ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от dunavski »

Ми аз не го оспорвам бре Ицо... Казвам, че е супер прост метод на ловене и не е обект на моето внимание, какво толкова има слойно в това да ловиш с метод ? или всички производни на него ?[/quote]
Какво сложно има да ловиш с отверен или така нареченият свим фидер? Пълниш кошницата с чевеи закачаш едно на куката и у водата нищо сложно няма.


П.п. Поста ми е риторичен.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Иво Вълов »

Ааа брачед, на теб най малко трябва да обяснявам... Смисъл, че ти знаеш много добре...
С метода може да промениш, дължина на повод, размер кука, и дали стръвта да е повдигната или да лежи ! С метод гоним големи риби нали? За метод съм се учил от човек дето познава този способ на риболов по добре и от англичаните :) Човека казва, че голямата риба не обича съпротивление... за това и никога ама никога не фиксирам метода, което изключва и тоова да се съобразявам с това колко тежи... съобразявам се с неговата тежест единствено и само , ако трябва да ловя на далеч....
При кошняка е съвсем различно !
Там избираш кошництаа според риболова който искаш данаправиш, дали да прави облак горе или по средата или стълб или да сваля храната долу. Дали искаш да вкарваш само бял... После според това избираш и дължина на повод дебелината му, куката , после как аджеба ще ги ловиме тия риби, на пропадлък ли от дъното ли малко над него ли , ще придръпваме ли няма ли .... играта е съвсем различна. Абе знаеш за какво ти говоря, що са прайш :) Затри се , ни писма пишеш ни нищо, ей онаа кралица ви изеде ей !
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от butnik »

Вълов спри се бе,не давай погрешни твърдения.та коя дължина на повода може да промениш-метод с 20 санта повод -да има и за такива дължини на повода хранилки,ама едва ли визираш тях.
Тревата ти е кофти,сменяй дилъра.
И не споменавай името на човека от който си се "научил"
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Иво Вълов »

Ицо, не мога да те разбера понякога......
Дилъра не го сменям за нищо не света, дава уникана стока.... :)
Човека дето ме е учил го познаваш много добре, набори сте, и му чатка пипето ... а и знаеш за какво съпротивление говоря ... в противен случей, нямаше да ползват обтегачи и сигнализатори а щеше да си ловят профитата още със звънчета !
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от dunavski »

Иво Вълов написа:Ааа брачед, ........... !
Най-голямата заблуда е, че с метод фидер се ловят само големи риби и, че големите риби не обичат съпротивление. Ако това е вярно означава, че трябва да оставиш отпуснато влакно и ако влакното ти е отпуснато как ще отчетеш кълване? Идеята на метод фидера е много къс повод и рибата да се самозаче в момента в, който пипне куката. Незнам от кого си се учил, но човека, който е изобретил метод фидера Анди Финдли казва, че винаги би предпочел фиксиран монтаж, но както и да е. Истинското риболовно майсторсто идва от това да избереш правилния подход в правилния момент, а не да отричаш едното или другото.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Иво Вълов »

Дам... Явно бъркам предпочитанията пред разума :) Имаш + от мене, жалко че нема къ да ти го нацепа :) Андито, щом го е казал, значи има за какво....
Изображение
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Slavi_82 »

Според мен няма универсален метод за фидер риболов. На затворени водоеми метода за сега ми е давал по добри резултати.
Т.н. кошнички и хранили за течаща вода са по добри.
До момента един от големите фактори се оказва количеството и гъстотата на рибата и това хващана ли е и колко пъти.
Сега т.н. водоеми от типа хвани-пусни са много атрактивни, но колкото повече е бодена една риба толкова по трудна е за хващане.
Все още съм си така да се каже риболовец които се учи от всеки следващ риболов , но има голямо значение дали ви е стопиран метода
или ви е свободен за да усетите и най лекото докосване. Точно на Богров на свободния метод имах много риби хванати в най голямата жега
и тогава когато е т.н. мъртъв период от 12 до към 3-4, тогава и зверските рънове ги нямаше, имаш едно докосване на стръвта с натискане на 1-2 см на върха и не го ли засечеш ядец. Практиката ми показва че натягането на върховете е нож с 2 остриета, отчита леките подърпвания но и рибата също толкова бързо плюе стръвта, тъй като в тези случай рибата не засмуква дълбоко стръвта а просто отива и само подбутва храната
с муцуната от интерес или лакомия. Пробвал съм всичко включително и експериментиране с дължината на повода и големината на куката при метода. И да късия повод има предимство само ако решите да слагате стръвта в метода, но ако си направите правилно петното,може да и стръвта да ви е извън метода....... Но аз мисля че всеки трябва да открие собствения стил, храна,стръв и начин на риболов за дадения водоем,а не просто да си пишем на изуст, защото всеки водоем си има специфика и начин на риболов които е по добър от общо приетите
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Balakchia »

Да раздвижим малко темата:При използването на флат метод хранилка и монтаж на косъм с плуваща стръв ,необходимо ли е да се поставя тежест на 2-3 сантиметра след куката(както при шаранджийските монтажи) или се оставя да се издигне целия повод?Дължината на повода е 8-10 сантиметра.
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от tonio.totev »

