Телемач /болонеза

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

harihito
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Чет Ное 26, 2009 7:07 am

Телемач /болонеза

Мнение от harihito »

Здравейте колеги! Решил съм се да си заприходя една качествена болонеза. Та имам следното питане и то е:
Някой наема ли се да обясни каква е разликата между болонеза и телемач с еднаква дължина? Та двете пръчки /с еднаква акция/ са бсолютно идентични по показатели-гъвкавост,тегло и т.н. Не мога да вдяна къде и в какво се различават...Май само в името....Очаквам помощ от Ваша страна. Предваритело Ви благодаря...
vladi gtv
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 143
Регистриран на: Чет Фев 18, 2010 10:06 am
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от vladi gtv »

Това е една перфектна болонеза Риболовен прът Mitchell Naikai Bolo
, а една от разликите е в дължината на пръта.
гуслар
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 509
Регистриран на: Вто Дек 11, 2007 10:56 am
Местоположение: kazanlak

Re: Телемач /болонеза

Мнение от гуслар »

Здравей колега !Разликата е голяма,дори когато става въпрос за пръти, с еднаква дължина и акция.По принцип теле мачът ,се използва за подвижна плувка/английски риболов/,има повече водачи за по добра проводимост на кордата,и се е наложил с дължини от 3,90 ,4,20 ,и 4.50 метра.Болонезата се използва за речен риболов,и е с дължини от 3 до 8 метра.Водачите са по разредени ,като само на върха има един или два подвижни .Когато на човек му предстои да си купи прът ,първо трябва да е наясно за какво ще го използва.Обикновенно,по голямата част от риболовците,искат да си купят универсален прът,да става за всичко.Мисля че по този въпрос ,отговор за сега няма.Моето мнение е, че една болонеза от пет метра,би ти вършила чудесна работа.Спокойно ще можеш да я ползваш за река,и за езеро ,за стационарна или за подвижна плувка.Успех !
И падащата звезда е била изгряваща .
Kolio Gruncharov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 128
Регистриран на: Вто Дек 15, 2009 5:24 pm
Местоположение: ТРОЯН-ОРЯХОВО

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Kolio Gruncharov »

Еййййййй колега мерси затози отговор . Отдавна се каня да задам и аз такъв въпрос . Жив -здрав и повече риболовна слука през годината :D .
Аватар
sashoart
фен клуб-скобар
Мнения: 376
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 8:00 pm
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от sashoart »

гуслар написа:Здравей колега !Разликата е голяма,дори когато става въпрос за пръти, с еднаква дължина и акция.По принцип теле мачът ,се използва за подвижна плувка/английски риболов/,има повече водачи за по добра проводимост на кордата,и се е наложил с дължини от 3,90 ,4,20 ,и 4.50 метра.Болонезата се използва за речен риболов,и е с дължини от 3 до 8 метра.Водачите са по разредени ,като само на върха има един или два подвижни .Когато на човек му предстои да си купи прът ,първо трябва да е наясно за какво ще го използва.Обикновенно,по голямата част от риболовците,искат да си купят универсален прът,да става за всичко.Мисля че по този въпрос ,отговор за сега няма.Моето мнение е, че една болонеза от пет метра,би ти вършила чудесна работа.Спокойно ще можеш да я ползваш за река,и за езеро ,за стационарна или за подвижна плувка.Успех !
точно така е!...просто боло под 5м,не те съветвам..дори ти препоръчвам 6м!!..е по скъпо е ама...успех! :drinkers:
фен клуб-скобар
Аватар
dess0
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 9:50 am
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dess0 »

И моят съвет е : най-добре си вземи първо едното, а после и другото! Например: имаш 200-300 лева, с които си купуваш хубава болонеза (6м е най-универсалната, според мен) или си взимаш един много добър мач, та дори и за макара за него ще остане. Ти най-добре ще прецениш кое! В случай, че ловиш на река - боло, а ако ловиш на затворени водоеми по скоро мач. Искрено те съветвам да не правиш компромиси и да не търсиш варианти 2 в 1, 3 в 1 и тн. Това е в случай , че удоволствието от риболова е на 1во място, а не просто да се хваща неква риба, с неква въдица!
Колкото до въпроса ти за боло и телемач... колегата е пояснил. Мога да добавя, че с мача много по-спокойно и сигурно се вадят едри риби, отколкото с болонеза (говорим за хубава, лека такава). Не, че няма яки болонези, с които спокойно се вдигат 3-4 кг мъртво тегло! Но тях не ги засягаме сега.
Има и друго: Ако приемем , че 6 метра е оптималната дължина, то къде би намерил телемачов еквивалент? Говорим за БГ. И колко ли грама би тежал един такъв телемач?! И колко би струвал?! Тук някъде имаше тема за дъългите мачове, които биха могли да се ползват за речен риболов, вместо боло. Можеш да я потърсиш и да прочетеш какво са споделили колегите. Долколкото успях да разбера, единственото предимство на дългия мач пред болото е че по-бързо и сигурно ще се вадят едри риби в течението на реката, защото мачът е по-сигурен по отношение на здравината, но за сметка на теглото, предполагам(не съм се интересувал).
Абе с две думи, щом си решил, взимай едно хубаво боло и не се чуди по разни телемачове и др.
Успех!
Нека пазим водоемите чисти!!! Събирайте си боклуците!!!
Аватар
mandy73
новобранец
новобранец
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 9:10 pm
Местоположение: гр. Павликени
Обратна връзка:

