ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от баничката »

Има доста изписано във форума по темата, но за съжаление най- хубавите теми са доста отдавна и линковете и снимките за онагледяване не са активни, така, че мисля, че ще е полезно да представя на новите в тоя вид риболов моя опит.

1. Монтаж на метод фидер:
В магазина се предлага готов комплект за метод:
Изображение
Комплекта е около и под 15 лева.

Монтажа на хранилката е ин-лайн, т.е. казано на български основното влакно минава през хранилката, като може да се направи неподвижна хранилка основно за по- големи риби или подвижна.
Още преди да нанижем хранилката на основното влакно се нанизва гумен стопор- на 40 см., после следва хранилката и ако е неподвижна следва вирбел с необходимия размер за заклинване в тръбичката на хранилката, ако е подвижна- преди вирбела се нанизва гумен стопор. след вирбела следва кука с 10 см. повод и сме готови.
Изображение

Бързо, лесно, и най-важното - ефективно! :D

Сега малко повече за тактиката и техниката.
Има специални захранки за метод, или ако е обикновена, се прави по-лепкава и малко по- твърда, все пак и предстои удар без предпазна мрежа. Задължително се пресява!
Обикновено 2 кг. захранка са ми необходими за цял ден.
Аз ловя на къси дистанции- 30- 35 метра.
Понеже само с хранилката трудно ще направим петно, първоначално е необходимо да се захрани- аз използвам подобна хранилка за захранване, но е двойно по-голяма от нормалните и без оловото- без кука само за доставка на храна:
Изображение

така доставям до 50г. храна със всяко мятане- внимателно на клипс приводнявам 7-8 хранилки, за целта забърквам половин кг. рехава захранка.
Внимавайте: БЕЗ никакви едри примеси и животински добавки- червеи и т.н. , само захранка!
С маркер отбелязвам дистанцията и махам от клипса( при захранването обикновено се тренира на усет силата на замятане), като захранващата голяма хранилка с храна е равна по тегло на метода с храна и следва монтиране на "метод фидер" монтажа.
Как се процедира:
1, Слагаме стръвта на кукичката.
Изображение
2. Поставяме куката на дъното на черупката, напълваме със захранка да е с връх и притискаме хранилката хубаво, следва отлепяне на черупката и сме готови за замятане:
ИзображениеАко на куката е жива стръв- напр, червей за да не го убием при пресоването, може да забием кукичката и после.
Стремим се да попаднем в петното, веднага като цопне, потапяме върха на пръта и като достигне дъното внимателно обираме влакното до едва доловимо трепване- НЕ се придърпва хранилката!
Презамятане през 5 минути първия час, после може да се чака и до 8-10, но не повече.
Предимството на "метод- фидер" е че няма уплитания- все пак куката е забита в захранката, куката със стръвта винаги е на или близо до купчинката захранка и рибата бързо я намира, храната винаги е отгоре и кошничката не се вижда. Погрешно е схващането, че с "метод фидер" се ловят само шарани, с по-фин такъм успешно се ловят и 15- 20 см. каракуди, платики и т.н.
Куки стръв и влакна според рибата, която ловим, успех! :fishing1:
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
Аватар
dizela_88
новобранец
новобранец
Мнения: 75
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2014 6:13 pm
Местоположение: Якимово , Монтана

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от dizela_88 »

Колега само този вид хранилка ли се води метод фидер ,и трябва ли да се използва heavy feeder , че съм виждал да ги мятат и с шаранджийски въдици.
Аватар
Bethoven
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 9:46 am
Местоположение: София

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от Bethoven »

Колега баничката, това описание на метод фидера ми мяза повече на манджа с грозде, отколкото на баничка с боза. :mrgreen:
Аватар
dekata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1428
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:53 pm
Местоположение: Карлово

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от dekata »

баничката написа:
Задължително се пресява!

Понеже само с хранилката трудно ще направим петно, първоначално е необходимо да се захрани- аз използвам подобна хранилка за захранване, но е двойно по-голяма от нормалните и без оловото- без кука само за доставка на храна:

Внимавайте: БЕЗ никакви едри примеси и животински добавки- червеи и т.н. , само захранка!
Пълни глупости.
„Големият проблем с тъпите копелета е, че те са толкова тъпи, че не могат да повярват, че човек може да бъде умен”. Вонегът!
ba4ob
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 4:58 pm

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от ba4ob »

Колега куче,почти сме набори.Едно време ловихме на капан или чепаре-2-3-4куки.Защо е тази злоба? Или са ти много стотинките -или се изхвърляш като ч...ия на песък!
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от naskobo »

Досега нито една тема за Фидер не ме е разочаровала откъм коментари..... :mrgreen:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от chirusa_bg »

dizela_88 написа:Колега само този вид хранилка ли се води метод фидер ,и трябва ли да се използва heavy feeder , че съм виждал да ги мятат и с шаранджийски въдици.
Не колега, не само този модел. Описаният по-горе модел е "flat" - плоска метод хранилка. Англичаните я ползват предимно за активен и състезателен риболов "match method feeder".
Хранилките са с относително ниско тегло и няма никаква нужда от въдица с голяма акция.

Другото "течение" във фидер хранилките са така наречените "specimen method feeders". В тази категория попада и нашенската спирала, разбира се с една кука и подходящ мотаж.

