Шарани на мач

Модератор: Paublo_Eskobar

Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Здравейте колеги! От скоро съм запален по риболова и по-специално по риболова на мач. Понатрупах опит по язовирите и р.Янтра , започвам да правя успешни риболови(за мен усппешен риболов е да хвана рибата която имам за цел да хвана в количество поне 1кг) :) . Понатрупах и знания , предимно от този форум за което съм много благодарен на всички , които споделят опита и знанията си :prayer: Имам голямото желание да започна успешен риболов на шарани , за което ще имам отново нужда от помощта на колегите от този форум.Ловя предимно на големите язовири , на платени водоеми не съм привърженик , но ако се налага да се поупражнявам на такива , ще отида.Имам един прът - Shimano Vengeance 3.90.Ще съм благодарен за съвети и насоки за подходящи техники и монтажи.
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: Шарани на мач

Мнение от ribarq »

Ще споделя моят опит с мача и шараните.
Правя обиколки на един местен водоем с мача( с дължина 4.20м.) като за целта основното влакно ми е тънък плетянак а повода флуорокарбон специален за поводи, кука яки :) номер 2 и стръв едър торен червей.
Тактиката ми е следната обикалям водоема рано сутрин след изгрев слънце и гледам по брега къде излизат мехурчета(балончета) това е признак, че рибата се храни там... ходя бавно и бос и пускам отгоре плувката(върху мехурчетата) която е 1.5-2гр. дълбочината я нагласяш така, че да легне на дъното стръвта или 1-2 см над дъното. Това упражнение го правя и на обед в най-големите жеги както и над вечер. Като съм проучил водоема предварително какви риби има и тяхната големина и навици на хранене . Резултата за миналата година ми е десетки шаранета от 500гр до 10кг както и няколко сома по 5-6 кг и доста едри каракуди.

Поздрави и наслука !
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от isavkov »

ribarq написа:Ще споделя моят опит с мача и шараните.
Правя обиколки на един местен водоем с мача( с дължина 4.20м.) като за целта основното влакно ми е тънък плетянак а повода флуорокарбон специален за поводи, кука яки :) номер 2 и стръв едър торен червей.
Тактиката ми е следната обикалям водоема рано сутрин след изгрев слънце и гледам по брега къде излизат мехурчета(балончета) това е признак, че рибата се храни там... ходя бавно и бос и пускам отгоре плувката(върху мехурчетата) която е 1.5-2гр. дълбочината я нагласяш така, че да легне на дъното стръвта или 1-2 см над дъното. Това упражнение го правя и на обед в най-големите жеги както и над вечер. Като съм проучил водоема предварително какви риби има и тяхната големина и навици на хранене . Резултата за миналата година ми е десетки шаранета от 500гр до 10кг както и няколко сома по 5-6 кг и доста едри каракуди.

Поздрави и наслука !
почти ти повярвах :fishing2: :fishing2: :fishing2:
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от butnik »

ribarq написа:Ще споделя моят опит с мача и шараните.
Правя обиколки на един местен водоем с мача( с дължина 4.20м.) като за целта основното влакно ми е тънък плетянак а повода флуорокарбон специален за поводи, кука яки :) номер 2 и стръв едър торен червей.
Тактиката ми е следната обикалям водоема рано сутрин след изгрев слънце и гледам по брега къде излизат мехурчета(балончета) това е признак, че рибата се храни там... ходя бавно и бос и пускам отгоре плувката(върху мехурчетата) която е 1.5-2гр. дълбочината я нагласяш така, че да легне на дъното стръвта или 1-2 см над дъното. Това упражнение го правя и на обед в най-големите жеги както и над вечер. Като съм проучил водоема предварително какви риби има и тяхната големина и навици на хранене . Резултата за миналата година ми е десетки шаранета от 500гр до 10кг както и няколко сома по 5-6 кг и доста едри каракуди.

Поздрави и наслука !
Това от българска риболовна енциклопедия ли го копна.И къде е мач риболова в твоя случай или щом използваме триколенна въдица значи е мач риболов.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от chirusa_bg »

Хайде пък вие, да не фане човек десетки шарани по десетки килограми и веднага го почвате.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

Представям си го Уил Рейсън как обикаля някой гьол бос и търси големи мехури във водата.

Към автора на темата: шарани на свободен водоем си е трудна работа с мач, поради простата причина, че като цяло тези животни се държат доста навътре в тях. Ако има някой водоем с доста добра популация на шарана е възможно, но за съжаление у нас тези язовири са рядкост. Аз лично откакто ловя с мач /и на мен ми е голяма тръпка/ шарана го смятам като бонус. Не, че преди това не беше така :D . По софийските язовири е така. Имам един единствен на Панчарево и той ми скъса. Монтажа нищо по-различно от останалите. Просто трябва да се лежи на дъното с неподвижна стръв - аз това нещо на 6 метра дълбочина например не мога да го постигна. Всичко останало е правилно захранване и поддържане на хранителното петно и много е важно риболова да е в него. Нищо ново под слънцето. Важно е рибата да я има ....
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: Шарани на мач

Мнение от ribarq »

butnik написа: Това от българска риболовна енциклопедия ли го копна.И къде е мач риболова в твоя случай или щом използваме триколенна въдица значи е мач риболов.
Прав си ! На идея си нямам от мач риболова .
Да приемем, че съм хващал с триколенна въдица!

