Монтаж за болонеза....

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Монтаж за болонеза....

Мнение от topsoft »

Здравейте колеги. Попаднах на една статия на Пламен Панталеев. Пускам цитат от нея:



Ще ви предложа два монтажа за двата най-често използвани метода на риболов, които ще са доста полезни. При тези монтажи разпределението на сачмите е такова, че линията минимално да се оплита. Единият монтаж е за извозване без оловото да допира дъното - само поводът се движи по него. Другият е когато се налага стръвта да се забавя спрямо хода на течението. Това се постига при чисто дъно и когато оловото се влачи по него. За този риболов е най-подходящо утеженението тип “гердан”, което може да ви се стори доста познато, тъй като е публикувано на няколко пъти. Желателно е и при двата монтажа на мястото между повода и основното влакно да има микро вирбел. Както казах, и двата монтажа са доста елементарни и няма кой знае колко за обяснение по тях. Основното утежнение на първия монтаж се поставя на 8–10 см над вирбела, като вирбелът служи за дропер. Общо взето, това е целият монтаж. Сачмите за основното утежнение нека не бъдат много големи - от порядъка на № 5–6.
За следващия монтаж, тип “гердан”, се използват сачми с различна големина, като откъм вирбела нагоре към плувката разстоянието между сачмите намалява. В същата посока се редят и по големина - колкото по-нагоре отиват, толкова по-малки стават. Това се прави с цел да може в долната си част утежнението да се държи по-стабилно, тъй като ако долу сачмите са малки, линията няма да върви правилно. Започнете със сачми № 3, поставени непосредствено до вирбела, като следващите ги карате по номера докато стигнете до най-малкия, който е желателно да бъде № 9–10. Разстоянието между първата и втората сачма да не е повече от 1 см, като нагоре по линията то се скъсява минимално, докато най-малките сачми са на около 2 мм една от друга. Целта е да направим верижка не по-дълга от 8–10 см. И при двата монтажа бих ви препоръчал повод с дължина от порядъка на 20–25 см, но не и по-дълъг. Най-често използваните диаметри са 0, 10–0, 12 мм.

До сега винаги съм си редил съчмите от малка към голяма - най-малката до вирбела и нагоре по-големи, а в статията се казва, че трябва да е точно обратното...
Как е правилно все пак да се редят съчмите според вас?
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
NITro`bE
фен клуб-скобар
Мнения: 1298
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 10:27 pm

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от NITro`bE »

аз пък слагам винаги еднакви :) само че ги групирам по 2
само доло на вирбела слагам една след 2 см нагоре по 2броя и така догоре
Този монтаж никога не ме е предавал :) преди доста време съм си го измислил правих опити на бистра вода със различни монтажи и различни дължини на поводи :) по този начин със повод около 35см стръвта се подава доста естествено и същевременно плувката е доста чуствителна и в повечето случаи калванетата вдигат плувката а не я потапят
  • Изображение
TT България 2011
Аватар
petko_dimitrov_81
фен клуб-скобар
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 9:58 pm
Местоположение: Yambol BG

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от petko_dimitrov_81 »

Аз пък използвам метод , доказал се през годините, и който никога не ме е подвеждал !!! Основно влакно 0,16 мм , повод 0,10-0,12 мм , поводът ми е дълъг около 40 см , с №12 кука оунър фуна и с два бели и един жълъдов 4ервей :) това ми дава невероятен ефект тук на р. Тунджа :) , а утежнението ми е тип верижка, като запо4вам от най-малка съ4на към най-голяма , но не е пръснато а е групирано,и долу до микро-вирбела слагам една съ4ми4ка №7 :) и на 10 см над куката слагам задължително един дропер , за да сваля стръвта по-бързо на дъното !
ИзображениеНяма големи и малки...Има хванати и изтървани !!!
Аватар
tamihal
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1872
Регистриран на: Пет Яну 23, 2009 9:01 pm
Местоположение: ХAРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от tamihal »

