Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
freako
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 10:48 am
Местоположение: Видин

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от freako »

Да попитам няколко новобрански въпроса. Ще използвам горната рисунка с монтажа на vladk0oo
1. Ако имам ваглер 10 грама със сонда колко грама трябва да се мери дълбочина?
2. От какво зависи разстоянието между горния стопер и долния? В случая ако дълбочината е 4 метра, то между основното му отежнение дето е на дъното и почти върха на ваглера трябва да са 4 метра, така ли? Т.е. горния стопер е на 4 м минус дължината на ваглера. Ами долния на колко е?
3. Основното утрежнение ако е от различни съчми, кои се слагат към куката, по-малките или по-големите или все тая?
4. Микро-вирбела за повода кой номер да е?
5. Колко дълъг да е повода, щото 20 санта май е къс?
Мераклия да се научи на мач-риболов :fishing9:
Аватар
М. Сталев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 5:00 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от М. Сталев »

http://www.fishblog.info/images/rp/radugin_match_2.jpg" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow

Това е най универсалния монтаж на мач,в случая е даден с фиксиран ваглер и със стопер възли ако искаш монтажа да ти е подвижен.За сонда може да използваш и по голяма съчма олово от 1.5-2 гр .Микровирбела да е с големина от 20-24 номер при всеки производител са различни като големини но в този диапазон гледай да са.Относно дължината на повода при риболов на шаран ,каракуда,платика се слагат по дълги поводи от порядъка на 30-40 см,за по дребни риби от рода на бабушките,червеноперки и тоя род 20 см са идеални.Има и много други вариации на монтажи предвид дълбочина ,дрейф и т.н ,но за начало се научи да ловиш с този!
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от Венелин Радушев »

freako написа:Да попитам няколко новобрански въпроса. Ще използвам горната рисунка с монтажа на vladk0oo
1. Ако имам ваглер 10 грама със сонда колко грама трябва да се мери дълбочина?
2. От какво зависи разстоянието между горния стопер и долния? В случая ако дълбочината е 4 метра, то между основното му отежнение дето е на дъното и почти върха на ваглера трябва да са 4 метра, така ли? Т.е. горния стопер е на 4 м минус дължината на ваглера. Ами долния на колко е?
3. Основното утрежнение ако е от различни съчми, кои се слагат към куката, по-малките или по-големите или все тая?
4. Микро-вирбела за повода кой номер да е?
5. Колко дълъг да е повода, щото 20 санта май е къс?
1 - Утежняваш си ваглера, да е ОК за риболова, махаш 1-2 дропера /може и без да ги махаш/, за да виждаш по- отчетливо когато "сондата" легне на дъното, вместо сонда ползваш голяма сачма 2 грама примерно /трябва да е достатъчно за да ти удави ваглера/. Когато намериш реалната дълбочина - махаш "сондата" от куката, връщаш дроперите обратно на мястото и това е. Основното утежнение НИКОГА не ти лежи на дъното, в противен случай ловиш на дъно, нищо общо с мачов риболов.
2 - първо този монтаж с стоперите е..... както и да е. Горният стопер /кви стопери...ползват се възли/, та горният възел ти спира ваглера и определя дълбочината, на която ловиш. Ако искаш куката да ти е на 4 метра под повърхността, вдигаш горният възел на 4 метра от нея... Това мерене на разтоянието на стопера от куката...по-добре не.
Мериш си реалната дълбочина, можеш да я маркираш на влакното /ако не е много тъмно на цвят/, оттам насетне ти си решеваш дали да увеличиш дълбочината, примерно с 20 сантима и да полегнеш с повода на дъното /местиш стоп възела 20 санта нагоре/, или да преместиш стоп възела надолу Х сантиметра надолу и да ловиш Х сантиметра над дъното.
Ролята на долният стопер е да отделя ваглера от утежнението, когато замяташ.... с цел да намали оплитанията ти, което е глупаво да се прави точно по този начин, но пък е още по глупаво да отговаряш на въпрос, който не ти е бил задаван, така че все едно....
3- Сачмите се редят в намаляваща прогресия от посока ваглера, към куката. С думи прости големите са горе и намаляват надолу към куката
4- Възможно най малък вирбел, двоен или троен, не следя размерите им :oops: , избирам си ги визуално.
5- Дължината на повода варира, няма еднозначен отговор на този въпрос, най често ловя с поводи между 25 и 40 сантиметра но при нужда ще сложа и доста по-къс. Зависи от конкретният риболов, какви риби ловиш, колко са активни. Най общо казано ако имаш фитки - удължи повода, ако ти сваля стръвта без да отчетеш читаво кълване - скъси го.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
freako
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 10:48 am
Местоположение: Видин

