Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

theblade
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Ное 17, 2017 12:04 am

Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от theblade »

Здравейте колеги. Нов съм пририболова със болонезе и имам въпрос.
Примерно започвам да ловя със 2гр. плувка. След известно време ми се наложи да сменя на 4гр. плувка.
Има ли начн чрез бърз монтаж ниякък си подменя цялата линиа (плувка, тежести, кука).
Примерно мога да сложа микро вирбел над тежестите с малка карабинка, но по този начин за да смениа плувката пак ми се налага да режа вирбела да сложа 4гр-та плувка. Също така май не е много удачнп да се слага вирбел над тежестите ами над повода.
С две думи, как най ефективно мога да сменя цялата линия без да ми се налага да режа и връзвам на място.
feedermania
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 159
Регистриран на: Сря Юли 12, 2017 8:36 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от feedermania »

Колега не искам да те подведа но мисля че няма как поне аз не съм виждал в риболова ми на било от 3 години
rahhan
новобранец
новобранец
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Авг 15, 2010 11:02 pm

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от rahhan »

На първо четене ми идва това на ум: https://www.youtube.com/watch?v=DHRRHtYzNhM
Ползуваш вирбела със или без карабинка за повода, а над връзката утежняваш.
По принцип е за плетени влакна, но съм ползувал и за монофилни.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от miro253 »

theblade написа:Здравейте колеги. Нов съм пририболова със болонезе и имам въпрос.
Примерно започвам да ловя със 2гр. плувка. След известно време ми се наложи да сменя на 4гр. плувка.
Има ли начн чрез бърз монтаж ниякък си подменя цялата линиа (плувка, тежести, кука).
Примерно мога да сложа микро вирбел над тежестите с малка карабинка, но по този начин за да смениа плувката пак ми се налага да режа вирбела да сложа 4гр-та плувка. Също така май не е много удачнп да се слага вирбел над тежестите ами над повода.
С две думи, как най ефективно мога да сменя цялата линия без да ми се налага да режа и връзвам на място.
За мен лично такъв вариант не съществува. Пробвал съм да си направя верижките с два вирбела и да сменям само плувката, но така винаги съм си изпускал големите риби, защото втория вирбел много отслабва линията и по-точно амортизацията върху възела на вирбела е много голяма, защото при риболова с болонезе се ползват тънки влакна - не е като при мача или фидера. В твоя случай трябва да сложиш някаква връзка над плувката, но трябва да знаеш дълбочината предварително, а и тази връзка ще пречи на воденето на плувката.
Аз лично ходя винаги с две болонези и монтирани различни монтажи на тях. Ако си с една тренирай бързо монтиране на съчми по линията и смяна на плувка. Това е най-бавния, но най-добрия вариант!
theblade
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Ное 17, 2017 12:04 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от theblade »

На пример гледах това видео в youtube
https://www.youtube.com/watch?v=IGwccYvFH_A
Към 15-та минута започва да говори за плувките и утежнението. Гледам, си е приготвил 5-6 готови линии с плувки + утежнения и куки. Плувките му явно са без око и кордата минажа от страни на плувката и се закрепя само със 3 шлауха ( 1 на върха и 2 от долу). С такива плувки вече се олеснява доста и може да ме улесни при сменянето на цяля линия. Но как този във видеото подмения готожите утежнения. Не видях да има вирбел на тежестите.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от mrenka »

theblade написа:С две думи, как най ефективно мога да сменя цялата линия без да ми се налага да режа и връзвам на място.
Лови си с 2 гр. и си свиркай. А иначе отговорът на твоя въпрос с две думи е "Второ боло" :wink:. Колегата по - горе вече го е посочил.
Носил съм и 3 едновременно по реките.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от butnik »

Направи си готови линии и не слушай много.Утежнение на линия 40-50см,два вирбела отслабвало линията :lol: :lol: лови с 0.16 основна линия,повод според случая и си гледай кефа.Няма как да изкараш риболов по реката само с два грама.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
О. Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 6:38 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от О. Димитров »

Всяка речна плувка според формата, течението и начина на изтичане носи различно утежнение, пример леко по издължена плувка 2гр с плътна антена за право равно течение с леко задържане и по разпръснато утежнение няма как да сложиш същия монтаж на два грама форма тип микеле с куха антена за по-сериозно задържане в бързей, можеш ама няма да работи както трябва, или ако направиш монтажи за всичките си плувки наведнъж силно се съмнявам да ги използваш всичките своевременно и ще се скапят от седене. Най-правилния и смислен начин е всеки път си режеш влакното там където си търкал плувката предния път си въртиш една нова линия става за минута две, дори и да се наложи да смениш ще прежалиш още минута две и 50ст съчми. Пък 0.16 основно на болото....... Е малко мазохизъм бе Бат Ице. Та с две думи това ти е правилния и нормален път, всеки иска да му е е лесно и удобно но ефективната реакция не винаги е най-удобно та. А решението е в твойте ръце :)
О. Димитров
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Сеп 06, 2018 6:38 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от О. Димитров »

Одеве писах, но незнам какво стана ще дам сбит вариант.
1. Винаги прави монтаж и ползвай плувка и грама според конкретната ситуация
2. Обърни внимание на различните форми плувки и тяхните антени, няма как да ползваш еднакво 2грамово отежнение на плувка за возене и плувка за задържане.
3. 0.16 основно и два вирбела по линията е по-скоро пикник сред природата от колкото сериозен целенасочен риболов
4. Ако направиш няколко различни утежнения и ги ползваш за еднакъв по грамаж плувки с различни форми и антени за различни ситуации няма да стане ще искат до утежнява не или махане на съчми.
5 Ако направиш монтаж и за всичките плувки ще има такива който ще се амортизират от седене
П. С с две думи не се занимавай с глупости един монтаж се прави за 5 мин и в най-лошия случай струва 50стотинки!!!!
theblade
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Ное 17, 2017 12:04 am

Re: Бърз монтаж демонтаж на боло линия

Мнение от theblade »

Благодаря на всички за коментарите. Най бероярно ще си взема 2-ро боло нагласено със втори по често използван монтаж, и ако се налижи ще си правя монтажите на место.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”