Представяне на мач MAP PARABOLIX

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от naskobo »

Представям ви новата си придобивка мач MAP PARABOLIX 13 ft (3.96 м) медиум и макара МАP ACS P 4000 FD .
Както е известно Англия е родината на мачовия риболов и не случайно цялата терминология е пропита с английски чуждици. Имах бегло впечталение от малко популярните в БГ продукти на МАP, марка позната на истинските ентусиасти на мачовия риболов. Видимо от сайта им ( http://www.mapfishing.co.uk" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" ) те са тясно специализирани в продуктите за щека-мач-фидер риболов и нямат голямо разнообразие от модели. Продават се много добре в Англия и има положителни отзиви в професионалните форуми - достатъчна гаранция,че става дума за висококласни въдици.
Базата за сравнение е предишния ми мач Shimano speed master със същата дължина, като сега предпочитанията ми са изцяло за МАP

Изображение


Първото което озадачава е отсъствието на технически показатели в сайта, което за мен е необяснимо ( http://www.mapfishing.co.uk/products/ro ... /floatrods" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" ). Акцията е определена като Медиум, дължина 13' и нищо повече- няма вид карбон, тегло, акция, строй, вид водачи и макародържач и т.н. показатели с които ни заливат другите марки?? Акцията се замества с някакво тяхно определяне на дебелината на кордата, която трябва да се използва: от 3 до 5 lb, което би трябвало да е някъде 0.14-0.20 мм. ( Аз и без това си слагам 0.18 мм.)

Изображение

Надписът "Designed & Developed in UK" по-скоро създава загадка, отколкото дава отговор къде се произвежда ?

Изображение

Ако почнем описаниео от калъфа, той е скромен, бих казал беден. Плата е приятен на пипане, добре ушит с цветен печат, но нищо повече. Вероятно се пести от всичко, което би оскъпило допълнително и без друго скъпата въдица.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Скромния калъф рязко контрастира със самата въдица, която е стилна, луксозна и същевременно семпла, английска във всеки милиметър. В някои сайтове е определена като най-тънката бланка в класа си и вероятно наистина е така-само 11 мм в основата, колкото един обикновен флумастер. Сива на цвят, с някакъв особен благороден сребърен отенък. Теглото е само 170 гр!

Изображение

Изображение

Изображение

Водачите вероятно са Fuji, поне такива са слагани на предишните модели. Общо 14 бр: 1 на 1-ва, 5 на 2-ра и 8 на 3-та снадка. По-малко на брой и с една идея по-широки от тези на аналогичните мачове на Шимано. Същественото предимство са шестте водача от 1-во и 2-ро коляно, които са с 3 крачета-здрави, издължени, но същевременно леки и фини. Поне аз не съм виждал досега такова добро изпълнение и в най-върховите модели на големите концерни. Разликата при кастинга е чувствително в полза на МАП - никакъв проблем при преминаване на стопер възела, което определено ме мъчеше при Шимано.

Изображение


Макародържачът същo е на неизвестен производител, докато предшестващите модели са обзаведени с «Fuji» и носят съответното лого. Маркировката DM не ми помага да установя производителя, но не ми и трябва -качеството е впечатляващо! Плътно и здраво фиксира макарата, изработен е от някакъв много приятен, мек на пипане материал. МАП го определят като «High quality soft touch reel seat».

Изображение


Ръкоохватката е елегантана, тънка, изцяло коркова, а не комбинация от EVA и всички др. налични материали, както правят (грешно според мен) много други брандове. В долния край, характерното за всички мачове и фидери на МАП, ръкохватката е с удебелен диаметър, което се оказа много удобно, както за захват при хвърляне, така и за фиксиране към прикачните на стола.

Изображение

Отчитайки названието на серията «PARABOLIX», може да се предположи, че мача е с параболична акция. Да, ама не! Бих го определил по-скоро като «фаст» отколото "параболик" . Пръчката е стегната, в никакъв случай не може да се нарече мека, да не говорим за лигава.
Още нямам голяма база за сравнение, но особена разлика със строя на Шимано спийд мастер не намирам, освен осезаемо по-голямата чувствителност при МАП.Определено се усеща и дишането на рибата при вадене!

Изображение


А това сгъване е от шаран 4 кг, в момента на най-силните му напъни.


Изображение

Макарата МАP ACS P 4000 FD е най-новата серия макари на МАП, модел 2014 год.

http://www.mapfishing.co.uk/products/ro ... reel/C0795" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="

В сайта на МАП са посочени някои характеристики на макарата, но и тук си остават все така пестеливи на детайлите .
Въпреки, че е определена като размер 4000, шпулата е с диаметър цели 585 мм, т.е. над 1 см по- широка от стандартния размер 4000 на другите брандове. Това разбира се спомага за по-далечен кастинг и по-бавна амортизация на кордата. Бързооборотна, прибира метър на оборот. Механизма е пиньон (лично аз предпочитам червячен) но явно целта е по-голяма лекота и компактност. Тежи 325 гр., което за макара с близо 6 см шпула е повече от леко. Не бих казал, че има голям драг, определям го по усет към 6 кг, но може само да се гадае точно колко е? Материалът е от висококачествена пластмаса или някакъв специален композит, шпулите са метални, плитки. Отбелязвам като слабост, че шпулите не са перфорирани за олекотяване.