При първа възможност ще документирам с видео материал техниката и тактиката която използвам !
isavkov написа:
почти ти повярвах :fishing2: :fishing2: :fishing2:
Да ти изглеждам на лъжец или на човек който си измисля ?
Аватар
ILEGAL
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Юли 06, 2013 8:28 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от ILEGAL »

Айдеееееее, пак почнахме с мач риболова и плетените влакна..... :lol: Колегата сигурно на фидер лови с флуорокарбон 1,0 и пак вади "шаранета" между 500 гр. и 10 кила. Колкото до мехурчетата по повърхността, просто нямам комкентар :lol: Извинявам се за спама, ама не се сдържах :fishing2:

Иначе, към автора, по темата. Както е казал един колега по горе, на свободен водоем, шарани на мач е една много смела мечта, граничеща с научна фантастика, защото на свободните водоеми Шаро е много, ама много навътре. :fishing9: По платени с мача за шарковци е друга бира. Тактиката е такава, лежиш стабилно на дъното със стръвта, обилно захранване на петното (концетрирано петно) и много чакане.
Аватар
isavkov
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Вто Дек 01, 2015 10:57 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Шарани на мач

Мнение от isavkov »

ribarq написа:
butnik написа: Това от българска риболовна енциклопедия ли го копна.И къде е мач риболова в твоя случай или щом използваме триколенна въдица значи е мач риболов.
Прав си ! На идея си нямам от мач риболова .
Да приемем, че съм хващал с триколенна въдица!

При първа възможност ще документирам с видео материал техниката и тактиката която използвам !
isavkov написа:
почти ти повярвах :fishing2: :fishing2: :fishing2:
Да ти изглеждам на лъжец или на човек който си измисля ?
Не казвам, че лъжеш, а че не ти вярвам. Това са две различни неща.
Да ползваш плетено влакно на мач, с тия малки водачи е самоубийство.
Във форума всички мятат по километър дистанции, хващат по 100 килограмови риби и са ултра-шампиони...
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Общо взето да не се вкарвам във филми излиза? Ще си ловя платички , бабушки и перки. Не че не ми доставят удоволствие, ама ми се ще някой сериозен рибок да огъне пръчката.Явно ще се ходи по платените водоеми. За поводи ползвам 0.12 и 0.18 флуорокарбон , ако търся шарани тънки ли ще дойдат тези?
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

Общо взето да не се вкарвам във филми излиза? Ще си ловя платички , бабушки и перки. Не че не ми доставят удоволствие, ама ми се ще някой сериозен рибок да огъне пръчката.Явно ще се ходи по платените водоеми. За поводи ползвам 0.12 и 0.18 флуорокарбон , ако търся шарани тънки ли ще дойдат тези? 0.18 би трябвало да извади риба докъм 1.8кг
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Шарани на мач

Мнение от miro253 »

Колега, с 0,18 доста по-големи риби трябва да вадиш, но на мен лично никога не ми е и минавало през ума на мача да ползвам такава дебелина за повод - толкова дебело ми е основното влакно. За риби до 2 кг. 0,12 ти е перфектно. Ползваш си кепа и това е. Все пак гоним презентация на стръвта и такива работи.
Аватар
ribarq
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1424
Регистриран на: Съб Фев 17, 2007 12:38 am
Местоположение: Хасково/Бургас

Re: Шарани на мач

Мнение от ribarq »

isavkov написа:
Не казвам, че лъжеш, а че не ти вярвам. Това са две различни неща.
Да ползваш плетено влакно на мач, с тия малки водачи е самоубийство.
Точно за това го махнах и сега си използвам най-обикновен телескоп 3,60м на миварди.

Грешката е моя, че не съм разграничил мач риболова от риболова с мач въдица.
Аватар
ILEGAL
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 298
Регистриран на: Съб Юли 06, 2013 8:28 pm

Re: Шарани на мач

Мнение от ILEGAL »

Corewin написа:Явно ще се ходи по платените водоеми. За поводи ползвам 0.12 и 0.18 флуорокарбон , ако търся шарани тънки ли ще дойдат тези?
Колега, амура на аватара ми е 9 кг. и е изкаран с 0,14 повод, 0,18 основно (за 30 мин., горе- долу), така че не се ти тънки влакната. Все пак, едно от главните предимства на мача е, че самата пръчка обира силните пориви на рибата а да не забравяме, че имаш и макара с аванс. Но както няколко пъти казахме, шарковци на мач на платено, иначе на свободен платички, каракуди, бабушки и т.н
Corewin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 114
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2014 6:08 am
Местоположение: Априлци ; София

Re: Шарани на мач

Мнение от Corewin »

miro253 написа:Колега, с 0,18 доста по-големи риби трябва да вадиш, но на мен лично никога не ми е и минавало през ума на мача да ползвам такава дебелина за повод - толкова дебело ми е основното влакно. За риби до 2 кг. 0,12 ти е перфектно. Ползваш си кепа и това е. Все пак гоним презентация на стръвта и такива работи.
На влакното пише "invisible" , което може и да ме е подвело и всъщност да си е визибъл...де да знам. Взех го с цел , ако ловя по-едри риби , да не се окаже недостатъчно здраво 0.12. 0.12ката го дават до 1.3кг , ще потърся по-качествено влакно за поводи. Нека предложи някой подходящо влакно за поводи , с което няма да имам проблеми със шараните.В момента ползвам на Salmo Fast Sinking Invisible.
Да направиш нещо тъпо със стил - на това му викам изкуство!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”