Телемач /болонеза

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Венелин Радушев »

INCUBUS написа:Е,пак някой нещо не е доразбрал -да сте видели в ТТ данните на някоя пръчка някъде да пише :"...вдига мъртва тежест толкоз кила.."?
Този път по изключение съм доразбрал...
Първият цитат е от описанието на продукт в български онлайн магазин, там имаше и други, но защо да се повтаряме.
Вторият цитат /с снимка под него/ е от каталога на Colmic за 2011 г.
Има и други подобни описания в същият каталог...
:wink:



Съвсем нова концепция на болонеза, произведена от супервисокоякостен карбон, допълнително подсигурен с двойна спирална оплетка от карбонови нишки. Тази специална конструкция придава невероятно голяма мощ, позволявайки на пръчката да вдига тежест до 4-5 килограма. Със своята впечатляваща жилавост, изключително тънък диаметър и прекрасен баланс, тази необикновена болонеза е гаранция за сигурен, динамичен и атрактивен риболов. Особено е подходяща при риболов от високи брегове, скали и мостове, както и при риболов на големи и мощни риби.


Bolognese dotata di una potenza ed affidabilità spaventosa, prodotta in Pro Force
carbon con rinforzo a doppia spirale incrociata. Azione rigida, potenza di lancio fino
a 100 gr. Guides: Medium Leg, Black-Stone (SIC). Può sollevare fino a 9Kg.
Boloñesa de potencia y fiabilidad increíbles, de carbono Pro Force con refuerzo de doble
espiral entrecruzada. Acción rígida, potencia de lanzamiento hasta 100 gr. Guías:
Medium Leg, Black-Stone (SIC). Iza hasta 9 kgs.


Изображение
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dunavski »

Абе колеги кви са тия болонези по 3м и мачове по 6м !!!!
Мача си има конкретно приложение болонезето си има конкретно приложение. Ако искаш да ловиш на язовир купуваш си мач/теле мач ако искаш на река купуваш си болонезе няма такава пръчка която да става и за двете.
Болонезето колкото е по-дълго толкова по-добре по-лесно се контролира линията за нашите реки оптималния вариент е 6-7м по-високия клас болонези също имат увеличен брой водачи.
Мача/теле мач от друга страна не е задължително да е много дълъг (както някои колеги изпадат в делириум и търсят мачове по 6м) защото там контрола на линията не се определя от дължината на пръта. Също така с мача може да се лови при лоши мет. условия дори ураганен вятър. Късата дължина и тънката бланка позволяват лесно замятане, а я си представете как бихте ловили с 6 метрова пръчка при такива условия.

И пак повтарям неможе да се прави аналог между двете пръчки защото са предназначени за коренно различни условия и коренно различен риболов.
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Венелин Радушев »

dunavski написа:Абе колеги кви са тия болонези по 3м и мачове по 6м !!!!
Мача си има конкретно приложение болонезето си има конкретно приложение. Ако искаш да ловиш на язовир купуваш си мач/теле мач ако искаш на река купуваш си болонезе няма такава пръчка която да става и за двете.
Болонезето колкото е по-дълго толкова по-добре по-лесно се контролира линията за нашите реки оптималния вариент е 6-7м по-високия клас болонези също имат увеличен брой водачи.
Мача/теле мач от друга страна не е задължително да е много дълъг (както някои колеги изпадат в делириум и търсят мачове по 6м) защото там контрола на линията не се определя от дължината на пръта. Също така с мача може да се лови при лоши мет. условия дори ураганен вятър. Късата дължина и тънката бланка позволяват лесно замятане, а я си представете как бихте ловили с 6 метрова пръчка при такива условия.

И пак повтарям неможе да се прави аналог между двете пръчки защото са предназначени за коренно различни условия и коренно различен риболов.
Не бих препоръчал на някого да си взема 6 метров мач ако няма поне 2-3 други мача. Това е прът за специфични условия, който се ползва рядко. Това не е универсален прът, за всеки ден.
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
dodo16
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 10:47 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dodo16 »