За съжаление терминологията е доста гъвкава и ще трябва, някой по-запознат от мен, да помага, ако имаш още въпроси.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
ba4ob
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 4:58 pm

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от ba4ob »

Не е към модератора , а към оперното
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от баничката »

Bethoven написа:Колега баничката, това описание на метод фидера ми мяза повече на манджа с грозде, отколкото на баничка с боза.
Bethoven,
написах темата за новобраците във метода, не съм си помислял и за секунда, че трябва да поучавам такова старо куче като тебе. :D Явно темата стана интересна, колкото фидержии- толкова тактики.Ха-ха, моля всеки знаещ да се изкаже, в рамките на темата "метод", разбира се.


dizela_88 написа:Колега само този вид хранилка ли се води метод фидер ,и трябва ли да се използва heavy feeder , че съм виждал да ги мятат и с шаранджийски въдици.
Приятели,
хранилките метод са доста видове, желанието ми беше да покажа на новобранците основните правила за монтаж и тактика, вярвайте ми, че като заработи захранката ударите са доста преди указание от мене 5 минути за презамятане.
Ние събираме рибата на петно и ръководим парада, а не играем тото2 с хамалски безразборни замятания на 60 метра обикновено на 10 метра +- и пълна липса на петно и контрол. :D

Иначе шаранджиите са друга бира откъм въдици, влакна и куки, те всяка нощ сънуват и чакат 30 килограмовия дедо Шарко и затова ползват такива сопи, при тях и захранването с 2-5 кофи на ден е нормално, но това е друга тема... Шаранджия маниак никога не би захранвал прасетата със Флат метод фидер- там си използват олова, а манджата им я изсипват от лодки. :D
Със хеви фидер на шарански водоем с "метода" и съответните влакна е напълно постижимо да се гони трофеен 10-12 кг. с монтаж топче/пелети(2бр.) на косъм.
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
Аватар
Bethoven
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 9:46 am
Местоположение: София

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от Bethoven »

ba4ob написа:Колега куче,почти сме набори.Едно време ловихме на капан или чепаре-2-3-4куки.Защо е тази злоба? Или са ти много стотинките -или се изхвърляш като ч...ия на песък
Колега почти наборе, в тази тема никой не го интересува с какво и как сме ловили. Нито стотинките или полюциите. Темата е за метод фидер. Колегата баничката е написал.....цитирам дословно...."ще е полезно да представя на новите в тоя вид риболов моя опит". Но така поднесена, информацията си е направо манджа с грозде. Доста грешна и неточна представа за т.н. метод фидер. С тази информация не се помага на новите колеги....напротив....вкарват се в заблуда. Може би, ако темата беше как да ловим на фидер, или фидер за начинаещи.....ОК, но не да се конкретизира.

п.п. Къде видя злоба? И се уточни......куче или оперно.
п.п.2 Заради такива "адвокати и разбирачи" смислената и конкретизирана информация все повече ще липсва.
Аватар
баничката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 9:26 pm
Местоположение: Враца

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от баничката »

Bethoven написа:...манджа с грозде...
Ха-ха,
все пак предлагам темата да се закачи като "важна" в раздела защото такива теми са наистина полезни и важни, отколкото да потъне сред"Какъв фидер да избера..." теми, а може и Bethoven да ни докаже, че разбира от грозде. :D ,
шегичка, нищо лично колега лаф да става,
колкото фидержии- толкова тактики и никой не иска да се учи- факт... и аз съм такъв. :D
Не сме ора естете.
Всеки шут отзад е крачка напред.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от hshopov »

Колега ,целта на този тип риболов е рибата да ти дойде на хранилката. За разлика от монтажа с кошница тук петно не се прави. Не подвеждай младите колеги. ..
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Аватар
dimmitov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 473
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2012 4:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от dimmitov »

naskobo написа:Досега нито една тема за Фидер не ме е разочаровала откъм коментари..... :mrgreen:
:mrgreen: :smt023
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ИЗЛОВИ ВСИЧКАТА РИБА С ВЪДИЦА
Изображение
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от кирил великий »

Ще следя спора с интерес особено, ако се запази добрия тон. В старите теми полезен беше IDA, бачо Илия, но се появяваха конфликти и не беше в добрия тон. Неговите теми и сега са интересни, но много от картинките не са запазени и са леко осакатени. Да поздравим колегата баничката за темата и да се държим културно!
Моят въпрос е: слагате ли силиконови стопери нагоре към върха, за да се самозасече рибата, когато стоперът се спре в тръбичката на инлайн хранилката - без значение каква е тя?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Bethoven
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Съб Юни 21, 2008 9:46 am
Местоположение: София

Re: Метод фидер- тактика и монтаж.

Мнение от Bethoven »

кирил великий написа:Ще следя спора с интерес особено, ако се запази добрия тон. В старите теми полезен беше IDA, бачо Илия, но се появяваха конфликти и не беше в добрия тон. Неговите теми и сега са интересни, но много от картинките не са запазени и са леко осакатени. Да поздравим колегата баничката за темата и да се държим културно!
Моят въпрос е: слагате ли силиконови стопери нагоре към върха, за да се самозасече рибата, когато стоперът се спре в тръбичката на инлайн хранилката - без значение каква е тя?

Не, слагам гумена перла, ако се наложи самозасичане щипвам по една мека сачма. Така хранилката не се бие директно в сачмата, а сачмата винаги може да се премести или махне.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”