Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от garfield_90 »

Здравейте колеги ! Някой може ли да ми каже, как най-точно да разбера колко е оптималното тегло на хранилката с храната за далечно замятане с фидер 3.90 120 гр акция? В момента съм с 2 такива фидера и ги ползвам като шарански пръчки за паткарници, със род под сигнализатори и.т.н но се налага да се лови на по-големи диснтанции. За сега използвам метод хранилки с тегло 50 гр + храната предполагам 10 до 20 гр , което ще рече че общото тегло идва около 70 гр. , което от своя страна ся явява около средата на дадената за пръчката акция. Предполагам че би трябвало това и да е оптималното тегло. С по тежки хранилки 60-70 гр не смея да напъна пръчките , защото теглото им с храната идва около 90-100 гр, а като се използва и силово хвърляне не знам как ще им се отрази. От друга страна имам и същите методчета по 20-30 гр, но пък самото им тегло е нодостатъчно за самозасичане на рибите. АКо намаля теглото на хранилките от 50 на 40 или 30 дали кастинга няма да е по-добър или обратно да ги увелича до 60-70 гр. ? Надявам се на съвети, ако ли не да взимам 1-2 кг от най-евтината захранка, да отивам на някоя локва и да почвам да мятам до спукване? Не ми се пробва тази интервенция по време на риболов заради ненужните плясъци и плашене на рибата, където смятам да ловя или в петната да другите колеги. Ако няма някаква формула или начин за изчисляване, смятам че ще е най-добре да отделя час два и да ходя да мятам, за да го установя.
Благодаря.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от rap66 »

Няколко тежести през 10 гр. от 50 до 120, и проби на вода. Броя обороти на макарата след изпъване на линията е достатъчно точен метод.
Фидера по начало не е пръчка за кастинг, с многото на брой водачи и мекия връх. Не знам как ги определят тия 120 гр, но между една шаранска пръчка 3.5 lb, която хвърля най добре тежести 90-110 гр, и фидер до 120 гр, разликата е огромна.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3644
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от dantho.mihov »

Тц, и фидера става за далечен кастинг, но си има съответните модели - широки водачи, вид на карбона и т.н.
Питащия колега сам е стигнал до точното заключение - най-добре работи бланката при изхвърляне около средата на теста на пръчката. При някои модели е малко над средния тест.
Онова, което не е обичайно при него е монтирането на род под сигнализатори. Фидера е въдица, която няма нужда от такъв индикатор за уловена риба освен ако не му е монтиран неправилен връх с тест примерно 5 унции.
Поздрави !
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от feedermania »

Колега аз смятам че хранилките са достатъчно тежки. Не смятам че е редно да се ползва тегло близко до оптималното когато гониш достанция защото фидера омеква и правиш силови замятания. Мисля че си направил подходящия избор но кастинга зависи и от макарата и влакното и пръчката и най вече от теб. Ако имаш съмнения отиди на някоя поляна и разбери коя хранилка си допада най много с твоите такъми. Отново казвам мисля че си направил добър избор за шараните и дистанцията. Аз лично понякога също си оставям фидера на сигнализатор защото просто не ми се внимава толкова много със следенето на върха особено когато ловя шарани и трябва повечко чакане. Ако може да споделиш монтажа захранката стръвта дистанцията и водоема на който ловиш на лс ще съм ти благодарен!
Поздрави!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от lozzy.68 »

Той Данчо,така и прави...поляна ,кошнички и после.....само гъби !!! :wink:Шегувам се разбира се ...!!!На теб ти трябва ХЕВИ фидер,доколкото схванах....Щом, ще се търси ШАРАН предимно !!! :wink: :drinkers:
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от garfield_90 »

dantho.mihov написа: Онова, което не е обичайно при него е монтирането на род под сигнализатори. Фидера е въдица, която няма нужда от такъв индикатор за уловена риба освен ако не му е монтиран неправилен връх с тест примерно 5 унции.
Поздрави !
Колега аз ги слагам на стойката, за да не стоя постоянно до тях и да мога като ида за риба да се наслаждавам на пририродата и почивката. Имам и шарански пръчки, но след няколко излета установих, че ми много по-голям кеф да вадя шарани между 3и 8 кг на фидера, отколкото на шарански пръчки. Просто тръпката е различна. Не наблягам на класическия фидер риболов, а на самия риболов с пръчки които ми доставят удоволствие от ваденето на едра риба :)
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от Jimi »

То, като не видиш как ти се сгъва половината фидер, си изпуснал 99 процента от емоцията. Слагай и мача на сигнализатор и ще ти е още по-голям кеф ваденето.
Аватар
garfield_90
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 402
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 9:26 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Оптимално тегло за далечен кастинг на фидер 3.90 120гр

Мнение от garfield_90 »

Това че ги слагам на стойка, не означава, че само така ловя. А и не искам мнение как да ловя, ако не забелязваш. Питането е съвсем различно. Ако нямаш какво да кажеш по темата си задръж коментарите за теб и си лови както на теб ти е кеф.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”