Усукване на повода към основното влакно

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

GGGG
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Апр 19, 2016 9:52 pm

Усукване на повода към основното влакно

Мнение от GGGG »

Имам проблем с това, че при далечно замятане с болонеза (6 м ако има значение) на плувка ми се усуква доста често повода около утежнението или вирбела...
Повода е около 30-35 см, след това вирбел - дропер на вирбела и основно утежнение на около 15 см над дропера.

Може ли някакъв съвет как да се предотврати това?
stas
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 8:52 pm

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от stas »

Така, в дебелите книги пише, че разстоянието между дропер и основно утежнение трябва да е по- голямо от дължината на повода. Но някой път се налага да е дори около 5 см. Така че трябва да задържаме преди приводняване, за да се изпъне линията. И въпреки всичко се случват оплитания, какво толкова...
Аватар
г.генков
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 22, 2015 6:20 pm

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от г.генков »

Стас е много прав за дължиата на повода спрямо основното утежнение ! Но.. При риболов на река с повод 35см. утежнението е класическа верижка и от това изхождам за проблема ти колега. повод 25 - 30 см. прогресивно утежнение и 25 - 20 дропер и основно. С две думи дължината на повода ти не отговаря на подредбата на утежнението ти,а другото е опитът при хвърляне и приводняване на такъма. успех
GGGG
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Апр 19, 2016 9:52 pm

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от GGGG »

г.генков написа:повод 25 - 30 см. прогресивно утежнение и 25 - 20 дропер и основно.
Това не го разбирам, би ли уточнил?
Аватар
г.генков
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Мар 22, 2015 6:20 pm

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от г.генков »

За твоето утежнение намали повода на 20-25 см. и преди такъма да падне във водата го задръж,за да се изпъне. С малко практика ще се оправи проблема
Аватар
fozi073
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Дек 26, 2012 6:39 pm

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от fozi073 »

:smt023
г.генков написа:За твоето утежнение намали повода на 20-25 см. и преди такъма да падне във водата го задръж,за да се изпъне. С малко практика ще се оправи проблема
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Усукване на повода към основното влакно

Мнение от miro253 »

Истината е в приводняването. Основното утежнение е най-тежката част от монтажа и влачи всичко след себе си при летежа. С по-къс повод уплитанията ще са по-леки за разплитане, но монтажа във водата пак няма да работи. Един, два метра преди да падне плувката във водата сложи пръст на шпулата или мисли друг монтаж. Другия момент е как замяташ. Ако ползваш - аз съм го кръстил "Панчаревския" метод :D рязко замахване със свистене на пръчката пак е проблемно за монтажа. Плавно и мощно движение позволява на повечето монтажи да падат разгънати във водата. Разлика в дистанцията мисля, че няма. Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”