harihito написа:Здравейте колеги! Решил съм се да си заприходя една качествена болонеза. Та имам следното питане и то е:
Някой наема ли се да обясни каква е разликата между болонеза и телемач с еднаква дължина? Та двете пръчки /с еднаква акция/ са бсолютно идентични по показатели-гъвкавост,тегло и т.н. Не мога да вдяна къде и в какво се различават...Май само в името....Очаквам помощ от Ваша страна. Предваритело Ви благодаря...
Здрвей колега. Разликата е в броя и размера на водачите и вероятно и в строя на пръта. При болонезата водачите са с по-голям диаметър и са концентрирани във върховата секция. Това предполага и по-върхов строй, т.е. пръта се товари повече във върховата третина. Ако ловим на река това е добре, тъй като при задъжане в течение пръта не се сгъва и имаме по-добър контрол върху линията. На язовир този строй не ни носи особенни ползи. По-трудно обаче е ваденето на риба. Аз лично не бих рисковал да ловя риби с тегло 1,5-2кг. Относно дължината, аз лично предпочитам 5м. По-лека е и ако застанем на подходящо място се задържа добре.
При матча водачите са повече на брой, с по-малък диаметър и разпределят товара по цялата дължина на пръта. Параболичния строй ни дава възможност да мятаме тежки ваглери на дистанции 60-70 че и повече метри в зависимост от атмосферните условия и да попаднем в необрасло петно. Така че дължината на пръта е добре да е 4,2-4,5м. Ваденето на риба е доста по-лесно тъй като пръчката работи с цялата си дължина.
А по въпроса за вдигане на мъртва тежест? Ами 100кг съм и трудно вдигам 5кг. от място с прът 2,70 от плътен стъклопласт. Да не говорим как се чувства макарата. Ако трябва да вдигнем риба при стръмен бряг или от мост, то нищо не ни пречи да хванем влакното/по-добре е да е плетено/ с ръка и да си я издърпаме.
Ribko
фен клуб-скобар
Мнения: 1751
Регистриран на: Съб Дек 26, 2009 6:23 pm
Местоположение: София

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Ribko »

dodo16 написа:
harihito написа:....на дистанции 60-70 че и повече метри в зависимост от атмосферните условия и да попаднем в необрасло петно. .
Е извинявай, че се намесвам колега, но тва е пълна глупост, ти виждал ли си мач риболовец да лови на 70 м :shock: :shock:
''Голямата риба е прекалено ценна, за да бъде улавяна само по един път!''
С ЩЕКА И МАЧ, ПАК СЪМ СИ НЕМОЖАЧ !
dodo16
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 10:47 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dodo16 »

Ribko написа:
dodo16 написа:
harihito написа:....на дистанции 60-70 че и повече метри в зависимост от атмосферните условия и да попаднем в необрасло петно. .
Е извинявай, че се намесвам колега, но тва е пълна глупост, ти виждал ли си мач риболовец да лови на 70 м :shock: :shock:
На 70 не съм, но на 60-65 съм виждал. :D мене си. 14гр ваглер го изплющявам на 60м. точно в дупката между лилията. За дистанцията съдя по развитото влакно така че може и леко да преувеличавам. Все пак то не стои идеално по права линия. И понеже не се считам за много добър в кастинга, предполагам че други колеги могат да го пратят и по далеч. Влакното е 0,25. А с по тънко може и да надхвърли. Посоката и силата на вятъра е от особенно значение.
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Д-р Дулитъл »

От цялата дискусия си направих извода,че съм изпаднал в делириум,но понеже имам мач на 420 см,имам и мач,който е на 450 см и става на 510см и сега трябва да си взема такъв на 600 см.Само не разбрах какъв проблем ще имам с контрола върху линията при речен риболов с 6 метровия мач :oops: :?:
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dunavski »

Д-р Дулитъл написа:От цялата дискусия си направих извода,че съм изпаднал в делириум,но понеже имам мач на 420 см,имам и мач,който е на 450 см и става на 510см и сега трябва да си взема такъв на 600 см.Само не разбрах какъв проблем ще имам с контрола върху линията при речен риболов с 6 метровия мач :oops: :?:
Колега и колеги за кав к*р ти е 6м мач като може да си купиш една хuбaва 6м болнезка и да си гледаш работата без да са занимаваш с щуротии. Тия пръчки дето си променят дължината според мед е само маркетингов трик и видите ли тая сопа може да си променя дължината и е много функционална. Стандартния - оригиналния-първообразен и първобитен мач е с дължина 4.20-4.50м никаде посвета няма да видите някой да лови с 6м мач това вече са извращения.
И да ва питам въобще има ли такъв мач 6м защото аз досега в каталога на нито една фирма не съм видял да пише 6m waggler rod.

