Плетено за фидер

Модератор: Paublo_Eskobar

N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Плетено за фидер

Мнение от N.Dimitrov »

Решил съм да си оборудвам един фидер с плетено. Ще ловя с него само на язовир риби до 2кг примерно, платики каракуди бабушки. Въпроса ми е каква дебелина да използвам и каква марка да е влакното? Какви са недостатъците и с какво трябва да се съобраза за да сложа плетено
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Плетено за фидер

Мнение от garfield_90 »

0.04 или 0.06 ще ти свърши работа. По-дебело няма смисъл. Гледай да са ти хубави водачите т.е. да може да ползваш плетено с тях. За дребни риби до 2 кг , плетеното е добре като решение особено ако ловиш на далечни дистанции , та да ти отчита кълванетата. Ако ловиш на близко няма смисъл от него. Иначе за големи риби , монофила си е класика. Колкото до избора,не е нужно да от най-скъпите. Гледаш цена и метраж, които ти пасват и взимаш нещо средна хубост. Имай напредвид, че с плетено 90% от случаите шпулите събират по-малък метраж отколко с монофил. Не е лошо и това да съобразиш. За пример ти давам, моята макара на спининга. Дават й 0.23 - 230 метра , а плетено 0.18 което отговаря на посочената дебелина ( не нещо което е 2 пъти по дебело) събра 135 метра това беше целия метраж на ролката. Иначе на фидера ми пак същия модел но 1 номер по голяма шпула дават й да събира 0.28 200 метра и толкова си събра с монофил.Казвам го защото има производители на които не им отговаря посоченото на шпулите. И най-важното гледаш при хвърляне да не се е омотало около върха, та да не търсиш резервни връхчета :)
Лично аз дори и за малки риби не бих сложил плетено, да не говорим и за големи. Но в твоя случай, не е ерес във фидер риболова, да се ползва.
Наслука!
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Плетено за фидер

Мнение от Jimi »

Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено за фидер

Мнение от chirusa_bg »

Някое 8 нишково, за да е гладко и да не шуми във водачите.
Сложи го на възможно най-меката въдица, за да намалиш късанията и откачанията.
Ако имаш проблем с оплитания на монтажа може да си ги направиш предварително на монофил или да ползваш монофилен шоклидер.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Плетено за фидер

Мнение от bachoivo »

chirusa_bg написа:Някое 8 нишково, за да е гладко и да не шуми във водачите.
Сложи го на възможно най-меката въдица, за да намалиш късанията и откачанията.
Ако имаш проблем с оплитания на монтажа може да си ги направиш предварително на монофил или да ползваш монофилен шоклидер.
+1 от мен за мнението :) Едни 10 санта гъм спомагат за намаляване откачанията, докато се свикне, че с плетено не се засича хамалски :)
Иначе към колегата, задал въпроса: 0,10-0,12 реални, т.е. качествен плетеняк, ти стигат. Слагаш и шок лидер 2,5-3пъти дължината на въдицата и си ти.
garfield_90 написа:....... Но в твоя случай, не е ерес във фидер риболова, да се ползва
Колега, защо пък да е ерес ползването на плетено с фидер? Напротив - при дребни и капризни риби или риболов на дистанция си е точнооооо на мястото. Знаеш ли кога с монофил на дистанция 55-60м примерно, ще ти отчете върха кълването на платика от 200гр или някоя бабка? :)
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Плетено за фидер

Мнение от garfield_90 »

bachoivo написа:
chirusa_bg написа:Някое 8 нишково, за да е гладко и да не шуми във водачите.
Сложи го на възможно най-меката въдица, за да намалиш късанията и откачанията.
Ако имаш проблем с оплитания на монтажа може да си ги направиш предварително на монофил или да ползваш монофилен шоклидер.
+1 от мен за мнението :) Едни 10 санта гъм спомагат за намаляване откачанията, докато се свикне, че с плетено не се засича хамалски :)
Иначе към колегата, задал въпроса: 0,10-0,12 реални, т.е. качествен плетеняк, ти стигат. Слагаш и шок лидер 2,5-3пъти дължината на въдицата и си ти.
garfield_90 написа:....... Но в твоя случай, не е ерес във фидер риболова, да се ползва
Колега, защо пък да е ерес ползването на плетено с фидер? Напротив - при дребни и капризни риби или риболов на дистанция си е точнооооо на мястото. Знаеш ли кога с монофил на дистанция 55-60м примерно, ще ти отчете върха кълването на платика от 200гр или някоя бабка? :)
Да де нали и аз това казвам, че в неговия случай ще върши работа, прочети ми целия коментар :)
А това 0.10-0.12 не е ли множко? Това отговаря на около 0.28-.030 монофил
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Плетено за фидер