Някой може ли да обясни на какво разстояние се слага ,,стопера" при подвижна флат метод хранилка с цел самозасичане? И как трябва да се съчетае това разстояние с твърдоста на върха? Например ако съм с най-твърдия връх на медиум фидер разстоянието за самозасичане е предполагам по-малко от колкото като съм с по-мек връх? В сантиметри? И още един въпрос: кога се ползва фиксиран флат метод ?
bono2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 5:52 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от bono2 »

при подвижна хранилка не се слага стопер и вилбела на връзката с повода не се заклинва в хранилката за даможе тя да се движи , прави се за безопасността на рибата ако съса да падне метода - пък и е по-близо до фидер риболова ползвасе и при плахи кълванета само с почукване
виждал съм да срагат на около 40-50 см. стопер но споредмен е безмислено, по скоро ако рибата е капризна и с леко отпуснатото влакно да поеме повече и чак тогава да се засече или ако не се наблюдава постоянно въдицата отново да се само засече, но си е общо взето индивидуално
аз си ловя само с фиксиран по-сигурно е замозасичането когато е активна рибата и не е наплашена
твърдостта на фидера съобразявай с рибата която ловиш и с тежеста на хранилката и водоема, а не с монтажа.
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

Да раздвижим малко темата. Последните излети посещавам водоеми с доста миди по дъното. Няколко пъти пробвах на метод фидер, но резултата беше доста "посяти" хранилки. Основното ми е 0,21 и мидите му разказват играта веднага. Въпроса ми е към по-опитните в този риболов. Удачно ли е използването на шок лидер и какъв? Или да сложа по дебело основно влакно?
Мисля да пробвам 10 - 15 м. шок лидер от флорокарбон 0,30, но се притеснявам, че линията ще стане груба. Как мислите, дали ще е удачно при положение, че ловя с хранилки 20 - 30 г ?
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Slavi_82 »

Mr. Angelov написа:Да раздвижим малко темата. Последните излети посещавам водоеми с доста миди по дъното. Няколко пъти пробвах на метод фидер, но резултата беше доста "посяти" хранилки. Основното ми е 0,21 и мидите му разказват играта веднага. Въпроса ми е към по-опитните в този риболов. Удачно ли е използването на шок лидер и какъв? Или да сложа по дебело основно влакно?
Мисля да пробвам 10 - 15 м. шок лидер от флорокарбон 0,30, но се притеснявам, че линията ще стане груба. Как мислите, дали ще е удачно при положение, че ловя с хранилки 20 - 30 г ?
Бих ти препоръчал не по голям шок лидер от 3 метра, ама и чак па 0,30 ти си го обърна на дънарски
риболов :D Ако си мислиш за Кривина, самите миди са и по водораслите, така че на места с много миди
спасението ти да намериш място за риболов на което влакното да не ти минава през водорасли, иначе си
обречен дори и с шок, пак го протриват мидите и са голяма напаст но нямаш и голям избор ........
но все пак не превръщай фидера в дънарка..........
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от glmv »

Mr. Angelov написа:Да раздвижим малко темата. Последните излети посещавам водоеми с доста миди по дъното. Няколко пъти пробвах на метод фидер, но резултата беше доста "посяти" хранилки. Основното ми е 0,21 и мидите му разказват играта веднага. Въпроса ми е към по-опитните в този риболов. Удачно ли е използването на шок лидер и какъв? Или да сложа по дебело основно влакно?
Мисля да пробвам 10 - 15 м. шок лидер от флорокарбон 0,30, но се притеснявам, че линията ще стане груба. Как мислите, дали ще е удачно при положение, че ловя с хранилки 20 - 30 г ?
На подвижен или фиксиран монтаж ловиш? На колко време презамяташ? Търсеният обект шаран ли е?
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от stridata »

Не е ли по правилно да се нарече лидкор вместо шок лидер? Щото тия 3 м. не виждам какво ще шок-ват?
0.21 ако ще търсиш шарани си мисля, че ще е доста тънко. Аз си слагам за шарани и за по добър кастинг 0.26, а принципно не ловя на фидер с по тънко от 0.23.
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Mr. Angelov
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Фев 28, 2014 11:13 am

Re: ФЛАТ МЕТОД ФИДЕР- тактика и монтаж.

Мнение от Mr. Angelov »

Става въпрос за Казичане "Ски велека". Търся целенасочено шаран и обиконовенно го търся на дистания 50-60 м. Лийдкор и фидер риболов малко не ми се връзват, но все пак съм "новобранец" :) по-опитните ще кажат. 0.30 мм ми се струва дебело за фидер, но с по-тънко си мисля, че няма да се спася от мидите. От друга страна си мисля, че като е по-дебело съответно е по-тежко и ще лежи по-добре на дъното и няма да плаши рибите, а и нали флуорокарбона е "невидим" :)
Колега Slavi_82 защо не повече от 3 метра шок лидер? По "книгите" дето съм чел все пише минимум 2 дължини на пръчката.
Относно монтажа, основно на подвижен ловя и презамятам през 45-60 мин. В началото си правя хранително петно с прашката и след това на всяко презамятане хвърлям по 4-5 топчици захранка с големина на орех. Само не схващам това каква връзка има с мидите.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”