въпрос

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
камен
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1115
Регистриран на: Пет Юли 22, 2005 4:12 pm
Местоположение: ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от камен »

Единственото облекчение е да свалиш шпулата-тя се побира в калъфа.Така ще си запазиш линията.После само монтираш макарата и си слагаш шпулата.
добрите момчета отиват в рая ,а аз сигурно за РИБА
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от chirusa_bg »

След няколко риболова сам ще решиш, че е по-добре да си правиш линията всеки път.
Иначе единствения вариант е както казва колегата.
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
Аватар
Local
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6874
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 1:31 pm
Местоположение: Асеновград/Пловдив

Мнение от Local »

И аз те съветвам винаги да си правиш линията наново , въпреки че никога не съм ловил с мач. Първите 0.50-1 м влакно може да има някакво нараняване... хем ще си сигурен че такъма ти е наред като го правиш наново и го прегледаш за нередности.
Клавиатура риба не лови!!!
Аватар
Николай Ангелов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 758
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 10:55 am
Местоположение: Пловдив/София
Обратна връзка:

Мнение от Николай Ангелов »

Развалянето на линията и разглобяването на мача нможе и да не се прави, ама не те съветвам. Ще ти напиша два-три реда, пък ти сам реши как да постъпиш:
1.Единственият начин да си запазиш мача дълго време е да го разглобиш,да махнеш макарата, да го почистиш и подсушиш, после в калъфа, а след това задължително в тубус.
2.Преди да отидеш на водоема няма как да знаеш кой е подходящия ваглер за момента и съответния монтаж(освен ако не правиш целенасочен тематичен риболов), а ако е правилно подбран това е предпоставка за сполучлив риболов.
3.Нараняване на основната линия от местене на сачмите(ама тва не е чак толкова голям проблем, не се наранява кой знае колко от един излет, освен ако не си правил опити да скъсаш влакното местейки сачмите :lol: )

п.п.Обърни внимание на 1. Щото ако с 2 и 3 не върви - лесно се преправят на място, то с 1 не е така.
docenta
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1066
Регистриран на: Съб Фев 11, 2006 6:35 pm
Местоположение: София

Мнение от docenta »

Local написа:И аз те съветвам винаги да си правиш линията наново , въпреки че никога не съм ловил с мач. Първите 0.50-1 м влакно може да има някакво нараняване... хем ще си сигурен че такъма ти е наред като го правиш наново и го прегледаш за нередности.
Local e много прав за това мнение! Но ако си мързелив като мен, послушай некои сАображения и от дедо си Доцент! Ловя с един готин триколенен мач SERT 4,20 м от началото на 2003 година. От 2003 до 2004 луд ставах като идем сутрин на най-благото място и докато оправя всички анджаклами за 30-50 минути, то минало хубавото кълване! Но му намерих цаката! Сега сгъвам мача на три заедно с влакната и плувката и куката - нея я закачам за стъблото на някой от водачите, а после фиксирам долния и горния край на събрания комплект с ластици. Направих си един самоделен тубус от ПВЦ- тръба - кюнци за улуци, като прорязах отдолу процеп, колкото да влиза държача на макарата. Бедна ти е фантазията - разгъвам това чудо за десет секунди, а още десет ми трябват да сменя евентуално плувка и повод с кука, защото и плувките, и поводите ги закачам на вирбел с карабинка. Тубуса го ползвам само, ако нося и други въдици, та да не се наранява мача. Иначе ако си само с един мач, не ти трябва и тубус. След всеки излет, обаче, действително трябва да си подменищ последните два метра от линията, но това става вкъщи, а не на водоема. Предимството откъм време е очевидно- правиш го на спокойствие и добро осветление :D
Нема лабаво, ако искаш ще приложа и снимки, а братята англичани да го духат!
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!


Риболовна академия "Негован"
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Мнение от чуруликпенчо »

Прав е Доцента,че най-доброто кълване преминава в разгъване на мача и прекарване на влакното през тесните сикови водачи. Аз също така ургулишки /мързелашки/ сгъвам своя.Жена ми като видя от мен , и тя също.Колкото до отнемането на 1-2 метра от основното влакно,то не винаги го правя,но ако все пак реша,това се случва на брега.В къщи се оказва доста тясно за 3,90м.,пък и котката ми започва да скача по такъмите.Не ползвам тубус,а съм разшил секциите на калъфа и си го ползвам , но заших и дръжки.По този начин нямам проблеми да нося и двата мача с кофичкта , а на жената оставям термуса с кафе,сандвичите и бирата.
Аватар
Николай Ангелов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 758
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 10:55 am
Местоположение: Пловдив/София
Обратна връзка:

Мнение от Николай Ангелов »

Забрави да ползваш силиконови стопери :idea: Няма да ти свършат работа. Ще трябва да си връзваш възелчета.
Аватар
shefa
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1171
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 7:01 pm
Местоположение: Свищов

Мнение от shefa »

Възелчета(1 или 2) - от основното влакно !!!!! Силикончета - НЕ !!!!
Аватар
Николай Ангелов
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 758
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 10:55 am
Местоположение: Пловдив/София
Обратна връзка:

Мнение от Николай Ангелов »

http://matchfishing.ru/techniks/uzli.275.php

А може да пробваш и с възела, както когато връзваш кука.
Аватар
daniel_g
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1011
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 8:26 pm
Местоположение: Велико Търново

Мнение от daniel_g »

И аз правя като доцента , разглабям на 3те части , кача куката на някои от водачите , фиксирам с две ластичета горе и доло на дръжката и
в зависимост колко ти е мача ( пример 4,20 - 3х140см + 5см за надите = 145см) :arrow: Изображение
Твърд калъф за пръчка с макара на FilStar, облечен със здрав импрегниран плат. Изключително красив спортен дизаин, презрамка за носене на рамо. Надеждно предпазва вашите пръчки и макари при съхранение и транспорт. Размери: 1.50 и 1.75м

Разбира се има много други фирми и много други калъфи , избора е твои ;)
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Мнение от sapuna »

daniel_g написа:И аз правя като доцента , разглабям на 3те части , кача куката на някои от водачите , фиксирам с две ластичета горе и доло на дръжката и
в зависимост колко ти е мача ( пример 4,20 - 3х140см + 5см за надите = 145см) :arrow: Изображение
Твърд калъф за пръчка с макара на FilStar, облечен със здрав импрегниран плат. Изключително красив спортен дизаин, презрамка за носене на рамо. Надеждно предпазва вашите пръчки и макари при съхранение и транспорт. Размери: 1.50 и 1.75м

Разбира се има много други фирми и много други калъфи , избора е твои ;)
Off:Ей това е варианта,ама забрави и мр3 с RAMSSTEIN-Adios на ушите!
Това е и моят избор!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”