За поводите..

Модератори: Paublo_Eskobar, emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: За поводите..

Мнение от Венелин Радушев »

entusiast написа:Пипат предпазливо казваш... ами прав си! Флоурокарбона не е за всякакъв вид риболов. Явно не доразвих темата до край, така че приемам забележката ти и благодаря за нея. Флоуркарбона е за чиста вода и за предимно за ХИЩНИЦИ. Те не пипат презпазливо, не душат стръвта, не се двоумят много (щото докато му мислят и жертвата е избягала). Хищникът или атакува, или ако се съмнява, отива да гони друга жертва. Хищникът решава дали да нагълста стръвта отдалече, а мирната риба обикаля стръвта, чуди й се, опитва я, плюе я, пак я опитва. И от тук изводите - мирната риба изисква възможно най-тънкия и мек повод, а хищникът в бистри води, и особенно за морето - флоурокарбон. От друга страна, ако си на море и има много хищник (аз там почти всичко е хищник), а не случайни рибета, то тогава и въже да вържеш - пак ще кълве, щото пасажните риби (а там почти всичко е пасажно) се изпобиват първи да клъвнат, за да не ги изпреварят ;) Но и тогава флуоркарбона има предимство зарати твърдостта си, защото на морето обикновено се лови на повече от една кука и при мек повод стават повече оплитания.
Та така :)
Абсолютно съм съгласен с този пост!
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
galenik
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 1:04 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: За поводите..

Мнение от galenik »

Здравей те,колеги до тук в темата се разискваше дебилината и здравината на поводите но аз искам да помоля да споделите и най- използваните дължини при различните ситуации за може човек да си подгови приличен класьор с поводи
galenik
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 1:04 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: За поводите..

Мнение от galenik »

Здравей те никой ли няма да вземе отношения и да помогне.Поводите ще се използват за платика,каракуда, шаран ,морунаж на щека и мач основно на затворен водоем.Гледам да подготвя сега през зимата сезон 2013г.
Аватар
chirusa_bg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7798
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 11:07 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: За поводите..

Мнение от chirusa_bg »

Потърси из форума, имаше отделна тема за дължината, дори по-дълга от тази :D
- Но кое е това, което е тайна за улова на бабушка ? Тайна, която са знаели британците.
-Проста работа!!! Плувки 0.4-0.6 гр. ,основно влакно 0.10-0.08 и поводи 0.06.Оказа се че британците са имали поводи 0.04 , кука 26 и фуил вместо вердевас за стръв.
galenik
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 1:04 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: За поводите..

Мнение от galenik »

Изчетох всичко за поводите но всички се коментира размера и качеството на влакното но за дължина нищо конкретно.Колега ако можеш да изнамериш темата много ще съм ти благодарен.Весели празници!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: За поводите..

Мнение от butnik »

Дължината на повода се определя според начина с който ловим дадена риба-дали на пропадане,дали висейки няколко см над дъното-дали легнали плътно на "дюшемето".Като някои определят универсалната дължина на повода 25см.Лично ловя понякога и с 50см поводи.Ориентирай се по това къде е забита куката.Ако внимаваш по време на риболов,но въпреки навременното засичане куката е навътре в устата, намали дължината на повода.Някой ако ти каже,че се лови само с една дължина те лъже :idea:
Единствено при риболов на уклей повода е в някакви граници-10-15см,а защо.........това е друга тема:D
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
TRAP
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 594
Регистриран на: Сря Мар 16, 2005 1:10 pm
Местоположение: София/Видин/

Re: За поводите..

Мнение от TRAP »

Това влакно някой мерил ли го е с микрометър?
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... cts_id=217
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: За поводите..

Мнение от rap66 »

Венелин Радушев написа:
entusiast написа:Пипат предпазливо казваш... ами прав си! Флоурокарбона не е за всякакъв вид риболов. Явно не доразвих темата до край, така че приемам забележката ти и благодаря за нея. Флоуркарбона е за чиста вода и за предимно за ХИЩНИЦИ. Те не пипат презпазливо, не душат стръвта, не се двоумят много (щото докато му мислят и жертвата е избягала). Хищникът или атакува, или ако се съмнява, отива да гони друга жертва. Хищникът решава дали да нагълста стръвта отдалече, а мирната риба обикаля стръвта, чуди й се, опитва я, плюе я, пак я опитва. И от тук изводите - мирната риба изисква възможно най-тънкия и мек повод, а хищникът в бистри води, и особенно за морето - флоурокарбон. От друга страна, ако си на море и има много хищник (аз там почти всичко е хищник), а не случайни рибета, то тогава и въже да вържеш - пак ще кълве, щото пасажните риби (а там почти всичко е пасажно) се изпобиват първи да клъвнат, за да не ги изпреварят ;) Но и тогава флуоркарбона има предимство зарати твърдостта си, защото на морето обикновено се лови на повече от една кука и при мек повод стават повече оплитания.
Та така :)
Абсолютно съм съгласен с този пост!
Ползвайте един сезон истински FC и повече за монофилен повод няма и да помислите. Ама истинския струва 30 лв. и нагоре за 50 м. Под истински разбирай Sunline, Torey, Seguar, Dual може би (но не тия по 100-150 м. щото по-евтини). И че бил по-слаб - абсолютна заблуда. Дори напротив, много по-издръжлив и здрав при еднакъв РЕАЛЕН диаметър, ако ползваш правилните възли и не щипеш сачми по него
Аватар
TRAP
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 594
Регистриран на: Сря Мар 16, 2005 1:10 pm
Местоположение: София/Видин/

