TICA Ares & Swing

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
ribo_men
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 343
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 8:31 pm

TICA Ares & Swing

Мнение от ribo_men »

Така колеги. Много четох за моделите на ТИКА, и не мога да схвана едно нещо.
Най леките модели в 6 метровата гама са тези две пръчки...но
за Swing се твърди, че е много нежна, по мека и крехка с нейните 217 гр., а за ARES, който е още по лек- само 210 грама, че е по добрата въдица, стегната, изпъната и здрава.
Искам да разбера къде е истината...не трябва ли и Арес-а да е крехък и чуплив, при положение, че са от един и същи вид карбон, че и дори по лек.
За Арес се говори като за върха в гамата от болонези на ТИКА, докато Суинг-а остава някак неоценен ли...ще ми е приятно да разбера подробности от колеги за двте пръчки.
Мерси.
vlado-fidera
фен клуб-скобар
Мнения: 1481
Регистриран на: Съб Ное 24, 2007 8:43 pm
Местоположение: гр.Ябланица / София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от vlado-fidera »

Не знам кое е по-крехко и кое по-чупливо. Суинга е по-мек. Това, че една въдица е много мека не я прави по чупеща се. Ако не можете да си направите изводите на теория пробвайте с ловене.
Иначе различните въдици са правени по различен начин и цел и при едната е постигната повече мекота или твърдост и т.н. Може водачите да са малко по различни, може надписите на едната да са повече и да са натежали или да е 3 см по къса от другата от там идват разликите в грамажа.
Важно е да ги разтръскаш и да прецениш коя ти харесва повече. За мен суинга е прекалено мек иначе е супер кеф д асе лови с него. Ареса не знам май не съм го разпъвал.
:wink: :smt023:
"Докато ми плащат колкото да не умрем, ще работим колкото да не заспим'' :D:D
Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от shefa »

Аз бях писал в една друга тема, че съм имал Тика Суинг. Суинга е нежна и елегантна болонеза, лека, със сравнително малка акция(има и с по-малки), еластична(не знам как са го правили тоя карбон, но се огъва много :shock: ) и като за накрая да си го кажем с наши думи - малко мекичка въдица. НО, това че е мека, не означава невъзможен риболов. Със Суинга става голям кеф при риболов на по-едрички риби в порядъка на 300-800 грама, че и по-големи. Ако мястото е чисто и няма клони, потопени дървета, водорасли, тръстики, папури и т.н., ще се извади всяка закачена риба - малко по-бавно ще стане това, но все пак ще се извади - ако не скъса или се откачи разбира се. :oops: Суинга позволява на риболовеца да си направи кефа дори и с по-дребни рибки - 100-200 грама(таранки(каракуди), бабушки и да не изброявам рибното разнообразие на нашите водоеми).
Суинга е също стегната и изпъната болонеза - в разпънато състояние не провисва! НО, когато се разклати, се вижда, че е мека, но еластична! НО в Суинга има мощ, т.е. в Суинга има потенциал да се справи и с големи риби(такива по кило и повече) - при закачена кука в някоя закачка, аз съм си експериментирал(до колкото ми издържат нервите разбира се) да го "напъна" за да видя каква крива ще се получи или по-точно дали има сила в самата въдица - има сила и потенциал в Суинга, независимо, че е мек и малко лигав на пръв поглед.
Друга харакретна черта на Суинга е малкия диаметър на първата снадка с макародържача - това не позволява да се умори ръката при няколкочасов интензивен риболов.
По време на вятър трябва да се внимава много за да не се счупи болонезата - болонезата е много лека и при един порив на вятъра тя става неконтролируема(вятъра си прави с нея каквото си иска) и, ако риболовеца се опита да прави каквото и той си поиска, ще се получи неприятен инцидент.

