Отброяване на време при фидер риболов

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1126
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от rap66 »

Един пита, но да попитам и аз. Докато не кълве, всичко е наред, внасяме храна като по часовник. Обаче ако някоя риба реши да се хване по средата на времевия интетвал, кво правим? Чакаме да изписка алармата, за да метнем отново, пренастройваме часовника.... Един часовник като на шахматистите май ще е най удачен :roll:
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от chirusa_bg »

Стига бе, голям смях.
Колегата пита за помощно средство. Не виждам нищо лошо да си помогнеш с нещо допълнително.
Понякога, когато няма риба, е трудно да запазиш ритъм за дълъг период от време.
Аз на всяко състезание си слагам на предната греда електронен часовник. Няма да гадая по слънцето, колко е часа я :)
Сега си свалих и приложението за телефона. Няма да ми навреди на всеки 15 минути нещо да ми казва "бип" в джоба. Много по-лесно ще си следя ритъма на риболов, колко време съм прекарал на даденото петно и тн.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Иво Вълов »

Един съвет , вместо да купуваш таймери и простотии, просто брой на ум .... Аз така процедирам. До 100-до 200 колкото е нужно, по този начин най добре ще си нагласиш риболова ....
Пример
Захранваш, , от начало нема смисъл да чакаш много много ... едва дали си хвърлил в меката на рибите :) през минутка презамяташ .. дватрийсе кошняка, ако през тая минутка ти кълве, тогава почваш да броиш на ум, от момента в който падне кошницата на дъното . Кълве ти на 37 . броиш нормално, не се опитваш да гониш секундомер, нито да бързаш ... нормално броене ... вадиш, презамяташ и пак броиш , кълве ти на 42 ....
вадиш, зареждаш, сменяш стръв, замяташ, пшада кошницата на дъното и пак почваш да броиш, кълве ти на 35 ....
Това, какво ти говори ?
Друг пример , мяташ изпъваш и бройш до 120, няма кълване, презамяташ, бройш до 150 , няма кълване , броиш до 200 и на 189 получаваш първите препипвания ....
Това какво ти говори ?
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от butnik »

От всичките съвети,които се дадоха си правя извод,че ходите да пиете бира и приложенията за отброяване са, да ви подсетят за повода, поради който се наслаждавате на питието.Зимата май провлачва дълго краката си,ай Наздраве !Колега,искал помощ за това -онова,не усетиш ли сам ритъма и ЕКГ не може да ти помогне.Хубав ден,поне моя е вече такъв :D
Вълов,забравих те бе човек :lol: :lol: :lol:
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Иво Вълов »

Здрасти бат Ице :) кво става по Дойчланд ? Дано е навало снежец и там,че линалата година с това безводие, риболова по Дунав беше ад .
Относно колегата, не всички имат таланта да ловят риба ... Това е като с рисуването, едни правят идеалният кръг от пръв път , други им е нужно време да се научат как да държат молива първо.... Ппич
Изображение
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от chirusa_bg »

Ивка, ти 15-20 минути знаеш ли колко броене са?
Кое викаш идваше викаш след един милион :lol:
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Иво Вълов
фен клуб-скобар
Мнения: 600
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:53 pm
Местоположение: Видин

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Иво Вълов »

