Болонезе за риболов на скобар

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

ivo_stoev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Юни 29, 2006 2:33 pm
Местоположение: radomir
Обратна връзка:

Болонезе за риболов на скобар

Мнение от ivo_stoev »

Здравейте колеги. Въпроса ми е може би малко глупав ,но отговорът и мнението ви са важни за мен.Та ,след няколко ходения за скобар от закачени 10-тина риби вадя по 2,3.Вярно ,че става дума за риби не по малки от 1.5 кг,каквито в момента са повечето струмски скобари ,след избор на куки съобразен с добри кюстендилски риболовци вече си мисля,че проблема е във въдицата.В момента ловя с Tica Powerfull,акция 1-15 ,много ,много мека наистина и рибите се вадят от порядъка на около 5мин.Бихте ли сподели ли някакви предложения за въдица ,че май това боло не е за толкова едри риби или аз нещо бъркам в теорийте си? Поздрави и успех на всички
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от galin_fcb »

Според мен проблемът ти е в куката,но ти си знаеш.
Моето предложение е Tica WONDER.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от mrenka »

5 минути не са много за едър скобар, ако мястото е кофти и повода е тънък. Не съм спец по въдиците, но ми се струва че твоята е прекалено мека за такива риби. Точно в момента половината се закачат не за устата, а около нея. За какъв модел и номер кука става въпрос?
ivo_stoev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Юни 29, 2006 2:33 pm
Местоположение: radomir
Обратна връзка:

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от ivo_stoev »

Да и аз мисля ,че е прекалено мека.За куките ловя с Gamacatsu 14 номер.Ти с какви ги ловиш ? :fishing8:
Аватар
nanko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Сеп 08, 2012 10:37 am
Местоположение: plovdiv

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от nanko1234 »

Не знам за въдисата но и аз имах същия проблем докато не смених куките сега ползвам owner isada и откачанията се намалиха значително
Аватар
to6ko_lo6ko
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Окт 27, 2013 10:18 am

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от to6ko_lo6ko »

Здравей колега. Аз мисля, че меката пръчка дори е в плюс. Според мен когато болонезата е по-мека, по-добре се справя с резките удари и борбените и едрите риби, а и усещането, което се създава у риболовеца е по-силно. Друг е въпроса, че много колеги предпочитат по-твърди въдици (мисля, че се водят с бърза акция, но не съм сигурен). По безболезнено е ако пробваш първо с други куки (наоример Камасан В611 те са по - дебели от В511 и са за предпочитане при едри скобари, а размера по преценка 16 или по-добре 14), а ако не вършат работа тогава се замисли за нова въдица.
tzetzo62
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 171
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 2:25 pm
Местоположение: Търговище

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от tzetzo62 »

to6ko_lo6ko написа:Здравей колега. Аз мисля, че меката пръчка дори е в плюс. Според мен когато болонезата е по-мека, по-добре се справя с резките удари и борбените и едрите риби, а и усещането, което се създава у риболовеца е по-силно. Друг е въпроса, че много колеги предпочитат по-твърди въдици (мисля, че се водят с бърза акция, но не съм сигурен). По безболезнено е ако пробваш първо с други куки (наоример Камасан В611 те са по - дебели от В511 и са за предпочитане при едри скобари, а размера по преценка 16 или по-добре 14), а ако не вършат работа тогава се замисли за нова въдица.
Съгласен съм с колегата,а за кука бих ти предложил Owner Funa.Поздрави!
Аватар
М. Сталев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 5:00 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от М. Сталев »

С по силово боло и неправилна кука ще имаш още повече откачания ;)
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от mrenka »

