Болонеза за Дунав

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

Започнах да се замислям за болонеза. Тук въпреки или именно реката този риболов е изостанал. Мисля си че ще е перфектно приложима в разливите при висока вода на реката през пролетта, където обаче си е нужна дистанция. Слабо до средно течение, страшно много върби на 5 до 10 метра от брега. Рибата е предимно в близост до върбите, а най-перспективните места са коридори в върбите с широчина метър-два. Мисля, че при достатъчно дълго боло и задържане на линията в подходящо място би имало доста добри резултати.
това е мястото при ниска вода /на сухо/.

http://mysilistra.net/gallery//displayi ... 10-42.html

http://mysilistra.net/gallery//displayimage-10-41.html

така изглежда то при много висока вода...

http://mysilistra.net/gallery/displayimage-17-17.html

а така е при дащно ниво на реката

http://mysilistra.net/gallery/displayimage-10-73.html

Предимно излиза Уклей, бабушка, платика, но доста често се случва да пипнат и каракуди над килограм, мъздруги по кило-кило и половина, распери и дори шарани. Това налага ползването на надеждно болонезе .....Wonder, което обаче се продава с дължина до 7 метра /което ми се вижда късо за задържане точно на това място/. От друга страна се притеснявам дали Tica Signal TC4 няма да е прекалено финно за там. Знам че на ловящите в Струма, Искър и Марица тази дължина ще им се стори скверна. И все пак Дунав е доста различна от тях река. Мисълта ми е.....дайте ми идея за достатъчно здраво боло на 8 метра.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от butnik »

Имал съм 8м. боло-Браунинг-Едем,една торба пари струваше,много висок клас за времето си,едвам я продадах.Трудно се лови с 8м.По леко ще ти е със седмица,до 25гр Сигнала май беше толкова.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Д-р Дулитъл »

С осмица из върбалаците-заеби,егати мъката ще е...А ако проблема ти е в задържането и за това не ти стига дължина-разучавай близалките на Cralusso и особено сърфчето.И тогава ще видиш с една седмица Уондър кви чудеса се правят
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

Д-р Дулитъл написа:С осмица из върбалаците-заеби,егати мъката ще е...А ако проблема ти е в задържането и за това не ти стига дължина-разучавай близалките на Cralusso и особено сърфчето.И тогава ще видиш с една седмица Уондър кви чудеса се правят
Брега е чист колега и дължината ми трябва именно за да стигна /и задържа/до върбалаците. С теглото на пръта си мисля че ще се справя, а за сърф плувките...течението там е недостатъчно силно. Проблема с браунинг-а пък е че трудно се намират в интернет, а в града ми предимно продават Ава Шима, Манчо, Окума и подобни полу- измислени марки ....стандарт.... А като се замисля....въпреки че нямат изложени тяхни пръчки в сайта си /ал фишерман/ вероятно имат на склад.... Първа идея....мерси колега Бутник!
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от butnik »

Nemezis_ss написа:
Д-р Дулитъл написа:С осмица из върбалаците-заеби,егати мъката ще е...А ако проблема ти е в задържането и за това не ти стига дължина-разучавай близалките на Cralusso и особено сърфчето.И тогава ще видиш с една седмица Уондър кви чудеса се правят
Брега е чист колега и дължината ми трябва именно за да стигна /и задържа/до върбалаците. С теглото на пръта си мисля че ще се справя, а за сърф плувките...течението там е недостатъчно силно. Проблема с браунинг-а пък е че трудно се намират в интернет, а в града ми предимно продават Ава Шима, Манчо, Окума и подобни полу- измислени марки ....стандарт.... А като се замисля....въпреки че нямат изложени тяхни пръчки в сайта си /ал фишерман/ вероятно имат на склад.... Първа идея....мерси колега Бутник!
Този модел е преди 10г.Ал фишерман може да не е чувал за Браунинг тогава.Уондъра е кол за големи дистанции.Колмик имат добри модели,ама много горница имат и са по недостъпни.А колкото до близалките за които ти пише колегата не ти препоръчвам,те са за постоянно течение,не знам на Дунава как е,но по Марица е отврат да ловиш с тях,даже мисля да ги продавам моите скоро.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Д-р Дулитъл »

Бутник е прав,не се загледах в последната снимка,тука при разлив течението ще е неравномерно и изобщо не става за близалките...по-скоро една с една щека ще станат екшъни,като гледам снимката :D :D :D подаваш им между върбите спокойно където си искаш...
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

