хеви фидер + макара ?

Модератор: Paublo_Eskobar

IvanovIT
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 11:57 pm

хеви фидер + макара ?

Мнение от IvanovIT »

Здравейте
нямам опит в риболова ... ходя колкото да не е без хич на плувка за микроскопични будали. :fishing2:
от скоро се замислих за риболов на фидер. четох и търсих и... като няма опит човек си е трудно .
за първи фидер с метод хранилки искам да пробвам ... едно Pokee Blaze Feeder 4,20м до 120 гр + макара Drennan Series 7 9-40?
евентулно за жребчево или копринка.
за ? против? съвети ?
или вземай каквото апък ще ти стане ясно ...
мерси
DKazakov74
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2016 5:16 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от DKazakov74 »

Здравей колега,не мисля че за вътрешни водоеми ти трябва хеви фидер намери си един медиум до 90 грама 3,60 или 3.90 за макара препоръчвам риоби екусима размер 4000.според мен целенасочен риболов може да се прави до към 45 метър а за тази дистанция тези фидери са ти достатъчни.Ако ще ловиш на Дунава съм съгласен с 420 и хеви акция
IvanovIT
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 11:57 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от IvanovIT »

Здравей,
притеснява ме че при изхвърляне на хранилката с медиум пръчка ще я строша ... :)
знам ли колко може да поеме пръчката и как точно да мятам без да я сгъна :).
колко храна ще натъпча в хранилката и колко ще тежи в крайна сметка това е причината да търся нещо здраво.
при положение че има смяна на върхове и този за който питам почва от уж 60 грама :)
не се ли получава същото като медиум с максимум 90гр ?
екусима 1000 няма ли да свърши работа ? понеже 4000 побира 730 метра 0,15 ( мислех да си взема Power Pro 150м плетено влакно ) а се ползват 50м. ? или различни чаркалъци ? не за друго ами имам екусима 1000
мерси
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от unn0rmall »

Как тояга 420 с макара 1000? Къв е смисъла от 420?
unn0rmall
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Нед Апр 03, 2016 5:49 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от unn0rmall »

направо си трябва за тая пръчка поне 4000 размер
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от chirusa_bg »

Без да се сърдиш колега, но разсъжденията ти са напълно грешни. Нито това за върховете, нито за макарата. Това за петдесете метра влакно изобщо няма да го коментирам. Ако все пак си решил да си купиш напълно ненужна въдица 120+ грама то поне и сложи макара минимум размер 4000. Тази, която имаш с размер 1000 е напълно неприложима за какъвто и да е риболов на фидер.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
DKazakov74
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2016 5:16 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от DKazakov74 »

Здравей колега,не няма да строшиш пръчката.за вътрешни водоеми се използват хранилки 35-50 грама(моят съвет е да ползваш 40 гр.) с храната става макс 60гр.С 360 се хвърля достатъчно далеч,но ако те притеснява си вземи 3,90 ,420 е безсмислено .Макарата й се слага подложка от старо влакно и отгоре се навива новото,ако имаш резервна шпула на едната навиваш първо новото после старото докато си напълниш макарата до където искаш (аз оставям 2мм до ръбът на шпулата) и после пренавиваш на обратно на другата шпула и новото минава отгоре.
elderonth
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 275
Регистриран на: Пет Ное 28, 2008 8:18 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от elderonth »

Аз пък съм фен на фидерите 4.20 ,120+ акция.Ако търсиш дистанция ,дори и на затворени водоеми е бомба,макарата да е 5000+ размер.В момента съм с Трабуко Селектор 4.20,акция 130 и Мавер Медуза 4.10м и акция 120гр.Макарите са ми Трабуко Космуо 5500,в влакно 0.25 .Ловя с метод хранилки от 40 до 70 гр и се постигат дистанции от над 100 метра,не знам как ще се постигне това с фидер от 3.60 с акция 90гр.
DKazakov74
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Сеп 25, 2016 5:16 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от DKazakov74 »

