Болонезе за риболов на скобар

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Аватар
Veleka
фен клуб-скобар
Мнения: 328
Регистриран на: Чет Дек 27, 2012 10:33 am
Местоположение: София

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от Veleka »

peshobg написа:За съжаление колега няма универсална болонеза,която да покрива всички изисквания.Винаги едното е за сметка на другото.Ако ловиш с боло с по-висока акция ще загубиш кефа от по-малките риби,ако ловиш с боло с ниска акция ще имаш проблеми с големите риби,както си описал по-горе.Аз съм решил този проблем като съм си взел болота и за малки риби(до 1-1,5 кг) и за големи.Тук вече изниква финансов въпрос,дали си склонен да отделиш пари за боло с по-твърда акция.Ако си решил да го направиш бих ти препоръчал Tica Wonder или Tica Inspirant,а ако ти се дават малко повече пари си вземи една Daiwa Tournament Big Fish,или Daiwa Tournamet X-Bolo и ти гарантирам,че такива скобари ще ги вадиш на гърди.За проблема с откачените риби който си описал,аз също съм на мнение,че трябва да смениш куката и да подсичаш с малко по-голям замах.Преди време имах Tica Swing и до като свикна как да засичам и аз имах проблеми с откачени риби.
Напълно съгласен съм с мнението на колегата peshobg, че няма универсална болонеза за речен риболов. Параболичните въдици с по-ниска акция губят контрола над едрите риби особено в бързо течение. За предпочитане са болонезите с полупараболичен или върхов строй. Това е по отношение само за контрола. Както споменаха и колегите преди мен, съществуват множество други причини скобарите да се откачат. Ще дам, като пример само куките Owner Isada, които аз използвам най-често при риболова на скобар. Това е сполучлив модел, нито са прекалено тънки, нито дебели, като например Kamasan B611. Много добре закачат и държат рибите, но и те си имат недостатък. Исадата е много остра кука, но бързо и се захабява острието. Когато случа на активни риби на всеки четири или пет скобара сменям кукичката.
Накрая един нагледен пример, как се справя Tica Signal 6m с трофеен скобар в средно бързо течение.
45324
Все някога ще науча риболова на скобар!!!
Аватар
bruno11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 259
Регистриран на: Пон Май 18, 2015 9:53 am

Re: Болонезе за риболов на скобар

Мнение от bruno11 »

колеги , за съжаление много малко хора в БГ ,са извъртяли повече от 4 болонези в различни условия , и когато почваш да търсиш информация за дадена въдица удряш яко на камък ,относно тика всичко е ясно може би най-масовите сопи по родните реки ,дайва,шимано ,мило за съжаление са по-редки ,а предлагат широка гама модели с различно предназначение
кофти е,че ние сме свикнали всичко да ни е 3 в 1 ако може , с едно боло и на мрени,скобари морунажи ... е няма как да стане :)
за да нямаш проблеми,трябва да си умрял ...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на болонезе”