ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Slavi_82 »

Mr. Angelov написа:Става въпрос за Казичане "Ски велека". Търся целенасочено шаран и обиконовенно го търся на дистания 50-60 м. Лийдкор и фидер риболов малко не ми се връзват, но все пак съм "новобранец" :) по-опитните ще кажат. 0.30 мм ми се струва дебело за фидер, но с по-тънко си мисля, че няма да се спася от мидите. От друга страна си мисля, че като е по-дебело съответно е по-тежко и ще лежи по-добре на дъното и няма да плаши рибите, а и нали флуорокарбона е "невидим" :)
Колега Slavi_82 защо не повече от 3 метра шок лидер? По "книгите" дето съм чел все пише минимум 2 дължини на пръчката.
Относно монтажа, основно на подвижен ловя и презамятам през 45-60 мин. В началото си правя хранително петно с прашката и след това на всяко презамятане хвърлям по 4-5 топчици захранка с големина на орех. Само не схващам това каква връзка има с мидите.
Целта на тези 3 метра е да предпазят последните метри влакно които са в близост до дъното.
Прав е колегата че в случая нищо няма да шоква защото ти е извхърляш голяма тежест както при дънните
на голяма дистанция, само по трудно го протриват мидите. И принципно на места с много миди и раци
бих ти препоръчал често ритмично хранене през 10 мин да речем, отколкото да намяташ 20-30 топчета
храна,че хем ще наплашиш рибата за известно време, хем ще стане събор от миди раци и какво ли не
които да искат да ти изядат храната, докато при ритмичното хранене, се подава по по малко храна но по
често което много пъти дава по добър резултат
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от glmv »

При толкова рядко презамяташ си мисля че няма голям смисъл от подвижен монтаж. Относно периода има смисъл. Каза никакво значение че ловиш на фла. То щ ти помогне линията ти да е изпъната в последния метър и да нямаш фалшиво подръпвани. Винаги можеш както сам си се ориентирам да ползваш и флуорокарбон вместо ледк
Ако си със малко водачи 0,30 ще ти създава чувство за некомфорт. Това можеш да.го избегнеш с плетен шо. Той е по лек не потъва така и няма да има толкова голямо приеме с мидите. За дължината правилно си се насочил между 2-3 пъти дължината на въдицата. С 20грамов метод не виждам смисъл от шок. Имай предвид че леката Франклин пропада по бавно и при равни други условия отдавна повече храна. За основното ти влакно си мисля също че е ок съобразно тежестта и очакваните риби.
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

"При толкова рядко презамяташ си мисля че няма голям смисъл от подвижен монтаж. Относно периода има смисъл." ......... Колега, би ли разяснил. Аз голяма разлика от това дали е подвижен или не не виждам. Освен, че ако някоя риба ми скъса няма да си ходи с хранилка на устата. Това за периода също не го разбирам, но все пак съм новобранец във фидер риболова.
Мислил съм за плетен шок лидер, но моите наблюдения са, че мидите го прерязват по-лесно от монофила.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от glmv »

Аз считам че презамятането при метод риболов трябва да е по често. Все пак водещи са желанията на рибата, но посредством метода се създава хранително петно. Ти каза че захранващ с прашка, но то не е толкова концентрирано колкото с хранилка. Вярно е че се налага и повече чакане, но на мен ми се вижда много това време. Личните ми впечатления са са че след като хвърлиш една топла храна във водата пред теб тя до 10 Мин се размива. Предполагам същото се случва и с метода. Иначе казано след 10 Мин може да нямаш тази купчина. Като храната я няма на метода ток става по лек и при подвижен монтаж значително се затруднява само засичането. Разбирам съображенията ти за подвижния монтаж но при правилно избран вирбел рибата макар и идея по трудно отново ще се освободи от хранилката. Остава въпросът след колко време ще се освободи от 10 или повече метра влакно. Плетеница шок действително се прерязва от мидите по лесно от монофилно позволява по сигурно замятане. Монофилът създава по голям възел който понякога смущава. Предложението ми за плетеница шок е ако преди него има ледкор. Той в значителна а степен ще предпази от прегряване и прерязване от мидите. Всичко което пиша са лични впечатления и наблюдения. Плетеница шок има много негативи но и един важен плюс а именно малкия възел, който не създава проблем при замятането. Отделно с тънкия ти монофил ще достигаш добри дистанции. Поздрави
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

Явно ще трябва да се пробва. Лийдкор никога не съм ползвал. Това чудо колко е дебело? Няма ли да плаши рибата? Приложимо ли е при фидер риболова?
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от glmv »

Доста е дебело. Няма да плаши рибата защото е оловна сърцевина която много плътно прилепва към дъното. Ако има тиня дори се скрива в нея. Не е лошо като идея
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от chirusa_bg »

Пробвай с флорокарбон или дори дебел и твърд монофил, за начало.
При толкова леки хранилки повода не изпълнява ролята на шок лидер и дължината му зависи само от това, къде ти претриват мидите.

