Фидер линии и захранване на петното.

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
krasi_cska
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Вто Май 23, 2017 9:23 am

Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от krasi_cska »

Здравейте колеги, пиша тази тема да обобщим в една и всеки да сподели своя опит с линията (правилната в даден момент и избор в зависимост от водоема) и захранването на т.нар. петно на което ще ловим, защото се нагледах на какви ли не тактики - захранване с прашка, директно подаване на стръв още с първата кошницата ипрезамятане от 5-10 мин. и още какви ли не работи. Нека всеки напише своите виждания на нещата и как процедира при лъгането на рибоците.
Аз винаги си правя едно петно (с около 1 кг. (изключение правят студените месеци предпочитам по-малко захранка)) и след това чак почвам да ловя и имам доволни резултати.
Относно линията при капризни и трудни риби - метод фидер с къс повод.
В повечето случаи обаче ползвам патерностер или директно карабинката с вирбела върху основната линия.
paternoster_feeder_834496808.jpg
paternoster_feeder_834496808.jpg (10.39 KiB) Преглеждано 4589 пъти
Аватар
stridata
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 449
Регистриран на: Пет Фев 19, 2010 8:03 pm
Местоположение: София

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от stridata »

Захранване с хранилка за захранване или с обикновенна хранилка, зависи от случаят (сезона).
Монтажа в 99% от риболовите е подвижен патерностер с пресукано влакно на края на основното.
Можеш да извадиш човека от селото, но селото от човека НИКОГА!
Изображение
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от feedermania »

Монтажа ми е партерностер ако ловя с обикновена хранилка а ако ловя на хранилка с бял червей ползвам монтажа с множеството клупове. Не ползвам начално захранване ами презамятам през около 10-15мин и то си се натрупва достатъчно храна. Лично мое мнение.
Поздрави!
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от Garbolino »

Ползвам единствено и само монтаж с подвижна хранилка, без стопери, без допълнителни клупове за самозасичане, без противоусукващи тръбички. Супер семпло, за максимална чувствителност. Захранвам предварително с прашка с храна, която е само база или база с минимум добавки, овлажнена според дълбочината и течението - така, че да стигне до дъното без да се разпилее. По време на риболова също дохранвам с прашка, но този път с храната, с която зареждам хранилката.
Аватар
krasi_cska
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Вто Май 23, 2017 9:23 am

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от krasi_cska »

Garbolino написа:Ползвам единствено и само монтаж с подвижна хранилка, без стопери, без допълнителни клупове за самозасичане, без противоусукващи тръбички. Супер семпло, за максимална чувствителност. Захранвам предварително с прашка с храна, която е само база или база с минимум добавки, овлажнена според дълбочината и течението - така, че да стигне до дъното без да се разпилее. По време на риболова също дохранвам с прашка, но този път с храната, с която зареждам хранилката.
Колега и аз ползвам същия монтаж в много от случаит, по-интересно ми стана обаче за прашката- модел ако може и какви дистанции догонваш горе долу с нея.
Аватар
Garbolino
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 817
Регистриран на: Съб Ное 12, 2011 12:24 pm
Местоположение: София

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от Garbolino »

image.jpg
image.jpg (11.07 KiB) Преглеждано 4437 пъти
Смених няколко вида/марки прашки и сега ловя с прашка на Дренан - тази зелената с черните ластици. За средни по размер стиски работи много добре. Доволен съм. С нея без проблем си покривам максималната дистанция на пикера към 40 метра.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от chirusa_bg »

krasi_cska написа:Аз винаги си правя едно петно (с около 1 кг. (изключение правят студените месеци предпочитам по-малко захранка)) и след това чак почвам да ловя и имам доволни резултати.
Как го вкарваш този един килограм, с хранилката ли?


Аз обикновено вкарвам 2-3-4 кошници и слагам повода. След това първите презамятания по-често.
С прашката с правя петно само, ако съм за платики или на река. Задължително ползвам маркер, докато захранвам.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
krasi_cska
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Вто Май 23, 2017 9:23 am

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от krasi_cska »

chirusa_bg написа:
krasi_cska написа:Аз винаги си правя едно петно (с около 1 кг. (изключение правят студените месеци предпочитам по-малко захранка)) и след това чак почвам да ловя и имам доволни резултати.
Как го вкарваш този един килограм, с хранилката ли?


