мачовите влакна

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

мачовите влакна

Мнение от butnik »

На пазара вече има голямо разнообразие от такива специализирани влакна.Преди години ние не познавахме тези влакна,тъй като избора изобщо на влакна беше ограничен до соц.производството им.С какво се характеризират тези мачови влакна-потъване-това е една от характеристиките ,които ги различават от другите.По-голямата плътност и специалното покритие ги прави по-лесно потъващи.След замятане,с два-три оборота на макарата и потапяне на върха,влакното лесно се "скрива"под вода.Колкото по-лесно потъва,толкова по-малко обороти правим с дръжката.Влакното изисква след няколко излета да се почиства,понеже се замърсява и омазнява,което допринася и за по-труднотео му потъване.Какво да направим за да го почистим,развиваме влакното от шпулата,топим едно парцалче в сапунен разтвор с хладка вода и навивайки го отново на шпулата го прекарваме през парцалчето.Другия начин е със специализираните спрейове за мачови влакна.Другото с което се характеризират е слабата разтегливост,заради дистанциите на които се лови,с ниската разтегливост се засича и по-сигурно.А при риболова на фидер се препоръчва да се ползва и плетено влакно,което е с нулева разтегливост.-Тъмния цвят-всички влакна са с по-тъмен цвят,което допринася и за лесното им маркиране,за хвърляне на една и съща дистанция.Размера на влакната ,които е необходимо да използвате са от 0.12-до 0.20.Те са с прилични данни относно издръжливоста им от към кг.3кг-4.500кг,това е напълно достатъчно,ако ловите правилно и с подходящите въдици и макари.Влакното старееи при интензивен риболов ,понякога се налага през сезона да се подменя по-няколко пъти,особено ако е било по-дълго изложено на слънце.След риболов е добре,да се отрежат два метра от влакното,там където са били съчмите и натоварването и амортизирането ,където е било по-голямо.Може да съм пропуснал нещо,но вие ще допълните тези пропуски.Надявам се да съм бил полезен с тия неща,които риболовците са длъжни да знаят.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
saksi
фен клуб-скобар
Мнения: 2656
Регистриран на: Нед Юни 12, 2005 8:34 pm
Местоположение: Божурище

Re: мачовите влакна

Мнение от saksi »

Добра и полезна лекция.
Имам един въпрос.
Понеже не знам английски и продавачите в магазина може да ме работят както си искат ,казвайки ми ,че това е потъващо влакно.
Та ,какво трябва да пише на ролката на потъващо влакно..
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: мачовите влакна

Мнение от Бачо Илия »

saksi написа:Добра и полезна лекция.
Имам един въпрос.
Понеже не знам английски и продавачите в магазина може да ме работят както си искат ,казвайки ми ,че това е потъващо влакно.
Та ,какво трябва да пише на ролката на потъващо влакно..
"Sinking" :

8) 8) 8)
Изображение
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: мачовите влакна

Мнение от dunavski »

обикновенно пише "match sinking" или "special sinking" и обикновено има британско знаме
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: мачовите влакна

Мнение от butnik »

Тубертини-Спешъл Инглиш,Сарфикс, а ми похвалиха на Сенсас потъващото,но не мога да дам лични впечатление за него.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
BZI
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1039
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 10:02 pm
Местоположение: Богомил Иринчев - Пловдив

Re: мачовите влакна

Мнение от BZI »

Браунинг- Мач, Колмик - Рейс...............
Изображение Пазете природата чиста !!!!
Аватар
CAVERN
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 6:24 pm
Местоположение: St.Zagora

Re: мачовите влакна

Мнение от CAVERN »

Tubertini AFFONDANTE......
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: мачовите влакна

Мнение от butnik »

CAVERN написа:Tubertini AFFONDANTE......
Да това го забравих и от него съм, доволен.Колмика нещо не ми държи на възел,иначе потъва добре.Но който както е свикнал.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
golden
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 277
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2007 11:48 am
Местоположение: Jivko Jekov- Provadia

Re: мачовите влакна

Мнение от golden »

Максима е най-предпочитаното от мен влакно,но е трудно за намиране вече!
Hobby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:28 pm

Re: мачовите влакна

Мнение от Hobby »

Мойте фаворити са няколко и като, че ли, от Tubertini AFFONDANTE, съм най-доволен. Много доволен съм и от едно по-рядко срещано влакно - Фалкон на Рон Томпсън. Много, много добро влакно. Всъщност защото спря вноса му открих Афонданте-то. Казват, че Максима Хамелеон е също много добро влакно, но лични наблюдения нямам. Сега за този сезон съм си взел (всъщност ми подариха, (изпросих го... )Select Match на CLIMAX. Пробвал съм техни флуор карбонови влакна и реших да пробвам с това влакно за мача. Даже бях решил да пробвам с чист флуорокарбон но после заложих на влакно с ФК покритие и с чист ФК за поводи.
Впечатленията ми за влакното на Браунинг, това с Боб Нъд на етикета, е че малко бързо старее, но това не е много меродавно мнение.
Ако пък и кълве... Още по-добре!
BZI
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1039
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 10:02 pm
Местоположение: Богомил Иринчев - Пловдив

Re: мачовите влакна

Мнение от BZI »

Впечатленията ми за влакното на Браунинг, това с Боб Нъд на етикета, е че малко бързо старее, но това не е много меродавно мнение
,

Един сезон максимум, но като се замисля аз всеки сезон си сменям влакакното.......засега Рейса на Колмик като че ли най добре се държи, но един сезон..
Изображение Пазете природата чиста !!!!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: мачовите влакна

Мнение от butnik »

Даже и някои не могат да изкарат и един сезон.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: мачовите влакна

Мнение от dunavski »

аз от около година ползвам Трабуко СинкингИзображение доволен съм от нея
оня ден си купих на Колмик валкното Изображение още не съм го ползвал чакам да си купя новата макара и тогава ще го сложа :mrgreen: :mrgreen:
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
CAVERN
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 263
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 6:24 pm
Местоположение: St.Zagora

Re: мачовите влакна

Мнение от CAVERN »

Браунинг, това с Боб Нъд на етикета ako e стояло 1 година в магазина, не става за нишо! Личен опит!
Hobby
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 284
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:28 pm

Re: мачовите влакна

Мнение от Hobby »

dunavski написа:оня ден си купих на Колмик валкното.още не съм го ползвал чакам да си купя новата макара и тогава ще го сложа :mrgreen: :mrgreen:
Абе ти хубаво ще го сложиш, ама къде ще го пробваш по това време на годината? Май ще трябва да се въоръжим с търпение до към закриването на сезона,а? :)
Ако пък и кълве... Още по-добре!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”