Риболов на фидер с плетено влакно

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от tonio.totev »

Моля някой , който е използвал плетено влакно на фидер минимум 2-3 години да бъде така щедър да сподели натрупания си опит за следните ми въпроси: При риболов на язовир , в който има
предимно бабушка , каракуда , шаран, ПЛАТИКА , кустур и др. ,с хранилки 20-30-40 гр., медиум акция пръчка , размер 4000 макара , и като съм въоръжен с много мерак , търпеливост ,и едни 30-40 лева за плетеняк който е ??,, фи" ??? И?? марка??? И да не ме е страх да напъна при дай боже удар на примерно 5 кг. шаран. И като цяло по- добър вариант ли е от монофила или това е много ,,според зависи"?
Аватар
Калин–Стоянов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 687
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 5:01 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от Калин–Стоянов »

8 нишковите плетеняци не шумят по водачите , 4 жилните шумят но са по издържливи .
8 те нишки съм ползвал лазер Л8 , добро плетено влакно :)
4 нишки Салмо елит брейд ...
Колкото и да е тънко плетеното влакно не е проблем при евентулна риба :)
Плетеняка е за големи дистанции и капризни риби :)
Монофила за едри риби и дистанции до 30/40 метра.
Аватар
azareus
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 529
Регистриран на: Пет Сеп 27, 2013 9:08 pm
Местоположение: Видин

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от azareus »

Много е според зависи. Трябва време да свикнеш с пелетеното влакно, ако никога не си го ползвал. Преди го отричах, сега друго почти не ползвам. Бих ти препоръчал 8 нишково плетено влакно. Конкретно мога да те насоча към това , което аз съм ползвал и съм доволен Lazer PE L8 - 0.171 или Colmic Weper x8 Grey - 0.125 (то е около 92м. ) . Препоръчвам ти при ползването на плетени влакна за фидер риболов да ги комбинираш със шок лидер от монофил 0.23-0.25 , който да е два пъти дължината на въдицата и/или фидер гъм. Така няма да се стига до излишни късания. И един съвет никакви хамалски засичания за да е се чудиш къде са рибите. Успех!

П.П. Ако все пак държиш да е 4-ри нишково, то ти препоръчвам влакната на Gosen.
"Основен недостатък на човека е, че не предвижда буря, когато времето е хубаво..." /Макиавели/
Аватар
mundzi
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Дек 16, 2013 6:48 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от mundzi »

Колега,при риболов с брейд има много тънкости,лови си с монофил и не се занимавай с глупости.
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от tonio.totev »

Ще се пробвам с едно 8 нишково , че ми е интересно. Благодаря за отговорите. Възникна обаче още един въпрос. Как се свързват шок лидера с брейда? Възел или някой специален аксесоар?
Аватар
mundzi
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Дек 16, 2013 6:48 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от mundzi »

FG knot Щом си решил да се мъчиш не изпъвай линията,засичай само с върха и аванса отпуснат ма макс!Успех и чакаме снимки с рибки.
Аватар
Калин–Стоянов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 687
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 5:01 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от Калин–Стоянов »

Аватар
mundzi
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Дек 16, 2013 6:48 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от mundzi »

Между другото сподели какъв ти е фидера,ако е с тесни върхови водачи с шок лидера може да имаш проблем с връхчетата.(шиманските са по 40 кинта)
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от rap66 »

tonio.totev написа:.... При риболов на язовир , в който има предимно бабушка , каракуда , шаран, ПЛАТИКА , кустур и др. ....
При риболова на тия риби плетеното влакно ще ти донесе само проблеми. Въпреки че на морето ловя само и единствено с брейд, на язовира съм винаги с монофил. Ако все пак решиш, Gosen 0.6 или 0.8, шок лидер ще те вкара в още по интересен филм, не е нужен, спокойно можеш да мяташ тежести до 50-70- гр.
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от tonio.totev »

mundzi написа:Между другото сподели какъв ти е фидера,ако е с тесни върхови водачи с шок лидера може да имаш проблем с връхчетата.(шиманските са по 40 кинта)
Фидера е филстар премиер мулти.

спокойно можеш да мяташ тежести до 50-70- гр.[/quote] грамажа не ме притеснява , а пи скоро многото закачки на някои места. Ще пробвам първо без шоклидер
Аватар
mundzi
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Пон Дек 16, 2013 6:48 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от mundzi »

Фидера е добре,даже акцията му (според мен ) е занижена.Със същия съм мятал и по 100гр. без проблем,какви са закачките камъни,миди,водорасли и т.н.?С това се съобръзява линията.
Аватар
Калин–Стоянов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 687
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 5:01 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от Калин–Стоянов »

rap66 написа:
tonio.totev написа:.... При риболов на язовир , в който има предимно бабушка , каракуда , шаран, ПЛАТИКА , кустур и др. ....
При риболова на тия риби плетеното влакно ще ти донесе само проблеми.
Какво имаш в предвид колега ?
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от naskobo »

На затворени водоеми ловя само с плетено, 8 нишково, 0.08 мм и винаги ползвам фидер гъм в монтажа. С плетено влакно без фидер гъм имаш чести късания на повода. На река ловя само с монофил. Добро и бюджетно решение за плетено за фидер е PLAZMA

http://www.interfish-bg.com/?page=3&sub=4
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
tonio.totev
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 100
Регистриран на: Пет Май 16, 2014 9:12 am
Местоположение: Казанлък

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от tonio.totev »

mundzi написа:какви са закачките камъни,миди,водорасли и т.н.?С това се съобръзява линията.
Закачките са храсти , дънери , малки дръвчета дори ( ако е високо нивото на водата)
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3643
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Риболов на фидер с плетено влакно

Мнение от dantho.mihov »

rap66 написа: .... Ако все пак решиш, Gosen 0.6 или 0.8, шок лидер ще те вкара в още по интересен филм, не е нужен, спокойно можеш да мяташ тежести до 50-70- гр.
Ей това не е съвсем точно споделено и е повод съвсем да обърка начинаещите.
Мотиви :
- при монтаж с подвижна кошничка вирбела въпреки наличието на мънисто протрива плетеняка и следва късане при кастинг ;
- с толкова тънко влакно и 50-70 грамова хранилка е много трудно да задържиш линията, когато си заел позиция за кастинг с отворен бигел.
Именно затова колегата azareus правилно препоръча използването на шок лидер. Елиминира посочените два недостатъка.
Картинката е доста по-различна при брейд 0.16-0.20 и хранилки до към 40 грама. Може и без шок лидер.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”