Прекалено мекото боло също не е удачно. Напоследък редовно изваждам риби, закачени само на тънка ципица от муцуната, още 5 секунди борба и довиждане. Предпочитаната ми кука е funa № 12, идеална е за мренки. При риболов с нея откачанията на скобари в каръшките дни са до 1/3. Риби над 1.7 кг обаче я отварят, разпъват и № 10. Преди време експериментирах с изпилване на контрата за по - бързо и лесно изваждане от скобарите, откачанията не се увеличиха. Chinta също е доста люта кука, но за скобари идва тъничка, поне визуално.
galin_fcb
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 922
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 11:22 pm

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от galin_fcb »

mrenka написа: Chinta също е доста люта кука, но за скобари идва тъничка, поне визуално.
Колега не се заяждам но лично според мен Chinta е пълен ташак!
Веднага се обосновавам:
Преди около 5-6г.бях на риболов и всяка риба (морунаж) по-голяма от 500-600гр. ми се откачаше,по едно време почнах да се вкарвам във филм и хванах въпросната кука и като я напънах............................. :cry: :cry: :cry: :cry:
Тази кука е Ластик!!! като закачиш рибата я боде и като усети малко повече напън и се отваря (тя си е и доста тънка де,аз именно за това я харесах в магазина) веднага след това си връща нормалната форма и ти гледаш и се пулиш и се чудиш къде е причината.
От тогава тази кука за мен не съществува освен при риболов на риби до 150-250гр.MAX!
Всеки който има такава кука в наличност може да го пробва и ще вити че съм прав :wink: .
Аватар
bruno11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Пон Май 18, 2015 9:53 am

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от bruno11 »

много си зависи и от зад кормилното устройство ....
за да нямаш проблеми,трябва да си умрял ...
miro253
фен клуб-скобар
Мнения: 1449
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 4:02 pm
Местоположение: София

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от miro253 »

to6ko_lo6ko написа:Здравей колега. Аз мисля, че меката пръчка дори е в плюс. Според мен когато болонезата е по-мека, по-добре се справя с резките удари и борбените и едрите риби, а и усещането, което се създава у риболовеца е по-силно. Друг е въпроса, че много колеги предпочитат по-твърди въдици (мисля, че се водят с бърза акция, но не съм сигурен). По безболезнено е ако пробваш първо с други куки (наоример Камасан В611 те са по - дебели от В511 и са за предпочитане при едри скобари, а размера по преценка 16 или по-добре 14), а ако не вършат работа тогава се замисли за нова въдица.
.

Абсолютно е така.
Откачанията на скобарите могат да се дължат на доста причини: начина на кълване на рибите, неправилно подбраната кука, не добре вързана кука, не добре измерена дълбочина, неправилно подбрана плувка спрямо течението и какво ли още не, но твърдостта на въдицата според мен е на едно от последните места по значение.
Леко закачена риба има много по-голям шанс да бъде извадена с мека въдица отколкото с твърда. С твърдата въдица даже може и да не разберем, че сме имали риба на куката. Напоследък доста разглеждам италиански форуми. При тях твърдостта на въдицата определя единствено дебелината на повода. Някои италиански производители като Мавър например също в каталозите си не дават акция на въдицата, а максимално използвана дебелина на повода. Така, че колега според мен не бързай със смяната на въдицата, а започни от нещо друго. Мога да ти кажа, че преди време един колега на Бело поле ми събра очите с риболов на скобар точно със Тика Пауърфул. Не съм му броил откачените риби, но му броих уловените :D . Успех.
ivo_stoev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Юни 29, 2006 2:33 pm
Местоположение: radomir
Обратна връзка:

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от ivo_stoev »

miro253 написа:
to6ko_lo6ko написа:Здравей колега. Аз мисля, че меката пръчка дори е в плюс. Според мен когато болонезата е по-мека, по-добре се справя с резките удари и борбените и едрите риби, а и усещането, което се създава у риболовеца е по-силно. Друг е въпроса, че много колеги предпочитат по-твърди въдици (мисля, че се водят с бърза акция, но не съм сигурен). По безболезнено е ако пробваш първо с други куки (наоример Камасан В611 те са по - дебели от В511 и са за предпочитане при едри скобари, а размера по преценка 16 или по-добре 14), а ако не вършат работа тогава се замисли за нова въдица.
.