Re: За поводите..

Мнение от TRAP »

Лично аз ползвам Colmic Xilo от което съм много доволен и най -вече отговаря на показателите.
Също съм доволен и от Owner Broad само че не отговаря на показателите бяга нагоре с две единици както повече влакна.Вкъщи си имам микрометърче и меря та на Colmic колкото съм мерил всичките отговарят пък са и с добро качество.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: За поводите..

Мнение от butnik »

rap66 написа:
Венелин Радушев написа:
entusiast написа:Пипат предпазливо казваш... ами прав си! Флоурокарбона не е за всякакъв вид риболов. Явно не доразвих темата до край, така че приемам забележката ти и благодаря за нея. Флоуркарбона е за чиста вода и за предимно за ХИЩНИЦИ. Те не пипат презпазливо, не душат стръвта, не се двоумят много (щото докато му мислят и жертвата е избягала). Хищникът или атакува, или ако се съмнява, отива да гони друга жертва. Хищникът решава дали да нагълста стръвта отдалече, а мирната риба обикаля стръвта, чуди й се, опитва я, плюе я, пак я опитва. И от тук изводите - мирната риба изисква възможно най-тънкия и мек повод, а хищникът в бистри води, и особенно за морето - флоурокарбон. От друга страна, ако си на море и има много хищник (аз там почти всичко е хищник), а не случайни рибета, то тогава и въже да вържеш - пак ще кълве, щото пасажните риби (а там почти всичко е пасажно) се изпобиват първи да клъвнат, за да не ги изпреварят ;) Но и тогава флуоркарбона има предимство зарати твърдостта си, защото на морето обикновено се лови на повече от една кука и при мек повод стават повече оплитания.
Та така :)
Абсолютно съм съгласен с този пост!
Ползвайте един сезон истински FC и повече за монофилен повод няма и да помислите. Ама истинския струва 30 лв. и нагоре за 50 м. Под истински разбирай Sunline, Torey, Seguar, Dual може би (но не тия по 100-150 м. щото по-евтини). И че бил по-слаб - абсолютна заблуда. Дори напротив, много по-издръжлив и здрав при еднакъв РЕАЛЕН диаметър, ако ползваш правилните възли и не щипеш сачми по него
Защо мислиш,че сами не можем да направим избор :idea: Ай кажи какво ще е предимството на ФК за риболов на Марица с плувка или фидер.
+1 за Xilo
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
gevrek
фен клуб-скобар
Мнения: 110
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 6:46 pm
Местоположение: София

Re: За поводите..

Мнение от gevrek »

Досега не съм ползвал ФК за поводи точно заради "капризността" за възлите. Нека колегата rap66 да сподели неговите "правилни" възли. Нека всички колеги компетентни по въпроса да споделят те какви възли ползват при направа на поводи с дебелина 0.10 и 0.12 от ФК за директен и болонеза.
А по темата: най-доволен съм от "силстар мачтийм" .
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: За поводите..

Мнение от rap66 »

butnik написа: Защо мислиш,че сами не можем да направим избор :idea: Ай кажи какво ще е предимството на ФК за риболов на Марица с плувка или фидер.
+1 за Xilo
Някои са направили избора си (аз и ти например), други още не са. Аз минах през Xilo и Mimetix и друго освен качествен FC за повод повече няма да сложа (освен по финансови причини да пази господ). Дори и в дадената ситуация да не е кой знае колко наложително, други просто нямам. Наскоро един мой познат, състезател, ми разказа следната случка. Ловят двама на Цонево на щека, на едно петно, с еднаква стръв, но единия вади 5 риби докато другия вади една. На връщане в колата тоя с по-малкото риби си прави разбор и предполага че е ползвал дебел повод, 0.14. Тони го пита "ама колко, 0.148 или 0.138", защото това е номерацията на ФЦ. "0.14 бе,....(марка)". Оказало се че сложил монофилен повод, и това вече се разказва като виц.
Пак да поясня че става въпрос за истински ФК. Същия познат даваше мостри в лаборатория на ВМЕИ Варна да ги тестват, защото вързват и продават и чепарета, и от него знам че някои от предлаганите ФК имат по лоши показатели (коеф. на пречупване на светлината) и от обикновен монофил.
пп. За възлите, паломар, и още 2, но истината е в голямото количество плюнка :D
Аватар
nikolaiiliew
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1228
Регистриран на: Нед Юни 17, 2012 9:07 pm
Местоположение: Русе

Re: За поводите..

