Подвижен слайдер

Модератор: Paublo_Eskobar

remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Подвижен слайдер

Мнение от remarketo »

Здравейте колеги.От началото на това лято се запалих по мачовия риболов. Много благодаря за темите свързани с този вид риболов,много ми бяха полезни.Имам обаче още доста неизяснени неща.
Като пробвах за първи път риболов на фиксиран слайдер,нещата горе долу ми се получиха и кефа беше голям,като се има в предвид че ми е за първи път. Наскоро реших да експерементирам с подвижен слайдер. Ами нещата не бяха много розови. Най-голямата главоблъсканица ми се получаваше от това,че след като цялото утежнение е на линията,при замятане, плувката ми се движеше назад по влакното. Има голяма вероятност и да съм смотолясъл нещо монтажа,но мисля че не е от това. Бихте ли ми казали вие какви монтажи за подвижен слайдер използвате,а ако някой е имал подобен проблем да сподели как го е решил?
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подвижен слайдер

Мнение от olegdimitrov »

Според мен може да е от самия слайдер от утежнението или от замаха ...Баце много искам да ми кажеш закво ти е да ловиш на фиксиран слайдер а не н ваглер или имаш предвид малко сткче без отежнение на англииски защипано със съчми :) Поздрави
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Подвижен слайдер

Мнение от dunavski »

Прочети във форума има предостатъчно теми и снимки за монтажи защото като гледам нещата не са ти много ясни.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Подвижен слайдер

Мнение от remarketo »

olegdimitrov написа:Според мен може да е от самия слайдер от утежнението или от замаха ...Баце много искам да ми кажеш закво ти е да ловиш на фиксиран слайдер а не н ваглер или имаш предвид малко сткче без отежнение на англииски защипано със съчми :) Поздрави
Точно това искам да кажа.

Продължавам да търся из форума и мога да кажа че съм изчел доста от информацията(не че е разбирам на сто процента),но не намирам подобно нещо. Нищо де.Мъката му е майката.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
olegdimitrov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 5:55 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подвижен слайдер

Мнение от olegdimitrov »

Виж сега разгледай хубаво монтажите !!Слайдера се използва за по дълбоки води и когато искаме стръвта да е максимално неподвижна около дъното .Слайдера за да лети правилно трябва да притежава минимална тежест примерно 2+12,4+14 или нещо от сорта и монтажа трябва да е правилен. Ваглера има по голяма тежест в тялото по малко по линията въпреки, че аз ползвам едно на EXNER който като им се махнат всички шайби носят много и слайдери нямам поради тази причина ако иска чак толкова да съм застопорен на дъното просто хвърлям фидера.Затова ти казвам, че не виждам смисъл да фиксираш слайдер и да ловиш на 3-3,5 метра дълбочина с толкова тежест по линията.Другия вариант ти е стикче примерно 2.5 -3 грама без утежнение защипано с 90% тежест примерно и останалите в зависимост разпръснати по линията малки съчми така се лови много добре на сравнително по близки дистанции по плитко и по финно
. Нахвърлял си ти отгоре от горе търси теми и чети има много не претендирам, че съм мерило в мач риболова :D :D :D :D
Аватар
NikLess
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 239
Регистриран на: Сря Окт 23, 2013 10:38 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Подвижен слайдер

Мнение от NikLess »

Здравей колега, навярно да ти кажа не съм бог знае какъв риболовец в мач риболова, но според мен ако не търсиш дълбочина по голяма от 5 метра няма смисъл от слайдер. Аз за сега винаги съм работил с ваглер и никога ама никога съм нямал проблем с този твой казус. По принцип колегите са прави, че има прекалено многоо монтажи във форума, но аз ползвам следният ... Поводда ми е на микровирбел ... след това си правя 50 см междинна малко по здрава от основното влакно корда на него слагам над микровирбелите по една съчма от тежестите, а в средата слагам 2 тежести една до друга или демек следният вариант .... http://www.nariba.com/forum/viewtopic.p ... 8&start=15" onclick="window.open(this.href);return false; много съм доволен и това си е ... Дано съм ти бил полезен. Поздрави
Роден за риболов, принуден да работи !!!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Подвижен слайдер

Мнение от miro253 »

Колега, първо трябва да си изясниш какво е ваглер и какво е слайдер, защото понятието фиксиран слайдер си противоречи - звучи нещо като "Горно нанадолнище". Тогава ще си наясно кой монтаж те интересува, защото са различни. Писано е и повтаряно доста във форума. Не се обиждай, че не го повтаряме отново, но няма смисъл. Опиши подробно какъв монтаж си направил. Така ще е по-лесно на колегите в детайли да ти обяснят къде бъркаш. Успех.
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Подвижен слайдер

Мнение от remarketo »

