Влакно за болонезе

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от topspin »

вчера ползвах на болото поводи berkley флуорокарбон 0.12, връзвах ги с дължина около 60-70 см дълги и точно на средата на дължината слагах по една оловна съчма 0.3гр,да не се вдига стръвта нагоре , кука trabucco akura 0.14, ефекта беше убийствен , морунаж след морунаж , колегите около мен , морунаж на половин час 1 , така че винаги съм бил убеден че приказки от рода на когато върви рибата си върви са пълни глупости , за риболов на река такъма , линията и всичко са супер важни и когато риболова е слабо резултатен както вчера в началото , след смяна на няколко плувки , куки и поводи намерих правилната комбинация и се получи доста атрактивен риболов ,за разлика от другите колеги които се бяха наредили през 5 метра човек от човек
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

А пробва ли случайно същия монтаж, но не с флурокарбон?
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от topspin »

ами колегите ловиха с монофил поводи , аз с флурокарбон още от началото , но мисля че ефекта дойде след като скъсах първата кука , сложих плувка 3 грама и вързах много дълъг повод 60-70см , и тогава стана гол след гол , а рибата си беше там цял ден не спря да играе , но водата много бистра като сълза , скобара откачи , но въобще не взема , само морунажа беше активен , но стана много добър риболов, иначе за флуоро карбона на Berkley, твърд пък лесно се къса при закачки ,0.12мм- тест 1.8кг доста слабо влакно на опън ми се стори
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Veleka »

topspin написа:вчера ползвах на болото поводи berkley флуорокарбон 0.12, връзвах ги с дължина около 60-70 см дълги и точно на средата на дължината слагах по една оловна съчма 0.3гр,да не се вдига стръвта нагоре , кука trabucco akura 0.14, ефекта беше убийствен , морунаж след морунаж , колегите около мен , морунаж на половин час 1 , така че винаги съм бил убеден че приказки от рода на когато върви рибата си върви са пълни глупости , за риболов на река такъма , линията и всичко са супер важни и когато риболова е слабо резултатен както вчера в началото , след смяна на няколко плувки , куки и поводи намерих правилната комбинация и се получи доста атрактивен риболов ,за разлика от другите колеги които се бяха наредили през 5 метра човек от човек
Колега, моето лично мнение е, че флуорокарбоновият повод който си използвал е допринесъл за по-резултатния ти улов в сравнение с този на останалите риболовци. В течащи, бистри и плитки води флуорокарбонът пречупва светлината и става невидим за рибите. В магазинната мрежа вече се предлагат много качествени и здрави флуорокарбонови влакна. Недостатък си остава по-голямата му твърдост в сравнение с монофила и рискът от разхлабване на възела на куката.
Последно промяна от Veleka на Чет Ное 12, 2015 9:01 pm, променено общо 1 път.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от topspin »

днес отново бях за риба и вързах 4-5 куки за деня , и наистина флоурокарбона е много твърд и лесно се развръзва ухото когато го притягаш към вирбела , на 2-3 пъти се изплъзна , но пък иначе повода не се накъдря като меките монофили и не се оплита , голям плюс е
Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Veleka »

topspin написа:днес отново бях за риба и вързах 4-5 куки за деня , и наистина флоурокарбона е много твърд и лесно се развръзва ухото когато го притягаш към вирбела , на 2-3 пъти се изплъзна , но пък иначе повода не се накъдря като меките монофили и не се оплита , голям плюс е
Ако си сложиш за повод флуорокарбон със сечение 0.10 няма да се налага да връзваш по 4 кукички на риболов. Разплитането на микровирбела съм го решил, като премахнах клупчето на повода. Използвам директен възел за връзка на повода с микровирбела.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Ачо ♣ »

topspin написа:.......флоурокарбона е много твърд и лесно се развръзва ухото когато го притягаш към вирбела ,..............
Правиш си възел Uni Knot и проблема ти е решен.

Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от topspin »

аз имах предвид че се развръзва не основното влакно до вирбела , а ухото на повода
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

topspin написа:аз имах предвид че се развръзва не основното влакно до вирбела , а ухото на повода
Странно, аз с моя флурокарбон /Colmic Riverge/ нямам такъв проблем. По-скоро не мога да му открия предимството в сравнение с обикновения монофил.