Мнение от nikolaiiliew »

Аз съм най-доволен от Colmic Xilo :wink:
Късаш, вържеш и продължаваш. Упоритост и търпение му е майката!
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: За поводите..

Мнение от butnik »

rap66 написа:
butnik написа: Защо мислиш,че сами не можем да направим избор :idea: Ай кажи какво ще е предимството на ФК за риболов на Марица с плувка или фидер.
+1 за Xilo
Някои са направили избора си (аз и ти например), други още не са. Аз минах през Xilo и Mimetix и друго освен качествен FC за повод повече няма да сложа (освен по финансови причини да пази господ). Дори и в дадената ситуация да не е кой знае колко наложително, други просто нямам. Наскоро един мой познат, състезател, ми разказа следната случка. Ловят двама на Цонево на щека, на едно петно, с еднаква стръв, но единия вади 5 риби докато другия вади една. На връщане в колата тоя с по-малкото риби си прави разбор и предполага че е ползвал дебел повод, 0.14. Тони го пита "ама колко, 0.148 или 0.138", защото това е номерацията на ФЦ. "0.14 бе,....(марка)". Оказало се че сложил монофилен повод, и това вече се разказва като виц.
Пак да поясня че става въпрос за истински ФК. Същия познат даваше мостри в лаборатория на ВМЕИ Варна да ги тестват, защото вързват и продават и чепарета, и от него знам че някои от предлаганите ФК имат по лоши показатели (коеф. на пречупване на светлината) и от обикновен монофил.
пп. За възлите, паломар, и още 2, но истината е в голямото количество плюнка :D
Колега,плакни очите на невежите с тия ала бала,тия проби сме ги правили предиииииии ама мноооооого време,не знам дали си чувал за.... ,абе както и да е.Това с ФК са пълни измишльотини и търговски трикове.Ако става въпрос за риболов в чисти прозрачни води нещата придобиват друг облик.И за номерацията на ФК бих поспорил малко,както и за възлите.Не бъркайте нанофила с ФК :idea:
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: За поводите..

Мнение от Венелин Радушев »

rap66 написа: Ползвайте един сезон истински FC и повече за монофилен повод няма и да помислите. Ама истинския струва 30 лв. и нагоре за 50 м. Под истински разбирай Sunline, Torey, Seguar, Dual може би (но не тия по 100-150 м. щото по-евтини). И че бил по-слаб - абсолютна заблуда. Дори напротив, много по-издръжлив и здрав при еднакъв РЕАЛЕН диаметър, ако ползваш правилните възли и не щипеш сачми по него
rap66 написа: Някои са направили избора си (аз и ти например), други още не са. Аз минах през Xilo и Mimetix и друго освен качествен FC за повод повече няма да сложа (освен по финансови причини да пази господ). Дори и в дадената ситуация да не е кой знае колко наложително, други просто нямам. Наскоро един мой познат, състезател, ми разказа следната случка. Ловят двама на Цонево на щека, на едно петно, с еднаква стръв, но единия вади 5 риби докато другия вади една. На връщане в колата тоя с по-малкото риби си прави разбор и предполага че е ползвал дебел повод, 0.14. Тони го пита "ама колко, 0.148 или 0.138", защото това е номерацията на ФЦ. "0.14 бе,....(марка)". Оказало се че сложил монофилен повод, и това вече се разказва като виц.
Пак да поясня че става въпрос за истински ФК. Същия познат даваше мостри в лаборатория на ВМЕИ Варна да ги тестват, защото вързват и продават и чепарета, и от него знам че някои от предлаганите ФК имат по лоши показатели (коеф. на пречупване на светлината) и от обикновен монофил.
пп. За възлите, паломар, и още 2, но истината е в голямото количество плюнка :D
Точно пък за сладководен риболов, където ловим предимно хранещи се на дъното риби, на които зрението е най-слабото сетиво, често на големи дълбочини (респективно слаба осветеност), често в замътени води..... пука ми че бил невидим в водата. Повече ме тревожи това, че флуорокарбона е по-твърд и тежък от монофила. Още щипането и местенето на сачми наранява повече монофила, отколкото флуорокарбона, точно това не му е слабост. Иначе лови си както искаш....
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с щека, уип и директен”