Така, и сега достигнахме до питането за крехкостта на болотата и тяхното чупене - чупенето става в следствие дейността(интервенцията) на риболовеца. От риба не вярвам да се счупи(е то може, но пак всичко зависи от риболовеца!!!!) Сега, коя болонеза ще се счупи е трудно да се каже - според мен няма не чуплива болонеза. Всичките са чупливи, но пак казвам - всичко зависи от това кой държи болонезата и какво прави с нея. Суинга е за хора със силни нерви, спокойни и с мисъл в главата. Тя не е за нерваци, избухливи, хамали и най-вече - за мурдари, които се отнасят грубиянски към риболовните си такъми, и които не си почистват въдиците и макарите с години!!! :x Болонезите, не само Суинга, искат специално внимание - да се почистват и подсушават, ако се налага, след всеки риболов - 10 минути грижа за въдицата след риболов, гарантират повече приятни емоции с болонезата! Суинга е направен от някакъв прешлайфан карбон, какво и да изначава това, който карбон е много еластичен. Лекотата на Суинга е постигната, според мен, от по-тънките бланки, но и по-качествени - не, че не може да се счупи, може, но всичко зависи от риболовеца!!!
Ареса - държал съм го в ръка при вносителя. Лека болонеза, но по-различна от Суинга. Като Суинга няма друга такава болонеза! Ареса е стегната болонеза и също с висококачествен карбон. Но по време на риболов не знам как ще се държи и какви са му особеностите :oops: Лично на мен ми харесва повече Тика Техниум, от колкото Арес - това си е мое мнение :oops: И Ареса е крехък и чуплив - гаранция!!! И пак всичко зависи от "задвъдичното устройство" и неговите манипулации!

И така, да се говори за НЕ крехки и НЕ чупливи болонези е трудно, т.е. трудно е да се каже кои са такива и кои не. Всички се чупят и всички са крехки!!! Гарантирам. А който не вярва - да си купи една болонеза за 200-300 лева и да пробва :D
По-здрава и по-носеща на хамалогия болонеза е Тика Уондър - имал съм такава и на 6 метра, и на 7 метра. Чупил съм тази на 7 метра и то без да имам някаква намеса в цялата работа - закачих пред мен на 5 метра кукичката и съвсем леко с въдицата се опитах да я откача(лашнах ЛЕКО няколко пъти с болонезата и втрората снадка от върха надолу се прегъна на две) - може да съм я наранил някъде без да разбера :oops: - уж здрава, с голяма акция, и т.н., но ето, че се счупи.
Нова болонеза, от "нечупливите" :oops:, може да се счупи на първия риболов - фабрично може нещо да е станало, при по-силно замятане също може да се получи, всичко може. Но това не трябва автоматично да ни кара да сложим даденото боло в графа - чупливо :oops: и да го класифицираме като "чупливо като солета" - някак си е несериозно това!

Който ще си взема болонезе, нека да го прави от магазин, а не от електронен такъв. Нека да отиде и лично да види, да сравни няколко модела, да ги потръска, да сложи една макара и да установи сам коя болонеза е за него. Болонезите са различни, така както всеки риболовец е различен :wink: НО всичко ще се види и установи по време на риболов, след няколко часа в ръка и след няколко извадени риби! Затова аз съм сменил 4 модела болонезе на Тика и на 6, и на 7 метра, и все още не мога да кажа кое болонезе е най-хубаво :oops: :oops: Добре е да се четат мнения на колегите по-форума, но все пак е по-добре лично и на място да се добият впечатления! Всеки сам с предпочитанията си! :wink:
vlado-fidera
фен клуб-скобар
Мнения: 1481
Регистриран на: Съб Ное 24, 2007 8:43 pm
Местоположение: гр.Ябланица / София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от vlado-fidera »

Благодаря колега за отделеното време и подробното описание. :smt023
"Докато ми плащат колкото да не умрем, ще работим колкото да не заспим'' :D:D
Аватар
ribo_men
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 343
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 8:31 pm

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от ribo_men »

Eeee супер си колега...адмирации за отделеното време и ценна информация. :drinkers:
Аватар
niksan76
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Вто Дек 01, 2009 12:30 pm
Местоположение: София - Видин

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от niksan76 »

Привет колеги. Аз съм изправен пред същата дилема (Ares & Swing). По принцип съм любител на по-меки въдици, но когато става дума за мач. Тогава удоволствието е по голямо, а и позволява използването на по тънък такъм. Проблема е, че риболова на мач, било то мек или твърд се практикува най вече на затворени водоеми, докато болонезата е за риболов на река. Където много често има и доста силно течение. А всички знаем, че улова в река на риба над кило в течение е ужасно труден. В момента в който рибата напъне и тръгне аванса тя се пуска по течението и се превръща в истинско торпедо. В подобен случай риболова с мека въдица става доста рисков. Затова съм се замислил по-скоро за Ares. Това са мои съображения и мое мнение. Нека колегите и те изкажат мнение за да поспорим и натрупаме знания и опит всички, все пак форума е за това.
Аватар
tamihal
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1872
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 9:01 pm
Местоположение: ХAРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от tamihal »

niksan76 написа:... В момента, в който рибата напъне и тръгне аванса, тя се пуска по течението и се превръща в истинско торпедо. В подобен случай риболова с мека въдица става доста рисков...
Изображение
6 метровa TICA Swing...колко да е рисков риболова !!! :wink:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от stich »

