Влакно за болонезе

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Публикувай отговор
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Влакно за болонезе

Мнение от saw1977ewa »

Чичо веско написа:
кирил великий написа:Значи казвате флорокарбонът има ефект в тънка и бистра вода? Примерно за поводи на дънни при дълбочина около три-максимум четири метра има ли изобщо сми?
При риболов с истински и качествен флуорокарбонов повод ВИНАГИ има положителен ефект, това не съм го измислил нито аз, нито някой друг от форума. Това е факт, който е многократно доказван в световен мащаб!
За по-лесно обяснение и възприемане на ефекта, ще дам два примера от световната практика:
-Представете си две въдици пуснати една до друга при абсолютно еднакви и равни условия на риболов: линия, кука, плувка, стръв, начин на монтаж и така нататък, и разлика само във вида на повода: едната с обикновен монофил, а другата с флуорокарбон (с еднакви диаметри). Доказане е, че ТАЗИ с флуорокарбона ще има поне с 40-50% повече атаки от риби!
-Пак при две въдици и еднакви условия(както при горния пример), но този път има разлика в диаметрите на поводите с до 40-50%. И при ДВЕТЕ въдици се отчитат еднакъв брой атаки от риби!
Това позволява да използваме по-голям диаметър ФК и да очакваме същия резултат, какъвто бихме имали, ако ловим с обикновен монофилен повод, който е с 40-50% по-тънък.
Искам да попитам Чичо Веско,при риболов на изтичане на река с нормален цвят на водата(нито много бистра,нито много мътна такава каквато си е нормално в сезона)ако се лови с повод примерно COLMIK STREAM 0,10mm fluorine process и RIVERGE 0,11mm fluorocarbon каква ще разликата в кълванетата според него процентно или като брой риби.И друго искам да попитам COLMIK STREAM обикновен монофил ли е защото според мен не е и дали тестовете са правени с монофили от рода на флорине процес или неутрал цвят.Тествал съм навремето когато нашумя флорокарбона в такива условия- FLUROCARBON SHIMANO ANTARES 0,145mm(MADE IN JAPAN) срещу COLMIK STREAM 0,10mm хващах риби само на STREAM.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

Чичо Веско е хващал кошове със скобари/алаи/ ,как няма да знае :D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Влакно за болонезе

Мнение от saw1977ewa »

butnik написа:Чичо Веско е хващал кошове със скобари/алаи/ ,как няма да знае :D
Чичо Веско е майстор.Алаите и карабалъците на Ябълково само като му чуят името бягат през 9 вира в 10.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от butnik »

На Марица е разхищение да ловиш с ФК,освен на фидер,когато дължината на повода е необходимо да е по-голяма.Поради твърдостта си, оплитанията при презамятане намаляват.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
saw1977ewa
новобранец
новобранец
Мнения: 58
Регистриран на: Съб Ное 22, 2014 8:50 am

Re: Влакно за болонезе

Мнение от saw1977ewa »

butnik написа:На Марица е разхищение да ловиш с ФК,освен на фидер,когато дължината на повода е необходимо да е по-голяма.Поради твърдостта си, оплитанията при презамятане намаляват.
Не само, че има по-малко оплитания а и с ФК повод използван при риболов на фидер се лъжат и повече качествени риби, определено има ефект и това е доказано в световен мащаб. Оспорвам ефекта му при риболов на изтичане спрямо читав монофил 0,10мм с който зимно време при риболов на река на скобари,морунажи и кефали може да се изкара всяка една закачена риба при внимателно боравене с такъма, дори тя да е +1кг.Мисля си ,че рибите при изтичане някак си усещат ФК повода,куката със стръвта може би се затормозява от по-дебелия повод,който е и по-твърд и се движи не естествено във водата спрямо такава от монофил който е по-тънък и по-мек.Рибите не виждат а усещат,че има нещо съмнително в тази стръв която се движи във водата по-различно спрямо,частиците от захранката, примерно троха или бял червей и я пропускат без да я взимат.Правил съм си и експеримент с повод от брейд( меко плетено влакно) 0,06мм зелено на цвят, зимно време на топлия канал до Пловдив а и лятно време на Марица при вода с нормален цвят и ниво,където обикновено на по-дебел повод от 0.10мм монофил, морунажите и скобарите не взимат.Рибите си кълвяха на плетеняка и не само при един излет.Според мен при риболов на изтичне не е проблема чак толкова в това дали рибите ще ни видят повода а дали той ще презентира правилно(коректно) стръвта по начин който е близък с този на свободно движещите се частици от захранката или обичайната им храна.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Влакно за болонезе

Мнение от SUPER MARIO »

saw1977ewa написа:
butnik написа:На Марица е разхищение да ловиш с ФК,освен на фидер,когато дължината на повода е необходимо да е по-голяма.Поради твърдостта си, оплитанията при презамятане намаляват.
Не само, че има по-малко оплитания а и с ФК повод използван при риболов на фидер се лъжат и повече качествени риби, определено има ефект и това е доказано в световен мащаб. Оспорвам ефекта му при риболов на изтичане спрямо читав монофил 0,10мм с който зимно време при риболов на река на скобари,морунажи и кефали може да се изкара всяка една закачена риба при внимателно боравене с такъма, дори тя да е +1кг.Мисля си ,че рибите при изтичане някак си усещат ФК повода,куката със стръвта може би се затормозява от по-дебелия повод,който е и по-твърд и се движи не естествено във водата спрямо такава от монофил който е по-тънък и по-мек.Рибите не виждат а усещат,че има нещо съмнително в тази стръв която се движи във водата по-различно спрямо,частиците от захранката, примерно троха или бял червей и я пропускат без да я взимат.Правил съм си и експеримент с повод от брейд( меко плетено влакно) 0,06мм зелено на цвят, зимно време на топлия канал до Пловдив а и лятно време на Марица при вода с нормален цвят и ниво,където обикновено на по-дебел повод от 0.10мм монофил, морунажите и скобарите не взимат.Рибите си кълвяха на плетеняка и не само при един излет.Според мен при риболов на изтичaне не е проблема чак толкова в това дали рибите ще ни видят повода а дали той ще презентира правилно(коректно) стръвта по начин който е близък с този на свободно движещите се частици от захранката или обичайната им храна.
Много вярно. :smt023
Бързай бавно.
Аватар
valdesben
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 7:35 am
Местоположение: Козлодуй