Тук мисля, че трябва да направя едно пояснение ....
Аз, за себе си съм достигнал до убеждението, че при риболов на по големи риби, си иска чакане .... Тук не пиша за шарани и амури, по скоро Каракуди, платики... масовата плевелна риба, която се гони из водоемите ...
Идеята е да влезем в правилният ритъм... аз лично не смятам, че съм достигнал такова високо спортно майсторство, че да вкарам рибите в ритъма , който аз искам... :)
Броенето го практикувам , при дребни риби, дребни разбирайте бабушки и скимъри ...
В състезателният риболов, координацията и ритъма са много важни, да не кажа фундаментални ...
Наистина, нещата са доста относителни.... има няколко фактора с които човек трябва да се съобрази...
Аз мисля така. Отивам на водоема, моята цел е Едрата платика .... бъркам там храната, мятам 5 кошници и глася и чакам.... кво чакам, да ми удари.... и си чакам и през 10 минути вкарвам по 30 грама храна, като се надявам, че тея 30 грама в следващите 10 минутки ще ми докарат риба, която ще се задържи на моето петно.... петно ще го сложа в кавички .... какво петно имам аз ако презамятам през 10 минутки.... другият вариант е да имам некъв супер късмет и просто платиките да са там... тогава ги почвам, първа втора трета, викам си , ритъма е правилен всичко е ок, и изведнъж тая риба си бие шшута ....
Аз лично, все още не съм бил на български водоем, дето се ловят платики и каракуди по над 600-700 гр. гол за гол. Ако има такъв, моля да ме извините, но аз пиша на база своят опит от риболова тук в северозапада.... Рибите са на приливи и отливи, и когато тръгнат, моята цел е когато се завърнат да има нещо там долу, което да ги задържи по дълго време....
Хах, спомням си с едно приятелче, ходихме на Шипоченският залив за платики... хора.. толкова захранка вкарахме..... огромно количество... навъртяхме платики, ловим ги, платички хайде 300-500 гр.. изведнъж платиката изчезва... момчето, прави половин кофа стиски с храна и почва да стреля с прашката... след 10 минутки риболова продължава.... не си спомням , но имахме общ улов от около 100-на риби.... рибата кълве, стандартно 3 4 минутка и върха тръгва към водата...
Момчета сложно е.... за това казвам ,че трябва да се нагласим според рибите.... те сами показват какво искат, чакане или по често презамятане... но не си спомням случай, в който да съм ловил риби над 500 гр и да съм чакал по малко от 5-7 минути и не си спомням случай, в който да ловя дребни риби и да съм чакал повече от 2 минутки....
аз лично смятам, че когато трябва да се чака, на рибата и е през аналната перка ти дали мяташ през 10 минутки или през 14 ..... тя няма часовник, да отброява ти кога точно ще метнеш във водата поредната порция храна....
Изображение
Аватар
Gocev
новобранец
новобранец
Мнения: 60
Регистриран на: Сря Сеп 20, 2017 8:44 pm

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Gocev »

Взимаш си един пясъчен часовник от сувенирния магазин, проверяваш на колко минути свършва, закачаш го някъде отпред и си го въртиш на всяко хвърляне. :fishing1:
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Slavi_82 »

След 2-рата страница писане Иво го каза точно и ясно тва което казах и аз.
Рибата и честотата на кълването определят ритъма на ловене а не Вие,
много важен фактор е и часовото време за риболов ако в 8:00 имате гол след гол , то едва ли към 12:00 ефекта
ще е същия ако ще и право хоро да играете на гьола :) Рибата си е там просто промяната в поведението
трябва смените ритъма на хранене,стръв, дори и петното ако рибата не е активна на това място.
Затова пак ще кажа тва което и Иво каза рибата е там но тя часовник няма, ако се храни активно на нея
не и пука дали има 5 кошнички или 5 кила на петното, минава пасажа обира всичко, хващате няколко риби
и после се надявате рибите да не са ви обрали всичко по дъното.
Тайминга е много важен с цел да се дохранва петното но не и да се прехранва иначе се получава
обратния ефект рибата е прехранена от много храна, не е чак толкова активна колкото на всички нас ни се
иска да е винаги, просто хващате няколко бързи риби и после риболова става труден и едно голямо надлъгване
с рибата. Затова ползвам часовник, и през 5 и през 2 мин да замятам и нещо да ме подсеща рибата не е ли
там или не се ли храни ефекта е нулев . Аз лично сам определям колко често да храня,по лична преценка
и по поведението на рибите. Може би не винаги съм прав, но е важно човек да създаде усет за тайминг и
честота на храненето :)
nikiil
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Яну 23, 2008 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от nikiil »

Ако се върнем към темата, която приятелите ми – разбирачи оспамиха (поздрави и най-добри чувства, събраха се най-сетне, от единия очаквам дори да се извини!), ще кажа аз какво ползвам, може да е полезно на някой.....

