Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от tonio.totev »

Здравейте. Проблема се получава около час след започването на риболова и е много дразнещ! Когато си напълня хранилката и навивам с макарата за да я приближа до върха на пръчката ( дори и да е празна самата хранилка) се чува едно гадно стържене от върховия водач и върви трудно. Пробвал съм с нова , по- хлъзгава корда , но като мине час- два и пак започва да стърже! Водача и да го чистя пак така става. Ползвам влакно на трабуко и съм го сменял 2 -3 пъти за 2 сезона 0.18 , 0.22мм. Ползвам кошнички от 20 и 30 грама и е абсурд да е от теглото им. С медиум връх съм. Някакъв съвет? Понеже мисля да пробвам плетено дали ще се отстрани проблема с него?
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

Смени си върховия водач, абсурд да е от влакното. Възможно е да има фини пукнатини, които не можеш да видиш с просто око.А колкото до плетеното влакно, ако има пукнатини ще си развалиш и плетено и ще си довършиш водача. Струва стотинки , но ти гарантирам че не е от влакното, каквото и да е. И ти сам го казваш, че си го сменял и пак е така.Сподели какъв фидер ползваш.Между другото на мен също ми се е случвало, но ако съм ползвал връх да кажем 0.75 унции и съм ползвал метод или кошничка напълнена така, че е на максимума за върха ( въпреки че той е само индикатор за кълването) или надвишава този грамаж. Тогава при обирането на влакното се огъва повече и ми е пристъргвало леко. А иначе с връх 1 унция - 28 гр може да мяташ и 40-50 гр тежест, но тогава е голяма вероятността от късане при замятане. Има големи вибрации при хвърлянето и от там влакното е възможно да се оплете на върха. За това е хубаво все пак да се спазва приблизително подходящото тегло за върха, който си избрал. НО тук при теб явно не е от това проблема
Последно промяна от garfield_90 на Сря Май 31, 2017 7:38 am, променено общо 1 път.
andro833
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Май 27, 2017 2:57 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от andro833 »

С нисък клас фидерни пръчки съм имал същия проблем.
Смени връхния водач с някакъв по-хубав.
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от tonio.totev »

Filstar premiere multi. Ползвам го на 3.60.Гледал съм го водача изглежда като нов. Когато топна върха във водата преди да навия хранилката нагоре няма дерт , но мога ли аз всеки път да ставам да ходя да го мокря...
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

Фидера не е лош, би трябвало да нямаш проблем с него. Водачите са керамични и е възможно да има тези пукантини за които ти говоря. За това като го топнеш го нямаш проблема ( водата запълва тези пукнатини и става нещо като вакуум в тях) и за това нямаш проблем при хвърлянето и след това като се окапе водата пак се получава. Вземи си хубав водач. Сик водачите са хубави но самият материал е крехък и ако си го тракнал някъде или е имало фабричен проблем следват главоболията ти
andro833
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Май 27, 2017 2:57 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от andro833 »

Със същото влакно като това, което използваш ти, само, че 0,23 mm + Shimano Alivio 3,90 ми се е усуквало влакното, с 25 грамови метод фидери + храна, т.е. около 50 грама общо. Смених му първите водачи на връхчетата, подобри се положението.
Но, с о,25 mm, влакно на Guru + Shimano BeastMaster DX 3.66 и пак леки хранилки нямам проблеми.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

Много лесно можеш да разбереш от къде ти е проблема. Направи един риболов с друг връх и ще се убедиш, че проблема не е във влакното
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

andro833 написа:Със същото влакно като това, което използваш ти, само, че 0,23 mm + Shimano Alivio 3,90 ми се е усуквало влакното, с 25 грамови метод фидери + храна, т.е. около 50 грама общо. Смених му първите водачи на връхчетата, подобри се положението.
Но, с о,25 mm, влакно на Guru + Shimano BeastMaster DX 3.66 и пак леки хранилки нямам проблеми.
Тук работата е друга. Опира до твърдостта на влакното и разликата във водачите на двата фидера, които си споменал.Колкото е по-меко дадено влакно, толкова е по вероятно оплитането, за което споменах горе, заради вибрациите при замятане. При колегата е друг проблема
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от tonio.totev »

Мерси за мненията. Ще пробвам с хеви върха и ако е ок ще си сменя водача на медиума.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

Ползвай и по-тежки хранилки, за да се получи сходно съотношение на факторите , като при другия проблемния връх
andro833
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Съб Май 27, 2017 2:57 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от andro833 »

@garfield_90: С малко мнения съм и докато модератор ми одобри написаното мнение, ти вече си постнал ново, което аз съответно не съм прочел :).
Съгласен съм с написаното от теб.
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от tonio.totev »

Проблема се оказа от водачи 2 и 4 , а не от 1 ( най-малкия). Гладката и обла част ( прилича на керамична) се е отчупила и е станала остра.
Аватар
Калин–Стоянов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 687
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 5:01 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от Калин–Стоянов »

Проблема се получава при всички фидери , не зависимо колко са скъпи или евтини...
Натоварването на първите един , два метъра е голямо :)
Лекува се много лесно , с една идея по-дебело влакно 0,24/26 :)
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от garfield_90 »

tonio.totev написа:Проблема се оказа от водачи 2 и 4 , а не от 1 ( най-малкия). Гладката и обла част ( прилича на керамична) се е отчупила и е станала остра.
Дойдохме си на думата. Въпреки че с колегата не познахме точно, кой водач, но поне успяхме да ти насочим вниманието в правилна насока.Наслука
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Проблем при триенето на влакното с най-малкия водач на фидера.

Мнение от ilkoks »

прочетох и се сетих ,че и при мене се получава ефекта на тръпнене на влакното-какво установих,взех си часовникарската лупа и разгледах водачите,без лупата -екстра,с лупата-водачите мътни,не блести като стъкло,тогава взех една клечка за зъби,малко памук и в една чашка вода с малко веро,памука на клечката потопих във водата и с върха почистих водачите-ефекта беше поразителен-водачите светнаха а по памука остана кал и зеленина от водорасли.Мисля,че тази процедура трябва да се прилага честичко.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”