п.п. Между другото тенденцитя в западните държави е към смаляване на дължината на пръчките специлано мачовете. Колкото по на изток се отива толкова споте стават по-дълги ...... то и ние все трябва да сме с по-дълги мачове от останалите :D :lol:
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
dodo16
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 10:47 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dodo16 »

Докторе, в повечето случаи няма да имаш проблем със самото задържане, а с подсечката. На река рибата чуква за секунда при задържането и трябва да я заковеш. Матча е по-мек и независимо от реакцията на риболовеца се получава закъснение в засичането. А и представи си как би се държал с осемграмова плувка в бързей. Тогава и задържането ще е проблем. Има доста изписано по въпроса и не смятам, че може да открием топлата вода. Което не ни пречи да експериментираме с начините на затоплянето и. :)
Аз лично предпочитам при хубаво време да използвам болонеза/4,3м./ при риболов в стационарна вода. Водачите са по-широки и позволявят по-лесно замятане с по-леки слайдерчета. Е не търся големи риби естестенно. При влажно време обаче влакното залепва по бланката и тогава си трябва матч. А ако духа по-силно минавам на дъно или отивам да пия вино :drinkers: Матч е добре да се ползва и при борба с по-големи риби. А относно дължината му? Избора е индивидуален и зависи както от данните на риболовеца/височина, тегло, физическа сила/ така и от конкретните условия за риболов.
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Д-р Дулитъл »

Ето го мача:http://www.fostersofbirmingham.co.uk/SM2W
И гарантирам,че с него ще имам по-добър контрол върху някое речно шаранче 2-3 кила или подобна бяла мряна отколкото с боло със същата дължина-казвам го от личен опит с подобни рибета по Огоста.И ще изморя рибата по-бързо.
Телемача няма да коментирам,щото такова чудо не съм ползвал.Но ако проблема е в транспортната дължина и подготовката за риболов-дългия мач го съхранявам и транспортирам барабар с макарата в твърд калъф на Filstar,както си е с монтажа/той си е на совалка/.Поготовката за риболов ми отнема няколко минути.Не обикалям по язовирите,ловя само на река,познавам перфектно местата на които ловя и само като погледна брега да видя нивото на Огоста,знам колко е дълбоко на съответното място.С мача не се притеснявам,че може да ми гръмне в ръцете при замятане срещу вятъра.Не се притеснявам,че като ловя с плувка 1,5 гр. късно есента в мъглата,влакното ще лепне по бланките и ще псувам.Недостатък е ,че се събира лед по върховия водач точно в този сезон при речния риболов с мач,но няма друг начин!
А когато се наложи да ловя със сърфчетата-вадя 6 метровото боло.
А,да-още се сещам за една случка:Пролет,няколко дни преди забраната.Морунажа е влязъл в Огоста,стои в широко и сравнително плитко място.Взема на изтичане без да се церемони.И таман се разкълва и запръска дъжд.Такъв,като мъглица,дето няма да те изгони и можеш да продължиш риболова с дъждобран.И мен не ми остана нищо друго,освен да сгъна болото и да седна в колата зад хлапака,на който бях дал моя мач да лови .Пича хвана трийсеттина морунажа за този следобяд без да има проблеми с залепнало влакно по бланките и прочее...
dodo16
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 10:47 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dodo16 »

:D Ами аз какво съм писал. Не виждам да има разминаване. Носиш си матча и болото и зависи от ситуацията. А за болото добре е да е с три върхови водача и другите да са на по-дълги крачета. Тогава не лепне толкова. И влакното по-дебело/0.25/ По-тежка плувка също спасява положението.
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Венелин Радушев »

dunavski написа: Колега и колеги за кав к*р ти е 6м мач като може да си купиш една хuбaва 6м болнезка и да си гледаш работата без да са занимаваш с щуротии. Тия пръчки дето си променят дължината според мед е само маркетингов трик и видите ли тая сопа може да си променя дължината и е много функционална. Стандартния - оригиналния-първообразен и първобитен мач е с дължина 4.20-4.50м никаде посвета няма да видите някой да лови с 6м мач това вече са извращения.
И да ва питам въобще има ли такъв мач 6м защото аз досега в каталога на нито една фирма не съм видял да пише 6m waggler rod.