При горепосочения монтаж /със 70 сантиметровия повод/ един дропер успява ли да свали стръвта към дъното или става въпрос за риболов в слабо течение?
Аватар
topspin
фен клуб-скобар
Мнения: 2785
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 12:32 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от topspin »

на р.Янтра лових с 3 грама плувка ,при дълбочина метър -метър и половина ,течението не беше силно ,дори не съм задържал просто държах влакното да не минава пред плувката,но вчера пак бях на сущото място и много слабо беше , заради затоплянето гумжеше от уклей морунажа се беше покрил някаде хванаха се 5-6 случайни за цял ден , а храненето с бял беше без резултат , уклея още повече се настървяваше, ще чакаме по хлсдно време да се групира
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Чичо веско »

miro253 написа: Странно, аз с моя флурокарбон /Colmic Riverge/ нямам такъв проблем.
По-скоро не мога да му открия предимството в сравнение с обикновения монофил.
Еее, колега, това е може би най-добрия флуонокарбонов повод за плувка, който може да се купи с пари!
Най-вероятно все още не си попадал в ситуации, при които само ти ловиш, а другите около теб(с обикновен монофилен повод) гледат...
п.п. Да не бъркаш нещо при монтажите?!
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от miro253 »

Чичо веско написа:
miro253 написа: Странно, аз с моя флурокарбон /Colmic Riverge/ нямам такъв проблем.
По-скоро не мога да му открия предимството в сравнение с обикновения монофил.
Еее, колега, това е може би най-добрия флуонокарбонов повод за плувка, който може да се купи с пари!
Най-вероятно все още не си попадал в ситуации, при които само ти ловиш, а другите около теб(с обикновен монофилен повод) гледат...
п.п. Да не бъркаш нещо при монтажите?!
Със сигурност е така, защото гледам, че хората се оплакват от възлите примерно, а аз ползвам едни и същи и при Ксилото и при флурокарбона и нямам проблем /даже гледам и цената в момента му е доста по-добра от тази, която аз платих :D /. По принцип съм го тествал само на Струма /за там го купих/. Имам успех само с монтаж групирана верижка от еднакви съчми /на 60 см. дълбочина и течение друго нищо не ми хрумва :D /. Пробвал съм да правя като италианците монтажи по цялата линия от плувката до вирбела, но не се получи. Просто като ги гледам на какви реки и дълбочини ги ползват поне при мен не им намерих приложение. То на тях и рибите са им много, но .... това е положението. Не съм се отказал - ще си чакам аз онзи момент с кълването и некълването :lol: .
Аватар
pampasa
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1382
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 2:32 pm
Местоположение: София

Re: Влакно за болонезе

Мнение от pampasa »

Чичо веско написа:
miro253 написа: Странно, аз с моя флурокарбон /Colmic Riverge/ нямам такъв проблем.
По-скоро не мога да му открия предимството в сравнение с обикновения монофил.
Еее, колега, това е може би най-добрия флуорокарбонов повод за плувка, който може да се купи с пари!
Съгласен съм с Чичо Веско на 100 % - който го е ползвал знае.........

При трудни и наплашени риби е незаменим / като повод/.
Един ден , ще накарам България да се гордее с мен .......
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от кирил великий »

Значи казвате флорокарбонът има ефект в тънка и бистра вода? Примерно за поводи на дънни при дълбочина около три-максимум четири метра има ли изобщо сми?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Чичо веско »

кирил великий написа:Значи казвате флорокарбонът има ефект в тънка и бистра вода? Примерно за поводи на дънни при дълбочина около три-максимум четири метра има ли изобщо сми?
При риболов с истински и качествен флуорокарбонов повод ВИНАГИ има положителен ефект, това не съм го измислил нито аз, нито някой друг от форума. Това е факт, който е многократно доказван в световен мащаб!
За по-лесно обяснение и възприемане на ефекта, ще дам два примера от световната практика:
-Представете си две въдици пуснати една до друга при абсолютно еднакви и равни условия на риболов: линия, кука, плувка, стръв, начин на монтаж и така нататък, и разлика само във вида на повода: едната с обикновен монофил, а другата с флуорокарбон (с еднакви диаметри). Доказане е, че ТАЗИ с флуорокарбона ще има поне с 40-50% повече атаки от риби!
-Пак при две въдици и еднакви условия(както при горния пример), но този път има разлика в диаметрите на поводите с до 40-50%. И при ДВЕТЕ въдици се отчитат еднакъв брой атаки от риби!
Това позволява да използваме по-голям диаметър ФК и да очакваме същия резултат, какъвто бихме имали, ако ловим с обикновен монофилен повод, който е с 40-50% по-тънък.
С други думи - ефект има!
Има още нещо, което много колеги не знаят: Всеизвестно е, че ФК има по-ниска линейна издръжливост от обикновения монофил при равни диаметри. Но това, което не знаят е, че това е ТАКА само на сухо, тоест нещата при НАМОКРЯНЕ се променят драстично!
При престой във вода след трийстата минута обикновения монофил губи до 30% от здравината си, докато при ФК няма промяна в параметрите! Подобно е положението и при експозиция на слънчева светлина след втория час...
Предимствата на ФК са многобройни и доказани, а недостатъците се свеждат до два:
- ВИСОКАТА цена, и
- необходимостта от специални възли или кербоване при ГОЛЕМИТЕ диаметри.
За предимствата на ФК при риболов на морски риби с ГОЛЕМИ зъби пък да не говорим...
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”