Re: Телемач /болонеза

Мнение от mandy73 »

Според мен, няма особена разлика м/у двете пръчки, ако са на еднаква дължина, а и в един ценови клас. За мен, при нужда от пръчка до 4-4.50 най-добрия вариант е мач на три части, телемача е компромис отвсякъде. За болонеза може да се говори от 5м нагоре, а за тия по 3-4м не знам какво по различно приложение и какви особени разлики биха имали от телемача. ПП. Искам да видя как болонеза вдига 3-4кг мъртва тежест
Аватар
dess0
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 9:50 am
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dess0 »

mandy73 написа:ПП. Искам да видя как болонеза вдига 3-4кг мъртва тежест
:D Колега, щом искаш да видиш, отиди в Майсторски риболов (София, а може да я има и другаде!) и попитай. Там има едно боло Мавър (не помня модела), с което лично, с помощта на служител от магазина, направих теста! "На око" , разбира се (не си мисли, че съм я закачил за кантар)! Такава въдица си има своето приложение, но изобщо не ми допада (тежичка е). Направих теста от любопитство!
Успех!
Нека пазим водоемите чисти!!! Събирайте си боклуците!!!
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Телемач /болонеза

Мнение от INCUBUS »

Никоя въдица не се изработва да вдига мъртва тежест.Има телемачове,които според приложението,са за предпочитане пред всяка една болонеза - за по-малки реки,за обрасли с надвисващи над водата дървета участъци от брега.Болонеза означава модел пръчка,измислена в Северна Италия,гр.Болоня,с дължина от 5 до 9 метра,с от 7 до 11 водача,поставени на издължени крачета,с цел максимално отдалечаване на кордата от повърхността на пръчката / сещате се защо пред вид дъждовния климат на оная област,в която са я измислили /.За това ползвам както телемачове /десетина пръчки на различни фирми,с дължини от 3 м до 4,5м/,така и болонези,за които 5 метра е оптималната дължина за преимуществено посещаваните от мен реки.
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Д-р Дулитъл »

Шест метров качествен мач тежи под 300 гр.-за сведение :wink:
Аватар
dess0
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 545
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 9:50 am
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dess0 »

INCUBUS написа:Никоя въдица не се изработва да вдига мъртва тежест
КОлега, ако искаш разходете се заедно с mandy73 до посоченото от мен място! Това, че има такива болонези е факт, независимо какво мислиш!
Д-р Дулитъл написа:Шест метров качествен мач тежи под 300 гр.-за сведение :wink:
Да де, а колко струва? Може би колкото 2-3 качествени болота?! Не , мерси!
Нека пазим водоемите чисти!!! Събирайте си боклуците!!!
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Венелин Радушев »

Има пръти и болонези в частност, които вдигат голяма мъртва тежест. Ако паметта не ме лъже, колмик парадират за голяма част от прътите си с теглото, което повдигат.
Разликата межку болонеза и телемач е в броя на водачите и дължината на крачетата на водачите. В другата тема защитавах "правото на съществуване" на дългите мачове, което не значи, че бих предпочел 6 метров мач пред 6 метрово болонезе, поне не винаги. И двата типа пръти имат своето приложение. Само приложението на телемача не ми е ясно /сравнен с 3-коленният/... :roll:
Бих попитал автора на темата, какви риби и къде ще лови, за да знаем какво конкретно да му препоръчаме? Също финансовата страна на нещата, какви пари би бил склонен да плати за търсеният качествен прът?
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
ionko_terziev
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 993
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 11:21 pm
Местоположение: ахелой

Re: Телемач /болонеза

Мнение от ionko_terziev »

определено и двата вида пръчки си имат почитатели,въпроса е на теб какво е ти върши работа.а иначе модела който повдига 4-5 кг. на колмик е систем.лично аз има такава на 4 м. и съм доволен,но не съм я пробвал да вдига такива тежести.другия вариянт е боло-мач но там вече отиваме на цифра над 270лв.може да се направи и друго,взимаш си някоя здрава болонез на 4-5 м. и я даваш в някой магазин да ти сложат още няколко водача и готово-имаш си приличен боло-мач който да използваш където си искаш.
Аватар
TRAP
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 594
Регистриран на: Сря Мар 16, 2005 1:10 pm
Местоположение: София/Видин/

Re: Телемач /болонеза

Мнение от TRAP »

Имам телемач ,мач и болонезе но на река предпочитам в повечето случаи да си ловя с телемача едно че е по лек а и е с повече водачи влакното не се лепи.Болото го ползвам когато ловя на по голяма дистанция а мача само на затворен водоем.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Телемач /болонеза

Мнение от INCUBUS »

Е,пак някой нещо не е доразбрал -да сте видели в ТТ данните на някоя пръчка някъде да пише :"...вдига мъртва тежест толкоз кила.."?Иначе знам,че има доста модели пръчки,които могат да го направят.Ама предназначението не е да се вдига мъртва тежест -лови се жива,съпротивляваща се тежест :) И ако говорим за телемачове като алтернатива на болонеза,каквото е самото заглавие на темата на колегата - нямам пред вид нищо по- различно от карбонов телемач с дължина 4,30-4,50 метра,съответната цена,лекота,брой водачи и качества от степен да съответства на доста модели болонези и мачове.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”