Кое определя дължината на болото?

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Кое определя дължината на болото?

Мнение от to4kata »

Колеги, моля спецовете да внесат яснота кое е определящо за най-подходящата дължина на болото: дълбочината на реката, дистанцията на хвърляне, дистанцията на изтичане или комбинация от споменатите ....! От прочентеното от чужди сайтове оствам с впечатление, че това е дълбочината на реката, но някак си не съм убеден в това, особено от прочетеното тук ...
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от antivik »

А че от всичкото де си го изброил плюс конкретните условия на мястото. Щот може да се случиш на хубава ряка с места за изтичане и задържане, със съответната дистанция и дълбочини, но ако мястото е сбутано в шубраци и драки и ако е такова, че да трябва да се движиш с алпийска техника, нема как да размахваш (примерно) 5 метрова гьощерица...
На друго място па може да ти е идеален брега, но рекичката да е широка 2 метра и тогава от дължината печелиш, че ще си далече и нема се забелязваш, но па и реката трудно ще виждаш....
Изобщо всичко си е до познаване на мястото и до опит от практика.
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от Ivak »

Зависи само и единствено от разстоянието от брега на което искаш да изтичаш или задържаш.

Всички други фактори ги има и са от значение, но са вторстепенни.
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 384
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от icefire »

От къде ги вадите тези въпроси ... незнам ...
Така формулиран въпросът е LOL ! .... Кое определя !??? ... Никое не определя! Определяш си го сам ... според това къде ще ловиш ... условията на даденото място ,река , язовир , водоем ... ( болото не е само за реки!) ...
Ако условията го позволяват по-дългата сопа , дава възможност за по-добър контрол върху линията ... на изтичане и на задържане ... важното е влакното над плувката възможно най-малко да контактува с водата... От друга страна ако ловиш на някоя селска бара , широка 1,20m .. за какво ти е 5,6,7 m въдица ... Горе колегата е писал ... ако ловиш на кофти място .. планински бързей с канари и шубраци .. с какво ще отидеш ..!?!?!? Сигурен съм , че сам ще си отговориш на "въпросът" който според мен е безсмислен ...
Желая успех ...
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от to4kata »

Да приемем, че съм задал въпроса неправилно. Попитах по две причини: 1/ защото ми направи впечатление в няколко статии в нета (чужди източници), че по-дългите болота се предпочитат в Италия защото реките им били по-дълбоки и 2/ защото на 50 места в този раздел прочетох че 6-те са най-удачни за условията на нашите реки. Просто реших да разбера кои точно условия се визират и са от по-съществено значение... Естествено, че не визирам селските бари или върбака в който не можеш и да пикаеш...
Аватар
itzo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 1:17 pm
Местоположение: vratza-sofia
Обратна връзка:

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от itzo »

Доста дъвкана тема... Но да. За нашите масови реки 6цата се очерта/ва като универсална дължина. При 5цата понякога ти липсва контрол, а 7ца е нужна рядко, пък и обикновено натежава, ако не е топ клас. Успех с избора :fishing9:
успех на цялото рибарско воинство
Аватар
Mr.Fish
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 155
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 11:02 am
Местоположение: Пловдив

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от Mr.Fish »

Взимай 5 метра и ако не ти харесва я пускай за продажба и купувай 6.

Или обратното пробвай с 6 и ако не ти хареса смени на 5.

При всички случаи, ако инвестираш в скъпа въдица ще си доволен. Говоря за суми почващи от 50лв нагоре, което си се води евтино даже, разпъвай в магазина и сравнявай строя на прътите.

Това са най-търсените размери в България. Казвам ти го от опит в търговията.

Често се случва собственици на 5-6 да търсят и 3-4. Всичко си опира и до местата за риболов. И си ползват според мястото където ще действат. Хубаво е човек да има избор, особено за река ми се струва задължително.
За Отечеството работя, байо! Кажи ти мойте и аз твоите кривини, па да се поправим и всички да вървим наедно. Дякон Игнатий
Аватар
to4kata
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2011 9:36 am

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от to4kata »

5-ци вече купих, няколко. Моят скромен опит показа, че за да ти е комфортно, цената трябва да зопчва от 100 кинта нагоре за 5 метра. Даже вчера имах и добра слука с 20-тина мренки и 2-3 по-едри. Това на Малък Искър. Пипах и 6-ци, но все нещо ме спира там - дълги и тежички. Мой приятел, с който сме родени във водата и с не една мряна над кило по Кунино, Реселец ме съветва да не разравям със 6-ци ... Но вероятно ще взема една ...
Dzambok
новобранец
новобранец
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Сеп 16, 2011 8:40 pm
Местоположение: София/Видин

Re: Кое определя дължината на болото?

Мнение от Dzambok »

От моя скромен опит мога да споделя.
На река се лови с неподвижна плувка ,което значи че ти трвбва боло дълго колкото е дълбочината на която ловиш. На Дунава не съм ловил по дълбоко от2.5м с 4м боло. Контрола е по лош от 5ца ама и с нвя ако не държиш изпъната линията имаш пропуски в заичането.
дистанция с 4г плувка ,дори и при лек вятър се постига достатъчна за да не виждам добре плувката,поне аз съм малко късоглед. На гьолове и бари обрасли със шубраци също е ок 4ката. Имах 5ца която беше ок на дунава но я счупих и стана 4 ка, най унивррсална е 4м.
Нема па нема па неще, па спре, па пак неще, и пак спре, па спре и да неще!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”