Мнение от glmv »

Това е най-тънкото и меко влакно което съм ползвал: http://www.filstar.com/bg/%D0%9A%D0%BE% ... E.L8/3745/

Това е по дебело, но действително потъва, с много по малко усилия:
http://www.vidrax-fishing.com/shop/inde ... ct_id=4746

Лазера не шуми изобщо, постига се добра дистанция, образува корем и поне при мен се износва сравнително бързо. Спайдъра издава шум, не е чак скърцане, но има шум, износването му според мен също е бързо, потапя се в пъти по-лесно.
Използвал съм и други плетени влакна, но те не са ме впечатлили с нищо.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Плетено за фидер

Мнение от rap66 »

Един Gosen-W 4ply Green #0.6 - 0.132 е напълно достатъчен. Достатъчно безшумен при тоя размер, много износоустойчив и не старее с години. А и вероятността да го хвърлиш на кълбета още на първия риболов е голяма, ако пръчката и макарата се окажат неподходящи. Поне при мен така се получи навремето :D
Аватар
Fishing_Fan
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 654
Регистриран на: Сря Апр 28, 2004 11:07 am
Местоположение: Шумен

Re: Плетено за фидер

Мнение от Fishing_Fan »

А какъв трябва да е цвета на плетеното влакно при фидер риболова ?
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Плетено за фидер

Мнение от glmv »

Според мен няма значение. Не съм забелязал разлика в зелено и жълто влакно. Отделно ако ползваш шок лидер съвсем мисля че няма значение.
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Плетено за фидер

Мнение от bachoivo »

Fishing_Fan написа:А какъв трябва да е цвета на плетеното влакно при фидер риболова ?
Няма никакво значение. По простата причина , че на дълбонична 4-5м и нагоре е тъмно като в г*з :D
garfield_90 написа:Да де нали и аз това казвам, че в неговия случай ще върши работа, прочети ми целия коментар :)
Извинявай, не съм те разбрал нещо :)
garfield_90 написа:А това 0.10-0.12 не е ли множко? Това отговаря на около 0.28-.030 монофил
Говоря за дебелина, не за издръжливост на влакното. Вярно, че много от плетеняците са по-дебели от указаното /не че с монофила не е така/, но чак толкова не съм срещал, даже и при китайските ефтинджоси. Ама и затова написах "качествен плетеняк"
Обяснявам защо според мен 0,10-0,12 е подходящо: представи си че на язовира рибите се държат на 60-70м. За да ги достигнеш са ти необходими по- йекичка сопа, по-тежка хранилка, по-силово замятане, Всички тия фактори предразполагат за "сеене" на хранилки така да се каже ;) за чупене на клипсове и др. такива все хубави работи. Отделен е въпроса, че ако колегата за сефте ще лови с плетено, ще му трябва известно време и неопределен брой излети за да свикне с него.
Отделен e и въпроса, че ако ще риболовства на дистанции до 40м аз лично от плетено смисъл не виждам.
rap66 написа:Един Gosen-W 4ply Green #0.6 - 0.132 е напълно достатъчен. ......

Съгласен :)
Виж и това J-braid X4 - не съм го ползвал, но чета доста добри отзиви за него от фидеристи. Специално за фидер се представяло по-добре от 8нишковия си брат
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Плетено за фидер

Мнение от chirusa_bg »

Във сайта на Видракс има много плетени с намалени цени. Секция "разпродажба".
Нямам представа дали си струват, но не пречи да се прегледат.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”