Шарани на мач

Модератор: Paublo_Eskobar

elanmorin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Май 08, 2014 6:58 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от elanmorin »

То да има риба... на всичко става..едно време на шише, корда и една кука се пукаше пъстървата....
Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от cranky »

Corewin написа:Предполагам , че логиката на колегата е такава: когато ползваме за повод ФК , индикацията на кълване е прекомерно чувствителна и всяко леко засмукване въздейства на линията по-пряко , поради по-твърдия материал на повода. Но според мен(въпреки че не съм много вещ) много по-голяма роля играе вида на плувката.Може би е ловил с прекалено чувствителна плувка , когато си е създал мнението за подлъгващ повод от ФК и е прибързвал със засичането.
Точно заради по-твърдия материал на флорокарбона и ниската разтегливост не ми допадна да го ползвам за повод.
Бях с 4 гр. плувка на 10 метра навътре, дълбочина около 1 метър с мач 4.20. На монофила извадих 2 шарана около 2 кг. на флорокарбона много лъжливи кълванета и нищо.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

Проблема ти според мен е бил не в ниската разтегливост, а в твърдостта, която най-вероятно заради малката дълбочина нарушава добрата презентация на стръвта. Тук също много голямо значение има и монтажа на линията. Шарана знаем, че е мнително животно и най-вероятно тези "кълванета" не са били никакви кълванета а побутване на повода от рибите заради невидимостта му, което дава някаква индикация върху плувката и ако си се заглеждал в стравта с която си ловил тя най-вероятно е била непокътната. Просто това не са били кълванета. Другия вариант е да си ловил с едра стръв, а на петното ти за риболов да са останали само дребосъците, които са си играели с едрата за тях стръв. При мен това се е получавало, когато захранката ми е била добра, но стръвта не. Рибите си стоят на петното, но не ми кълват. Но в друга ситуация, когато кълванетата са мудни, леки и рибите си играят с теб, но се забелязва по стръвта, че тя е смачкана флурокарбона дава много по-добра индикация и рибите взимат стръвта много по-уверено. Истината е, че трябва да се експериментира, а не заради една ситуация нещо да бъде моментално отречено завинаги. В твоя случай разтегливостта на повода не виждам с какво ти е пречела. Така мисля аз де. Всеки сам решава за себе си, но аз флурокарбона в риболов на плувка особено с мач и директен телескоп не мога да го отрека. На реката е по-друга ситуацията, но нямам достатъчно наблюдения - за сега .......
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Гледах едно клипче на Боб Нъд , в което лови на мач шарани с монтаж на косъм.Тук не съм виждал да се коментира тази тактика , интересно ми е дали някой го практикува.Сефте разбирам че е подходящ начин за ловене.Освен шарани , какви други видове риба би било подходящо да ловим на този монтаж?
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”