Линия за боло на совалка?

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

packer55
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 9:51 pm

Линия за боло на совалка?

Мнение от packer55 »

Може ли да се правят готови линии в къщи и да се намотават на совалки и ако може как?
BZI
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1039
Регистриран на: Вто Фев 19, 2008 10:02 pm
Местоположение: Богомил Иринчев - Пловдив

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от BZI »

щом става за мач, що да не става и за боло.........правиш си дюзенчето с вирбелче надписваш си грамажа и на коя плувка съответства и го навиваш на совалката. После само си нанизваш плувката слева вирбелчето и такъмчето. Така си правиш няколко и ги сменяш според обстановката и няма да си играеш всеки път с отежняване, редене на тежести , поводи и др.
Изображение Пазете природата чиста !!!!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Аз процедирам така-правя си около 2м,2.50м такъма заедно с плувката,болото ми е 6м,а по местата където ловя с нея няма по-големи дълбочини,визирам реката,в двата края на дюзенчето съм вързал микро вирбели,сложил съм и повод,намотавам си ги на совалката ,надписвам грамажа и в куфара.Сега като съм само с една болонеза така ми е по-удобно.Ето и нагледноИзображениеи още еднаИзображение
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от snegk »

Гледах един филм на братя та руснаци бяха си направили много такива такъмчета,но само с оловцата и по едно микровирбелче в двата края.Различни дължини и различни грамажи и различна дебилина на влакното.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Илийка,според мен това е най-добрият вариант с готова плувка,винаги си купувам поне по две от модел,ако пострада едната да има заместник.Даже в единият край,към който ще свържа с основното на някои ми е с голям клуп,през който си връзвам готовия монтаж,ако не ми стигне дълбочина,възелчетата минават през ухото и шлаухчетата на плувката.А защо е най- правилен,ами няма нужда после да монтираш плувката,направо нагласяш дълбочината,по-малко време се губи.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
packer55
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 9:51 pm

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от packer55 »

Момчета нямам думи за отзивчивостта Ви!Аз съм на 53 г.живея в София,работя на две места и нямам много време за любимото хоби.Така че практиката ми липсва много.До преди един месец имах 14 въдици (без щека).Дано са попаднали в добри ръце.Почвам от начало с болото и фидер.Дано някога и аз да мога да съм полезен с нещо.Благодаря Ви от сърце!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Нямаш проблем колега,нали сме за това. :smt023
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
dunedanetz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 06, 2008 10:32 am
Местоположение: София

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от dunedanetz »

Извинявам се, отклонявам се от темата, но пък не искам да пускам отделна тема за това въпросче - значи за директните (става въпрос за директна 7-ца), цялото влакно ли се намотава на совалката (7 метра, колкото е директния?). Не съм ловил все още с директен, тази седмица мисля да го сефтосам, та мислех да си направя няклоко такъмчета на совалки. Предполагам, че за директен цялата ти линия трябва да е намотана на совалката (колкото е дълъг директния, толкова метра трябва да ти е линията? - от едната страна вирбел с карабинка, за да закачиш линията за ластика, а от долната страна микровирбел за да свържеш повода). Така ли е или съм в заблуда?
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Това с карабинката само нещо не ми харесва,само линията не трябва да ти е по-дълга от пръчката.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
dunedanetz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 06, 2008 10:32 am
Местоположение: София

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от dunedanetz »

Значи ако директния е 7 метра, значи линията трябва да е към 6 метра, така ли? Или пък ако водоема е доста плитък, може и 4 метра? Значи няма някаква зависимост между дължината на директния и дължината на влакното? А как освен с вирбел се монтира линията на конекторчето, на което е застопорен ластика, и към което трябва да се монтира влакното?
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Нeeee,независимо колко е дълъг директния,или на каква дълбочина ловиш линията трябва да е 30-40см. по-къса от дължината му.При вадене на риба върхът се огъва и ти идва точно както е най-удобно за хващане ако ловиш дребни риби,или няма да правиш акробатики ако ловиш с ластик и той е излезнал ,а кепа ти е малък.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
dunedanetz
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 06, 2008 10:32 am
Местоположение: София

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от dunedanetz »

Много благодаря! След излета уикенда да видя практически за какво става въпрос, че никога не съм ловил с директен, ще видим колко милиарда въпроса ще имам :D Мерси още веднъж :)
Аватар
bkd
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3907
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 8:16 pm
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от bkd »

:smt041 :smt041 :smt041
ИСКАМ МРАКА НА ЗОРАТА,А НЕ ЗАЛЕЗА НА СВЕТЛИНАТА...
Batbozho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 101
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 10:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от Batbozho »

butnik написа:Аз процедирам така-правя си около 2м,2.50м такъма заедно с плувката,болото ми е 6м,а по местата където ловя с нея няма по-големи дълбочини,визирам реката,в двата края на дюзенчето съм вързал микро вирбели,сложил съм и повод,намотавам си ги на совалката ,надписвам грамажа и в куфара.Сега като съм само с една болонеза така ми е по-удобно.Ето и нагледноИзображениеи още еднаИзображение
Ако дълбочината е по-голяма може да се направи такъма 1-1.5 без да се слага плувка,както е при мача на подвижен ваглер и системата да е с два вирбела.само,че в този случай трябва да се пише или помни точно с коя плувка си го правил за да няма разминавания.Тогава на 6 метра болонеза ще може да обираш по-големи дълбочини.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Линия за боло на совалка?

Мнение от butnik »

Ами аз като си използвам болото по предназначение и ловя изключително само на река с него,съм счел за нужно,че това ми е най-верния такъм.Имам и готови такъми за близалки около 20 на брой,които ми покриват изцяко грамажа.И понеже ,Божо се е изказал малко не ясно ще поясня-линия 1.50м.или това ви е такъма с утежнението със съчмите,от двете страни има микро-вирбел,от единия край монтирате повод,а от другия край свързвате към основното,като преди това на него монтирате ваглера или слайдера,по познатия ви начин за монтаж на подвижно,Мънисто ,ваглер,силиконче да обира ударите във вирбела.НО това е само за подвижен монтаж или за фиксиран ваглер.За боло варианта е този ,който съм снимал-за река.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”