Re: Влакно за болонезе

Мнение от valdesben »

Несъм съгласен колега.Както е извесно понякога рибата язема само на задържане.Данеби тогава стръвта да и се движи естествено? И за мен ФК е по-удачен за какъвто и да е риболов особенно на мнофо бистра вода.
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Чичо веско »

saw1977ewa написа: Искам да попитам Чичо Веско, при риболов на изтичане на река с нормален цвят на водата(нито много бистра, нито много мътна такава каквато си е нормално в сезона)ако се лови с повод примерно COLMIC STREAM 0,10mm fluorine process и RIVERGE 0,11mm fluorocarbon каква ще разликата в кълванетата според него процентно или като брой риби.
Без значение в каква вода се лови, предимството е винаги за ФК.
Малко по-различна е ситуацията специално при риболов на пъстърва, но това е друга тема. Там ФК трябва да е специално за такива риби.
saw1977ewa написа: И друго искам да попитам COLMIC STREAM обикновен монофил ли е защото според мен не е и дали тестовете са правени с монофили от рода на флорине процес или неутрал цвят. Тествал съм навремето когато нашумя флорокарбона в такива условия- FLUROCARBON SHIMANO ANTARES 0,145mm(MADE IN JAPAN) срещу COLMIK STREAM 0,10mm хващах риби само на STREAM.
По принцип COLMIC STREAM си е обикновен монофил, но произвеждан по технология, която е малко по различна.
Докато разликата при ФК е в структурата на самите молекули и междуатомните им връзки, от там идват специфичните му свойства.
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
sht
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 7:08 pm
Местоположение: България

Re: Влакно за болонезе

Мнение от sht »

.......Без значение в каква вода се лови, предимството е винаги за ФК.
Малко по-различна е ситуацията специално при риболов на пъстърва, но това е друга тема. Там ФК трябва да е специално за такива риби.........
А стига бе!
Коча умре от удар с лопата!
А за кротушки, за кротушки викам, имате ли? А за таймени?
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Чичо веско »

sht написа: А стига бе!
Коча умре от удар с лопата!
А за кротушки, за кротушки викам, имате ли? А за таймени?
Простено да ти е невежеството!
В крайна сметка никой не се е родил научен...
rivtrota.jpg
rivtrota.jpg (97.49 KiB) Преглеждано 7989 пъти
http://www.colmic.bg/lines/8/123/#/" onclick="window.open(this.href);return false;
:wink:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
sht
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 125
Регистриран на: Нед Ное 20, 2005 7:08 pm
Местоположение: България

Re: Влакно за болонезе

Мнение от sht »

Сега е пост, аз съм смирен и на тебе да ти е простено!
В търговията съм невежа, признавам! Ама точно от етикет, залепен на продукт предназначен да носи печалба на производителя/търговеца, създаден от специалисти по маркетинг да трупам знания за цветовите възприятия на рибите, що е то кополимер и химичните му връзки....- аре нема нужда!
Всеки има глава на раменете си.
На риболовците - много риби, на търговците-много продажби!
Живи и здрави!
Аватар
Чичо веско
новобранец
новобранец
Мнения: 72
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 9:24 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Чичо веско »

sht написа: Всеки има глава на раменете си.
Точка по въпроса. :idea:
colmic.bg

Like Colmic.bg

И утре е ден...но друг!
Аватар
kikk4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 357
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 12:51 pm
Местоположение: Варна

Re: Влакно за болонезе

Мнение от kikk4o »

С болото в ръце съм аджамия, но за ФК в морски условия мога да добавя че върши чудеса. При риболов на бомбарда (сбирулино) с ФК повод ефекта е поразителен. Недостатък е ниската еластичност, а при наличие на чернокопи повода наистина издържа малко повече от монофила в зъбките на тия зверове. Напоследък изработват цели чипарета от ФК и след неколкократно замятане се късат откъм оловото, което е недостатък и трябва да се гледа при закупувани!
Спартак
новобранец
новобранец
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 2:58 pm

Re: Влакно за болонезе

Мнение от Спартак »

Здравейте,колеги.Искам да попитам,някой лови ли с основно Owner Broad,и ако да,какви са отзивите за него ( за основно 0,18 мм ).
Аватар
ivanst
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 445
Регистриран на: Сря Авг 07, 2013 6:51 am

Re: Влакно за болонезе

Мнение от ivanst »

Продават ли се по риболовните магазини вързани куки като влакното е флурокарбон.Става въпрос за малките куки 14 на горе които поне аз няма как да вържа.За основно си взех едно /няма да споменавам марката/ 0.16 - 11лв струваше 150м но се оказа или старо или просто некачествено защото при най-малкият напън се късаше на вирбела .Сега ще разгледам цялостно темата и ще избера някое ... просто не вярвах че ще имам такъв проблем с влакното.
Изображение

Фейсбук група на яз.Искър -https://www.facebook.com/groups/iskar2014/
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”