Влакно за болонезе

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Публикувай отговор
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

Ivak написа:Масово ползвате 0,14 мм за основно. Не ви ли идва слабо? Често ми се налагат поводи с такава дебелина, отделно си се наранява при по-интензивни излети.

Какво е предимството да ползвам по-тънко основно освен дистанция?
За мен лично водеща причинане не е дистанцията, а по-доброто водене на плувката особено, когато е по-лека. За хубави бели мрени не става, обаче тези риби къде ли са? Аз съм сравнително слаб в този риболов и с 0,14 ми е по-лесно да се боря с плувката. Не знам как се получава, но 0.16 редовно го изпускам да мине пред нея в теченито, а с 0.14 много по-рядко.
to10or
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 260
Регистриран на: Нед Сеп 09, 2012 12:15 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Влакно за болонезе

Мнение от to10or »

Ivak написа:Масово ползвате 0,14 мм за основно. Не ви ли идва слабо? Често ми се налагат поводи с такава дебелина, отделно си се наранява при по-интензивни излети.

Какво е предимството да ползвам по-тънко основно освен дистанция?
Малко ли е,колега :D?Както и Miro253,аз също смятам,че с по-тънко влакно се води по-лесно линията.Друг е въпросът,че,ако ти се наложи да ловиш някога с бурета или близалки над 6гр,може да се получат неприятни моменти с тънкото основно.За сметка на това пък с такива тежки плувки надали ще имаш много кълванета :D.Зависи също и от дълбочината,течението на реката.Например,ако става въпрос за Дунав,аз също бих сложил 0.16-0.18 за основно.Но за другите реки в България,смятам че това е един оптимален вариант(с редки изключения).
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

Тия с Уондърите направо да си навиват плетеняк хахаха
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
IVP.
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Юни 08, 2011 6:54 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Влакно за болонезе

Мнение от IVP. »

miro253 написа:
Ivak написа:Масово ползвате 0,14 мм за основно. Не ви ли идва слабо? Често ми се налагат поводи с такава дебелина, отделно си се наранява при по-интензивни излети.

Какво е предимството да ползвам по-тънко основно освен дистанция?
За мен лично водеща причинане не е дистанцията, а по-доброто водене на плувката особено, когато е по-лека. За хубави бели мрени не става, обаче тези риби къде ли са? Аз съм сравнително слаб в този риболов и с 0,14 ми е по-лесно да се боря с плувката. Не знам как се получава, но 0.16 редовно го изпускам да мине пред нея в теченито, а с 0.14 много по-рядко.
Хубавите бели мрени са в бързеите или в камънака :wink: поне на Янтра е така,затова и не ползвам 0.14 за основно,тънкото влакно се уморява много бързо при интензивен риболов,дъното не е асфалтирано ,участъка в който рибата взема е много къс. За мен е по- важно да презентирам стръвта максимално бързо, отколкото да водя и задържам по 30-на метра.Пробвал съм и с кухото влакно на Trabucco,прекрасно се води,проблемът идва,когато се появи вятър,а той се появява често.Аз лично не виждам абсолютно никаква причина да ползвам влакно под 0.16 за основно,плувките също са от огромно значение за доброто водене.......абе то си е цяла наука.....много хубава тема,ожаднях! :drinkers:
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Ivak »

Ловим на различни места затова явно е разликата във влакната. Увличането на плувката се избягва с леко влакно :wink:
Дълго изтичане с 1 грам плувка няма как да е напълно изпънато влакното.

Дори с кефали предпочитам по-дебело влакно и една идея по тежка плувка.
По-бързо се презентира стръвта и по правилно минава по дъното според мен.
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

Ivak написа:Ловим на различни места затова явно е разликата във влакната. Увличането на плувката се избягва с леко влакно :wink:
Дълго изтичане с 1 грам плувка няма как да е напълно изпънато влакното.

Дори с кефали предпочитам по-дебело влакно и една идея по тежка плувка.
По-бързо се презентира стръвта и по правилно минава по дъното според мен.
Така е.

На мен ми е интересно успявате ли с първия опит да подберете правилната плувка за конкретните условия или сменяте плувки докато усетите коя е правилната? На мен ми е трудно на око да преценя течението за колко грама плувка е.

Извинявам се, че малко отклонявам темата, но според мен размера на плувката косвено също определя влакното.
Ivak
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3426
Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:14 pm
Местоположение: София, Русе
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Ivak »

Според мен има много общо плувката, воденето и дебелината на влакното.