Аз обикновено вкарвам 2-3-4 кошници и слагам повода. След това първите презамятания по-често.
С прашката с правя петно само, ако съм за платики или на река. Задължително ползвам маркер, докато захранвам.
Захранвам със т.нар. стартови кошнички които са само голяма мрежа без утежнение (има варианти и с отежнение) и ползвам клипса за маркер на дистанцията и с другата кошничка няма никакъв проблем да си целя петното.
Ето и как изглеждат, не навсякъде ги има но вършат работа.
product_12055[1].jpg
product_12055[1].jpg (53.66 KiB) Преглеждано 4365 пъти
Аватар
bachoivo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 756
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе, по Реката
Обратна връзка:

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от bachoivo »

Вкарвам 7-8-10кошници на избраната дистанция в началото. Дистанцията посредством клипса или с ластик. Въпреки че след 4-5 замятания вече не ми е проблем да си ловя дистанцията и без маркер, но за всеки случай клипсовам. След това слагам вече повод, кука и стръв. Ритъмът на презамятане - в началото на 3-4мин., после 7-8, но никога не държа фидера във водата повече от 10мин. Това за затоврен водоем. На река е малко по-друга бира - течения, водовъртежи и т.н.
Монтажи - в зависимост мястото и условията.
- Как говориш, след като нямаш мозък? - попита Дороти.
- Не знам - каза Плашилото - но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят."
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от glmv »

Личното ми виждане е, че първо следва да сме наясно каква риба искаме да уловим,каква е дълбочината и какво е времето. При платика според мен е добре първоначално петното да е по голямо като площ. Това респективно означава и повече храна. За червеноперката считам, че по концентрираното петно при първоначално захранване е по добрия вариант. За шаран също така предпочитам малко по голямо петно, но не чак толкова колкото за платика. Относно дълбочината - колкото е по плитко толкова по малка кошница като обем използвам и по малко количество храна. Темпа на риболов в началото го определям според вида риба. При червеноперката започвам с до минута, при дребни платички около 2-3 минути, а при надежда за големи платики вече като за шаран може и над 10 минути. За каракудите нямам идея. Това е риба, която не разбирам какво иска и смятам пролетта и лятото да се опитам да разбера. Това време се отнася за топлото време. При студено времето го увеличавам. всички дадени стойности се отнасят за до първите 45 - 60 минути. След това според активността на рибата. Размера на кошницата също според мен има голяма роля. Относно първоначалното захранване ползвах хранилки за захранване, но нещо не ме грабват. Имам някакви предубеждения спрямо тях, може би и неоснователни. Предпочитам или с хранилката, с която ще ловя или малко по голяма.
За монтажа подвижен монтаж, тъй като ми е най-лесно. За всички видове риба, без червеноперка на пропадане и риболов при водорасли използвам без рамо. Основно ловя на плетено влакно и за това използвам гъм.
Не знам дали това ще е от полза на някого, но това е личното ми виждане, което може би ще претърпи еволюция.
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от ilkoks »

ползвам три вида линии-ако ходя за шаран на паткарник ползвам метод-флат или тройник,а на другите язовири за едра таранка и платика ползвам ин лайн монтаж,а ако искам нещо друго си правя несиматричен възел,като варирам с дължината на повода-понякога е достатъчен 30 см,а друг път стигам и над 1 метър,зависи от активността на рибата.Понеже се налага да хвърлям по навътре ,перво хвърлям маркерна плувка и после почва да храня,отначало десетина пъти само с по голяма кошничка и после поставям монтажа,като предварително клипсовам влакното и си набелязвам маркер на отсрещния бряг,а ако вятъра е по силен си оставям маркера-количеството и вида храна зависи от това каква риба търся,но това е разтегливо понятие.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от chirusa_bg »

krasi_cska написа:Захранвам със т.нар. стартови кошнички
Аз пък трудно ги замятам тях на нужната дистанция. Все така се случва, че ловя почти на пределната за въдицата дистанция и тези дебелаци трудно я достигат....
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
krasi_cska
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Вто Май 23, 2017 9:23 am

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от krasi_cska »

chirusa_bg написа:
krasi_cska написа:Захранвам със т.нар. стартови кошнички
Аз пък трудно ги замятам тях на нужната дистанция. Все така се случва, че ловя почти на пределната за въдицата дистанция и тези дебелаци трудно я достигат....
при тях колега, най-важното е да уцелиш точния размер, направиш ли го това никакви проблеми няма да имаш, купи 3-4 размера и виж с коя ти е най-удобно
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Фидер линии и захранване на петното.

Мнение от kikk4o »

Все се каня да си взема от тия кошнички за захранване, въпреки че и с другите се оформя лесно хранително петно. Според мен най-важно е да се подбере подходяща дистанция, правилно захранване на петното( задължително маркирам с клипса) и подходяща стръв за търсената риба. Отделно трябва да не се прекалява с подхранката тъй като може да има обратен ефект. Вида на подхранката също оказва голямо влияние върху крайния резултат, както и нейната подмяна по време на самия риболов може да доведе до спиране на кълването. Затова е желателно цялото количество подхранка да се приготвя наведнъж за деня.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”