Д-р Дулитъл написа:Бутник е прав,не се загледах в последната снимка,тука при разлив течението ще е неравномерно и изобщо не става за близалките...по-скоро една с една щека ще станат екшъни,като гледам снимката :D :D :D подаваш им между върбите спокойно където си искаш...
И аз съм го мислил това, но с тази стена отзад ще е трудно /да не казвам невъзможно разпъването и назад/, но ще го пробвам и това напролет....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Ivak »

Имам 3-4 излета с близалки Торпедо по Дунав и то точно във върбалаци. Да кълвеше ми повече от на другите, но нямаше магически улов :lol: :lol: :lol:
С едно нормално болонезе (5-6 метра) монтаж на верижка(по-дълга) и що годе равно дъно и риболов навътре може да направиш чудеса.
когато рибата ми е вземала на задържане на Дунав, то е било само за секунда две и след това пак пускам по течението и след удар. Демек колкото да се отлепи стръвта от дъното.

За тези върби според мен ако си поиграеш със захранката без проблем ще извадиш рибите от клоните и ще ги стройш пред теб.
:wink:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от butnik »

Ивак,Торпедото не е ли за щека.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

Неискам да дърпам рибата в брега, това място е на 50 метра от най-близките блокове в града. Пролетно време там е лудница....половината град се изсипва. Ако дръпна рибата в обсега на останалите щи ми провалят и риболова, и нервите. Видят ли те да хванеш 2 риби и идват и започват да замятат до тебе.....щум, оплитания, скандали. Страх ме е че няма да изтрая някой пенсионер и ще го плащам за читав. Уклея няма да кълве добре на задържане, но мъздругата и каракудата ще ги побъркам. Проблема на изтичането там е....закачките. Ловиш далече от дъното....дребосъци. Ако искам да се приближа до дъното трябва или да скъся максимално обтечката , или да се примиря да връзвам куки през 1/4 от излета.
Да не говорим че "дърпането" на мъздругата от храсталака ще е мъка /да не казвам невъзможно/.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Ivak »

От близалките само с Торпедо мога да работя, ползвам си го с уипа :wink:
Забравил съм да упомена, че става въпрос за риболов на щека :oops:

При условията, които описва колегата съм склонен да си потдържам тезата за захранката, Пусни си една дънна отгоре над мястото където ловиш и никой няма да изтича пред теб. С подходящо захранване ще дръпнеш рибата на всички под теб :wink:

А относно уклея ако се събере пред теб и няма повечко едри риби да го разгонят както и да задържаш ще си кълве като луд :lol: :lol: Поне аз съм имал доста проблеми с отсяването му :oops:

Та какво бих направил аз, без да съм въобще компетентен в риболова :oops:
Отивам първи на мястото, избирам сравнително дълбоко място пред всеобщата дълбочина, намирам що годе чисто дъно пред мен, захранвам с около 15-20 портокала, МНОГО тежка захранка. При първите няколко уловени риби започвам да дохранвам със стиски.Ако са едри рибите може и с по няколко наведнъж иначе и по една на 2-3 риби е достатъчна. Така и под теб ще хващат някоя друга риба но ще са доста случайни.
Доколкото съм запознат с тези места дълбочината не надвишава два метра в повечето случай. Поради тази причина бих ловил с мек мач и влано примерно 0,18. Така ще вадиш и едрите риби без късане и ще си ги напъваш колкото искаш без да късат. ще замяташ 3-4 грамова фиксирана плувка с голяма точност. единствения минус е нуждата от голям мах при засичане :wink:

така може да спестиш болонезата. Иначе ако е за 8 метра болонеза нямам опит с такива и не мога да препоръчам точен модел.

Сигнала на 7 метра мисля, че няма да уморява много рката при целодневен излет :roll:
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

Мисля че намерих каквото ми трябва..... http://www.fishingtackle24.de/product_i ... gneseruten

добро съотношение акция/дължина/тегло, марката я одобрявам, шипинга е изгоден....и все пак не съм я държал в ръка. Ако някой е и иска да изкаже мнение.....благодаря предварително...
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от butnik »

Това не съм сигурен дали се внася у нас.Като данни е добра.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от Венелин Радушев »

butnik написа:Това не съм сигурен дали се внася у нас.Като данни е добра.
Мисля сам да си го внеса....и все така занапред.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Болонеза за Дунав

Мнение от butnik »

Успех!
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”