :)
Върши работа и при грамотен монтаж с поуър гъм или шоклидер ще го ползвам.

Як плетеняк, на яка река с яки хранилки (100гр). Кълването си е същото, вероятно заради корема от течението. Откачанията бяха безброй. Имаше и след засичането имаше и по-време на вадене, но беше истински ад под върха на въдицата. Хранилката тресе, рибата мята глава, пълна трагедия.
Задържа мръсотия и зацапва водачите.
Сигурно с подходящ монтаж става. Няма да пробвам.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от Красимир Атанасов »

На мен лично конеца ми се разминава ужасно много в риболова на фидер.
Риболова на фидер по-принцип се практикува в сравнително чисти водоеми и в предвид,че кълването се отчита от върха,не виждам с какво би ми бил полезен конеца?Освен за риби със скъсани устни и безброй гелета.Доста читави влакна и поводи има които вършат чудесна работа.Не казвам,че в дадени условия конеца не може да бъде предпочетен пред обикновените влакна,но аз поне до сега не съм изпитал нужда от такова.
Но ако ми бъдат предоставени солидни предимства бих го пробвал разбира се.
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
gaddin4o
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Пет Сеп 11, 2009 8:06 am

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от gaddin4o »

От 3 години ползвам само Trabucco T-FORCE XPS FEEDER PLUS 150m 0.203 . За мен се е доказало като влакно с добра здравина и ниска разтегливост. Нямам оплитания и индикира добре , дори и на далечни дистанции.
Аватар
bobigrig
новобранец
новобранец
Мнения: 64
Регистриран на: Пет Сеп 23, 2011 8:39 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от bobigrig »

Ако ловя големи шарани ползвам моно, иначе само плетеняк или нанофил, плетено- 8 нишково ла лазер, нано - на беркли, при капризни риби(и не само) кълването се вижда много по-ясно.
http://laminat4you.alle.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Калин–Стоянов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 687
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 5:01 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от Калин–Стоянов »

Голяма дистанция или капризни риби = плетено влакно !
8 нишковия Лазер е страхотен за целта , много добър кастинг , никакъв шум по водачите, добро потъване!

Големи риби , отчетливо кълване = монофил.

Всички които не са ползвали плетено влакано ще се изумят как се вижда всичко !

В заключение и двете си имат приложение и употреба...

За речен риболов нямам представа, не съм практикувал :fishing7: :fishing7: :fishing7:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от butnik »

Общо взето се подразбра кое за какво и защо.Ще допълня само моите наблюдения.Единствено и само използвам плетено при зимен риболов на дребни риби.Колегите са го обяснили и няма да повтарям.Не ловя на много големи дистанции,а за река е безумие да се лови с плетено.Ударите на речните риби са резки и мощни или отварят кука или късат.Отделно по плетеното по лесно се задържат мръсотии и водорасли.Монофил използвам само специализиран за този риболов не жалейки пари за него.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от dantho.mihov »

Калин–Стоянов написа:Голяма дистанция или капризни риби = плетено влакно !
Големи риби , отчетливо кълване = монофил. ...
... и двете си имат приложение и употреба...
И моята практика по зададения въпрос е същата. Не трябва да се дава превес на едното или на другото влакно. Факторите са различни и са необходими и двете.
lovo-бай СТОЯН
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1270
Регистриран на: Съб Дек 30, 2006 8:29 pm
Местоположение: Мадрид

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от lovo-бай СТОЯН »

dantho.mihov написа: Факторите са различни и са необходими и двете.
Нещо такова предполагам.Не-че разбирам от фидер,просто го видях тук в един магазин и ми направи впечатление. :roll: :drinkers:





ИзображениеИзображение
Ако умееш да летиш, не-казвай на никого, защото няма да можеш да се отървеш от учители!
Аватар
empar
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 4:57 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кой с какво основно влакно лови - монофил или плетено?

Мнение от empar »

Капризни риби, дистанция, платики(без значение къде и кога), сериозни закачки, миди- плетено.
Едри риби, сигурни вземания, реки(особено ако влачат водорасли) - моно. Ако е чисто, също предпочитам монофил. Всяко едно си има плюс и минус. Въпреки, че понякога има излключения. Ето прост пример- наскоро гледах един филм с онзи унграрския корифей Габор, където ловяха бъфало в щатите на огромен язовир сред залята гора. Човека обясни, че въпреки адските драки минава на монофил, понеже плетеняка се врязва в дърветата като трион и става страшно - няма вадене, дори рибата да реши да тръгне, така че да се "отмотае". При монофила нямаше проблем и вадеше риби по 15кг, въпреки драките.
'начиии толко' много кълвеше....хвърляш-вадиш, хвърляш-вадиш и по едно време толко' се разкълва, че немаш време да хвърлиш.....САМО ВАДИШ!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”