Избор на макара за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от isavkov »

naskobo написа:Поредната фидер тема, която не ме разочарова откъм емоции :mrgreen:
В Бг условията, ползването на 4,20 хеви фидер в затворени водоеми е оправдано когато се търси риба на далечна дистанция, като за целта трябва да се изхвърля освен далеч, но и с лекота за да се постигне точност. Това предполага по-тежка макара тип "Long-distance" със специфична за целта шпула. Модели има бол за всеки вкус и джоб. На линка е едно не лошо, бюджетно решение:

http://tackle4all.com/browning-long-cas ... p-557.html


Ако разгледате фидер въдиците с означения " speed cast", " long distance", " long cast" и т.н, всички те са със сравнително по-широки водачи на върховете, мин 2.5 мм, така,ч е Бутника е прав(както винаги :wink: )
Всъщност с по-късите пръчки имаш по добър контрол и точност при замятането.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от naskobo »

isavkov написа:Всъщност с по-късите пръчки имаш по добър контрол и точност при замятането.
Зависи от дистанцията. Има ситуации на язоворите, когато рибата е на дистанция над 70 м и "късите пръчки" с по- леки хранилки са безполезни. Ако рибата е в обсега на леките и средните фидери, разбира се, че е излишно да хамалуваш с хеви :idea:
Всъщност в темата, човека искаше само съвет за макара за тежък фидер.......
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Tочно аз започнах с хеви фидер в началото и един приятел ми каза вземи си булета на формакс много е добра и даже не знаех с какво се захващам тогава,даже не я бях виждал и на живо макарата . Поръчах я и гледам размер 6000 викам си - бахххх тая дънарка тука се набих яко !
И още на 1-вия риболов разбрах за какво иде реч :) Вярно макарата е 6000 като пише но именно заради размера си има толкова голяма шпула и с лекота мятах на 40-50 метра без усилие дето се вика . Тия с по малките макарички и те можеха да мятат при мен но с бая по голямо усилие,
а аз знаех че макарата може много повече, но както и да е , размер 6000 на 405 грама с аванс като швейцарски часовник повече нямаше какво да искам. Но в тоя ценови клас тва е най добрата макара на пазара няма спор
ktonkov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 6:48 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от ktonkov »

Значи за "колегите" Слави–82 и исавков.Съгласен съм,че въдиците са правени от много по-умни хора.Но по-умни от вас.То една кола за десетки хиляди евро се мисли от 100 човека и после пак има слаби места,та една въдица ли?Акъла ви може да е по-малко от конструкторите на въдици и още по-малко щом не можете да помислите аджеба какво да направим,за да ловим риба.И се доверявате на тези.Не ви знам егн-то,но сигурно сте от тия дето са ходили неотдавна на училище.Защото нас ни караха и да УЧИМ И МИСЛИМ .Риболова е импровизация,усет,мислене,комбинативност.Думи стоящи на светлинни години от вашия капацитет.И съзнавайки своето плиткоумие нападате всеки,който се опитва да ви научи на нещо.Което ви прави още по-жалки
ktonkov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 6:48 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от ktonkov »

Колегата Naas казва
"След като колегата си е купил фидер въдица с дължина 4.20 и тест 120гр. значи си е решил че такава му трябва и си е направил сметката"

Хайде да попитаме тогава Слави–82 за какъв риболов,дистанции и т.н ще я ползва.Обичам да се смея
kRaikkonen
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 689
Регистриран на: Пон Юли 31, 2006 9:49 am
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от kRaikkonen »

Заради такива глупости 99% от кадърните хора спряха да пишат, повечето даже и не влизат вече. Не знам на бат Ицо как изобщо му се занимава да се разправя с вас. Живи и здрави !

ПС. Вега Командер е добра за парите си.
Изображение
Аватар
a4koy
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 151
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2015 11:48 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от a4koy »

А ти като се правиш на много образован,защо 1во не прочете правилата на форума,преди да пишеш в него?
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от isavkov »

ktonkov написа:Значи за "колегите" Слави–82 и исавков.Съгласен съм,че въдиците са правени от много по-умни хора.Но по-умни от вас.То една кола за десетки хиляди евро се мисли от 100 човека и после пак има слаби места,та една въдица ли?Акъла ви може да е по-малко от конструкторите на въдици и още по-малко щом не можете да помислите аджеба какво да направим,за да ловим риба.И се доверявате на тези.Не ви знам егн-то,но сигурно сте от тия дето са ходили неотдавна на училище.Защото нас ни караха и да УЧИМ И МИСЛИМ .Риболова е импровизация,усет,мислене,комбинативност.Думи стоящи на светлинни години от вашия капацитет.И съзнавайки своето плиткоумие нападате всеки,който се опитва да ви научи на нещо.Което ви прави още по-жалки
Приятелски съвет - промени си тона, с който разговаряш с непознати на теб хора.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
ktonkov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 6:48 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от ktonkov »

