Ползване като мачова въдица.

Модератор: Paublo_Eskobar

N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Ползване като мачова въдица.

Мнение от N.Dimitrov »

Имам tica swing на 6м може ли да я ползвам при риболов с ваглери? Един вид да я ползвам за заместител на мачова въдица.
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от KOSIO669 »

Въобще не е добра идея......причини има много.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от N.Dimitrov »

Какви са според теб, не мисля ,че ще са някакви фрапантни.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от icefire »

Защо да не може !? Според мен би могло ... тук зависи малко и какво имаш в предвид ..
Ако желаеш да сложиш подвижен монтаж , ваглер , слайдер .. би могло стига да не преувеличаваш акцията ... водачите предполагам са и по- широки ... така че ..
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
KOSIO669
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 335
Регистриран на: Съб Май 11, 2013 4:47 pm

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от KOSIO669 »

icefire написа:Защо да не може !? Според мен би могло ... тук зависи малко и какво имаш в предвид ..
Ако желаеш да сложиш подвижен монтаж , ваглер , слайдер .. би могло стига да не преувеличаваш акцията ... водачите предполагам са и по- широки ... така че ..
Въпросът му е дали може да я ползва за заместител на мач, не дали може да ползва подвижен монтаж. Аз поне така разбирам. Акцията на Тиката е 3-18-диапазон на повечето мачове. Водачите на мач пръчките не са широки.Това че би могло.....може и за спининг да я ползва :lol: :lol: :lol: . Това в кръга на шегата. Въпроса опира до здравината на тази хубава болонеза. Една от идеите на мач риболова е риболов при вятър, за това се потяпя влакното(изпитание за върха) Аз лично при силен вятър си прибирам Тиките за да не ходя до Фишермен на другия ден. Другото нещо е дължината-6МТ, предполагам ще се гони дистанция или дълбочина(с по-дългите мачове това се прави)засичането при такива ситуаций е още по-рязко(заради дължината на линията и съпротивлението) - още едно изпитание за нея. Има и редица други минуси, но мисля че, тези са достатъчни.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от miro253 »

Абе то може, но има рискове. Акцията го позволява, но аз не бих я използвал на максимум - в смисъл по-голям ваглер от 14 гр. не бих ползвал. Също така бих внимавал с потапянето на влакното, защото по-дебелата бланка от на мача не знам дали би поела съпротивлението във водата - върха на болото е много по-мек от върха на мача. Другия момент е дали съществуват 6 метрови мачове с такава акция за да ги съпоставяме с болото? Редки са, но до колкото си спомням са с акция над 30 гр.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от butnik »

miro253 написа:Абе то може, но има рискове. Акцията го позволява, но аз не бих я използвал на максимум - в смисъл по-голям ваглер от 14 гр. не бих ползвал. Също така бих внимавал с потапянето на влакното, защото по-дебелата бланка от на мача не знам дали би поела съпротивлението във водата - върха на болото е много по-мек от върха на мача. Другия момент е дали съществуват 6 метрови мачове с такава акция за да ги съпоставяме с болото? Редки са, но до колкото си спомням са с акция над 30 гр.
Не са над 30,но куриозното е ,че ги използват за река :lol: :lol: :lol:
С подвижни плувки на две точки или сръбските плувки за река тип морков /над 4гр/ болото е добър боец в стоящи води,гонещи дистанция без да е нужно да топим влакното под вода.На Леново и на Канала доста често е използвана техника.Основното утежнение е по високо и се облавят зоните на пропадане.
Мятане с ваглер през глава с 6м боло си е изпитание,сложи си антифони преди да заметнеш.Ако беше споменал защо ще я използваш не по предназначение,може би ще получиш и по смислени отговори.Аз не бих ловил така освен в по-горе посоченият начин.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от N.Dimitrov »

Понеже до сега само по реките съм ходил и от скоро се запалих и по язовирския риболов, а обичам да си ловя на плувка. Първият път когато лових на язовира беше с тиката но със стационарна плувка и риболова беше труден лекото течение и вятъра правеха невъзможно задържането на линията на едно място. По принцип идеята на валгера нали е това да няма отражение вятъра и течението върху него. Та за това искам да ловя с ваглер понеже риболова е по лесен от към външни фактори, за такъми и линии не става на въпрос ще се науча с практиката.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от butnik »

