Разположение на два фидера

Модератор: Paublo_Eskobar

Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Разположение на два фидера

Мнение от Slavi_82 »

dantho.mihov написа:Чируса ти е посочил едната грешка. Ето в цитата ти още две грешки :
garfield_90 написа: ....... стана дума за метод фидер.

Говорим за стегнат аванс .......... върхът на пръта е натегнат максимално ...
При метода линията не е толкова натегната. Изпъната Да, има разлика между двете. А аванса никога не трябва да е стегнат до край. Пробвай и няма да имаш фитки.
Тва е една много дълго дискутирана тема колко трябва да бъде натегната самата линия, при какви условия
как колко и защо. Но като цяло фидер риболов без фитки е като девестена к.... е те такова животно няма.
Въпроса е как да си направим линията и натегането на върха да ни е риболова с най малки фитки :)
а иначе 100% успеваемост нямат и най добрите риболовци в света
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Реших малко да събудя темата с едно питане понеже скоро си заприходих и втори фидер. Двете пръчки са на 3.90 и разпошожението, което Слави е казал ми харесва. Но тук идва въпроса. Кой фидер да бъде по активния ? Първия който е по близо до водата или втория с повдигнатия връх ? Гледните ми точки са следните, като говорим за риболов на шаран на платено, но предполагам и за по дребни пак е така
1. Активен втори фидер, което означава че ще се работи повече с него и ще имаме повече свобода на движенията защото няма друга пръчка и макара след него.
2. Активен първи фидер , за да се избегне евентуалното преплитане на двете въдици при рън, но тук пък има неудобството, че почти постоянно трябва да се съобразяваме и с другата въдица.
Предполагам, че това до голяма степен важи и за риболова на по-дребни риби, където няма такива силови кълванета, но пък за сметка на това в повечето случаи е доста по интензивен.
Имам и друг въпрос. В случай че изберем активния да е този който е първия по-близко до водата, не е ли по-добре той да е с повдигнат връх, а втория евентуално при рън да минава под него ? Това е от гледна точка да не се налага да се съобразяваме с това че има друг фидер след него и да не закачаме при засечка върха на втория фидер.
Очаквам включвания :)
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Разположение на два фидера

Мнение от stridata »

Кви са тия "активни" фидери? Шаранджийте с триподите да не си гласят активни-неактивни? Правиш си петната така, че да не си пречиш. Рибата я контролираш ти, а не тя тебе. Елементарно!

П.п
Един съвет, като ловиш шаран с фидер. Като вадиш рибата не вирвай пръчката на горе, а вади рибата като държиш върха близо до водата и теглиш на страни. Така рибата не се бори толко и тръгва към брега....
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Balakchia
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 194
Регистриран на: Сря Сеп 04, 2013 5:31 am

Re: Разположение на два фидера

Мнение от Balakchia »

П.п
Един съвет, като ловиш шаран с фидер. Като вадиш рибата не вирвай пръчката на горе, а вади рибата като държиш върха близо до водата и теглиш на страни. Така рибата не се бори толко и тръгва към брега....[/quote]

А при какви условия се дъжи- вирната?
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

stridata написа:Кви са тия "активни" фидери? Шаранджийте с триподите да не си гласят активни-неактивни? Правиш си петната така, че да не си пречиш.
Представи си следната ситуация тогава. Отиваш на язовир и основно взима на царевица и рядко на топче да кажем. Следователно ще имаш повече риби на едната пръчка да кажем 10 , а на другата на топче само 2. Значи работиш повече с този, който е на царевица и е активния . Сега разбра ли какво имам напредвид ? Разположението на шаранските пръчки, повечето случаи е на 90 градуса с водата, а тук на 45 да кажем и си до пръчката, чакаш на засечка, а не пиеш бира на 10-20 метра от пръчките. Петната са ясни, а аз питам за разположението на пръчките една до друга на 1 гребен и да не си пречат когато засичаш или има рън или кълване ако е за дребна риба. Отговора ти колега, няма нищо общо с въпроса.
Друга ситуация, отиваш за дребна риба мяташ на бял червей и през 5 мин вадиш риба, а знаеш че има шаран примерно и си метнал и на царевица. Я удари , я не. В единия случай ще ти се преплетат въдиците от ръна но ще бъде макс 1-2 пъти, а в другия на всеки 5 мин ще си блъскаш 2рата въдица като засичаш. Целта е пръчката с която ще ловиш или смяташ, че ще вадиш повече риба и ще използваш повече да ти е максимално удобна за работа.
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Разположение на два фидера

Мнение от ilkoks »

на първо място разликата между фидера и шаранската сопа е посоката на поставяне спрямо водоема-шаранските са по посока на водоема,а фидерите почти успоредно,от това следва и поставянето на стойките да е по различно,т, е. ако искаш да ловиш с два фидера е неудобно да са пазположени на една поставка като шаранските въдици-ловиш с един активен фидер който стои на поставка пред стола,а този,който чака да бъде отнесен от нешо по едро поставяш на друга стойка малко в дясно или в ляво в зависимост от това как ти е по удобно-имаш пари за два фидера, анямаш за две стойки-някак не се вързва,колегата СЛАВИ казва,че който ползва сгъваеми дръжки на макарите го мързи да развива целите,аз бих казал същото за тези,които поставят фидерите на една стойка-мързи ги да забият още една-нищо лично,на слука
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