Тона ми е следствие на необосновани нападки и обиди от ваша страна към хора,които пишат тук.Или каквото повикало такова се обадило.И не бяхте ли вие двамата тези дето наричате колегите дебили,тъпанари и т.н.Аз не познавам никого тук.Но да нападате човек заради мнение.Това ме изкарва извън релси.Правилата за форума ги знам и не съм искал да обидя никого,който не постъпва така с другите.И един съвет.Когато ви говори някой се заслушайте и помислете.От всеки може да научите нещо.Ако поискате
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от isavkov »

ktonkov написа:Тона ми е следствие на необосновани нападки и обиди от ваша страна към хора,които пишат тук.Или каквото повикало такова се обадило.И не бяхте ли вие двамата тези дето наричате колегите дебили,тъпанари и т.н.Аз не познавам никого тук.Но да нападате човек заради мнение.Това ме изкарва извън релси.Правилата за форума ги знам и не съм искал да обидя никого,който не постъпва така с другите.И един съвет.Когато ви говори някой се заслушайте и помислете.От всеки може да научите нещо.Ако поискате
Точно от теб и твоите 43 години, не искам да науча нищо.
Не съм нападал никой, обясних че много по умни глави от нас са изчислили кой водач къде да бъде и как да бъде. За себе си съм решил, че не мога да се доверя да си сменям водачите, защото имам притеснения от крайния резултат. Дали е добра идея да се сменят - да, защо не.

И за да ти докажа, че моите скромни 27 години са по мъдри от твоите 43 ще спра да отговарям на глупостите ти след този пост.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
ktonkov
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 6:48 am

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от ktonkov »

Значи има принципи при пръчките.Един от тях е,че при по-голям последен водач заплитанията липсват в сравнение с по-малък такъв.Твоите притеснения са неоснователни.Краен резултат ще има и той ще е с положителен знак.Има и вариант да не се сменя водача.Купуваш 12-15 пръчки и покриваш всичко.Това дали ще ми отговориш или не повярвай ми няма да ме впечатли.Не учи нищо от никой,но и не чакай някой да сподели опита си тук,а ти да го нападаш.Най-малкото не говори добре за теб.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

ktonkov написа:Колегата Naas казва
"След като колегата си е купил фидер въдица с дължина 4.20 и тест 120гр. значи си е решил че такава му трябва и си е направил сметката"

Хайде да попитаме тогава Слави–82 за какъв риболов,дистанции и т.н ще я ползва.Обичам да се смея
За река е принципно.
Но на 4.20 нещо не ми вдъхва доверие ако я напъна с една риба 10+
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от butnik »

kRaikkonen написа:Заради такива глупости 99% от кадърните хора спряха да пишат, повечето даже и не влизат вече. Не знам на бат Ицо как изобщо му се занимава да се разправя с вас. Живи и здрави !

ПС. Вега Командер е добра за парите си.
Няма вече :oops:
Савков,слушал ли си за род билдинг,не явно,няма как на 27 години да си патил повече от мен.С написаното по -горе ме изкара,че съм тъпак да сменям каквото и да е било.Защо не попиташ във фидер форума ,колко момчета са извършили тази належаща процедура.Правете се на големи разбирачи, аз няма да ви преча.
Слави,не мога да приема да даваш съвет за макара и в същото време ТИ да питаш същото в отделна тема.
Давам акъл,но никога от никой не съм искал щом е опирало до избор на такъми-доверявам се на опита си.
Бъдете здрави и се вслушвайте в съветите на по-опитните!
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

butnik написа:
kRaikkonen написа:Заради такива глупости 99% от кадърните хора спряха да пишат, повечето даже и не влизат вече. Не знам на бат Ицо как изобщо му се занимава да се разправя с вас. Живи и здрави !

