Макара за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Макара за фидер

Мнение от cranky »

Здравейте, понеже разполагам с макарата shimano aernos 3000 sfa, която ползвам за перо и спининг, възможно ли е да я сложа на фидер 3.60 и да я ползвам с хранилки и тежести до 50-60 гр. дали ще натоварва много макарата или няма да и е проблем да се справи с хранилките и тежестите ? На перо и спининг не съм имал никакви проблеми с нея, но ме интересува за фидер как ще е.
Аватар
azareus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 529
Регистриран на: Пет Сеп 27, 2013 9:08 pm
Местоположение: Видин

Re: Макара за фидер

Мнение от azareus »

Възможно е да я сложиш колега, но не мисля, че ще ти служи дълго с посочените от теб тежести. Определено ще се претоварва. По-скоро и намери пазар и се огледай за по-подходящ модел.
"Основен недостатък на човека е, че не предвижда буря, когато времето е хубаво..." /Макиавели/
Аватар
boresf
новобранец
новобранец
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 30, 2015 6:55 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от boresf »

Определено ще е малка, според мен.
Поне 4000+ трябва да е.
На 3.90 хевитата ми, за 70-80 гр. (с вкл.храна) съм с 6000 макари, на 2-та на 3.60 които са ми, съм с 5000 (за долу-горе 50-60 грама с храната). Скоро взех един MS Range Multi Feeder MH 330/390 см -100 грама , та на него съм сложил едно Рьоби 4000, но имайки предвид че ще го ползвам с върхове 1-1,5 за 30-40 гр. с храната.
Ловя предимно на Жребчево.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Макара за фидер

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Според мен не мисля, че ще я товари толкова много. Имайте в предввид, че един воблер с лопатка ( особено ако е с дълбочина на газене от 3, 4,5 или 6м ) или някоя въртяща блесна създава дори повече съпротивление от прибирането на празна хранилка 50-60 грама през която преминава водата без много съпротивление.Лично аз съм на спининга със с размер 3000 на Риоби Оазис, а на фидера ми с акция до 120 гр си взех същата само че размер 4000, за да ми събира повече влакно.Отделно и самото въртене не е толкова интензивно, колкото при спининга. Поздрави и наслука на всички ! :fishing9:
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

Аз лично съм ползвал шимано сиенна 2500 за лек фидер риболов говора за риби до 3 кг около
половин година, справя се макар че се товари малко повече когато е с закачена риба.
На къса дистанция се ядва, на голяма дистанция повече от 40-50 метра бавно обира влакното което
е нормално в предвид малката шпула. С аернос 3000 и при теб няма да е по различно според мен.
Би могъл да я ползваш за риби до 4-5 кг но на лайт или медиум фидер НО само за хранилки до 20-25 грама,
при 30 грама и нагоре + храната отиваш на тежест с която ще я амортизираш по бързо.
Моя съвет е по добре си купи една Сиенна 4000 FE отиди при някой дето разбира да ти смени 3-те втулки
с лагери и за 70-80 лв общо ще имаш една доста добра макара за фидер и няма да ти се налага да местиш
ту на едната ту на другата въдица аерноса, и без тва шиманата са известни с тва че по евтините модели
са без резервна шпула и е адски неудобно ако решиш да ловиш на плувка да и пренавиваш по тънко
влакно всеки път
Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от cranky »

Благодаря за отговорите, мисля да я ползвам с по-леки хранилки до 25-30 гр. както каза Slavi_82 и след време да търся вариант за макара 4000, предимно ще ловя дребни риби ако се закачи нещо по-голямо ще е късмет. :D Успех и наслука през новия сезон :!:
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от chirusa_bg »

Размера на рибите е без значение колега. Износването идва от многократното прибиране на хранилката.
За хранилки 15-30гр редовно ползвам ексейч 2500 и няма никакъв проблем.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

chirusa_bg написа:Размера на рибите е без значение колега. Износването идва от многократното прибиране на хранилката.
За хранилки 15-30гр редовно ползвам ексейч 2500 и няма никакъв проблем.
Абе Чири 2500 с заден аванс на фидер, леко несериозно ми се вижда :)
Не че не става,но тва си е макара за плувка. При по голяма риба макаричката върти
бавно тежко, едва едва, но вади рибата. все пак си те знам и твойте риби са до 3кг
така че те не са най точния критерии тея питомници
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Макара за фидер

Мнение от rap66 »

Малките риби износват макарата, големите се вадят с пръчката, тогава е натоватен аванса и бигела. Имам мачова макара Корморан, над 8 годишна е, много шарани и амури е извадила, още не съм я отварял и върти като нова. Същите две макари, фидер ватиант, със сафрид и бомбарда за една година сдадоха багажа.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от chirusa_bg »

Станчо, сериозно или не това е положението.
Аванса е преден ;)

На Богров имам поне 500 риби повече от теб :)
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Макара за фидер

Мнение от Slavi_82 »

chirusa_bg написа:Станчо, сериозно или не това е положението.
Аванса е преден ;)

На Богров имам поне 500 риби повече от теб :)
Не знаех че си се модернизарал с ексеидж с преден аванс.
И аз мислех да си взимам такава, ама да ти кажа бях 50/50 и реших да си взема 2-ра Сиенна но FE.
А и ти си повече плувкар и щекар а аз към тоя риболов заугибх интерес и само подържам форма
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Макара за фидер

Мнение от chirusa_bg »

Никога не съм имал ексейч със заден аванс.
Що не спреш да пишеш глупости?
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”