Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Модератор: Paublo_Eskobar

minix
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Юни 04, 2014 2:43 pm

Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от minix »

Здравейте отново.
Тази година съм решил да се насоча целенасочено към риболова на таранка(каракуда).
Обикновенно я ловя на разстояние около 20-30м като дълбочината варира от 1-2м до 5-7м. Бихте ли споделили кой монтаж и тактика ви е най-успешен за риболова на таранка? До сега винаги съм ловил с кошничка и повод около 50см, но се чудя дали метод фидера няма да е по успешен(не съм го практикувал до сега)
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от Gocev »

На зарибен метода успешно лови и каракуди.На река още не съм пробвал.
moonlord
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Пон Яну 25, 2016 4:00 pm

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от moonlord »

на река метода определено не лови. на зарибен гьол - инлайн пружина с една кука си работят перфектно както за каракуда, така и за шаран.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от rap66 »

Ако е в стояща вода, мач, директен, херабуна (щеката няма да я споменавам) може да е много по ефективен от фидер. Зависи от това дали реагират на храна, т.е. дали ще можеш да ги събереш или ще трябва да ги гониш

Аз също се подготвям за тях, и много ме впечатли следното : "сектори по 2 м., време 30 мин., първия с 238 риби.
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от Иво Вълов »

каракудата , не обича съпротивление.... как да ти го напиша.... просто начинът й на хранене е такъв, че усети ли и най малкото съпротивление плюе и нанай....
много меки върхове, не натегнат връх, даже може и леееек корем.... другият вариант е метод хранилка, но не трябва да има стопер отзад а да се движи свободно по линията...
Имаме си един водоем тук в Северозападна България Яз. Кула. Там пролетно време се ловят хубави каракуди ...
Когато ги ловя с метод хранилка, тогава не разчитам на върха да ми индикира кълването а на една проста клечка...
Поставям фидера право на пред изпъвам леко линията и между първият водач и макарата слагам някаква клечица която само да ми опъне влакното на долу... В момента, в който клечката тръгне на горе, засичам .... Ако сложиш въдицата на страни, рибата ще усети съпротивлението на върха ... , докато , ако въдицата сочи на пред, рибата не усеща съпротивление, ... Дет се вика, може да закачиш клечка , колкото кукоизвачдач, това е достатъчно тежка за да изпъне и достатъчно лека , че рибата да не усети ... изпробвано, работи !
Изображение
kikmanutd
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Юли 19, 2015 8:59 am

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от kikmanutd »

От моя опит мога да кажа че с най обикновен подвижен монтаж на яз.Леново съм хващал по 20кила каракуда. Като голяма част от каракудата взимаше още преди хранилката да стигне дъното при дълбочина около3м.На паткарник еднакво добре се ловят и на метод и на кошница . Успех.
Аватар
deepah
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Юли 24, 2017 6:24 pm

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от deepah »

Иво Вълов написа:каракудата , не обича съпротивление.... как да ти го напиша.... просто начинът й на хранене е такъв, че усети ли и най малкото съпротивление плюе и нанай....
много меки върхове, не натегнат връх, даже може и леееек корем.... другият вариант е метод хранилка, но не трябва да има стопер отзад а да се движи свободно по линията...
Имаме си един водоем тук в Северозападна България Яз. Кула. Там пролетно време се ловят хубави каракуди ...
Когато ги ловя с метод хранилка, тогава не разчитам на върха да ми индикира кълването а на една проста клечка...
Поставям фидера право на пред изпъвам леко линията и между първият водач и макарата слагам някаква клечица която само да ми опъне влакното на долу... В момента, в който клечката тръгне на горе, засичам .... Ако сложиш въдицата на страни, рибата ще усети съпротивлението на върха ... , докато , ако въдицата сочи на пред, рибата не усеща съпротивление, ... Дет се вика, може да закачиш клечка , колкото кукоизвачдач, това е достатъчно тежка за да изпъне и достатъчно лека , че рибата да не усети ... изпробвано, работи !
Много полезен коментар, който ще го изпробвам това лято! Аз досега все натегах върха , за да ми изпъва линията!
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от icefire »