Бих те посъветвал да се огледаш за някой мач на ниска цена,макар и втора ръка.1-2 риболова ок ,но за постоянно ловене с 6м.А с течението би се справил донякъде и със стационарна плувка,ако дистанцията не ти е над 20-25м.Купувайки си мач ще можеш на 100 % да ловиш както си му е ред-мачово влакно,потопена линия и пусната котва :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от Д-р Дулитъл »

От моя скромен опит с болонези и дълги мачове мога да споделя следното:
1.Точно тоя модел Tica въобще му нямам вяра,виждал съм как се чупи с обикновена плувка 3 грама при речен риболов и то без да има насрещен вятър.Какви поразии могат да станат с ваглер десетина грама и насрещен вятър не ми се мисли.
2.Има болонези,които са малко по-груби и с голяма акция,примерно аз ползвах една VEGA Refugee-6 метра,тука се говори за акция от 70 грама,но си е тежичка при речен риболов на изтичане.В момента я ползвам единствено с байтдропер.Тежки ваглери не я плашеха изобщо.
3.Не трябва да пропускаш момента при мъгливо време с лепването на влакното за бланките на болото,което е дразнещо и може да те ограничава в дистанциите и точността при по-леки ваглери.
4.Дългите мачове ,тия на 20 фута също си тежат при целодневен риболов на река,независимо от марката.За дълбоки язовири са перфектни,често не се налага и подвижен монтаж.
5.Оптималното според мен е мач на 17 фута-5,18 м.В краен случай и на 18 фута.
6.Като прекрасен мач на 17 фута мога да посоча Shimano Speed Master Multi Match Dyna Balance 4551,стария модел без корк по дръжката.За съжаление просто няма намиране в момента.
N.Dimitrov
фен клуб-скобар
Мнения: 728
Регистриран на: Пон Юни 23, 2014 4:32 pm
Местоположение: Плевен

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от N.Dimitrov »

Аз мач ще си купя със сигурност, просто се чудех дали няма да се получи и с болото. А до колкото за тиката мога да кажа ,че е здрава въдица, поне по начина по който аз я ползвам няма ядове. Е ако някой хамал я притежава може и да я троши всеки излет.
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от Jimi »

Не се занимавай с глупости! Ходи си по реката с тиката, а за язовирите си вземи един фидер акция до 70-90 гр. и си свиркай на вятър и течение.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от butnik »

Jimi написа:Не се занимавай с глупости! Ходи си по реката с тиката, а за язовирите си вземи един фидер акция до 70-90 гр. и си свиркай на вятър и течение.
Вместо мач ли или .......направо да скача към фидер риболова.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от miro253 »

Той, човека иска да лови на плувка, ние фидер му препоръчваме.

Болото на язовир с голяма дълбочина трябва да си се ползва с плувки от рода на сръбските на Гица - двуточков слайдер или нещо подобно беше. С ваглера ще е леко извращение още повече, че никой не пише за самото тегло на ваглера, а само колко носи в него и по линията /не знам дали се изразих правилно/ и така болото може да пострада. Тази Тика я имах и си е доста жилава. Счупила се е с 3 гр. плувка, защото е била клъцната някъде без да са я забелязали най-вероятно.
Бутника е прав - ако искаш да ловиш с ваглер си трябва мач. Като знам в началото колко уплитах...... Даже и да хвърляш с болото, какво ще се случва с монтажа, а той е доста по-сложен от на болонезата?
joropv
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 10:07 pm

Re: Ползване като мачова въдица.

Мнение от joropv »

Със всяка една пръчка можеш да направиш монтаж с ваглер,но истинското удоволствие от риболова на мач си остава единствено и само с мача. Относно монтажа,никак не е сложен както казват някой колеги,просто трябва да се спазват няколко неща и риболова на мач се превръща в голямо удоволствие. Има много писано из форума за мачовия риболов,все пак не откриваме топлата вода. Както каза колегата Бутник намери нещо по евтино дори и втора ръка, има доста предложения във форума.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на мач”