TICA Ares & Swing

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

v5rov
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Мар 31, 2010 6:22 am

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от v5rov »

Привет колеги. До сега съм ползвал един евтин модел на New Hunter. Дойде времето да си взема нещо по-класно. Колебая се кой от моделите на Тика да бъде - Ares, Signal или Swing. От трите съм държал в ръка само Суинг-а и много ме впечатли. Мнението на колегата shefa беше много изчерпателно, но ако има някой още нещо да добави, ще съм много благодарен. Ако имах възможност да ги подържа в ръка и трите, щеше да е по-лесно да реша. Но в момента съм в Афганистан и информациията ми идва само от форумите. Но като се върна напролет задължително ще се оборудвам с един от трите модела.
На всички , които имат възможност да заметнат въдиците тия дни - НА СЛУКА! На нас тук ни остават само риболовните лакърдии.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от miro253 »

v5rov написа:Привет колеги. До сега съм ползвал един евтин модел на New Hunter. Дойде времето да си взема нещо по-класно. Колебая се кой от моделите на Тика да бъде - Ares, Signal или Swing. От трите съм държал в ръка само Суинг-а и много ме впечатли. Мнението на колегата shefa беше много изчерпателно, но ако има някой още нещо да добави, ще съм много благодарен. Ако имах възможност да ги подържа в ръка и трите, щеше да е по-лесно да реша. Но в момента съм в Афганистан и информациията ми идва само от форумите. Но като се върна напролет задължително ще се оборудвам с един от трите модела.
На всички , които имат възможност да заметнат въдиците тия дни - НА СЛУКА! На нас тук ни остават само риболовните лакърдии.
Аз мога да дам мнение само за Суинга на 6 метра. Такава имам :) .
Риболова с нея е удоволствие даже и само пръскачи да ловиш. При правилно използване е доста жилава противно на вида си. По-голяма риба от 800 гр. клен не съм вадил с нея. Огъва се яко и уморява рибата бързо. Мисля, че добре би се справила с риби до 2 кг. нагоре ще трябва да има добра игра с аванса на макарата. Според мен за нашите условия е перфектната пръчка. Аз лично съм я ползвал само по Струма. За там не виждам за какво ми е по-мощна болонеза. С такава въдица поне според мен, човек е задължително да ползва кеп, да си носи парцалче за избърсване преди събиране, твърд тубос за транспорт и с такива грижи въдицата ще служи дълго. Ползвам я с макара Шимано Ексейдж SRB. Успех.
v5rov
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Мар 31, 2010 6:22 am

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от v5rov »

Благодяря за бързия отговор. Аз първоначално бях си заплюл Суинга, но на няколко места прочетох мнения, че била малко лигава. Когато я държах в ръка ми се видя със стегнат строй. Тогава човекът, който я купуваше каза, че извадил с нея 2 кг кефал и мисля че това е достатъчен тест. Аз съм от Търново и не знам дали ще намеря там и трите вида за да ги хвана в ръка. За мен много е важно да е лека. С годините започнах да преминавам на леки въдици, защото едно е да държиш цял ден 200 грама в ръка,съвсем друго е ако са 400.
Аватар
ribo_men
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 343
Регистриран на: Сря Сеп 16, 2009 8:31 pm

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от ribo_men »

:drinkers:...
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от miro253 »

v5rov написа:Благодяря за бързия отговор. Аз първоначално бях си заплюл Суинга, но на няколко места прочетох мнения, че била малко лигава. Когато я държах в ръка ми се видя със стегнат строй. Тогава човекът, който я купуваше каза, че извадил с нея 2 кг кефал и мисля че това е достатъчен тест. Аз съм от Търново и не знам дали ще намеря там и трите вида за да ги хвана в ръка. За мен много е важно да е лека. С годините започнах да преминавам на леки въдици, защото едно е да държиш цял ден 200 грама в ръка,съвсем друго е ако са 400.
Суинга е фина, мека и както казах жилава, но според мен в никакъв случай лигава поне според моите представи :lol: .
zic1972
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Фев 28, 2010 4:24 pm

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от zic1972 »

shefa написа:Аз бях писал в една друга тема, че съм имал Тика Суинг. Суинга е нежна и елегантна болонеза, лека, със сравнително малка акция(има и с по-малки), еластична(не знам как са го правили тоя карбон, но се огъва много :shock: ) и като за накрая да си го кажем с наши думи - малко мекичка въдица. НО, това че е мека, не означава невъзможен риболов. Със Суинга става голям кеф при риболов на по-едрички риби в порядъка на 300-800 грама, че и по-големи. Ако мястото е чисто и няма клони, потопени дървета, водорасли, тръстики, папури и т.н., ще се извади всяка закачена риба - малко по-бавно ще стане това, но все пак ще се извади - ако не скъса или се откачи разбира се. :oops: Суинга позволява на риболовеца да си направи кефа дори и с по-дребни рибки - 100-200 грама(таранки(каракуди), бабушки и да не изброявам рибното разнообразие на нашите водоеми).
Суинга е също стегната и изпъната болонеза - в разпънато състояние не провисва! НО, когато се разклати, се вижда, че е мека, но еластична! НО в Суинга има мощ, т.е. в Суинга има потенциал да се справи и с големи риби(такива по кило и повече) - при закачена кука в някоя закачка, аз съм си експериментирал(до колкото ми издържат нервите разбира се) да го "напъна" за да видя каква крива ще се получи или по-точно дали има сила в самата въдица - има сила и потенциал в Суинга, независимо, че е мек и малко лигав на пръв поглед.
Друга харакретна черта на Суинга е малкия диаметър на първата снадка с макародържача - това не позволява да се умори ръката при няколкочасов интензивен риболов.
По време на вятър трябва да се внимава много за да не се счупи болонезата - болонезата е много лека и при един порив на вятъра тя става неконтролируема(вятъра си прави с нея каквото си иска) и, ако риболовеца се опита да прави каквото и той си поиска, ще се получи неприятен инцидент.