deepah написа: Сря Юни 06, 2018 2:32 pm
Иво Вълов написа:каракудата , не обича съпротивление.... как да ти го напиша.... просто начинът й на хранене е такъв, че усети ли и най малкото съпротивление плюе и нанай....
много меки върхове, не натегнат връх, даже може и леееек корем.... другият вариант е метод хранилка, но не трябва да има стопер отзад а да се движи свободно по линията...
Имаме си един водоем тук в Северозападна България Яз. Кула. Там пролетно време се ловят хубави каракуди ...
Когато ги ловя с метод хранилка, тогава не разчитам на върха да ми индикира кълването а на една проста клечка...
Поставям фидера право на пред изпъвам леко линията и между първият водач и макарата слагам някаква клечица която само да ми опъне влакното на долу... В момента, в който клечката тръгне на горе, засичам .... Ако сложиш въдицата на страни, рибата ще усети съпротивлението на върха ... , докато , ако въдицата сочи на пред, рибата не усеща съпротивление, ... Дет се вика, може да закачиш клечка , колкото кукоизвачдач, това е достатъчно тежка за да изпъне и достатъчно лека , че рибата да не усети ... изпробвано, работи !
Много полезен коментар, който ще го изпробвам това лято! Аз досега все натегах върха , за да ми изпъва линията!
Нали разбирате , че това са абсолютни глупости .... Няма никакъв по-специален монтаж за каракуда ... Има монтажи които си работят , когато рибата се храни с охота и взима смело..... и монтажи когато рибата е плаха и взима вяло ... Каракудата не обичала съпротивление - то никоя риба не обича ..
И какви са тези глупости с разни клечки !??? На фидер въдицата си има върхове за тази работа ... в случая избираш подходящият ! (като не винаги решението е най-мекият връх) ... за това с : "лекият корем" да не говориме ...
Та така ... когато си с някой стъклокомпозитен колец вместо фидер въдица - тези ТРИКОВЕ с разни клечки , кореми и стирупорчета .. шпионки и звънци-ВЪРВЯТ ...
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3642
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от dantho.mihov »

icefire написа: Чет Авг 11, 2022 7:01 pm ...
Той, Ивчо Вълов вече се поправи. Еволюира. :D Дори и на фидер състезания ходи и това си мнение днес по друг начин би го описал.. :D
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от icefire »

dantho.mihov написа: Пет Авг 12, 2022 1:47 pm
icefire написа: Чет Авг 11, 2022 7:01 pm ...
Той, Ивчо Вълов вече се поправи. Еволюира. :D Дори и на фидер състезания ходи и това си мнение днес по друг начин би го описал.. :D
+1
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от kikk4o »

Много полезен коментар, който ще го изпробвам това лято! Аз досега все натегах върха , за да ми изпъва линията!
[/quote]

Каракудата колега, колкото и странно да звучи е една от най-хитрите риби (особено големите) и трудни за риболов с фидер. Тя опипва подозрително стръвта преди да я поеме и усети ли нещо нередно плюе и не кълве. Желателно е да използваш мек ненатегнат връх, който да отчита тия леки почуквания. Желателно е също да ловиш на придърпване или леко да нарягаш и отпускаш върха. Важно също е и да напипаш начина на презентация на стръвта.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от icefire »

пак се започна ... :)
Дерзайте .. има нужда да е смешно :)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3642
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от dantho.mihov »

icefire написа: Нед Окт 02, 2022 9:18 am .. има нужда да е смешно :)
И на мен ми стана смешно.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Успешен монтаж за риболов на таранка(каракуда)

Мнение от icefire »

dantho.mihov написа: Нед Окт 02, 2022 12:25 pm
icefire написа: Нед Окт 02, 2022 9:18 am .. има нужда да е смешно :)
И на мен ми стана смешно.

:)
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”