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от freako »

Мерси. ПОчти разбрах :)
По втория въпрос за възлите (ама то и те са си стопери) долният като отделя ваглера от основното утежнение на какво разстояние е от утежнението? Сега виждам, че на картинката пише 2х дължината на ваглера, толкоз ли е? Теоритично трябва да е по-голямо от ваглера, за да не се замотат съчмите по него при цамбурването във водата.
Мераклия да се научи на мач-риболов :fishing9:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от butnik »

freako написа:Мерси. ПОчти разбрах :)
По втория въпрос за възлите (ама то и те са си стопери) долният като отделя ваглера от основното утежнение на какво разстояние е от утежнението? Сега виждам, че на картинката пише 2х дължината на ваглера, толкоз ли е? Теоритично трябва да е по-голямо от ваглера, за да не се замотат съчмите по него при цамбурването във водата.
Направи си утежнението между два вирбела около 1.6-1,80м,над втория вирбел слагаш едно буферче/силиконов шлаух или гумена перла/.Горния вирбел ти е стопер на ваглера,основното утежнение го направи на една дължина и половина от дължината на ваглера.Това е за подвижен монтаж ,ако ловиш с ВАГЛЕР.При нормален риболов под основното утежнение слагаш три дропера като започнеш монтажа им от вирбела ,който свързва повода с основното влакно през 10см примерно.От там насетне според ситуации пренареждаш дроперите.В общи линии Венко ти е описал най-същественото.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
freako
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 146
Регистриран на: Пет Авг 28, 2015 10:48 am
Местоположение: Видин

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от freako »

Благодарско!
Мераклия да се научи на мач-риболов :fishing9:
Lecho
новобранец
новобранец
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 4:32 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от Lecho »

Lecho написа:Здравейте колеги,
да раздвижим малко темата, монтажите които ползвам са:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

При подвижен ваглер винаги утежнението го правя между два вирбела с влакно от флуорокарбон, с дебелина 0.20 - 0.25.
:smt023
Алекси Николов

ЕЛКО ЕООД
електроинструменти -Makita, Festool, Laserliner
http://www.elko.bg" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
mmvasilev
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Сеп 23, 2015 7:56 am

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от mmvasilev »

Колеги,

нов съм доста понаучих за линията за мач с фиксирано утежнение от съчми, подходящо ли е утежнение с подвижно олово (оливетка) и как го правите ? Пример:

Стоп възел-конец, подвижна плувка, силиконов стопер, от него до вирбела около 30см разстояние, като точно там една оливетка да движи нагоре/надолу.... или се използва друг вариант, трябва ли да има доп. съчма на вирбела, дайте идея как да се направи и ефективно ли е ?
---------------------
Из форумните коментари: "каква е тая плувка 1гр. и да се показва 1см. С това можеш да хвърляш във ваната или ако я вкарваш по някакъв начин навътре да я гледаш с бинокъл ".........
---------------------
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от chirusa_bg »

Защо да се движи?
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от stas »

Има условия, при които се ляга с основното утежнение на дъното, въпреки че колегата Радушев няма да го одобри. Но върши работа. Примерно както следва от долу на горе- повод, вирбел, силиконов стопер, подвижна оливетка(използвам едни черни, продълговати, с шлаух), след това на разстояние дълж. на слайдера плюс няколко сантиметра закрепвам неподвижно една или две съчми, необходими да го потопят докъдето е необходимо. При риболов на каракуда кълването се изразява в полягане на плувката. Не мисля, че подвижността на оливетката играе някаква роля. Просто ми е по-лесно, отколкото да защипвам няколко големи съчми, пък е и по- компактна. Е, може да влияе върху пресукването на повода, въпреки наличието на вирбел, не знам.
mmvasilev
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Сеп 23, 2015 7:56 am

