Кое влакно да избера за фидера

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
Port_Royal
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 674
Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 4:20 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Port_Royal »

Balakchia написа:Здравейте ,бихте ли ми предложили:
1. Монофилно влакно за поводи ,което не се къдри след втората риба за шарани над 4кг.?
За такъв риболов на шарани над 4кг. ползвай метод фидер хранилки с основно влакно от монофил и за повод плетеняк и няма да го имаш проблема с къдренето на влакното !!! :fishing9: :fishing9: :fishing9:
Бъди себе си, доверявай се на вълшебството, следвай сърцето си, мечтай по много и се забавлявай!
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Balakchia »

Port_Royal написа:
Balakchia написа:Здравейте ,бихте ли ми предложили:
1. Монофилно влакно за поводи ,което не се къдри след втората риба за шарани над 4кг.?
За такъв риболов на шарани над 4кг. ползвай метод фидер хранилки с основно влакно от монофил и за повод плетеняк и няма да го имаш проблема с къдренето на влакното !!! :fishing9: :fishing9: :fishing9:
Благодаря
turgay222
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 9:05 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от turgay222 »

Здравейте колеги :)
Бих искал да попитам относно свързването между Плетено ФК фидер гум и моновил за повод.Някой ползвал ли е изобщо такъв вид монтаж и с какви възли връзва връзките между различните влакна?И с какви сечения на влакното лови(Плетено,ФК о т.н.).
Благодаря предварително :)
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от glmv »

плетено ФК - олбрайт, ФК с гъм - осмица. Върху последния можеш да сложиш силиконов шлаух.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

turgay222 написа:Здравейте колеги :)
Бих искал да попитам относно свързването между Плетено ФК фидер гум и моновил за повод.Някой ползвал ли е изобщо такъв вид монтаж и с какви възли връзва връзките между различните влакна?И с какви сечения на влакното лови(Плетено,ФК о т.н.).
Благодаря предварително :)
Ако някаква специална ситуация ти изисква такива монтажи ОК,но принципно колкото е по-изчистена една линия,толкова е по-успешна.Единствено съм прибягвал до гум/правя си от парче ластик за щека/при речен риболов,изискващ тънки поводи,а удрят едри кефали.В Ю-туб има доста клипове за използване на такива възли,ще ти е полезно да ги прегледаш.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
bono2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 5:52 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от bono2 »

ако основното е плетка има ли вариант да не се използва ластик
някой пробвал ли е
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Gocev »

Никога не ползвам гъм или монофилен шок, не знам защо изобщо някой ги ползва.Ловя си на плетеняк и моно повод и никога не съм имал проблеми.Макарите имат аванси все пак.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от glmv »

Gocev написа:Никога не ползвам гъм или монофилен шок, не знам защо изобщо някой ги ползва.Ловя си на плетеняк и моно повод и никога не съм имал проблеми.Макарите имат аванси все пак.
Разчитайки само на аванс при едра риба, тънък повод и плетено влакно ще вадиш рибата много бавно. Шок лидера има своите плюсове ... И то не малко. Това се дъвче от много време.
При тънки поводи гъма е задължителен.
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Gocev »

Едра риба на моно ловя.Ако е случайна едра, не е проблем да си поиграя с една или две риби.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от butnik »

Рецептата ми е монофил-монофил,единствено зимно време при капризни дребни риби сменям с плетеняк.Диаметър на влакното подбирам според дистанция и грамаж на хранилки,без шок лидери и разни други Коледни украси.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
bono2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Авг 22, 2011 5:52 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от bono2 »

слушам те, Ице и изпълнявам
за много неща си ми показал как се правят!
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от stridata »

Gocev написа:Никога не ползвам гъм или монофилен шок, не знам защо изобщо някой ги ползва.Ловя си на плетеняк и моно повод и никога не съм имал проблеми.Макарите имат аванси все пак.
Ако ловиш на дистанция с тънка плетка много ми е интерсно как ще заметнеш без ШОК? Гъма се ползва предимно от състезатели защото не могат да си позволят лукса да губят риби и да губят време във внимателното им вадене. Принципно гъма има само плюсове добавен на линия с плетеняк и тънък повод, не виждам причина освен мързел да не си го сложиш?
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Gocev »

Ми Юли, какво да ти кажа, мятам си.Не знам до колко метра, понеже не меря никога, но не съм имал късания.Ползвам плетка много рядко, имам 0,13 и 0,15 .Вероятно докарвам 40 и малко отгоре метра, може и по-малко да е, но това на око.По-лесно ми е без всякакви добавки, все пак само за кеф ловя.Иначе над тези разстояния си карам с монофил 0,23 на КОЛМИК.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от glmv »

Лови както ти е удобно. Нека хората започващи да се занимават с фидер да експериментират и да открият техния правилен вариант. За мен по голямо удобство от плетеното влакно няма. Наличието на монофилен шок го използвам да потъва и рибите да не се търкат в него. ФК използвам при агресивно дъно. Гъма използвам почти винаги, като съм в процес на експерименти с силиконов ластик от кинкалерията. Не използвам щекерен ластик, защото плува. ако има такъв, който да не плува ще се радвам да споделите. Ползата от гъма ми е, че позволява бързо вадене на рибата и по бързо да се върна на петното с риба, за да мога да хвана още една. Минуса на гъма е че предава допълнителна тежест на монтажа. При пипкави кълванета и слабо активни риби не го ползвам. При риболов на 40 метра и монофил за дребна риба не виждам никакъв смисъл. Зимата, когато замръзва плетеното ползвам монофил. За момента съм до този етап на развитие - може след 1-2 години да реша, че горните редове са глупост. Аз приключвам с темата за плетено и монофил, защото не виждам какво друго имам да кажа. Ходете и ловете колкото е възможно по често риба - така се трупа опит.
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Кое влакно да избера за фидера

Мнение от Gocev »

Вярно казано, риболова все пак е отмора и удоволствие.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”