Абсолютно е така.
Откачанията на скобарите могат да се дължат на доста причини: начина на кълване на рибите, неправилно подбраната кука, не добре вързана кука, не добре измерена дълбочина, неправилно подбрана плувка спрямо течението и какво ли още не, но твърдостта на въдицата според мен е на едно от последните места по значение.
Леко закачена риба има много по-голям шанс да бъде извадена с мека въдица отколкото с твърда. С твърдата въдица даже може и да не разберем, че сме имали риба на куката. Напоследък доста разглеждам италиански форуми. При тях твърдостта на въдицата определя единствено дебелината на повода. Някои италиански производители като Мавър например също в каталозите си не дават акция на въдицата, а максимално използвана дебелина на повода. Така, че колега според мен не бързай със смяната на въдицата, а започни от нещо друго. Мога да ти кажа, че преди време един колега на Бело поле ми събра очите с риболов на скобар точно със Тика Пауърфул. Не съм му броил откачените риби, но му броих уловените :D . Успех.
Да въдицата е уникална ,но за риби под 1.5кг,много лека ,много бърза ,но за въпросните риби с това тегло (в бързей забравих да допълня) изнемогва .Рибата не можеш да я мръднеш по някога с минути ,а като това не се случва сравнително бързо и пасажа се разбягва много за нула време.Трябва си виждане как се държи въдицата с риба ,имам чувството ,че още малко върха ще пипне началото на дръжката.
peshobg
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Авг 15, 2008 3:23 pm

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от peshobg »

За съжаление колега няма универсална болонеза,която да покрива всички изисквания.Винаги едното е за сметка на другото.Ако ловиш с боло с по-висока акция ще загубиш кефа от по-малките риби,ако ловиш с боло с ниска акция ще имаш проблеми с големите риби,както си описал по-горе.Аз съм решил този проблем като съм си взел болота и за малки риби(до 1-1,5 кг) и за големи.Тук вече изниква финансов въпрос,дали си склонен да отделиш пари за боло с по-твърда акция.Ако си решил да го направиш бих ти препоръчал Tica Wonder или Tica Inspirant,а ако ти се дават малко повече пари си вземи една Daiwa Tournament Big Fish,или Daiwa Tournamet X-Bolo и ти гарантирам,че такива скобари ще ги вадиш на гърди.За проблема с откачените риби който си описал,аз също съм на мнение,че трябва да смениш куката и да подсичаш с малко по-голям замах.Преди време имах Tica Swing и до като свикна как да засичам и аз имах проблеми с откачени риби.
ivo_stoev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 265
Регистриран на: Чет Юни 29, 2006 2:33 pm
Местоположение: radomir
Обратна връзка:

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от ivo_stoev »

peshobg написа:За съжаление колега няма универсална болонеза,която да покрива всички изисквания.Винаги едното е за сметка на другото.Ако ловиш с боло с по-висока акция ще загубиш кефа от по-малките риби,ако ловиш с боло с ниска акция ще имаш проблеми с големите риби,както си описал по-горе.Аз съм решил този проблем като съм си взел болота и за малки риби(до 1-1,5 кг) и за големи.Тук вече изниква финансов въпрос,дали си склонен да отделиш пари за боло с по-твърда акция.Ако си решил да го направиш бих ти препоръчал Tica Wonder или Tica Inspirant,а ако ти се дават малко повече пари си вземи една Daiwa Tournament Big Fish,или Daiwa Tournamet X-Bolo и ти гарантирам,че такива скобари ще ги вадиш на гърди.За проблема с откачените риби който си описал,аз също съм на мнение,че трябва да смениш куката и да подсичаш с малко по-голям замах.Преди време имах Tica Swing и до като свикна как да засичам и аз имах проблеми с откачени риби.
Мерси колега за инфото и препоръките
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”