1. Не ползвам смартфона – ръцете ми са винаги или в захранка, или в слуз, или в сълзи и сополи, че не кълве. Не е гот да си правиш телефона на нищо, пипайки го през 2, 3, 5 мин. с тези ръце.

2. Не ползвам кухненски таймери – Бягам надалеч от хората, за да остана на тихо... Случва се някой от отстрещния бряг да извади микрофона или силния акумулатор, и тогава настава ад. Защо сам да си причинявам същото, държейки до мен с часове бръмчащото малко чудо???? Аз поне беззвучен таймер на пружина не съм виждал.

3. Първо ползвах това (точно този модел) – струва левче в Англия, вече година не се е скапало, не бръмчи, не вдига шум;
https://balkan.auction/bg/auction/29747 ... 0%BE%D0%BD

4. Сега си взех това – китайците го продават пак по левче (използва се да си научиш децата да си мият зъбите), има за 1,2,3,4,5,10,20 минути, пластмасов е (трудно чуплив) и трябва просто да го обърнеш. Грешката на моя е 10 сек. на 5 мин.
https://ru.aliexpress.com/item/2-hourgl ... autifyAB=0

И накрая – отговор на друг въпрос от темата – когато съвсем случайно ми клъвне риба по средата на отчитането, след като приключа с нея просто нулирам брояча и пак го стартирам (или обръщам пясъчния часовник). Не става само с отброяване на интервали без нулиране!
Slavi_82
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 427
Регистриран на: Нед Юни 27, 2010 3:48 pm

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от Slavi_82 »

Ако ти кажа колко багаж ми се събира само ми е до пясъчни часовници :D
nikiil
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Яну 23, 2008 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от nikiil »

Slavi_82 написа:Ако ти кажа колко багаж ми се събира само ми е до пясъчни часовници :D
Как успяваш да напишеш едновременно хем глупост, хем безсмислица???
Уважавай малко труда на хората, не трупай постове!

Защо е нужно да ти отговарям, че часовникът тежи 5 грама??
Защо е нужно да ти отговарям, че ти преди 6 часа написа, че вече не мъкнеш багаж, защото не си шаранджия?

Спри се малко!
"Мълчанието е злато".
Опитай да не пишеш нищо само 2 часа....
Преди мен съсипа смисления пост на Вълов с безкрайно и безмислено словоизлияние, сега моя.....
Честно ти казвам (всички сме от СФ), накрая някой ще си направи труда да те открие и да ти извие врата...
Ти си лайно наполовина на годините ми и макс на четвърт от опита ми с фидер, спри се!
nikiil
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Яну 23, 2008 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от nikiil »

IMG_20180303_033600.jpg
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от butnik »

Иво Вълов написа:Здрасти бат Ице :) кво става по Дойчланд ? Дано е навало снежец и там,че линалата година с това безводие, риболова по Дунав беше ад .
Относно колегата, не всички имат таланта да ловят риба ... Това е като с рисуването, едни правят идеалният кръг от пръв път , други им е нужно време да се научат как да държат молива първо.... Ппич
Снегът около нас ни подминава,не се задържа повече от половин ден,нивата са високи,чакам скоро лично да се уверя.
Относно темата,според мен ангажиране с каквото и да е измервателно приспособление е излишно,но това не означава,че някой не може да го използва,носете си ако щете и часовници с кукувички .Ритъмът и подаването го диктуват рибите,не измервателният уред.Темата е мноооооого обширна.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Отброяване на време при фидер риболов

Мнение от lozzy.68 »

Най-накрая,нещо смислено!!! :wink: Честит Празник на Всички Вас! и Наслука!!! :fishing5:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”