Шарани на мач

Модератор: Paublo_Eskobar

Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от isavkov »

ILEGAL написа:
Corewin написа:Явно ще се ходи по платените водоеми. За поводи ползвам 0.12 и 0.18 флуорокарбон , ако търся шарани тънки ли ще дойдат тези?
Колега, амура на аватара ми е 9 кг. и е изкаран с 0,14 повод, 0,18 основно (за 30 мин., горе- долу), така че не се ти тънки влакната. Все пак, едно от главните предимства на мача е, че самата пръчка обира силните пориви на рибата а да не забравяме, че имаш и макара с аванс. Но както няколко пъти казахме, шарковци на мач на платено, иначе на свободен платички, каракуди, бабушки и т.н
поздравления за амурчето, че като ги знам на Богров какви са борбени си е цяло геройство че си го изкарал с този такъм :D
Corewin написа:
miro253 написа:Колега, с 0,18 доста по-големи риби трябва да вадиш, но на мен лично никога не ми е и минавало през ума на мача да ползвам такава дебелина за повод - толкова дебело ми е основното влакно. За риби до 2 кг. 0,12 ти е перфектно. Ползваш си кепа и това е. Все пак гоним презентация на стръвта и такива работи.
На влакното пише "invisible" , което може и да ме е подвело и всъщност да си е визибъл...де да знам. Взех го с цел , ако ловя по-едри риби , да не се окаже недостатъчно здраво 0.12. 0.12ката го дават до 1.3кг , ще потърся по-качествено влакно за поводи. Нека предложи някой подходящо влакно за поводи , с което няма да имам проблеми със шараните.В момента ползвам на Salmo Fast Sinking Invisible.
Въобще не гледай какво пише. ще стане с 0.12, ама ще тряба да си внимателен доста.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

Corewin написа:
miro253 написа:Колега, с 0,18 доста по-големи риби трябва да вадиш, но на мен лично никога не ми е и минавало през ума на мача да ползвам такава дебелина за повод - толкова дебело ми е основното влакно. За риби до 2 кг. 0,12 ти е перфектно. Ползваш си кепа и това е. Все пак гоним презентация на стръвта и такива работи.
На влакното пише "invisible" , което може и да ме е подвело и всъщност да си е визибъл...де да знам. Взех го с цел , ако ловя по-едри риби , да не се окаже недостатъчно здраво 0.12. 0.12ката го дават до 1.3кг , ще потърся по-качествено влакно за поводи. Нека предложи някой подходящо влакно за поводи , с което няма да имам проблеми със шараните.В момента ползвам на Salmo Fast Sinking Invisible.
Целта е не само да не се вижда, а както казах и преди това презентация на стръвта. Имай в предвид, че флурокарбона е доста по-твърдо влакно от обикновения монофилен повод и това често има значение. Ако стръвта ти лежи неподвижно на дъното няма проблем, но ако ловиш на пропадане нещата придобиват друг характер. Аз лично ползвам Colmic Xilo в 0,08, 0,10, 0,12 и 0,14 честно казано не ми се е налагало да ползвам по-дебел повод на мачовете и на болонезите. 0,14 ползвам само, когато съм за бели мрени, но това е рядко. Имам и една ролка Colmic Riverge 0.11 флурокарбон /за мен един от най-добрите/. По язовирите има ефект от флурокарбона - в реката за сега не съм го забелязал.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от chirusa_bg »

isavkov написа:поздравления за амурчето, че като ги знам на Богров какви са борбени си е цяло геройство че си го изкарал с този такъм :D
Никъде на света няма толкова умрели риби. Те изобщо не дърпат, просто тежат и толкова....
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
ILEGAL
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Юли 06, 2013 8:28 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от ILEGAL »

За шараните съм съгласен, ама амурите на Богров не са баш така :fishing6: теглят си и то здравата :fishing9: Разбира се, ако ги сравняваш с амури на див водоем, хеле на река, там е съвсем друга бира :fishing6:
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от isavkov »

chirusa_bg написа:
isavkov написа:поздравления за амурчето, че като ги знам на Богров какви са борбени си е цяло геройство че си го изкарал с този такъм :D
Никъде на света няма толкова умрели риби. Те изобщо не дърпат, просто тежат и толкова....
миии не... в началото като се хванат са като парцал, но докараш ли го на два метра от брега и се почват мъките :)
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
bushido1964
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 306
Регистриран на: Нед Юни 12, 2011 9:07 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от bushido1964 »

Доста колеги ползват за поводи влакна на Colmic (напр.: Xilo,Stream и др.).Имат и добри флуорокарбони.Аз също съм доволен... :)
Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от cranky »

Търси си хубав монофил, флорокарбона го ползвай за спининг ако го практикуваш, за повод на перо само монофил, при кълване с флорокарбон се получава много рязко пипане и не се получава :fishing11: Флорокарбона го препоръчвам само за хищна риба, но не и за мирна..
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Ми аз съм доволен от поводите , които ползвам.Не знам какво имаш предвид под рязко пипане това , че не се получава...?
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от cranky »

Corewin написа:Ми аз съм доволен от поводите , които ползвам.Не знам какво имаш предвид под рязко пипане това , че не се получава...?
Флорокарбона е по твърд и с по-ниска разтегливост, това се усеща много на перото и от този факт имам доста празни засичания.
Това исках да кажа.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

За мен това е малко прекалено. Ще се усети ли проблема с разтегливоста при повод 30 см. при положение, че разчитаме на още 15-20 м. мачово влакно и въдица? При кълване рибата не разтяга повода, а само потапя плувката. Или нещо аз не разбирам какво искаш да кажеш?
Аватар
cranky
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Ное 04, 2015 3:55 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от cranky »

Аз усещам разликата при поводите и за мен има значение, за други може и да няма.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от butnik »

miro253 написа:За мен това е малко прекалено. Ще се усети ли проблема с разтегливоста при повод 30 см. при положение, че разчитаме на още 15-20 м. мачово влакно и въдица? При кълване рибата не разтяга повода, а само потапя плувката. Или нещо аз не разбирам какво искаш да кажеш?
Твърдостта на повода би усетил явно,не разтегливостта,която при кълване не играе никаква роля.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

cranky написа:Аз усещам разликата при поводите и за мен има значение, за други може и да няма.
Аз просто не разбрх как по-твърдия повод заради по-ниската си разтегливост се усеща на перото?
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Предполагам , че логиката на колегата е такава: когато ползваме за повод ФК , индикацията на кълване е прекомерно чувствителна и всяко леко засмукване въздейства на линията по-пряко , поради по-твърдия материал на повода. Но според мен(въпреки че не съм много вещ) много по-голяма роля играе вида на плувката.Може би е ловил с прекалено чувствителна плувка , когато си е създал мнението за подлъгващ повод от ФК и е прибързвал със засичането.
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

Corewin написа:Предполагам , че логиката на колегата е такава: когато ползваме за повод ФК , индикацията на кълване е прекомерно чувствителна и всяко леко засмукване въздейства на линията по-пряко , поради по-твърдия материал на повода.
В това за мен няма никаква логика, но ще дискутирам след като колегата се обоснове по-подробно.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”