Акция на мач и телемач

Модератор: Paublo_Eskobar

rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Колеги, доколкото знам с мачова пръчка с акция 10-30 гр.може да се лови шаран.Въпроса ми е:ако въдицата е телемач акцията същата ли е или трябва да е по-голяма?И мача и телемача са с еднаква дължина,примерно 4,20 м.Рибите хипотетично са с еднакъв размер.Въпроса може да се постави и така:при еднаква акция и дължина дали мача и телемача са еднакво здрави?Моля отговорете на конкретния въпрос,иначе знам че мача е по-добрия вариант.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от miro253 »

Колега, шаран може да се лови и с мач с акция 0-10 грама, но не трябва да се мятат ваглери по-тежки от 10 гр. Дали е коленен или теле все тая. Просто втория е като всесезонните гуми.
rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Колега Миро,знам какво означава акция.Въпроса ми е дали с телемач 10-30 грама може да се лови шаран над 4-5кила така спокойно както с мач с такава акция.Все пак тоя телемач ще го използвам и за по-дребна риба,затова мисля че посочената акция е оптимална
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от oneillbgm »

Аз имам един странен телемач с акция 10-35гр дълъг 3.90 на 4 секции за 17лв. Използвам го понякога заради малката му транспортна дължина. Той е единствената ми теле въдица. Но предпочитам като цяло коленните пръти, по-здрави са и се държат по-добре в битките. Иначе спокойно можеш да ловиш шаран с него на посочената от теб категория - малко по-обемисти шарковци.
Но...
С горепосоченият от мен телемач това лято хванах щука. На кука н.12. Щуката захапа хванатата ми уклейка точно преди да я извадя до сами брега. Беше неудобна борбата. Отне време и мъки да измъкна борбената риба, но я измъкнах с кепа. Телемачовете са неудобни за големи риби. Вземи си коленна мачова въдичка. Предимства много.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Знам че мача на секции е по-добър.Въпроса ми е по-скоро хипотетичен.Колега Oneillbgm,били ми обяснил какво имаш в предвид че телемача е неудобен за голени риби.
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от oneillbgm »

Да разбира се. Споменах за удобството от малката транспортна дължина. Минусът са самите секции. Колкото повече, толкова повече слаби места. Пишеше, че е от карбон IM7, кой знае... при по-голяма риба може да се отчупи върха или по-вероятно предпоследната секция. Качеството му е под съмнение, а го взех за дребни риби. Така, че ако си взимаш телемач, взимай на доказала се фирма. От марките риболовни такъми, които следя, не виждам те самите специално вече да произвеждат теле въдици. Други го правят определено.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
Аватар
oneillbgm
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 512
Регистриран на: Нед Окт 09, 2011 8:25 am
Местоположение: Ловеч
Обратна връзка:

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от oneillbgm »

И за да съм честен, обичам компактните въдици в лицето на теле въдиците. Но на първо място приоритет са ми здравината и точната акция, затова купувам коленни въдици.
Fishing gear - Quick Effzett DAM/MAD Madcat
– Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република“. - Апостолът на свободата
rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Е то всяка въдица може да се счупи.Последно хванах 3 шаранчета по 2кг с някакво измислено болонезе 5-10г.Никакъв проблем,само аванса по хлабав,че бях с повод 0.12и малка кука.Като закача на куката 2 бели не знам какво ще клъвне.Може дребосък червеноперка или някой голям рибок.Искам този телемач 10-30г. да го ползвам като универсална въдица.Когато се хвърля целенасочено за голяма риба то е ясно-як кривак.
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от Ачо ♣ »

rokoroko написа:..........Искам този телемач 10-30г. ...............
Разгледай тази опция :arrow: https://akvasport.com/en/product/7976/l ... -3-90.html
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Ачо тази пръчка изглежда страхотно.Сега ако някой изкаже мнение кое е по-добре-4 колена с 9-10 водача или 7колена с 8-9 водача ще е безценно.Имаше подобен въпрос от колега, но не видях точен и обоснован отговор.Лично мое мнение е че първия вариант е по-добър поради по-малкото критични точки(снадки),но ще е по-трудно построяването на водачите в права линия.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от SUPER MARIO »

rokoroko написа:Ачо тази пръчка изглежда страхотно.Сега ако някой изкаже мнение кое е по-добре-4 колена с 9-10 водача или 7колена с 8-9 водача ще е безценно.Имаше подобен въпрос от колега, но не видях точен и обоснован отговор.Лично мое мнение е че първия вариант е по-добър поради по-малкото критични точки(снадки),но ще е по-трудно построяването на водачите в права линия.
С 4 колена е по добре, но пак си помисли и си вземи мач. Телемача, колкото и да го пазиш, винаги влиза прах и пясък между снадките и ако не се счупи след време се драска и изглежда много кофти, което лично мен ме дразни...Транспортната дължина на качествените телемачове е като на мач.Но все пак ти си решаваш....
Бързай бавно.
rokoroko
новобранец
новобранец
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Авг 23, 2014 9:11 am

Re: Акция на мач и телемач

Мнение от rokoroko »

Колеги благодаря на всички за помоща.Това което ме интересуваше, ми се изясни.Бъдете все така отзивчиви и много успехи във любимото хоби.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”