Бе и аз не обичам много твърдите пръти,ама в тоя случай не мога да разбера каква роля играе предната половина огънала се в една права с основната линията :?: :drinkers:
Изображение
Аватар
tamihal
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1872
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 9:01 pm
Местоположение: ХAРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от tamihal »

stich написа:Бе и аз не обичам много твърдите пръти,ама в тоя случай не мога да разбера каква роля играе предната половина огънала се в една права с основната линията :?: :drinkers:
Е, не е толкова зле положението....вярно, че е мека, но има и малка оптическа измама... :wink:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
niksan76
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Вто Дек 01, 2009 12:30 pm
Местоположение: София - Видин

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от niksan76 »

Изображение
6 метровa TICA Swing...колко да е рисков риболова !!! :wink:[/quote]

Еееее колега след този пост май се замислям за Swing-a и ще се откажа от Ares-a най-малкото защото съм любител на по-меките въдици. Щом в течението се е нагънала така и е все още здрава явно това е моята въдица. Сега остава да споделиш каква по вид и размери риба е нагънала пръта така жестоко.
Аватар
ribo_men
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 343
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 8:31 pm

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от ribo_men »

:drinkers:
Аватар
tamihal
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1872
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 9:01 pm
Местоположение: ХAРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от tamihal »

Не знам каква риба е нагънала пръчката така жестоко...защото тя, така или иначе си е мека...но днес диво шаране около 1,300 кг., излезе без особенни усилия...е с малко по отпуснат аванс и търпение, но пръчката от ново беше така жестоко нагъната, и издържа...
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
niksan76
новобранец
новобранец
Мнения: 62
Регистриран на: Вто Дек 01, 2009 12:30 pm
Местоположение: София - Видин

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от niksan76 »

tamihal написа:Не знам каква риба е нагънала пръчката така жестоко...защото тя, така или иначе си е мека...но днес диво шаране около 1,300 кг., излезе без особенни усилия...е с малко по отпуснат аванс и търпение, но пръчката от ново беше така жестоко нагъната, и издържа...
Това на снимката е ръката на Ивайло с неговия Swing с макара Shimano Stradic, ще прегледам филмите на Калоян и ще видя каква е рибата. Иначе респект за шаранчето. Диво при това, браво. Сигурно ти е покачило адреналина до върха.
Аз сега се връщам от Струма, но слаба работа - 3,4 кефала от по 200-300 гр. и 3-4 мренки от по 100 гр., доста слаб риболов направихме на къщата на Художника, преди Железница. Иначе реката е супер, нито е бистра нито е прекалено малка.

За сега доста положителни мнения за Свинг. Нека и някой притежател на Ares-a де се изкаже.
НИКИ ДОНЧЕВ
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1238
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 7:36 pm
Местоположение: София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от НИКИ ДОНЧЕВ »

niksan76 написа: Това на снимката е ръката на Ивайло с неговия Swing с макара Shimano Stradic, ще прегледам филмите на Калоян и ще видя каква е рибата.
Река Струма монца или художника,не мога да преценя точно,рибата предполагам скобар кило и канче :wink:

П.П.Иначе за Суйнга,хич не е лоша въдица,рекорда с нея ми е Клен 2.07кг

Изображение

Продадох го,заради късите крачета на водачите,сега съм със Сигнал и за мен това е болото.
Изображение
Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от petko_dimitrov_81 »

tamihal написа:
niksan76 написа:... В момента, в който рибата напъне и тръгне аванса, тя се пуска по течението и се превръща в истинско торпедо. В подобен случай риболова с мека въдица става доста рисков...
Изображение
6 метровa TICA Swing...колко да е рисков риболова !!! :wink:
И аз съм с Tica Swing 6м , много съм доволен(имам я от скоро)вчера я пробвах и останах доста изненадан когато закачих един кефал 1,5кг , борих се доста с него,но успях да го извадя :) !!! Това и беше сефтето на моята Tica Swing ;) !!!! В неделя ако е по-хубаво времето ще я изпробвам доста по-качествено !!! Поздрави на всички ! :drinkers:
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”