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от mmvasilev »

stas написа:Не мисля, че подвижността на оливетката играе някаква роля. Просто ми е по-лесно, отколкото да защипвам няколко големи съчми, пък е и по- компактна. Е, може да влияе върху пресукването на повода, въпреки наличието на вирбел, не знам.
Ако не влияе, защо всички примери посочени в темата са само със статични тежести ? Опитвам се за себе си да разбера, дали мога да сменям плувка от 2гр+1гр, на 3гр+1 ил ина 4гр+1 като съм сложил просто оловце (уливетка) на 1 гр.... Дали е окей ?


Така само откачам плувката от вирбел (карабинката), слагам друга, която е от същата серия, но по-тежка, за да мятам на по-далеч, а тежеста, си остана същата по линията.

Аз ще пробвам, дали е окей, но като не хвана риба, няма да знам дали е заради линията или просто, защото гьола е зле.....
Последно промяна от mmvasilev на Сря Сеп 23, 2015 2:24 pm, променено общо 1 път.
---------------------
Из форумните коментари: "каква е тая плувка 1гр. и да се показва 1см. С това можеш да хвърляш във ваната или ако я вкарваш по някакъв начин навътре да я гледаш с бинокъл ".........
---------------------
Limanov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 326
Регистриран на: Пон Юни 30, 2008 1:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от Limanov »

mmvasilev написа:Опитвам се за себе си да разбера, дали мога да сменям плувка от 2гр+1гр, на 3гр+1 ил ина 4гр+1 като съм сложил просто оловце (уливетка) на 1 гр.... Дали е окей ?
OK е естествено стига да отговарят надписите на ваглерите на реалността :)

Имам чувството че искате да ги изкарате някаква сложна наука или тайна тия монтажи. Това си е проста физика и малко логическа мисъл.

Може да се лежи на дъното, казва се "на повдигане" и е много удачно за платика и шаран!
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от stas »

Абе това са само картинки. Основното утежнение над дроперите може да бъде както неподвижна оливетка, така и подвижна, ограничена от двете страни със сачмички. Също и верижка от сачми, няма голямо значение... Да, може да сменяш, въпреки, че с този 1 гр. ... :?
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от chirusa_bg »

Дали е фиксиран или подвижна оливета, или пък сачми, нищо не се променя. Аз лично бих предпочел да са фиксирани здраво на място. Не виждам полза от добавянето на стопери за подвижната оливета. Допълнителни елементи по линията добавям само, ако имам полза от тях.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Нарисувайте по един успешен мач монтаж

Мнение от miro253 »

stas написа:Има условия, при които се ляга с основното утежнение на дъното, въпреки че колегата Радушев няма да го одобри. Но върши работа. Примерно както следва от долу на горе- повод, вирбел, силиконов стопер, подвижна оливетка(използвам едни черни, продълговати, с шлаух), след това на разстояние дълж. на слайдера плюс няколко сантиметра закрепвам неподвижно една или две съчми, необходими да го потопят докъдето е необходимо. При риболов на каракуда кълването се изразява в полягане на плувката. Не мисля, че подвижността на оливетката играе някаква роля. Просто ми е по-лесно, отколкото да защипвам няколко големи съчми, пък е и по- компактна. Е, може да влияе върху пресукването на повода, въпреки наличието на вирбел, не знам.
Аз нещо, нищо не мога да разбера. Ползваш оливетки продълговати с шлаух, но ги наричаш подвижни. Защо слагаш силиконов стопер между вирбела и "подвижната" оливетка при положение, че тя е с шлаух? На практика според моите разбирания по линията имаш две основни утежнения, като не броя утежнението на самата плувка било то ваглер или слайдер /а между двете има голяма разлика/ какво става с тях при замятане на 20 м. например? Не се сърди, но за мен това нещо ако се получава и не дава никакви проблеми в, което аз лично много се съмнявам си е чисто лек дънен риболов. Не го приемай като заяждане, но колега, който чете за първи път за мачовия риболов ще се уплете тотално. Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”