ПП. Флат метода започва да работи на 100%, точно, когато захранката се размие и е лесна за смукване купчинка.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

Благодаря ви за мненията. Ще пробвам с флорокарбона и ще пиша какъв е резултата.
Аватар
Dass
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 809
Регистриран на: Сря Апр 27, 2011 11:25 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Dass »

Правилно си чел по книгите... :D Най-добрата дължина за шок лидер е 2 пъти дължината на фидер + още 2-3 оборота. С три метра шок единственото, което можеш да направиш е да си строшиш фидера... 8)

Относно дебелината - слагай от 0.30 нагоре без да се притесняваш. Единственото условие е големината на водачите на фидера ти и възела с основното влакно да минава през тях без проблеми. И според мен е по-добре с обикновен монофил. :wink:

Има и готови шок лидери на FOX, Korda и др. Конични влакна - започват 0,25 в задния край и стигат до 0,45 в предния край. Или 0,30 до 0,50. Дължината им е 12-15 метра. Но те са по-скоро за кастингови истории... :)
Всяко място и време "си сака фидеро", дет' са вика. :wink:
Изображение
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

А бихте ли споделили с какъв възел е най-удачно да съединя основното с шока. Ще ползвам основно 0,2 - 0,25 мм, а за шок 0.30 мм флорокарбон. Водачите са ми малки и ми се иска възелът да е възможно по-малък и същевременно достатъчно сигурен.
Аватар
Dass
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 809
Регистриран на: Сря Апр 27, 2011 11:25 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Dass »

Всяко място и време "си сака фидеро", дет' са вика. :wink:
Изображение
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

А някой ползвал ли е този ?
https://www.youtube.com/watch?v=lk5WOREbPf8

От всички, които успях да открия в нета ми се струва, че ще е най-малък и най-лесно ще се изнизва през водачите. Но нямам представа дали е надежден. Това "удебеляване" на флорокарбона при нагряване не знам дали няма да се откъсне при по-силен напън.
bono2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 5:52 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от bono2 »

Грешки и общи принципи
1. При Флат метод фидера, особено при риболов на шаран не се презамята често, а през 1-1,5 часа.
2. Не се прави петно от храна в смисъла на фидер риболова понеже там правиш петно с храната, но рибата се лови на стръвта нещата са ясно разграничени, при метода храната в хранилката играе 90 % - 100 % от ролята на стръвта да привлече рибата. Захранвай с малко царевица коноп жито твърда пелета, но не прави петна от храна щото, шансовете ти рязко намаляват, особено ако захранваш с храна, с която и ловиш.
3. За миди да точно този водоем, правя монтажа с хранилката на около метър стоманен повод за щука, на вирбела между стоманения повод и основното влакно се поставям малко булдо, сред хвърлянето обираш влакното, но го оставаш леко хлабаво, върха на фидера да е свободен не под напрежение - звучи грубо, но за там е идеален .....няма смисъл от шокове лидове и други ..,
другия вариант е същия, но без булдо, но след всяко вадене си проверявай основното влакно за наранявания
Аватар
Dass
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 809
Регистриран на: Сря Апр 27, 2011 11:25 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Dass »

bono2 написа:Грешки и общи принципи
1. При Флат метод фидера, особено при риболов на шаран не се презамята често, а през 1-1,5 часа.
Това само на някой паткарник, дето няма грам дребна риба! Ти представяш ли си какво ще остане от храната на метода след един час, ако има дребна риба? Едно голямо НИЩО... :D
Всяко място и време "си сака фидеро", дет' са вика. :wink:
Изображение
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

Много зависи от храната. Аз последно купувах от Декатлон. Толкова е лепкава, че спокойно изкарваше по 1-1,5 часа на хранилката, а не е като да нямаше дребна риба, Между другото даде доста добри резултати. Говоря за тази
http://www.decathlon.bg/p/8031830_zahra ... 2-230-2_kg
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”