Така, и сега достигнахме до питането за крехкостта на болотата и тяхното чупене - чупенето става в следствие дейността(интервенцията) на риболовеца. От риба не вярвам да се счупи(е то може, но пак всичко зависи от риболовеца!!!!) Сега, коя болонеза ще се счупи е трудно да се каже - според мен няма не чуплива болонеза. Всичките са чупливи, но пак казвам - всичко зависи от това кой държи болонезата и какво прави с нея. Суинга е за хора със силни нерви, спокойни и с мисъл в главата. Тя не е за нерваци, избухливи, хамали и най-вече - за мурдари, които се отнасят грубиянски към риболовните си такъми, и които не си почистват въдиците и макарите с години!!! :x Болонезите, не само Суинга, искат специално внимание - да се почистват и подсушават, ако се налага, след всеки риболов - 10 минути грижа за въдицата след риболов, гарантират повече приятни емоции с болонезата! Суинга е направен от някакъв прешлайфан карбон, какво и да изначава това, който карбон е много еластичен. Лекотата на Суинга е постигната, според мен, от по-тънките бланки, но и по-качествени - не, че не може да се счупи, може, но всичко зависи от риболовеца!!!
Ареса - държал съм го в ръка при вносителя. Лека болонеза, но по-различна от Суинга. Като Суинга няма друга такава болонеза! Ареса е стегната болонеза и също с висококачествен карбон. Но по време на риболов не знам как ще се държи и какви са му особеностите :oops: Лично на мен ми харесва повече Тика Техниум, от колкото Арес - това си е мое мнение :oops: И Ареса е крехък и чуплив - гаранция!!! И пак всичко зависи от "задвъдичното устройство" и неговите манипулации!

И така, да се говори за НЕ крехки и НЕ чупливи болонези е трудно, т.е. трудно е да се каже кои са такива и кои не. Всички се чупят и всички са крехки!!! Гарантирам. А който не вярва - да си купи една болонеза за 200-300 лева и да пробва :D
По-здрава и по-носеща на хамалогия болонеза е Тика Уондър - имал съм такава и на 6 метра, и на 7 метра. Чупил съм тази на 7 метра и то без да имам някаква намеса в цялата работа - закачих пред мен на 5 метра кукичката и съвсем леко с въдицата се опитах да я откача(лашнах ЛЕКО няколко пъти с болонезата и втрората снадка от върха надолу се прегъна на две) - може да съм я наранил някъде без да разбера :oops: - уж здрава, с голяма акция, и т.н., но ето, че се счупи.
Нова болонеза, от "нечупливите" :oops:, може да се счупи на първия риболов - фабрично може нещо да е станало, при по-силно замятане също може да се получи, всичко може. Но това не трябва автоматично да ни кара да сложим даденото боло в графа - чупливо :oops: и да го класифицираме като "чупливо като солета" - някак си е несериозно това!

Който ще си взема болонезе, нека да го прави от магазин, а не от електронен такъв. Нека да отиде и лично да види, да сравни няколко модела, да ги потръска, да сложи една макара и да установи сам коя болонеза е за него. Болонезите са различни, така както всеки риболовец е различен :wink: НО всичко ще се види и установи по време на риболов, след няколко часа в ръка и след няколко извадени риби! Затова аз съм сменил 4 модела болонезе на Тика и на 6, и на 7 метра, и все още не мога да кажа кое болонезе е най-хубаво :oops: :oops: Добре е да се четат мнения на колегите по-форума, но все пак е по-добре лично и на място да се добият впечатления! Всеки сам с предпочитанията си! :wink:
geniss
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Окт 09, 2008 9:58 am

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от geniss »

Ares
david_67
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Дек 25, 2016 6:05 pm

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от david_67 »

Здравей те ,имам ти всички тики и мога да кажа че уондара е уникална въдица за големи риби -железна ,после ареса ,на пръв поглед мека но има стопер в мекотата и става агресивно твърда и сигурна !Суинга е мекичка и малко лигава пръчка за по дребни рибета тънка бланка за хора с по изтънчен фкус!ДРУГИТЕ НЯМА ДА КОМЕНТИРАМ !
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: TICA Ares & Swing

Мнение от Veleka »

david_67 написа:Здравей те ,имам ти всички тики и мога да кажа че уондара е уникална въдица за големи риби -железна ,после ареса ,на пръв поглед мека но има стопер в мекотата и става агресивно твърда и сигурна !Суинга е мекичка и малко лигава пръчка за по дребни рибета тънка бланка за хора с по изтънчен фкус!ДРУГИТЕ НЯМА ДА КОМЕНТИРАМ !
Не разбрах критериите, по които сравняваш различните модели болонези на "Тика", но след като притежаваш всяка една от тях, вземи малко да ни осветлиш и за останалите, които не искаш да коментираш. Възможно е да предизвикат нечий интерес. :)
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”