Аз лично не смятам че може да се направи и поддържа петно от захранка на такива дистанции.Това е по скоро риболов на късмет ей там някъде в далечината.В крайна сметка обаче който както го разбира важното на тебе да ти е кеф с пръчката и макарата която избереш и да ги ловиш успешно.
IvanovIT
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 11:57 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от IvanovIT »

Ок 4000 :) аз да питам само ...
40 гр. хранилки Ок
пръчка SPRO Dome Gabor Carp Fighter Feeder MH 3,60 20-80гр. или 3,9 30-90гр. е другото което ми харесва. за ? против?
другото което намерих на Filstar Premier Multi Feeder 3.6/3.9м до 75гр ( ама е все изчерпани количества )
Trabucco PRECISION XT SW FEEDER MH - 3.60m
... при положение че не съм ловил на дистанция с прецизност и тежест :) смятам че 100 метра ще са извън възможностите ми.
а и аз не ходя за сериозни риби :) каквото падне
Благодаря ви !
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от bachoivo »

Да кажа и аз, ако може :)
Аз в момента ползвам два фидера съответно 3,6м/130гр и 3,9м/150гр /и двата на Формакс/, но при условие, че ги ползвам само и единствено на р. Дунав. Колегите по-горе са прави - за затворен водоем не виждам смисъл от фидер с акция над 90гр. Освен, ако не търсиш голяма дистанция, но силно се съмнявам.
SPRO-тата от серията на бат' Доме CarpFighter ; PowerFighter са много добър избор /не съм чул лоша дума за тях/. На Energo Team също има добри решения, на Focus GalaxyPro. С Трабукото не съм запознат. Филстара е добро решение, ако го намериш някъде. Ако намериш някъде виж и раклати моделите на Matrix Carboflex и Leeda.
Макарата да е поне размер 4000 /аванса по твой избор, аз лично предпочитам преден/. Не прави грешката да слагаш малка макара на фидер - ще си чупиш ръцете после. За марка на макара не говоря, кой каквото му изнася и с каквито средства разполага. Все пак гледай да е нещо читаво и с добри отзиви. От ниския клас разгледай на FL предложенията /примерно FL Feeder Wind 5000, 4000 може да ти дойде малка/, Екусимитена Риоби са си класика /поне 4000/.
В средния ценови клас има много добри попадения на различни фирми: Формакс имат добри попадения /пример Formax Sherman /; едно предложение от Вега /доста хвалено по фидер форумите/ Commander и доста други, но пак казвам поне размер 4000. SPRO; Okuma и др. марки имат добри макари до към 100евра
Основно за макара гледай: предавателно число около 5,0:1 /да не е много бързооборотна/; тегло до към 300-350гр /моите са по около 500гр , но са по 5000-6000 размер и са големи лебедки - на Дунав няма как/.
По скъпи не мога да кажа - просто не се интересувам и не гледам :)
За момента това се сещам на прима виста :)
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от Slavi_82 »

Колега IvanovIT в вашия случай е най добре да се насочите към медиум фидер с параболичен строй и акция до 100гр ,120 гр. ви е максимума !
Без да ловите на река или трофейни риби с фидера, хеви фидер 1-во ще ви тежи повече, 2 иска по голяма и мощна макара, 3 иска точни замятане
на голяма дистанция например петно на 40-50 мт да направите(нещо което дори и за напреднали фидеристи не е никак лесно) и 4-то хеви пръчките са по стегнати и за да натовариш такава пръчка до степен да изпиташ пълния кеф на риболова, рибата трябва или да е от 3-4 кг нагоре
или да е някоя бая борбена риба тип бяла мряна,сом,див шаран и т.н. за да си покаже пръчката възможностите.
Първо е хубаво да кажете с какъв бюджет ще разполагате и после вече според него да си избирате такъма !