За влакното според мен трябва да е 0,16-0,18 без значение какво и къде ловим. Твърдо и възможно най-лекото :) доводи има доста. Още един глас за колмик фендреел

Не ги уцелвам винаги и аз, компенсирам с подредбата на съчмите и леко с дълбочината временно, ако ме мързи и кълве за дълго :lol:
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

За да печелите време си направете на совалки готови такъми ,утежнение между два вирбела,не си избрал правилният грамаж заменяш бързо-режеш над вирбела разменяш плувките и връзваш новото утежнение.Марица заради постоянните валежи си променя нивото ежечасно,като и течението се усилва или намалява.Ловя с две болонези с различни грамажи и въпреки това понякога иска друго утежнение.
Ловя почти винаги с Фендрийл на Колмик
Изображение
,като не избягвам Строфт,Трабуко от това
http://www.tomaxshop.com/catalog/trabuc ... -2359.html" onclick="window.open(this.href);return false;
което си е направо като Фендрийла.За основно използвам 0,14/0,148/-0,16-0,18.Не съм любител на леките плувки за река,рядко слизам под 1,5.Трябва да е много тихо течението за да....По-важно е според мен поднасянето на стръвта и подреждането на съчмите.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от pampasa »

butnik написа:....По-важно е според мен поднасянето на стръвта и подреждането на съчмите....
Въпреки ,че темата е за влакна - при речния риболов , написаното по-горе от Христо е най-важното :) Аз в 90 % от случаите ползвам плувки 3-5 гр. , като задължително имам микро вирбел на линията - без значение от стръвта - спомага за по-дългия живот на повода :idea: Използването на сравнително по-тежка плувка ( добре утежнена) , при мен дава по-добри резултати - влакното винаги е опънато и имам 100 % контрол над линията :wink: Има рибки ,които искат "твърдо" задържане ( плувката започва да пори водата) за да клъвнат . Правилно подбран грамаж според мен е , когато се задържа - антената на плувката да остава вертикална и да не поляга на една страна . Поздрави
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

pampasa написа:
butnik написа:....По-важно е според мен поднасянето на стръвта и подреждането на съчмите....
Въпреки ,че темата е за влакна - при речния риболов , написаното по-горе от Христо е най-важното :) Аз в 90 % от случаите ползвам плувки 3-5 гр. , като задължително имам микро вирбел на линията - без значение от стръвта - спомага за по-дългия живот на повода :idea: Използването на сравнително по-тежка плувка ( добре утежнена) , при мен дава по-добри резултати - влакното винаги е опънато и имам 100 % контрол над линията :wink: Има рибки ,които искат "твърдо" задържане ( плувката започва да пори водата) за да клъвнат . Правилно подбран грамаж според мен е , когато се задържа - антената на плувката да остава вертикална и да не поляга на една страна . Поздрави
:smt023
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

pampasa написа: Правилно подбран грамаж според мен е , когато се задържа - антената на плувката да остава вертикална и да не поляга на една страна. Поздрави
Ей тук някъде ми е проблема. Сърдечно благодаря :smt023 . Лятото си утрепах половин ден докато осъзная, че се пробвам да ловя с прекалено лека плувка. Течението беше мазно, без да се къдри водата и според моето око си беше супер за 3 грама плувка, но всъщност сигурно можеше и влак да отнесе. Правилната се оказа 6 грамова, но късно. Тогава си зададох въпроса как да разбера какво става с линията. Още веднъж благодаря. Ще го пробвам това със задържането.
Аватар
izzyone
фен клуб-скобар
Мнения: 157
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 3:35 pm
Местоположение: Благоевград

Re: Влакно за болонезе

Мнение от izzyone »

miro253 написа: Лятото си утрепах половин ден докато осъзная, че се пробвам да ловя с прекалено лека плувка. Течението беше мазно, без да се къдри водата и според моето око си беше супер за 3 грама плувка, но всъщност сигурно можеше и влак да отнесе. Правилната се оказа 6 грамова, но късно. Тогава си зададох въпроса как да разбера какво става с линията. Още веднъж благодаря. Ще го пробвам това със задържането.
Не си спомням кой точно от големите имена в риболова го беше казал но четох подобно изказване -"По-добре два грама по-тежка плувка отколкото половин грам по-лека".
Добре утежнената плувка дори и 20гр да е индикира много по-добре кълването от 2грамова неутежнена достатъчно.
“There is nothing noble in being superior to your fellow man. True nobility is being superior to your former self.”

Ernest Hemingway
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

С 10 гр близалка ми се отчитаха кълванета на уклейки по кутре.Друго относно грамажа-в течение с 1гр плувка ако се лови на задържане дали стръвта ще е около дъното или ще се вдигне нагоре барабар с утежнението.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

С 1 грам плувка в течение при задържане, червея ще се вее на 30 см. над водата и така ще е докато не прегрее вирбела :lol: .
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

miro253 написа:С 1 грам плувка в течение при задържане, червея ще се вее на 30 см. над водата и така ще е докато не прегрее вирбела :lol: .
....в горния слой водата е по-бърза и няма да загрява,ще става турбинно модифицирано нуклеярно охлаждане :lol:
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”