Използвал съм доста начини за утежняване на линията, като прогресивна ''верижка'', групирана такава (за по силно течение), прогресивно утежнение, във възходяща линия, завърщаващо с оливетка, както и такъм изцяло на пропадане...и за себе си съм стигнал до извода, че рибата иска ли да са храни, много много не гледа линия и утежнение...
Най-си обичам да използвам оливетка (0,5, 0,75, 1 гр.), при монтажи за река...повод 25-30 см. единичен или двоен микровирбел, сантиметър по-нагоре две дроперчета, и от ново на 25-30 см, оливетка, стопирана също с две дроперчета, в зависимост от грамажа на плувката...!
... и в този ред на мисли, вторият монтаж, посочен по горе, може да работи без никакви проблеми...защо не !?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
tegov86
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 176
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:19 pm
Местоположение: Петрич - София

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от tegov86 »

tamihal написа:Използвал съм доста начини за утежняване на линията, като прогресивна ''верижка'', групирана такава (за по силно течение), прогресивно утежнение, във възходяща линия, завърщаващо с оливетка, както и такъм изцяло на пропадане...и за себе си съм стигнал до извода, че рибата иска ли да са храни, много много не гледа линия и утежнение...
Най-си обичам да използвам оливетка (0,5, 0,75, 1 гр.), при монтажи за река...повод 25-30 см. единичен или двоен микровирбел, сантиметър по-нагоре две дроперчета, и от ново на 25-30 см, оливетка, стопирана също с две дроперчета, в зависимост от грамажа на плувката...!
... и в този ред на мисли, вторият монтаж, посочен по горе, може да работи без никакви проблеми...защо не !?
Колегата добре го е казал- иска ли рибата да се храни не гледа нито линия, нито утежнение. Вторият монтаж за мен е много по-добър от така известният ни гердан или верижка. И само да подчертая, че няма смисъл от сложни монтажи. Колкото по-просто, толкова по-добре. В нашия край никой не прави друго утежнение освен най-елементарното ни познато, една пробита сачма на основното и отдолу клуп в клуп. Повода според мътността на водата и дълбочината :D
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от INCUBUS »

Както ми се ще да спомена,подобни статии не следва да се приемат като риболовно кредо или дори като обоснован съвет за най-правилна подредба на утежнението.Едно само ще река-при гъста риба,и както колегата tamihal е посочил,че когато рибата желае да се храни /кълве/,изобщо не й дреме каква подредба,групиране и подбор на утежнението е направено :) В тази връзка,искам да посоча,че е имало случаи,при които в най-махмурлийско изпълнение на утежняването /да речем,само с една оливетка и един дропер/,съм ги разцепвал,и то при "пропадане", без всъщност да има постепенно такова или при "изтичане",както и обратното - при класическа "италианска"верижка на утежняването, резултат да бъдат красиви празни пропадания и изтичания с един въображаем среден пръст от гилдията на рибките :lol:
Аватар
murphymet74
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 538
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 9:29 am
Местоположение: Силистра

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от murphymet74 »

Колеги на рибата не и дреме какво ще е утежнението но на вас дреме ли ви при неправилно подреждане на линията колко уплитания може да имате? :finga:
boki speca
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1136
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 1:03 pm
Местоположение: Пловдив и Ямбол
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от boki speca »

Даа когато рибата кълве може да я ловим и на бастун вместо с кука на края,обаче по-интересното е когато не кълве и всички хвърлят и псуват и в един момент дойде някой с малко по-различен монтаж и започне да вади гол след гол риби.
Няма универсален монтаж,за пореден път се убеждавам преди 3 дни на Тунджа,до обяд взимаше на стандартна верижка с леко возене при воденето на линията и изведнъж малко след като се прочисти небето и се показа слънцето-тотален отказ от кълване.След три четири преработки на монтажа , най-удачния се оказа една съчма долу до микровирбела и през 10 сантиметра 2, после 3, и 4 групирани една до друга.Малко проблем с уплитанията имаша но резултатите си бяха добри на фона на всеобщото некълване наоколо.
Така че номерът е да я намериш тогава когато не кълве, иначе и баба знае.
Късмета е резултат от много добро планиране !!!
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от Кърцата »