premier multi feeder за последно като разговарях с Краси по телефона имаше в наличност. И е добра пръчка
https://www.olx.bg/ad/promo-multi-fider ... 9758f72aea
Спро не ми харесват нито като цена нито като тегло, така че хич няма да ги коментирам !
Разгледай формакс Алтива е една доста прилична пръчка http://www.nasluka-shop.com/vdici/fider ... 130gr.html

За макара мога да ти препоръчам
1 Този формакс http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... -4000.html
2 Риоби Екусима http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... 000vi.html
3 Сарфикс http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... ion-vf-400
4 Шимано Сиена http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... 000fd.html
5 Тика камбирия http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... -3000.html (Аз лично съм се спрял на 2 такива макари)
6 Гарболино http://www.nasluka-shop.com/makari/pred ... 05fdm.html

като бюджетен варант и този FL baitrunner e доста прилична макара
http://www.nasluka-shop.com/makari/dvoe ... -4000.html

Общо взето избора за макара е много голям !
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от bachoivo »

Подкрепям колегата Slavi_82 - двата ми фидера са точно от този модел на Формакс, но са с голяма акция и се ползват само по р. Дунав. Като тегло и строй ме удовлетворяват напълно. Като съотношение цена/качество са много добри /отварям скоба, че алтивите ги спират от производство и ги заменят с .....thunder мисле, че беше модела. Поне така ми казаха от Наслука мин. седмица като говорих с тях/
Относно макарата: ако ще е Формакс, да е поне от 70-80пари нагоре. Евтините им модели преди време имаха свойството да пресукват доста гадно влакното - може да са го оправили, не знам.
Виж не съм се сетил снощи за Камбрия на Тика. Не съм я ползвал, но по мнения на колеги из форумите е много добра за парите си
P.S. Оня ден на Дунав тествах тази FL-ка, която колегата е предложил, но размер 6000 :D :oops: Голяма лебедка, в смисъл доволен съм. Кошници по 80+ грама в течение си ги вади без проблем. Няма луфтове /ще видим за напред/; реди доволно влакното, общо взето за тия пари е перфектна
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от Slavi_82 »

Ми малко офтопик но в неделя дойде един колега и се заприказвахме за техники риби такъмни и т.н.
Спореше че с фидерите не могли да мятат на дистанция :D С 0,25 и празна хранилка 30 гр да не хабя храната и с връх 1,5 Оз без
да я силя много докарах до 80-90 метра кастинг или грубо на 3-4 метра от другия бряг че там където бях мястото си има специфика а и водата е доста намаляла :) Та всичко тва с въпросната тика и пръчка диамант 3,60 и хранилка корум тип метод фидер 30 гр.
На свечеряване едни колеги от София явно дочули разговора ни поздравихме се, и едното момиче каза -Ти ловиш с макари на тика а . Браво!
Спомена че работел а магазин за рибасрски принадлежности, и по негови думи тва е една от най добрите макари на пазара.
Каза също че добра лекция съм изнесъл на колегите тъй като някой не можаха и риба да си хванат а аз имах няколко удара :D
Макар че според мен улова си ми беше ако мога така да ги кажа поносимо зле :D Oчаквах повече но ......... когато смениш 5-6 вида макари
фидери си накрая правиш най добрия избор за твоя риболов . Без значение че на някой няма да му хареса такъма ти, щото винаги ще има и хейтъри
IvanovIT
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 22, 2016 11:57 pm

Re: хеви фидер + макара ?

Мнение от IvanovIT »

Здравейте
Благодаря за съветите и предложенията !
разглеждах из форума и видях и други фидеристи с тика лд 3000 и добри отзиви :)
но пък идеята за бейтрънър ми харесва ... :) та може и този ФЛ
за пръчка ще позяпам още малко и ако не си харесам друго един Филстар Мулти и готово хем и калъф предлага човека :)
Formax Altiva Carp Feeder 3.60М - 130ГР. цената му хубава ама нали медиум требе :)
но в близките месеци като гледам все съм зает та не е спешно :)
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”