Монтаж с два вирбела ?!

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Mortimar
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Юли 28, 2010 3:37 pm

Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от Mortimar »

Интересуват ме мненията Ви за следният монтаж, повод с кукичка, вирбел, утежнение, вирбел и плувка?
Интересува ме предимно за и против двата вирбела повода, утежнението и плувката да се решават на място. Това ме интересува с цел при смяна от риболова от риболов на река и след това риболов на море или язовир да не махам всеки път утежнението и плувка, да сменям от вторият вирбел.
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от stich »

Ползвай,ползвай.Много си е добре.Имаш си готово утежнение на което можеш да сменяш и повода с куката и вида плувка със същия грамаж. :drinkers:
Изображение
Аватар
mikej
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1675
Регистриран на: Пет Май 14, 2010 7:00 am
Местоположение: София

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от mikej »

На мача ползвам линия с 2 вирбела и не съм имал проблеми до сега
То не кълве, ама ние си ловиме
Хвани пусни-не бъди МЕСАР
А бе нещо не калват.... да бе само си смучат
Кое си е- си е
Изображение
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от ExTaZzY »

И Аз ползвам монтажа с двата вирбела за мач,ако съчеташ диеметрите на влакното да е градивно от повода нагоре няма да имаш проблем с възлите както казва колегата по-горе,просто като правиш линията направи следното ако основното ти е 0,18 направи утежнението с 0,16 а повода вече може да варира според рибите НО НЕ да е с диаметър 0,16 може 0,14 ,0,12....
Изображение
Без риболов няма любов !
djidjo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 11:45 pm
Местоположение: Herzogenrath

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от djidjo »

Гледах един филм по Хоби тв.Ивайло Христов обесняваше монтаж с два вирбела само,че влакното между двата вирбела беше по дебело примерно 0.25 а основното 0.18.Г-н Христов го обясни с това,че по дебелото възпрепятства оплитанията по време на хвърляне.Миналата 2010 лових само по този начин и смело мога да твърдя,че не съм имал никакви проблеми.
Аватар
lastika
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:00 pm
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от lastika »

Така наистина е по добре-Между вирбелите или по дебело или поне като основното.По този начин освен че се намаляват оплитанията,се намалява и нараняването на кордата от местенето и поставянето на съчмите.А най хубавото на двата вирбела е че монтажа се маха и се навива на совалка и чака следващия риболов :D
Калин Запрянов
COLMIC BULGARIA
Аватар
lfc_boy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 684
Регистриран на: Чет Май 01, 2008 11:38 pm
Местоположение: Русе

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от lfc_boy »

0.25-0.28 mm. fluoro carbon е най-добре.По твърдо е от монофила и се вижда по-малко от рибите :D
Above us only sky
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от topsoft »

От майсторски риболов препоръчват влакното между двата вирбела да е по-дебело - 0.25, даже флорокарбон, така се намаляват до минимум оплитанията
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от ExTaZzY »

lfc_boy написа:0.25-0.28 mm. fluoro carbon е най-добре.По твърдо е от монофила и се вижда по-малко от рибите :D
Флоро карбон само за поводи,виж монофил с флорокарбонно покритие е друго нещо.От скромния ми опит с флоро карбона разбрах няма ли найлон в него за нещо различно от повод не става !
Изображение
Без риболов няма любов !
Аватар
lfc_boy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 684
Регистриран на: Чет Май 01, 2008 11:38 pm
Местоположение: Русе

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от lfc_boy »

От пробване глава не боли са казали хората :D
Above us only sky
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от INCUBUS »

Признавам си,че направо преписах от обясненията на оня пич -Ивайло Христов,та и аз си направих 6-7 парчета с два вирбела от двете страни,с утежнения върху тях от 4 до 15 грама за различни ваглери,върху флуоркарбон 0,21 при основно "Тубертини Афонданте"0,16 за мача.Ами,колкото и да съм кьопав при замятанията,просто нямаше никакви оплитания на такъма :)Държа си ги навити на малки мотовилки,в една цилиндрична кутийка от скъп парфюм :oops:
Аватар
CrossFire
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1128
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:38 pm
Местоположение: Митака - Асеновград

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от CrossFire »

Недостатък на така построената линия е, че ако лежим с дропер на дъното, при евентуална закачка на същия ще ни доведе до вероятна загуба на цялата линия + плувката, която при мачовия риболов не е никак евтина. Аз винаги поставям по тънко влакно от основното между вирбелите.
Дали имам оплитания? Понякога за целодневен риболов по 1-2 оплитания, а понякога нямам нито едно. При насрещен вятър нещата стоят малко по-различно.
Като цяло предпочитам да се преборя с някой възел или да заменя за минутка монтажа с друг - готов от совалка, отколкото да загубя ваглер за 15 лева.
Всеки сам си преценява! :)

ПП: Варианта с ФК с по-голям диаметър от основното между вирбелите е приемлив, ако реалния тест на скъсване е в полза на основното, т.е. ФК да се къса по-лесно.
Изображение
djidjo
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 239
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 11:45 pm
Местоположение: Herzogenrath

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от djidjo »

Недостатък на така построената линия е, че ако лежим с дропер на дъното, при евентуална закачка на същия ще ни доведе до вероятна загуба на цялата линия + плувката
Това е чиста истина.За миналата година имам два много готини слайдера в небитието.Точно за това не исползвам същия метод на река.
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от ExTaZzY »

След преразглеждане на мненията за употребата на ФК за монтаж на оловата върху него открих много не толкова смилени неща.Първо ФК е изготвен само и единствено за поводи,поради факта че увеличава кълванетата на капризните риби,друг фактор за да го сложиш на различно място от повода трябва да се съобрази и това че ФК е по-слаб с 20% или повече от обикновения монофил,можеби заради това са ви препоръчали да ползвате 0.20/0.25 ФК,а друг недостатък е,че поради твърдостта си флоро карбона не държи много на възел и мисля,че не е подходящ за такъв монтаж където се местят съчми и се правят 2 съзела на разтояние метър,другото е че се сплесква при преместването на съчмите което означава че веднага отсалбва с 20+%.Следващия недостатък е,че не виждам релана причина да сложеш монофилен повод лъщящ от 1000 километра под водата и безцветен лидер на съчмите който тъка или иначе рибата забелязва тръдно под водата.
Извода които си правя е може да вземете влакно препоръчано от производителя за фидер или дъно с малки диаметри и да го ползвате за този монаж,тези влакна са винаги в по-тъмен цвят или подобен на водата и са много абразиво устойчиви което ги прави подходящи за постоянно преместване на съчми по тях,трето предимство направени са да издържат големи натоварвания на възлите което ги прави с още един + по-напред от ФК.
Изображение
Без риболов няма любов !
Аватар
ExTaZzY
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1750
Регистриран на: Пон Апр 23, 2007 8:58 pm
Местоположение: гр.Пловдив
Обратна връзка:

Re: Монтаж с два вирбела ?!

Мнение от ExTaZzY »

Забравих да допълня ако искате да не губите ваглери вобавете си един силиконов стопер между ваглера и вирбела тъка ако се скъса линията на възела стопера ще ви помогне да извадите бавно ваглера.
Изображение
Без риболов няма любов !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”