Изображение

Преимущество е уникалния, патентован клипс на МАП, който се поставя на всичките им макари. Той позволява да се се фиксира кордата на клипса за хвърляне на точна дистанция, но при сработване на аванса се освобождава без никакво съпротивление. Както се досещате това е несравнимо предимство при мач и фидер риболова.

http://www.mapfishing.co.uk/video/LI5EEGVy6Pc" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow" rel="nofollow"

Десетте лагера на макарата осигуряват лек и плавен ход, има много прецизен аванс, реди перфектно влакното, но още нямам навъртени достатъчно километри за оценка на качеството.

Успешен сезон на всички!! :fishing6:
Последно промяна от naskobo на Вто Май 26, 2015 9:53 pm, променено общо 12 пъти.
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
Красимир Атанасов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5903
Регистриран на: Пет Май 01, 2009 4:24 pm
Местоположение: Stockholm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от Красимир Атанасов »

Аре хаирлия да е.
Много изчерпателно ревю, поздрави за труда!
Чакаме и първите емоции с него.
Честито още веднъж.
Когато хващаш рибата, губиш стръвта. Това е необходима загуба.
SuperMario45
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 2:26 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от SuperMario45 »

По-изчерпателно представяне не бях чел... Едно голямо Браво! Това със клипса е нещо дребно, но определено такива неща печелят риболовците и явно от MAP са много добре запознати с това. Честит да ти е и много и големи, Наслука!
Аватар
StaAnt
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 351
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 12:33 pm
Местоположение: костинброд

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от StaAnt »

Красота от където и да го погледнеш.Колега само :fishing6: и то много.
Аватар
hshopov
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1130
Регистриран на: Нед Дек 22, 2013 6:57 pm
Местоположение: гр. Пещера

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от hshopov »

браво,страхотно и изчерпателно ревю! Приятно дърпане с въцицата!
Malemi написа:коркоман принципно са хубава марка , вярвам им
Carpara
новобранец
новобранец
Мнения: 95
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 9:35 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от Carpara »

честито колега , благодаря за ревюто и да се кефиш само на големи риби :fishing12:
NITro`bE
фен клуб-скобар
Мнения: 1298
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 10:27 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от NITro`bE »

браво,хубаво представяне,но според мен мачовете на Garbolino са в пъти по добри :)
Разгледай и новия каталог на Rive да видиш там за какво става на ?
  • Изображение
TT България 2011
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от Ачо ♣ »

Честито,Насе!
Разкошна придобивка !
Пожелавам ти да слушаш нежни звуци от аванса на много уловени рибки! :fishing6:
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
miLen4oo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 149
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 8:13 pm
Местоположение: Плевен

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от miLen4oo »

:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

Най-накрая някой разумен човек, който да не си купува само познати за българския пазар марки!
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от naskobo »

NITro`bE написа:...... според мен мачовете на Garbolino са в пъти по добри :)
Мога да направя сравнение, само ако съм ползвал въдиците известно време, както в случая правя между Шимано Спийд мастер и МАП параболикс.По принцип е трудно да се каже, че даден марков бренд е по-добър от друг.Може да спорим за конкретни модели въдици, отнесени към определено място и вид риби. В случая твърдя че въпросния МАП параболикс е най-доброто, което съм виждал за моя риболов на яз.Искър: масови риби 0.3 -1.5 кг(платика, каракуда,костур, баби) дълбочини над 3-4 м, дистанция 20-40 м. Основни аргументи:подходящи водачи като диаметър, брой и форма( не съм видал друг мач с тройни крачета на водачите на втората снадка), сполучлив за този риболов строй и акция :wink:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от lusienn »

Щом ти харесва на теб-ползвай го по предназначение.

Щото много хора имат такъми,ама рядко ги ползват.

Дано ти донесе много успехи на язовир Искър. :D
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
barbolov.1977
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 317
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 2:32 pm

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от barbolov.1977 »

Супер е Насе,знаеш че съм супер пристрастен и няма да изказвам мнение.Още когато коментирахме марката ти имаше притеснения относно оскъдната информация,но след като пристигна се убеди във безкомпромисното качество,само йедри брат и готини моменти
Изображение
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от аксел »

Много хубава пръчка със здраве и кеф да си я ползваш......на моя 23г мач всичките водачи са Т-литъл/титаниеви Фуджи/ с три крачета от долу та до върха,16бр.,ама тогава хората правеха въдици.......мачът,както много колеги знаят е Силстар Едж.
валатът не най-лошото нещо на света
vesko_bs
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1409
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 5:31 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от vesko_bs »

Полезно ревю.Поздравления за труда колега.
Аватар
ivanst
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 6:51 am

Re: Представяне на мач MAP PARABOLIX

Мнение от ivanst »

Наско а как се поръчва от този сайт? И каква е цената на доставката?
Изображение

Фейсбук група на яз.Искър -https://www.facebook.com/groups/iskar2014/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”