Здравей ! Това за разположението го знам и дори го обянявах на колега, който сравняваше с шарански стойки. От там - не е въпрса за парите или мързела, а от гледна точка всичко да ти е близко, удобно и пред теб. Като са на една стойка вниманието ти е насочено към едно място, а ако са на 2 стойки особено ако са и по-отдалечени или едната в ляво а другата в дясно от теб, ставаш на разноглед и изпускаш много кълванета и т.н. Получава се все едно ловиш на плувка и фидер едновременно. Хем гледаш към водата плувката, хем към брега наляво или надясно фидера и те заболява главата.А и има широки гребени, който позволяват да ползвазш 2 дори и 3 фидера и защо да не го правиш. А иначе питанията са ми хипотетични. Все пак ще го пробвам, може пък да ми хареса, но исках мнение на някой който го правил или съвет. Това с повдигането на върха на 2рия фидер има логика и успеваемост.
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Разположение на два фидера

Мнение от stridata »

Balakchia написа:П.п
Един съвет, като ловиш шаран с фидер. Като вадиш рибата не вирвай пръчката на горе, а вади рибата като държиш върха близо до водата и теглиш на страни. Така рибата не се бори толко и тръгва към брега....
А при какви условия се дъжи- вирната?[/quote]

Като ловиш с шаранджииска тояга 3.5lb и влакно 0.30, а не с бланка тънка като писалка и акция 90гр. Можеш да си вириш и със спинарка на горе, ама бате шаро като тръгнеш да го изкарваш над водата и полудява..... Най-много да събереш въдиците на колегите по брега... Говориме за големи тупалки де над 5кг.
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Разположение на два фидера

Мнение от stridata »

garfield_90 не знам къде какво си блъскаш? Принципно това с 45' ще го разбереш на един по късен етап, че няма нищо общо с реалността. Ето ти няколко снимки с излети от по 3-4 дни и риби над 7-8кг. Без 3-те денонощия и десетките риби да си блъсна каквото и да било в каквото и да било.... Гребена е 30см. макс.

П.п
Бързи динамичен риболов с два фидера няма как да стане! Просто единя става излишен.....
Изображение
Изображение
Изображение
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

За това разположение, което си показал съм съгласен, но само за шаран да кажем. Няма как да не видиш, като почне да ти развива. А ако говорим за дребна риба? Как ще се отчете кълването ? Не че няма да може изобщо, но ще има и доста пропуски
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Разположение на два фидера

Мнение от stridata »

Нали не можеше, и не съм ти коментирал по-въпроса? Като питаш, пък земи се вслушай в това дето ти се говори... ! Събирай мнения, избери най-удобното за теб и си го доразвии. Трябва да ти кажа, че и гупи мога да ловя с това разроложение... Друг е въпроса, че за бърз риболов, трябва всичко да мине близо до водата и да е близо до теб, просто ще използваш други прикачни. Май ставаше въпрос как ще си удраяш въдиците с един гребен при засечка? Ето , показвам ти, че нищо не си удряш, а ти почваш да ми говориш за ъгъла сигурно? Аз ли питам нещо в тази тема или ти? Аман от професори!

П.п
Слави, няма ли да се включиш?
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Разположение на два фидера

Мнение от butnik »

Риболов с два фидера си е изтезание.Подкрепям колегата Stridata,че само НОВОБРАНЕЦ ще търси 90 градуса , дори с малък ъгъл си усещаш взиманията,а да не говорим,че и подсечката е по-удобна и ред други неща,но до това се стига с много риболови и малко от малко да .....
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

stridata написа:Нали не можеше, и не съм ти коментирал по-въпроса? Май ставаше въпрос как ще си удраяш въдиците с един гребен при засечка? Ето , показвам ти, че нищо не си удряш, а ти почваш да ми говориш за ъгъла сигурно? Аз ли питам нещо в тази тема или ти? Аман от професорi !
Ми точно за това става въпрос, ама явно ти не загряваш. Ако прочетеш по-внимателно какво съм питал няма ми се зееш и да се правиш, че много разбираш. Явно трябва да ти го кажа по прост начин... Говоря точно и конкретно за разположението, което е показал колегата ! , а ти почваш да ми развиваш теории какво са правили шаранджийте, За това ти казах, че за това което ти си покаал съм съгласен, но аз не питам за него, а пак повтарям КОНКРЕТНО ЗА РАЗПОЛОЖЕНИЕТО, КОЕТО Е ПОКАЗАЛ Слави !!! Май ти си по-голям философ от колкото очакваш?
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Разположение на два фидера

Мнение от stridata »

garfield_90 написа: 1. Активен втори фидер, което означава че ще се работи повече с него и ще имаме повече свобода на движенията защото няма друга пръчка и макара след него.
2. Активен първи фидер , за да се избегне евентуалното преплитане на двете въдици при рън, но тук пък има неудобството, че почти постоянно трябва да се съобразяваме и с другата въдица.
Предполагам, че това до голяма степен важи и за риболова на по-дребни риби, където няма такива силови кълванета, но пък за сметка на това в повечето случаи е доста по интензивен.
Имам и друг въпрос. В случай че изберем активния да е този който е първия по-близко до водата, не е ли по-добре той да е с повдигнат връх, а втория евентуално при рън да минава под него ? Това е от гледна точка да не се налага да се съобразяваме с това че има друг фидер след него и да не закачаме при засечка върха на втория фидер.Очаквам включвания :)
Или трябва да си смениш дилъра или...Нали развиваш някакви теории, за разположение на въдиците от преди 20 години. Подсказвам ти! Чудя се ако "активния" ти фидер не клъвне цял ден, а "неактивния" ти кълве през 5 мин. Ко правиш бе пиле шарено.... Ще пишеш теми във форума ли бе. Айде оставям те да си пиеш студената водичка и да си чешеш главичката... :fishing5:
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Разположение на два фидера

Мнение от garfield_90 »

Ми разменяш им местата. Явно на теб ти трябва повече време да се почешеш по главичката, че да стигнеш до това заключение ..... Не знам кой трябва да си сменя дилъра
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”