Измерване на дълбочина

Модератор: Paublo_Eskobar

pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Измерване на дълбочина

Мнение от pike90 »

Колеги ще ми обясните ли как точно да измервам дълбочината със сонда. Колко грама да е, как да я поставя на куката ако е д вирбел. Благодаря.
CarposGTA
новобранец
новобранец
Мнения: 71
Регистриран на: Чет Юни 02, 2016 1:04 pm
Местоположение: гр.Хасково

Re: Измерване на дълбочина

Мнение от CarposGTA »

Здравей колега . Значи в зависимост от сондата , с която разполагаш може да бъде прикрепена по различни начини . Има сонди , които се закачат, като щипка на куката и такива с мека долна част(корк или друг материал ) и ухо(вирбел) в горната . При втория вид куката се промушва през ухото и се закача за меката долна част за да се застопори стабилно и да не може да падне при замятането . Сондата , която поставяш трябва да бъде с такова тегло , че да може да потапя плувката . След това избираш мястото , което искаш да измериш и започваш да правиш поредица от замятания като се стремиш те да бъдат концентрирани а не разпиляни . Ако след замятането антената на плувката е потопена и не се вижда увеличаваш дълбочината . Ако плувката лежи на повърхността намаляваш дълбочината и така докато плувката не застане в нормално утежнено положение . Когато си утежнил плувката си така , че само антената да се показва значи куката ти леко допира дъното . Ако желаеш да застопориш монтажа си например при ветровито време увеличаваш дълбочината с около 10- 20 см или лягаш с целия повод на дъното ,като поставиш дропер(малка съчма) непосредствено след връзката между основното влакно и повода . Това от мен колега , успех в риболова !
pike90
новобранец
новобранец
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2015 8:07 am

Re: Измерване на дълбочина

Мнение от pike90 »

Благодаря колега да подробното обяснение. Надявам се обяснението ти да е полезно и на много други хора, които ще прочетат темата.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Измерване на дълбочина

Мнение от miro253 »

Аз спрях да меря със сонда, защото са доста тежки и при замятане изпреварва доста ваглера, целия монтаж пада диагонално във водата и докато се изравнят нещо започнах да се губя. Ползвам голяма съчма SSG, която стискам на куката или ако съм без повод /за мен по-добрия вариант/ над вирбела. Трябва да се замята на едно и също място и се променя дълбочината докато не се види, че ваглера стои като в работно положение. Още по-добре става ако не те мързи и смъкнеш цялото утежнение до вирбела. Тогава измерването е много по-точно. Първоначално този процес изисква доста време докато свикнем особено ако ловим и с нов ваглер, но в никакъв случай не трябва да бъде пренебрегван, защото има голямо влияние върху успешния риболов.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”