п.п. Между другото тенденцитя в западните държави е към смаляване на дължината на пръчките специлано мачовете. Колкото по на изток се отива толкова споте стават по-дълги ...... то и ние все трябва да сме с по-дълги мачове от останалите :D :lol:
Не думай? Разясни ни и историята, и тенденциите.

MILO PROXON MULTI MATCH 18,5 ft /563,88 см/
Shakespeare Superteam LXL 14-18ft Match Rod 3/4 Sect
MAVER REACTORLITE 15ft/18ft FLOAT
Fox Vario Weight: 293g at 19ft
Daiwa Connoisseur Z Length: 17ft/20ft Weight: 323g @ 20ft /609,6 см./
Middy Animal Tamer Length: 15ft/17ft/20ft Weight: 455g @ 20ft
MAP Matchtek Supermatch Length: 15ft/18ft/20ft Weight: 342g @ 20ft
Abu Garcia Suveran Weight: 374g @ 18ft /Предполагам този модел нищо не ти говори?/
Normark Crusader 15ft - 20ft
Tri-cast John Allerton Premier Match - 18-20ft (5.49/6.10m)
/Предполагам и последните две марки са ти непознати?/
Това са пръти насочени към британският пазар /това ще е някъде на изток/. Не са иновация, а класически пръти за риболов с стикове по реките и слайдери в дълбоки езера или бавноподвижни дълбоки реки. Този тип пръти са по-стари от болонезето. Представи си болонезе, с което да ловиш мрени по над 5 килограма без страх, колко ще тежи?
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Д-р Дулитъл
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Дек 16, 2007 9:49 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от Д-р Дулитъл »

:D :D :D
Пропусна Shimano SPEED MASTER MULTI MATCH 4551 и DAIWA Spectron M2 17ft/20ft.
Та тъй с тенденциите :D
Аватар
dunavski
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1457
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 3:03 pm
Местоположение: Rugby - UK
Обратна връзка:

Re: Телемач /болонеза

Мнение от dunavski »

Венелин Радушев написа:
Д-р Дулитъл написа::D :D :D
Пропусна Shimano SPEED MASTER MULTI MATCH 4551 и DAIWA Spectron M2 17ft/20ft.
Та тъй с тенденциите :D
Не думай? Разясни ни и историята, и тенденциите.

MILO PROXON MULTI MATCH 18,5 ft /563,88 см/
Shakespeare Superteam LXL 14-18ft Match Rod 3/4 Sect
MAVER REACTORLITE 15ft/18ft FLOAT
.........над 5 килограма без страх, колко ще тежи?


Колеги вместо да се правите на остроумни и много разбиращи да бяхте прочели кво пише в описанията на пръчките. Пoвечетето от тия пръчки дето сте ги постнали са класически мачове с модификация за удължаване, за риболов в реки на стик за по-добър контрол, а доколкото знам стика не е ваглер прави сте че са за големи риби, но за наистина големи големи риби дето тука по нашитеводоеми прсто ги няма.
Та въпроса с тенденциите ще ви го обясня по-късно. Първо погледайте някой филм с Уил Рейсън, Томи Пикеринг, Алан Скотхорн, Стив Рингър, Дес Шип (ако са ви познати тези имена както се изразавате вие) и др. агл. световни състезатели прочете някоя друга статия и после пак ще говорим за тенденцията на късите мачове.


п.п. А и между другото като заговорихме за тенденция и дълги мачове на река в Англия тенденцията е на река все повече да се лови с фидер. Та така с тенденциите !
Член на - Canal Lure Anglers, Birmingham Anglers Assoociations, Angling Trust, International Flyfishing Federation
Изображение
kris_h1996
новобранец
новобранец
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:21 am

Re: Телемач /болонеза

Мнение от kris_h1996 »

6м-вите мачове са за река.Особено подходящи за зимния период,че не лепи кордата по тях и с лекота се работи с малки плувки.При замръзване на водачите може да си топнеш върха във водата да се отпусне леда.Ловя с такъв мач на Браунинг и не препоръчвам на някой да хвърля с него ваглери :wink: С успех се използва и за стиковете,които не са популярни при нас.Мача съм го счупвал два пъти при работа с ваглери,при него е добре подаването отдолу,не замятане през рамо или ако се прави трябва да е много плавно.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”