Аз също в повечето случай ловя с прогресивно намаляваща надолу към повода верижка.
При ловене с изтичане и леко задържане този монтаж се държи по естествено долу на дъното. Почти не използвам разспръснато утенение на река, при завихрянията на водата никога не съм сигурен в кой воден слой се намира стръвта ми.
Оливетки (или пробити сачми, както беше писал някой по горе), също не използвам. При риболов на суркане по дъното това е най-зацепващия в камъните монтаж, оттам респективно много късания, нерви и т.н.
Сега за монтажа посочен от Пламен.
Монтажа е много удачен за реки с бавно и равномерно течение и задължително!!! чисто дъно. При него е оправдано сачмите да са наредени в обратна прогресия. По-големите отдолу по-добре задържат на дъното, почучава се ефекта на котвата, а по малките нагоре запазват гъвкавостта на линията
По държането на линията във водата прилича на монтажа с близалка. Т.е. стръвта се движи много по бавно от течението и е подходящ за мудни и капризни риби. Само че тук задържането не се извършва с пръта, а от влаченето на сачмите по дъното. Ние само трябва да държим влакното изпънато, за да не се получава корем и да направляваме донякъде посоката на изтичане.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от naskobo »

topsoft написа:До сега винаги съм си редил съчмите от малка към голяма - най-малката до вирбела и нагоре по-големи, а в статията се казва, че трябва да е точно обратното...
Иво, според мен правилно си ги редиш. Поне оплитанията така са по-малко, а на рибата й дреме, както са "открили" колегите :idea: :!:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от topsoft »

Снощи взех едно листче с химикал и почнах да си чертая и реших, че "обратния" монтаж на Пламен е по-скоро само за задържане, щото ако се сурка, ще се получи една доста странна S-образна форма на монтажа и доста неестествена според мен, а до колкото знам рибата се храни срещу течението, което обаче вообще не пречи ако е тегаво положението да се пробва :)
naskobo написа:
topsoft написа:До сега винаги съм си редил съчмите от малка към голяма - най-малката до вирбела и нагоре по-големи, а в статията се казва,а че трябва да е точно обратното...
Иво, според мен правилно си ги редиш. Поне оплитанията така са по-малко, а на рибата й дреме, както са "открили" колегите :idea: :!:
Да бе Наско, ама де да знам са, хората може да са измислили нещо по-убаво :)
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
stich
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2708
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 4:44 pm
Местоположение: "Резерват Северозапад"
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от stich »

За мен това е някакво объркване в самия текст на статията.
Такъв монтаж едва ли ползва някой.
Самата подредба е безсмислена.Каква роля играят горните по-малки съчми ???
Сещам се само за един на който утежнението е на отделен къс повод и съчмите се редят малка към голяма в посока към повода с куката.
Лично аз не съм го ползвал никога.
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от butnik »

http://www.ribolovec.com/?p=statia&statiaid=307#
И аз смятам,че нещо има грешка в статията.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от Кърцата »

Няма грешка бе хора, аз съм го ползвал!
Ролята на горните сачми е, че като е от сачми, т.е. верижка, монтажа по лесно се сурка по дъното, отколкото ако се сложи оливета, която ще го закотви и плувката ще потъне от напора на течението.
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
topsoft
фен клуб-скобар
Мнения: 1330
Регистриран на: Пет Юни 12, 2009 12:25 pm

Re: Монтаж за болонеза....

Мнение от topsoft »

Кърцата написа:Няма грешка бе хора, аз съм го ползвал!
Ролята на горните сачми е, че като е от сачми, т.е. верижка, монтажа по лесно се сурка по дъното, отколкото ако се сложи оливета, която ще го закотви и плувката ще потъне от напора на течението.
Ама изтичаш ли или само задържаш?
Изображение

Изображение
M_tech1 написа:П.П.Някой да знае къде изкупуват риба,че тези трудно ги раздадох даже?
http://www.fotosviat.bg
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”