Относно фиксирания слайдер,така съм го чул,така съм го казал. Може би е стик. Съжалявам ако съм ви объркал. Може и да не съм го описал правилно.
Например: При полет на ваглер,ваглера стои до основното утежнение или на разстояние около един ваглер от него. Това се получава, понеже ваглера има собствена тежест.
При полета на слайдера,цялото утежнение е на линията. Съответно линията лети,а слайдера се плъзга назад.
МОже и слайдера да ми е лек.
В една тема видях че слайдерите се оставят да опират в основното утежнение.Може и от това да е.
Исках просто да попитам дали на някой му се е случвало такова нещо и дали има отговор цпециално за този проблем. Следващия път ще опитам нещо различно и може пък да се получи.
Благодаря за отговорите.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Подвижен слайдер

Мнение от chirusa_bg »

И мен ми изостава слайдера. Чел съм, пробвал съм и спрях да се занимавам с тоя проблем.
Едни казват да е на основното отежнения, за да го "изтегля" по време на полета, други да се замята рязко и късо и тн.
Ако си го монтираш с биберон и ползваш.. да речем ето тези монтажи, рано или късно с практиката нещата ще се наредят.
ib_home_0_30.jpg
ib_home_0_30.jpg (43.11 KiB) Преглеждано 3184 пъти
ib_home_0_31.jpg
ib_home_0_31.jpg (44.16 KiB) Преглеждано 3184 пъти
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
phillemow
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 356
Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Подвижен слайдер

Мнение от phillemow »

Може би не са ти съвсем ясни понятията.Съвсем естествено-все пак това са първи стъпки в тоя риболов.Слайдерът по принцип не се фиксира,той е за по-големи дълбочини,може би при силен вятър и вълнение,както и малка дълбочина би могъл да се фиксира.Често ловя със слайдер и почти винаги монтажа ми е един и същ.Винаги гледам разстоянието от куката до основното отежнение да е 1.20-1.30м.Повод 25-30см с микровирбел,непосредстено до него дропер,примерно номер 6-8,още 40-45см 2дропера като долния и на 60 основното отежнение,обикновено 5-6гр.Оплятатията са рядкост.Важно е при самото замятане то да е плавно и параболично.
жоро ценев
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Апр 25, 2013 10:25 am

Re: Подвижен слайдер

Мнение от жоро ценев »

Колега,има разлика в утежнението на ваглер и слайдер, както и в замятането и дистанцията.При слайдера се замята балонно и трябва той да опира в утежнението,което е една оливета по принцип......но,аз ловя и с утежнението за ваглер и проблеми нямам,даже според мен и е по-добре.Ето ти един безупречен монтаж:

- възел
- мънисто
- слайдер
- микровирбел
- повод на който е закрепено утежнение от флуорокарбон - 0,25,може и обикновен монофил
- утежнение стандартно за ваглер - основно на ваглер и половина и 50 см по-долу един или два дропера
- микровирбел - двоен или троен
- повод - 25- 30 см

Дано съм бил полезен!
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Подвижен слайдер

Мнение от Бачо Илия »

Колега, снимай го въпросният "слайдер" и го качи тук да го видим!?? :idea: :wink: Според мен, за да не се отделя слайдера в полет и да лети заедно с групираното утежнение, трябва да са спазени две основни неща:
- да има като минимум утежняване, дебел месингов кил върху който се нахлузва "биберона", а при много големите грамажи товароносимост и още 2, 3...гр допълнително утежнение в основата на тялото.
- най-отгоре върху групата утежнения се монтира една малка съчма, диаметъра на която е с една идея по-голям от ухото на вирбела на "биберона"; отделно, тя също трябва да държи тялото на слайдера в страни от групата утежнения, но под определен малък ъгъл, а не да стърчи много в страни и се отделя при замятането и в полет; горната картинка(на чируса) според мен е погрешна, с тази дърта съчма най-отгоре; върху нея, трябва да има и една малка, както писах. :idea: :wink:

п.п. ама, първо качи снимката, че да ти дадем акъл по-правилно... :D :drinkers: :drinkers:

п.п.п. а самият монтаж по-надолу, с лидер или без и кое как да се подредие съвсем отделен въпрос- колегата пита за проблем с отделянето на тялото в полет, а не за уплитания... :idea:
Изображение
жоро ценев
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Апр 25, 2013 10:25 am

Re: Подвижен слайдер

Мнение от жоро ценев »

Проблемът ,колега, е при замятането........Хвърляй балонно и ще си решиш проблема!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Подвижен слайдер

Мнение от butnik »

Голямата съчма води цялата линия при полет,а да не говорим,че вече се използва шлаух и една голяма оливета без друго около нея.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
remarketo
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 2:03 pm
Местоположение: Перущица-Асеновград

Re: Подвижен слайдер

Мнение от remarketo »

Колеги,преди около седмица имах малко свободно време и реших да отида да похвърлям,като идеята не беше да ловя риба,а само да изпробвам туй онуй :D . В интерес на истината стана. Май основния проблем(то не е бил само един ама)е бил че не съм оставил слайдера до основното утежнение,а съм го качил на разстояние от него,като при риболова с ваглер.Снимки в момента няма как да кача, но благодаря за отговорите.
Нямах представа че някой толкоз малки и незначителни неща могат да прекатурят колата. :lol:
Благодаря пак за изчерпателните отговори и наслука на всички.
Ако пиеш ром в 10 сутринта, това не те прави алкохолик, а пират!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”