ПС. Вега Командер е добра за парите си.
Няма вече :oops:
Савков,слушал ли си за род билдинг,не явно,няма как на 27 години да си патил повече от мен.С написаното по -горе ме изкара,че съм тъпак да сменям каквото и да е било.Защо не попиташ във фидер форума ,колко момчета са извършили тази належаща процедура.Правете се на големи разбирачи, аз няма да ви преча.
Слави,не мога да приема да даваш съвет за макара и в същото време ТИ да питаш същото в отделна тема.
Давам акъл,но никога от никой не съм искал щом е опирало до избор на такъми-доверявам се на опита си.
Бъдете здрави и се вслушвайте в съветите на по-опитните!
Така е прав си. Със сигурност имаш доста опит като риболовец.
Моя опит също не е малко макар че на фидер ловя от една година , все пак имам доста опит и като шаранджия което ми е помогнало по
някакъв начин. Минали са ми през ръцете поне по 30 пръчки и макари да не преувеличавам, но може и да са повече, Ползвал съм и скъпо
и евтино и мога да направя разликата веднага. Така че ако една въдица е скъпа и лека аз лично държа да е максимално лека и в същото
време надеждна . Само на река с фидер не съм ловил признавам си, с стандартен телескоп 3 мт съм тва е било одавна :) Ефекта е същия защото съм хващал не малко мрени на пружинка, съчма, влашка плувка и т.н. Но са станаха модерни фидерите и народа накупуваха масово
пръчки и всеки втори почна и на фидер да лови, но дали реално могат да ловят тва е друга тема, Виждал съм човек които 2 г преди мен имаше фидер ловим при едни и същи условия 15 мт разлика една и съща дистанция и пича бе решил че ще лови с най твърдия връх 3 оз
шарани по 1-2 кила, резултата до края на деня беше 7 на 1 в моя полза като имах и 1-2 откачени риби. Като му казах да си смени върха
с по мек да усеща кълването той каза -Аама миналия път така добре си взимаха а са ти пак ще ме учиш ! Та извода беше че някой и 10 години да ловят на даден риболов ако не желаят да се учат ефекта е все тая от тва колко ти е скъпа въдицата и макарата !
Предполагам че може и да се подобри ефекта на фидера ако е съм сменен 1-ви водач , но аз лично не бих го сменил никога.
Причината е че с 2-те ми макари едната 3000 а другата 6000 за фидер достигам желаната дистанция на която искам да ловя а и се
оказаха добри бойци не само на платено но и на диви водоеми. Но вече кой каквото ще да купува , защото ние си пишем ли пишем
ама някой майстор неизвестен ще отиде и ще му каже - Вземи си тва и тва, тва е много добро бла бла.........
и после ще има да се чеша там къде не го сърби, Но така е винаги. Така че аз приключвам с спора !
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на макара за фидер

Мнение от isavkov »

butnik написа:
kRaikkonen написа:Заради такива глупости 99% от кадърните хора спряха да пишат, повечето даже и не влизат вече. Не знам на бат Ицо как изобщо му се занимава да се разправя с вас. Живи и здрави !

ПС. Вега Командер е добра за парите си.
Няма вече :oops:
Савков,слушал ли си за род билдинг,не явно,няма как на 27 години да си патил повече от мен.С написаното по -горе ме изкара,че съм тъпак да сменям каквото и да е било.Защо не попиташ във фидер форума ,колко момчета са извършили тази належаща процедура.Правете се на големи разбирачи, аз няма да ви преча.
Слави,не мога да приема да даваш съвет за макара и в същото време ТИ да питаш същото в отделна тема.
Давам акъл,но никога от никой не съм искал щом е опирало до избор на такъми-доверявам се на опита си.
Бъдете здрави и се вслушвайте в съветите на по-опитните!
Ох... Явно продължаваме да се драпаме като малки деца.
1. Да, чувал съм за род билдинг. НЕ, не съм чувал някой в родината да го практикува кадърно.
2. Обяснявам отново, и моля те Бутник, прочети внимателно и нека да приключим това. Не казвам, че да си смениш водачите е грешно. Казвам, че АЗ нямам доверие някой да ми смени водачите, защото се съмнявам в крайния резултат. Това е само мое притеснение и ако ти или някой друг сте го правили, минали и сте доволни - ок. Аз обаче на този етап нямам доверие, някой, особено неоторизирано лице, да ми сменя водачите.
Кажи ми една фирма в България, дето професионално да сменя водачи? Или да прави обслужване на такъмите. Еми няма... на Гошко от съседния блок няма да се доверя.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”